• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,258
Pikët
113
Vendndodhja
Nga Alma Mile
Marrë nga Gazeta Panorama

Është treguar një diplomat servil ndaj shteteve të mëdha, duke u huazuar ligjet, apo dëshironte vërtetë më të mirën. Sot, kjo nuk përbën ndonjë rëndësi shumë të madhe. Kanë kaluar plot 81 vjet qysh atëherë dhe ai vazhdon të jetë aktual. Juristët vazhdojnë t'i referohen, ndërsa nuk të lë indiferent fakti që Shqipëria, vendi më i prapambetur në Evropë, të kishte një legjislacion aq të përparuar për kohën. Shtëpia botuese "Papirus" sapo ka hedhur në qarkullim "Kodin Civil të Zogut". Një ribotim, i cili i qëndron besnik origjinalit, jo vetëm në përmbajtje, por edhe në gjuhë, terminologji, por edhe në format. Periudha e mbretërimit të Ahmet Zogut ka qenë një ndër kapitujt më pak dhe më keq të trajtuara në historinë e Shqipërisë. Gjatë viteve të diktaturës komuniste, ajo trajtohej thjesht dhe vetëm si një periudhë "obskurantiste", e "prapambetur", etiketime këto, me të cilat bie ndesh kodi që kemi marrë në duar.

I mbështetur në legjislacionet më të mira të vendeve evropiane, ai parashikonte dhe garantonte të drejtat e individit, i cili ishte i lirë të trashëgonte pasuri, të grupohej në shoqata e organizata, çka e patën të ndaluar gjatë viteve të komunizmit. "Kodi Civil i Zogut", miratuar më 1 prill të vitit 1929, është i ndarë në katër libra, apo pjesë dhe secili prej tyre në kapituj, apo "kaptina", siç quheshin aso kohe. Ato përbëjnë dhe katër shtyllat e këtij kodi, që janë "Personat dhe familja", "Trashigimi", "Sendet, zotënimi dhe modifikimet e tij" dhe "Mënyrat e fitimit dhe të transmetimit të zotënimit dhe të së drejtave të tjera mbi sendet".

Sipas botuesve, kanë qenë disa arsyet që i shtynë të risjellin 81 vjet më pas këtë kod, duke filluar që nga vlerat historike, aktuale, por edhe gjuhësore. "Është e habitshme të mendohet që Shqipëria e vitit 1929 ka pasur një kod sa të plotë aq edhe përparimtar. Sigurisht që këtu meritë kanë kodet e vendeve të huaja, mbi të cilat ai u mbështet, por meritë kanë pasur sidomos vendimmarrësit shqiptarë të asaj kohe, që u frymëzuan nga vendet më përparimtare (Franca, Italia dhe Zvicra)", thonë botuesit e "Papirus", mbi vlerat historike të kodit. Aq i dukshëm është huazimi, saqë edhe disa prej termave ofrohen edhe në gjuhë të huaj, kryesisht frëngjisht, krahas termit shqip.

Por duket se ky kod është edhe sot aktual, ndonëse ka kaluar gati një shekull prej kohës së hartimit të tij. Mësohet se ende sot shumë dosje të trashëgimisë dhe pronësisë zgjidhen me këtë kod ose i referohen atij. Pra, ai vazhdon ende të jetë një instrument i rëndësishëm pune për avokatët, juristët e gjyqtarët si dhe për të gjithë specialistët kësaj fushe. E përveç vlerave historike e të përdorimit edhe në ditët e sotshme, ky kod paraqet edhe vlera të mirëfillta gjuhësore. "Ka shumë fjalë të bukura të vjetra të shqipes që, fatkeqësisht, sot përdoren shumë rrallë nga njerëzit e pasionuar për gjuhën, të cilët në ditët tona kanë mbetur jo të shumtë", thonë botuesit.

Sipas specialistëve të jurisprudencës, Kodi Civil i Mbretërisë Shqiptare do të përfaqësonte një risi në realitetin që prezantonte shteti dhe shoqëria shqiptare e asaj kohe. Padyshim, të drejtat e huaja, e veçanërisht ato franceze, italiane dhe deri diku gjermane e zvicerane, do të frymëzonin legjislatorin shqiptar për të sanksionuar në dispozitat e tij barazinë e të gjithë qytetarëve, emancipimin e pronësisë mbi tokën dhe lirinë për angazhim në aktivitete ekonomike.

