• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Klasifikoni ket Serb

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,185
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

o Colo, kur ban do kshu bejte shkruj or taj ne shqip se s'jena me marr vesht gjo hiiiic...
Do tu them bejteve te behen te kuptueshme vetem per tia.....C'faj kam une "more" qe tia s'di Shqyp....?
 
Last edited:

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,120
Pikët
113
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Ka zejshkana ne Balkan . Edhe ilkure zej eshte karakteristike gjenetike ma merr mendja . I kam do zejshkana vet ne familje por Shqiptaret zejshkana doken ndryshe. Ky i ka karakteristiket tipik Serb.

Kam pare edhe zejshkana Bosnjak.
Sokrati, djali i xhaxhait te babait tim eshte aq zeshkan sa edhe me nder bytha e tiganit e ka zili. Kur e pa im shoq per here te pare me pyeti nese im ate ishte i sigurte qe e kishte kusheri te pare. Per kete jemi shume te sigurte sepse gjyshi im prej te cilit ngjane vetem dy femije, halla e vogel dhe xhaxhai i dyte jane shume esmere. Ata kane pamje prej dhelpre per sa u perket syve dhe jane shume elegante dhe te zgjuar. Gjyshi u martua me gjyshen nga Bubullima e cila ashtu sikurse dhe im ate dhe une kishte lekure shume te bardhe gati ne transparente. Dobia e kesaj lidhje eshte se femijet e tjere kane lindur me nje ngjyre moka te lezetshme.Adea
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,239
Pikët
83
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Sokrati, djali i xhaxhait te babait tim eshte aq zeshkan sa edhe me nder bytha e tiganit e ka zili. Kur e pa im shoq per here te pare me pyeti nese im ate ishte i sigurte qe e kishte kusheri te pare. Per kete jemi shume te sigurte sepse gjyshi im prej te cilit ngjane vetem dy femije, halla e vogel dhe xhaxhai i dyte jane shume esmere. Ata kane pamje prej dhelpre per sa u perket syve dhe jane shume elegante dhe te zgjuar. Gjyshi u martua me gjyshen nga Bubullima e cila ashtu sikurse dhe im ate dhe une kishte lekure shume te bardhe gati ne transparente. Dobia e kesaj lidhje eshte se femijet e tjere kane lindur me nje ngjyre moka te lezetshme.Adea
Baba jem ka qene kogja zejshkan sikur ky Serbi vish fenotip ndryshe kurse une i kom pas floket te bardha ....e vetshin gjinja baben tem ''a eshte perime djali yt ky?'' xD


I kam edhe disa djem te hales qe jane krejt zejshkana. shume exotik. edhe vllau jem eshte ma zej se une.

kam edhe kusheri qe jane bjonde.
 
Last edited by a moderator:

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,120
Pikët
113
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Po Serb eshte. E ka kapelen Serb te veshur.

HTML:
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Šajkača

Edhe papa ne Rome mban nje lloj kapele qe te le te mendosh se eshte nje peshk me goje hapur ne pritje per dritezim nga larte.

Ekziston nje shprehje "M'u hap kapaku i kokes". Keto jane efekte dytesore nga nje dritezim i cili duke marre parasysh lartesine dhe largesine nuk bie vetem mbi njeriun i cili ka nje pretendim te caktuar POR mbi nje sere njerezish te cilet ndodhen ne perimetrin ose radiusin qe kjo drite mbulon. Kjo eshte drita e zeze pa ekzistencen e se ciles njeriu nuk duket nga bota e tejme prej se ciles konsiderohemi si qenie te padukshme ne saj te dendesise se madhe te drites se bardhe brenda nesh.

Kur vetetima bie mbi nje territor te caktuar ajo shkakton deme te medha por djeg vetem nje peme. Ajo eshte me precize. Vetetima eshte sistemi central nervor i trupit te njeriut. Cdo gje qe ekziston ne natyre ekziston edhe ne trupin e njeriut.

Per sa i perket kapeles, nje nga dajat e mi i cili punonte ne aneksin e turizmit si piktor mural, si shkrues i parrullave te tipit "Poshte Pushti" si dhe si bojtar muresh me gelqere (angazhohej nga i gjithe fisi), sa here qe lyente me boje (bente kombinime fantastike ngjyrash) apartamentin tone bente nje kapele prej letre per vete dhe nje per mua sepse une isha ndihmesja e tij dhe pompaxhesha.

Kapelet i bente me gazeta dhe ato kapele ndryshe nga kapelja si vesh miu (me duket shume e shpifur) kishte formen e nje barke te vogel prej letre. Mami e tallte duke i thene se i ngjante si nje zog ose pjeshke me terminologjine e Dragues.