Sipas Prof.Dr. Kudret Çela dhe Dr. Juliana Latifim, të cilët kanë shoqëruar këtë botim edhe me një parathënie, "pranimi i të drejtës së huaj në 'Kodin Civil të Zogut', më shumë se "një çështje cilësie", ishte një "çështje pushteti", sepse të drejtat e huaja, sidomos ajo franceze dhe italiane, të cilat gjetën sanksionimin e tyre në këtë kod, ishin të drejta që i përkisnin ndikimit shpirtëror të civilizimit modern dhe mbi të gjitha, atij të "Rilindjes italiane" dhe të "Revolucionit francez"".

Sipas tyre, hyrja në fuqi e "Kodit Civil të Zogut" do të diktonte edhe përkatësinë e të drejtës civile shqiptare në familjen romano-gjermanike, duke e shkëputur atë përfundimisht nga e drejta otomane. Por pavarësisht se ai mbështetej në legjislacionet më bashkëkohore të kohës, personifikonte vlera pozitive historike, ndryshimet që ndodhën në Shqipëri pas Luftës së Dytë Botërore, me vendosjen e të ashtuquajturit "pushtet popullor", do të sillnin shfuqizimin e tij, dhe njëherazi, regresin legjislativ, social dhe ekonomik.



Pjesë nga "Kodi Civil i Zogut"



LIBRI I PARË

Personat dhe familja

Gëzimi i të drejtave civile dhe shtetësia

NENI 1.- Çdo shtetas gëzon të drejtat civile, kur nuk asht rrëzue nga ato me një dënim ndëshkimuer.

NENI 2.- Bashkiët, prefekturat, institutat publike civile ose fetare, dhe përgjithësisht gjithë personat juridikë ligjërisht të njoftuna gëzojnë të drejtat civile, sikurse tregohet në Titullin XV të këtij libri.

NENI 3.-I hueji gëzon të drejtat që kanë shtetasit, pasë përjashtimeve të caktueme prej ligjës.

NENI 4. - Asht shtetas shqíptar prej lemjeje:

1)Fëmija e atit shtetas:

2)Fëmija e amës shtetase kur i ati nuk dihet ose nu ka shtetësinë shqiptare, as atë të një shteti tjetër, ose kur fëmija nuk ndjek shtetësiën e atit të huej simbas ligjës të shtetit të këtij;

3)Ay që ka lé në Shqipnië, kur të dy prindët e tij nuk dihen ose nuk kanë shtetësinë shqiptare, as atë të një shteti tjetër, ose kur fëmija nuk ndjek shtetësin' e prindëve të huej simbas ligjës të shtetit të këtyne.

Fëmija e gjetun në Shqipnië prindët e të cilit nuk dihen, prezumohet se ka lemun në Mbretëninë deri sa të provohet e kundërta.

KAPTINA II.

Shoqatat (associations)

NENI 424.- Shoqatat politike, fetare, skencore, artistike, mir-baëse, dëfrimi ose të tjera që nuk kanë një qëllim ekonomik, marrin personalitetin kur regjistrohen në radhorin e treguëm në nenin 410, massi të kenë shprehun vulnetin e tyne për m'u organizue korporativisht dhe të kenë aprovue statutin...



LIBRI I DYTË

Trashigimet

NENI 454.- Trashigimi vjen me ligjë ose me testament.

Trashigimi legjitim (me ligjë) ka vënd vetëm kur e përsa mungon trashigimi testamentar.

Trashigimet legjitime

NENI 455.- Ligja trashigimin u a sjell të paslindunëve legjitimë (descendantas), të parëlindunve (ascendants), gjiniës tërthore (collatéraux), fëmijëve natyrale dhe bashkëshortit (conjoint), simbas radhës dhe regullave që caktohen maposhtë, dhe, në mungesë të këtyne, Shteti si pasunië patrimoniale e këtij.

KAPTINA I.

Zotësia (capacité) për me trashigue

NENI 457.- Çdo person âsht i zoti me trashigue, posë përjashtimeve të caktueme prej ligjës.

NENI 458.- Janë të pazotë me trashigue, si të pa qënun:

1)Ata që ne kohën e çeljes të trashigimit nuk janë të zanun (conçus) ende;

2)Ata që nuk kanë lé të jetuëshëm (viable). Kur ka dyshim mbi jetuëshmëniën, prezumohen të jetuëshëm ata, për të cilët konstatohet se kanë le gjallë.

NENI 459.- Janë të pazotë me trashigue, si të padënjë (indigne):

1)Ay që me qëllim dhe pa të drejtë ka vra, ose ka tentue (tenter) me vra trashigim-lânësin (de cujus) ;

2)Ay që ka kallzue trashigim- lânësin si fajtor të një delikti të ndëshkuëshëm me dënim kontra liris personale, minimumi i të cilit kalon te tre vjetët dhe kallëzimi asht dekllarue çpifje me vendim gjyqi


LIBRI I KATËRTË

Mënyrat e fitimit dhe të transmetimit të zotënimit dhe të së drejtave të tjera mbi sendet

KAPTINA IV.

Bashkepasunimi midis bashkëshortëve

NENI 1378.- Nuk munt të përfshihen në bashkëpasunim as aktivi dhe pasivi i tashmë i bashkëshortëve as pasunia q'u vjen si trashigim ose dhuratë sa vazhdon bashkëpasunimi; por gëzimi i pasunisë së luejtëshme ose të paluejtëshme, të tashme dhe t'ardhme të bashkëshortëve, hyn në bashkëpasunim.

NENI 1380.- Bashkëshortët para martesës detyrohen të bajnë një përshksim autentik të pasuniës së luejtshme që kanë, si dhe një t'atillë përshkrim për sendet e luejtëshme q'u vijnë sa vazhdon bashkëpasunimi. Në mungesë të një përshkrimi të tillë ose të një titulli autentik tjetër, sendet e luejtëshme konsiderohen si fitime të bashkëpasunimit.
 

admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 22, 2011
Postime
317
Pikët
0
Vendndodhja
Ke kodra e kuqe
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

ky kod eshte nje arritje e madhe vertet ,dhe sot ky eshte shume i perdorshem si pike referimi,
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Sigurisht me cfare do mbushen gazetat.
Po tani cfare tjeter do te thuhet. Cfare do na degjojne veshet akoma?!

Gazetaret krejtesisht amator ne disa fusha, shkruajn me kopetenca te tilla sa te vjen per te dh... kur i lexom. Po te pakten kane nje dobi, ndihmojne popullin mos te ngelet kaps.

Nuk e di nese autorja flet per te njejtin person, me ate qe kemi kuptuar ne. Domethene me ate qenie te vetedijshme, qe nje dite iu tek dhe te nesermen u vetshpall mbret i shqiptareve me ndihmen e serbeve duke u shitur atyre Shen Naumin.

Mi quan edhe ligje bashkohore?! Shikojini ne cfare gjuhe(katraure) jane shkruar dhe nese kuptoni ndonje nocion ligjor hajde ketu tek une t'ju jap rekomandim qe te regjstroheni ne institutin e enigmatistikes. Po kerkojne talente andej.



Zogu ishte Satrap. Ai nuk krijoj as monarki kostitucionale. Ai krijoj nje monarki "zoti na ruajt", qe ne form ishte sulltanat orjental, kur ne evrop te gjitha mbreterit ishin monarki kostitucionale(Kushtetuese).

Si mund te gjykosh Zogun per kod penal, kur ai, qe kur erdhi ne fuqi pas revolucionit demokratik te 24 qershorit nuk beri nje here zgjedhje e jo me referendume e me the e te thashe. Zogu vet shkruante vet vuloste. Nuk e merrte parasysh fare mendimin e popullit. Menyra e qeverisjes se Zogut nuk eshte per tu kujtuar, e jo me per tu lavderuar. Eshte turp qe ne mes te evropes ne mes te shekullit te XX nje popull te qeveriset nga nje satrap me nje forme sulltanati orjental qeverisjeje. Nje lloj qeverisjeje qe e kishin hedhur poshte edhe ato vende qe e kishin shpikur.


Nuk kan me cfare te merren dhe germojne neper koshat e plerave te historise se kombit tone dhe nuk lane plere pa na e shitur si hero.

Pershendetje!
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Mbase nuk ishte nje qeverises pozitiv i krahasuar me figurat e tjera europiane o boterore,por sigurisht qe nuk ishte e eshte nje qeverises negativ i krahasuar me qeveritaret e djeshem e te sotem shqiptar.
Ishte e eshte i vetmi shqipetar qe modernizoi Shqiperin,dhe e modernizoi me ane te ligjit.E modenizimi kryesor ishte zbatimi i ligjit.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Sero

Cfare kodi ligjor kishte Zogu kur zbatonte kanunin e malesis ne 40% te territorit te vendit. Ne territorin shqiptar nuk kishte nje unison ligjesh.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Sero