Mami e bente bukur. Ajo fuste gishtin e madh te dores midis gishtit te mesit dhe gishtit te dyte, gje qe na ngecte ushqimin ne fyt nga te qeshurat.Dea
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
65,942
Pikët
113
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Baba jem ka qene kogja zejshkan sikur ky Serbi vish fenotip ndryshe kurse une i kom pas floket te bardha ....


e vetshin gjinja baben tem ''a eshte perime djali yt ky?'' xD


I kam edhe disa djem te hales qe jane krejt zejshkana. shume exotik. edhe vllau jem eshte ma zej se une.

kam edhe kusheri qe jane bjonde.
Vallaj s'po kuptoj gjë unë djemt e hales kush janë?
Pa llogaritur që lexova gabim fjalën "kogja" në fillim. :D
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,239
Pikët
83
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Vallaj s'po kuptoj gjë unë djemt e hales kush janë?
Pa llogaritur që lexova gabim fjalën "kogja" në fillim. :D
haha djemt e hales .. qashtu qysh e ke shkru ti. gabim prej meje. :) ndoshta eshte gabim edhe kjo hahahahahahah thmit e hales pra po i bjen ma korekt ?


une kom mesu shqip vet, me shkru e me fol. kam qene ne konfliktet ne kosov kur i kom pas 5-7 vjet... prej atjeshit kom shku ne gjermani e tani ne norvegji.. normal qe i boj do gabime kur shkruj ketu xD

edhe do Shqiptar ketu nuk po i kuptoj hiq por ndoshta mesoj ma mire me kalimin e kohes...

shiqyr qe une nuk shkruj bash si ata Drenicakt ne dialektin e tyne se nuk kishe kuptu shume o shoki :D
 
Last edited by a moderator:

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,239
Pikët
83
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

kogja e ke lexu si koqe hahahahahah xD
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
65,942
Pikët
113
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

haha djemt e hales .. qashtu qysh e ke shkru ti. gabim prej meje. :)

a nuk e din qka jane djemt e hales ... motra e babes tem xD thmit e hales tem.

une kom mesu shqip vet, me shkru e me fol. kam qene ne konfliktet ne kosov kur i kom pas 5-7 vjet... prej atjeshit kom shku ne gjermani e tani ne norvegji.. normal qe i boj do gabime kur shkruj ketu xD

edhe do Shqiptar ketu nuk po i kuptoj hiq por ndoshta mesoj ma mire me kalimin e kohes...

shiqyr qe une nuk shkruj bash si ata Drenicakt ne dialektin e tyne se nuk kishe kuptu kurgja o shoki :D
Po fol mor burr se na ngatërove. :D
Motrës babës ne i themi hallë dhe jo hale.:D
Hale i themi qenefit, wc-së, kështu ma ka shpjeguar edhe Pirati. :d
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,239
Pikët
83
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Po fol mor burr se na ngatërove. :D
Motrës babës ne i themi hallë dhe jo hale.:D
Hale i themi qenefit, wc-së, kështu ma ka shpjeguar edhe Pirati. :d
Ok. flm. :D

halle pra. e mbaj ne mend per tjeter her :) e kom shkru gabim, haver. flm qe po me meson Shqip. tash cdo her kur e boj naj gabim t'kom ty ketu ;) vish qoma ni rep koment edhe drejtom, o mesus :D

jo, dialekt si do Drenicakt nuk di me fol por ky anetari Skerdilaidas din , qashtu qysh e mbaj ne mend. eshte shume veshtire me kuptu.

edhe keta te jugut nuk i kuptoj shume fort por me pelqejn dialektat qe i folin ne Shqiperi. :) por nuk di une me shkru ashtu... une vish ja futi qashty Kosovarski qysh folin do ne Skenderaj edhe qysh kom mesu ketu prej veti ..por i kane do katune ne drenice edhe dialektet e veta qysh e di
 
Last edited by a moderator:

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Ok. flm. :D

halle pra. e mbaj ne mend per tjeter her :) e kom shkru gabim, haver. flm qe po me meson Shqip. tash cdo her kur e boj naj gabim t'kom ty ketu ;) vish qoma ni rep koment edhe drejtom, o mesus :D

jo, dialekt si Drenicakt nuk di me fol por ky anetari Skerdilaidas din , qashtu qysh e mbaj ne mend. eshte shume veshtire me kuptu.