Cfare kodi ligjor kishte Zogu kur zbatonte kanunin e malesis ne 40% te territorit te vendit. Ne territorin shqiptar nuk kishte nje unison ligjesh.
Ne kushtetuten e vitit 1928 Peshkaqen, shkruhet,pushteti gjyqesor ushtrohet nga gjykatat dhe vendimet e tyre jepen te bazuara ne ligj,e zbatohen ne emer te Mbretit.
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Mbase nuk ishte nje qeverises pozitiv i krahasuar me figurat e tjera europiane o boterore,por sigurisht qe nuk ishte e eshte nje qeverises negativ i krahasuar me qeveritaret e djeshem e te sotem shqiptar.
Ishte e eshte i vetmi shqipetar qe modernizoi Shqiperin,dhe e modernizoi me ane te ligjit.E modenizimi kryesor ishte zbatimi i ligjit.
Une e di qe ky i beri grusht shteti Fan Nolit te madh qe mori pushtetin. Pra perderisa beri grusht shteti gjeti shtet aty apo jo ? E detyroi Fan Nolin te arratisej ne Amerike .
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Une e di qe ky i beri grusht shteti Fan Nolit te madh qe mori pushtetin. Pra perderisa beri grusht shteti gjeti shtet aty apo jo ? E detyroi Fan Nolin te arratisej ne Amerike .
Grusht shteti bene te ty,si Fan Noli e si Zogu.
Fan Noli mbetet shqiptari me i madh,ose me mire idealisti me i madh.(mendim personal).Ndersa Zogu mbetet qeveritari me i mire qe ka nxjerre shqiperia deri me sot.Po ta thjeshtezosh,Zogu beri te munduren ndersa Fan Noli kerkoj te bente te pamunduren.
Megjithate Morrison Zogu krijoji shtetin modern shqiptar,per aq sa ishte e mundur.Zogu eshte figure pozitive me gjithe gabimet e tija,ndersa Noli nuk gaboi edhe kur "deshtoi".
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,884
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Grusht shteti bene te ty,si Fan Noli e si Zogu.
Fan Noli mbetet shqiptari me i madh,ose me mire idealisti me i madh.(mendim personal).Ndersa Zogu mbetet qeveritari me i mire qe ka nxjerre shqiperia deri me sot.Po ta thjeshtezosh,Zogu beri te munduren ndersa Fan Noli kerkoj te bente te pamunduren.
Megjithate Morrison Zogu krijoji shtetin modern shqiptar,per aq sa ishte e mundur.Zogu eshte figure pozitive me gjithe gabimet e tija,ndersa Noli nuk gaboi edhe kur "deshtoi".
Shume e vertet ajo qe thuat ti! Jam plotesisht dakord! E sakt objektive.

Noli nuk ishte politikan. Noli i kishte te gjitha, Filozof, Poet, Letrar, Muzikant, Theolog, Patriot, Gjeni. Fatkeqsisht i mungonte ajo qe i nevoiteshte shqiperise me shume ne ate kohe, Nje politikan i zoti!

Zogu, ishte nje njeri jashzakonisht praktike dhe i guzimshem. Ai u tregua pak me shume politikan se te tjeret. Sado negativisht te ket ndikuar Zogu ne historine e shqipeirse, as qe nuk mund te krahasohet kurre me ate shkaterrimin qe pruri komunizmi dhe sidomos pasardhesit e tyre, trashgimtaret e qeverise se sotme. Zogu krijoj Shtetin shqiptar dhe Qeverisi. Me ardhjen e komunizmit shteti shqiptar dhe organet e tij existojn, edhe sote, vetm ne leter. Ne praktike shteti Shqiptar ka qene dhe esthe plotesisht i falimentuar ne te gjithat drejtimet. Shteti i par modern dhe i fundit ne historine e shqiperise ka qene ai i Zogut!!!!!!!!!!!!

Ne pergjithesi,per mendimin time, duhet folur pak me me rrezerva per ceshtje te tilla. Nuk mendoj se ansji ne kete forum apo ne mbar shqiperine dine te verteten ashut sic eshte. Nuk mund te diskutosh rreth temash te tilla me nevorzizma dhe thjesht opinione! Zogu u be kryeminister me sa di une rreth moshes 25 vjece, dhe me vone u vetshpall Mbret. Mbreteria e zogut ishte nje "diktature" e moderuar. Duke pasur parasysh historine e shqiperise, dhe per sa kohe ishte i panvarur qeveria e Zogut ishte nje perparim, nje sukses. Zogu ishte ai qe formoj shtetin e par te shqiperise qe mbante te gjitha organet perkatese. Kodi Civil i zogut u shkruajt nga juristet me te mire dhe me te kulturuar qe shqiperia ka pasur ndo nje here. Nji nga ata qe shkruajti Codin Civil te Zogut, ndoshta shumicen, ishte Hasan Dosti! Ky i fundit ne nji kohe ishte kundershtar i Zogut. Kjo tregon se ne ate kohe kishte tolerance dhe ne disa raste edhe bashkpunim midis pozites dhe opozites se asaj kohe. Sote ky nocjon nuk egziston me ne shqiperi. Cdo gje tashme eshte perdhunuar, ne te njejten menyre edhe historia e vertet e popullit dhe te udheheqesave te tij. Historia e vertet e shqiperise ende nuk eshte shkruajtur. Klasa sunduese e shqiperise akoma vazhdon te bej seleksjonimin dhe shtremberimin e historise se vertet duke e perdorur ate si propagande.

@"Peshkaqen:

Rreplika jote mu duk si e shprehur me shume nervozizem. Pse keshty???

...Shen Naumi nuk u shit kurr tek Malazezet. Kjo eshte nje propagande e perhapur nga komunistet qe fatkeqsisht akoma qarkukllon si e vertet. Shen Naumi u dha me qira! Une nuk e perkrah kete gjest qe ai beri. Por akuzat qe behen perreth kesaj gjarjeje nuk jane plotesisht te verteta. Shqiperia, dicka qe nuk e dine te gjithe, ka te drejt me ane te ligjit qe ta marri prap ate. Po kush ta kerkoj thua ti? Krye pardesyja e bardh, qe po mundohet te shesi edhe ato pak pllemb te shqiperise qe i ka mbetur!
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Shume e vertet ajo qe thuat ti! Jam plotesisht dakord! E sakt objektive.

Noli nuk ishte politikan. Noli i kishte te gjitha, Filozof, Poet, Letrar, Muzikant, Theolog, Patriot, Gjeni. Fatkeqsisht i mungonte ajo qe i nevoiteshte shqiperise me shume ne ate kohe, Nje politikan i zoti!

Zogu, ishte nje njeri jashzakonisht praktike dhe i guzimshem. Ai u tregua pak me shume politikan se te tjeret. Sado negativisht te ket ndikuar Zogu ne historine e shqipeirse, as qe nuk mund te krahasohet kurre me ate shkaterrimin qe pruri komunizmi dhe sidomos pasardhesit e tyre, trashgimtaret e qeverise se sotme. Zogu krijoj Shtetin shqiptar dhe Qeverisi. Me ardhjen e komunizmit shteti shqiptar dhe organet e tij existojn, edhe sote, vetm ne leter. Ne praktike shteti Shqiptar ka qene dhe esthe plotesisht i falimentuar ne te gjithat drejtimet. Shteti i par modern dhe i fundit ne historine e shqiperise ka qene ai i Zogut!!!!!!!!!!!!

Ne pergjithesi,per mendimin time, duhet folur pak me me rrezerva per ceshtje te tilla. Nuk mendoj se ansji ne kete forum apo ne mbar shqiperine dine te verteten ashut sic eshte. Nuk mund te diskutosh rreth temash te tilla me nevorzizma dhe thjesht opinione! Zogu u be kryeminister me sa di une rreth moshes 25 vjece, dhe me vone u vetshpall Mbret. Mbreteria e zogut ishte nje "diktature" e moderuar. Duke pasur parasysh historine e shqiperise, dhe per sa kohe ishte i panvarur qeveria e Zogut ishte nje perparim, nje sukses. Zogu ishte ai qe formoj shtetin e par te shqiperise qe mbante te gjitha organet perkatese. Kodi Civil i zogut u shkruajt nga juristet me te mire dhe me te kulturuar qe shqiperia ka pasur ndo nje here. Nji nga ata qe shkruajti Codin Civil te Zogut, ndoshta shumicen, ishte Hasan Dosti! Ky i fundit ne nji kohe ishte kundershtar i Zogut. Kjo tregon se ne ate kohe kishte tolerance dhe ne disa raste edhe bashkpunim midis pozites dhe opozites se asaj kohe. Sote ky nocjon nuk egziston me ne shqiperi. Cdo gje tashme eshte perdhunuar, ne te njejten menyre edhe historia e vertet e popullit dhe te udheheqesave te tij. Historia e vertet e shqiperise ende nuk eshte shkruajtur. Klasa sunduese e shqiperise akoma vazhdon te bej seleksjonimin dhe shtremberimin e historise se vertet duke e perdorur ate si propagande.

@"Peshkaqen:

Rreplika jote mu duk si e shprehur me shume nervozizem. Pse keshty???