edhe keta te jugut nuk i kuptoj shume fort por me pelqejn dialektat qe i folin ne Shqiperi. :)
Ore mos e ki hic problem per gabime. Eshte Akrepi gati te te korrigjoje dhe te te mesoje.Dhe dialekt jugu po deshe. Ti vec a po mundesh me e marr Aktepin me punu ne Norvegji se i kane thene qe ka pune plot aty. Punon Akrepi diku dhe ushtron dhe mesuesllekun. Donte te t'a thonte vete , por i vjen zor. HE shoku si po thua? A mundesh me i gjet pune ?
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,239
Pikët
83
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Ore mos e ki hic problem per gabime. Eshte Akrepi gati me te korrigjuar dhe mesuar. Ti vec a po mundesh me e marr Aktepin me punu ne Norvegji se i kane thene qe ka pune plot aty. Punon Akrepi diku dhe ushtron dhe mesuesllekun. Donte te t'a thonte vete , por i vjen zor. HE shoku si po thua? A mundesh me i gjet pune ?
po more qysh jo

ku jeton ky tash ?
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

po more qysh jo

ku jeton ky tash ?
Ky jeton tash per tash ne Shqiperi me sa di une, por ka aplikuar per pune ne Europe. Cfare pune mundesh ti ti gjesh? Se nuk ben naze hic ai. Vetem pune te jete. Norvegjia thone te mbulon me para. He ore Beast ? A te niset Akrepi apo si... ?
 
Last edited:

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,239
Pikët
83
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Ky jeton tash per tash ne Shqiperi me sa di une, por ka aplikuar per pune ne Europe. Cfare pune mundesh ti ti gjesh? Se nuk ben naze hic ai. Vetem pune te jete. Norvegjia thone te mbulon me para.
mundesh me gjet pune ne naj fabrik . une ja gjaj punen ku punoj une por bash qetash kam pushim. ketu ki edhe polak e lituan qe vijn per me punu. veq a punon mir.

norvegji i kane rogat shume te medhaja ... jom kane ne gjermani e me thane qe rogat vetem 1500 euro... ketu mas pakti i merr 2000-3000 euro ne muaj.

per pune e pare eshte mire... kur boj boll $$$$ une e kam njet me ik dikun ma nxet se shume ftoft ketu , haver.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

mundesh me gjet pune ne naj fabrik . une ja gjaj punen ku punoj une por bash qetash kam pushim. ketu ki edhe polak e lituan qe vijn per me punu. veq a punon mir.

norvegji i kane rogat shume te medhaja ... jom kane ne gjermani e me thane qe rogat vetem 1500 euro... ketu mas pakti i merr 2000-3000 euro ne muaj.

per pune e pare eshte mire... kur boj boll $$$$ une e kam njet me ik dikun ma nxet se shume ftoft ketu , haver.
Pse ore ku je ti ? Kaq ftohet ben aty ? Sa quhet boll per te ikur diku tjeter ku ben ngrohet ?
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,239
Pikët
83
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

Pse ore ku je ti ? Kaq ftohet ben aty ? Sa quhet boll per te ikur diku tjeter ku ben ngrohet ?
ketu ku jom une eshte nje prej vendet me te ftoft ne norvegji. ne dimer bahet deri -30 ... por ka venda ma te nxet .. per shembull dikun ne jug.

boll per mu eshte nese mundesh me qel naj business per veti edhe qe te shkon mir.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,239
Pikët
83
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

hajdeni krejt punoni per mu qija nonen ... ju paguj mire :D
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

hajdeni krejt punoni per mu qija nonen ... ju paguj mire :D
Ore po vime , por jo per nona. Po qe per nona, kemi ketu ne Shqiperi plot :D

Meqe ra fjala. Do [email protected] nona Akrepi aty ? Sa leke ben te [email protected] nje none ? Se po pati lek , po e le Kinen fare dhe po vi dhe une. Plak jam , por ndonje none mbase .... Ishalla qofte none Serbe se shkon dhe me temen e forumit.
 
Last edited:

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Klasifikoni ket Serb

ketu ku jom une eshte nje prej vendet me te ftoft ne norvegji. ne dimer bahet deri -30 ... por ka venda ma te nxet .. per shembull dikun ne jug.

boll per mu eshte nese mundesh me qel naj business per veti edhe qe te shkon mir.
Ore ti qenke ne frigorifer. Cfare emri ka ky vendi ore? Dhe cfare pune beni aty ne -30 grade ? Aty dhe shurra te ngrinka . Mos je ne Karajosk ?

Code:
https://www.quora.com/What-is-the-coldest-city-in-Norway
 
Last edited:
Top