...Shen Naumi nuk u shit kurr tek Malazezet. Kjo eshte nje propagande e perhapur nga komunistet qe fatkeqsisht akoma qarkukllon si e vertet. Shen Naumi u dha me qira! Une nuk e perkrah kete gjest qe ai beri. Por akuzat qe behen perreth kesaj gjarjeje nuk jane plotesisht te verteta. Shqiperia, dicka qe nuk e dine te gjithe, ka te drejt me ane te ligjit qe ta marri prap ate. Po kush ta kerkoj thua ti? Krye pardesyja e bardh, qe po mundohet te shesi edhe ato pak pllemb te shqiperise qe i ka mbetur!
Maqellarjot pershendetje.
Noli ishte politikan shum i zoti,ishte aq i zoti sa nuk u mor me me politik,çfare kishte ne dore e ne mendje per ate vend e beri,ose me mire kerkoi ta bente.Asnje politikan shqiptar ka bere me teper se Fan Noli per Shqiperine,e kaloi jeten duke shkuar neper vende,ambasada,e organizata te huaja per te mbrojtur Shqiperine.
Ishte politikan me kuptimin e plote e pozitiv te fjales,ishte i drejte, si te gjithe patriotat idealist.Kerkonte permiresimin e zhvillimin e shtetit te bere nga Zogu.
Kerkoi tre gjera qe Zogu nuk arinte ti bente;Reformen agrare,te kishte njefar barazie midis fshatareve e bejlereve.çarmatosjen e popullesise,te ishim nje shtet modern jo me pushke te oxhaku.Dhe e fundit,qe asnje politikan shqipetar nuk ka pasur guximin ta kerkoi;bashimin e Shqiperise me Kosoven e çamerine.
Kjo e fundit eshte dhe arsyea kryesore e falimentimit te tije.Shtetet e huaja e supefuqite nuk e lejojne nje gje te tille....,kete e dinte dhe e dine mire Zogu,Enveri,Nano,e Berisha.Ne Shqiperi nuk mund te qeverisesh po te kerkosh bashkimin me Kosoven e teritoret e tjera shqiptare.
Edhe Fan Noli e dinte,por ishte idealist,ishte politikan,jo "zagar".Noli deshtoi,po ishin shqiptaret qe falimentuan.

Sa per Zogun ke te drejte,ishte qeverisesh shum i mire po politikan i "keq",donte te mbante pushtetin.Edhe pushteti e politika kane afat skadimi.
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Maqellarjot, pershendetje !

Pergjigjen time ta ka dhene Serafimi dhe nuk i heq asnje presje. Per sa i perket Enver Hoxhes, qe ishte katil dhe gangster, kjo nuk e ben ate as pushtetar te dobet dhe as politikan te keq. Enveri do mbahet mend si diktator, por jo si i pa afte. Shteti komunist shqiptar duam s'duam ne do mbahet mend ne historin Shqiptare si shteti me i forte i krijuar ndonjehere prej vete shqiptareve. Eshte tjeter gje politikat e gabuara qe ndoqi me pas dhe tjeter gje konsolidimi si shtet. Per here te dyte ne historine tone kombetare (Here e pare Ishte ne kohen Skenderbeut) ia vume botes kufirin tek thana dhe i thame qe ktu eshte shtepija jone. Pra, o te jemi realist kur flasim per dicka ose te mos i ngaterrojme gjerat kur flasim per nje teme se na eshte bere Enver Hoxha si ajo reklama e Coca Cola-s qe e shikon vend e pa vend me sponsorizues Dr. Bishen.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,884
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Maqellarjot pershendetje.
Noli ishte politikan shum i zoti,ishte aq i zoti sa nuk u mor me me politik,çfare kishte ne dore e ne mendje per ate vend e beri,ose me mire kerkoi ta bente.Asnje politikan shqiptar ka bere me teper se Fan Noli per Shqiperine,e kaloi jeten duke shkuar neper vende,ambasada,e organizata te huaja per te mbrojtur Shqiperine.
Ishte politikan me kuptimin e plote e pozitiv te fjales,ishte i drejte, si te gjithe patriotat idealist.Kerkonte permiresimin e zhvillimin e shtetit te bere nga Zogu.
Kerkoi tre gjera qe Zogu nuk arinte ti bente;Reformen agrare,te kishte njefar barazie midis fshatareve e bejlereve.çarmatosjen e popullesise,te ishim nje shtet modern jo me pushke te oxhaku.Dhe e fundit,qe asnje politikan shqipetar nuk ka pasur guximin ta kerkoi;bashimin e Shqiperise me Kosoven e çamerine.
Kjo e fundit eshte dhe arsyea kryesore e falimentimit te tije.Shtetet e huaja e supefuqite nuk e lejojne nje gje te tille....,kete e dinte dhe e dine mire Zogu,Enveri,Nano,e Berisha.Ne Shqiperi nuk mund te qeverisesh po te kerkosh bashkimin me Kosoven e teritoret e tjera shqiptare.
Edhe Fan Noli e dinte,por ishte idealist,ishte politikan,jo "zagar".Noli deshtoi,po ishin shqiptaret qe falimentuan.

Sa per Zogun ke te drejte,ishte qeverisesh shum i mire po politikan i "keq",donte te mbante pushtetin.Edhe pushteti e politika kane afat skadimi.
Noli ishte te gjitha ato qe permende ti, dhe me shume! Mbi te gjitha Noli ishte nje Patriot/Nacionalist i vertet. Politikani i vertet eshte nje mashtrus, nje manipulues. Ne fakt politikani eshte nje tregtar i "kulturuar". Politikanet kane shkallezimin dhe kategorite e veta, disa jane me te afte disa jane me te lige, etj, etj. Natyra e politikanit nuk e lejon ate qe te jet nje patriote i denj. Patrioti/nacionalisti nuk mund te bej kompromise, jo te dobishme, per ceshtjetn e kombit. Politikanet ja qe e bejn. Ne qoftese Noli ishte politikan atehere nuk do te hezitonte per te ber matrapazlleqe qe te vinte ne pushtet.

Noli nuk ka qen i pari dhe i vetmi qe ka kerkuar bashkimin e Kosoves dhe Camerise. Ne fakt Nacionalistet (Ballistat-Zogistet-Legalistet) ishin ata qe luftuan ne Kosove kundra Partizaneve shqiptar-serb dhe Gjermaneve. Falimentimi i mbledhjes se Mukes ishte pikerisht ky kriter. Komunistat nuk pranuan qe te merrnin kosoven. Kjo qe edhe perjudha e "vellvrasjes" Partizanet komunist me "urdherat" e Enverit drejtuan armet, qe u jepeshin nga aleatet (anglezet), drejt Nacionalistave te vertet. Kjo lufte vazhdoj deri me renien e komunizmit ne 91.

@Morrison,

Une nuk e permenda Enverin, me qe e permende ti dua te them dy fjal.
Shqiperia ne kohen e diktatures nuk ishte anji gje tjeter vecse nje burg gjigand. Shqiptaret u burgosen nga te TJERET. Anglezet ndihuan komunistet e shqiperise,gjate luftes se dyte, me nje qellim. Qellimi ishte te fitonin "komunistet" dhe te viheshte ne krye Enveri. Sa te ishte ai ne krye te gjithe perfitonin pervec shqiperise vet. Sllavet perfitonin me mbajtjen e gjithe Kosoves, Malazezet dhe Maqedonasit me pjesen qe u ngeli, Grekt me camerine. Ato qe po ndodhin sote ne jug te shqiperise dhe ne Kosove nuk jane te castit. Jane te gjitha te planifikuara. Ashtu sic ishin para lufterave boterore, gjate dhe pas. Ne ate kohe ne shqiperi kishte patriota te vertet, prandaj nuk u arrit shdukja e plot. Nuk heqin dore kurre fqinjet nga shkaterrimi i shqiperise. Sote e kan me kollaj se kurre ta bejn nje gje te till. Sote Shqiptari eshte pothuajse plotesisht i cveshur nga identiteti i tij i vertet. Eshte bere nje propagand, eshte shkruajtur nje histori e rrem jo vet nga shqiptaret por edhe nga te huajt. Jane perdorur te gjitha mjetet e nevojshme per te thyer shqiptarein. Te gjithe e dinin koken e shqiptarit. Turku nuk arriti ta mposhte ate per 500 vjet rresht. Dhe arsye kryesore qe Identiteti i fort qe kishim. Komunizmi ishte vegla me efektive per te ber kete spastrim identiteti. Si mund te shpjegohet absurditeti qe pushtoj gjithe shqiperine per gjysem shekulli? Mos harroni se kemi qene dhe jemi mu ne zemer te evropes. shqiptari ishte kandidati me i papershtatshem per pranimin e komunizmit. Cuditerisht ndodhi qe i vetmi vend jo 'Sllave' ne evrop (pervec rrumanis dhe hungarise) 'perqafoj' komunizmin sikur ta kishte shpikur vet. Pra nuk ishte komunizme qe mposhti shqiptarin ishte "djallezia" qe dispononin antishqiptaret dhe qe perdoren dogmen "joshese" marksismit dhe leninizmet me etiketen komunizem.


Pra shqiperia U FUT ne nje burg me mure te hekurt. Drejtori i pergjithshem u zgjodh nje katil, nje sadist i vertet, dhe per 50 vjet pa pushim u be spastrimi i identitetit me nje ritem te papar.

Nuk mund ta quaj dicka te till Shtet!

SHQIPERIA RREZIKON SHDUKJES SOTE ME SHUME SE KURR!
1-Greket po greqizojn gjithe jugun e shqiperise.
2-Evropa po mundohet ta fusi shqiperine ne BE,edhe pse ne siperfaqe duket sikur nxjerrin pengesa.
3-Kosovaret, dhe shqiptaret ne Mal te zi dhe Maqedonasit nuk ju jepen pashaporta shqiptare. Kurse shqiptaret, e shitur tek fqinjet, kerkojn te vetdeklarojn etnin e "vertet"
4-Vetem ne shqiperi konsiderohesh "Demode" te jesht patriot apo nacionalist.
5-Kur Kosova kerkonte Panvaresine, Ministarat e shqiperise kerkonin Autonimi.

Te gjitha keto jane shenjat(fara qe po mbillet), qe nje dite kur shqiperia te futen ne BE, dhe te hiqen kufijte Jugu e ka me te let te kerkoj "autonimin" nga Shqiperia se dhe te bashkohet me Greqin.

synimi esht ASIMILIMI i gjithe shqiperise ne vendet fqinje. Ketu do jemi kur te vij shtatori. Do te shifni se sa "minoritare" grek do te na dalin me rregjistrimin e ri!


@MANDI,
ME FAL SE DOLA PAK NGA TEMA. Por eshte e pamundur te mos permendesh historine kur diskuton rreth nje teme te till!
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Zogu, ishte nje njeri jashzakonisht praktike dhe i guzimshem. Ai u tregua pak me shume politikan se te tjeret. Sado negativisht te ket ndikuar Zogu ne historine e shqipeirse, as qe nuk mund te krahasohet kurre me ate shkaterrimin qe pruri komunizmi dhe sidomos pasardhesit e tyre, trashgimtaret e qeverise se sotme. Zogu krijoj Shtetin shqiptar dhe Qeverisi. Me ardhjen e komunizmit shteti shqiptar dhe organet e tij existojn, edhe sote, vetm ne leter. Ne praktike shteti Shqiptar ka qene dhe esthe plotesisht i falimentuar ne te gjithat drejtimet. Shteti i par modern dhe i fundit ne historine e shqiperise ka qene ai i Zogut!!!!!!!!!!!!
Diskutimi eshte diskutim dhe perderisa permend periudhen qe udhehoqi Enver Hoxha atehere i referohesh Atij. Une nga kjo mora shkas, se ndryshe nuk kisha pse e permendja Enverin. Permendja e Periudhes komuniste eshte kthyer ne mode dhe perdoret vend e pa vend per te bere krahasime te pakrahasueshme. Te krahasosh shtetin anadollak te Ahmet Zogut me shtetin absolut te Enver Hoxhes nuk e di c'far emri t'i ve ktij absurditeti. Sipas teje dhe Hitleri nuk ja kishe haberin sesi qeverisej qe krijoj gjith ate Gjermani gjigande, sepse ishte diktator (dhe mos thuaj qe hitleri nuk e masakroi dhe popullin e tij, se do jet nje fakt i ri), po ashtu dhe Musolini per Italin etj...

Mbi te gjitha ne postimin tend te fundit ke shkruajtur nje tuf me gjera te paqene dhe te pafaktuara... nejse te pakten le te perqendrohemi se cfar beri Zogu dhe le t'i leme qeverisjet e tjera. Kerko per informacion dhe gjej cfar institucioni ngriti Zogu qe nuk ekzistonte para tij dhe te shikojme se cfar udheheqesi ka qene ky qe per cudi e la popullin ne balte kur erdhi pushtuesi dhe iku nga syte kembet.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Te dalim njeçik nga tema,e te krahasojm Zogun me Enverin edhe me Saliun.
Per ti krahasuar o "gjykuar"duhet pak a shum ti vleresojme ne tre pika;ne çfare gjendje e moren pushtetin,(si ishte shqiperia ne ate kohe),si jetohej gjate periudhes se qeverisjes se tyre,(çfare bene per popullin),dhe e fundit qe eshte me e rendesishmja si e lané vendin,(jo vetem si e lane, por çfar lane per brezat e ardhshem).

Zogu e mori Shqiperine ne gjendjen me te mjeruar e prapambetur qe Shqiperia s'kishte pare.Pa rruge,pa ligje,pa "kufi",pa asgje.Ne kohen e ardhjes ne pushtet shqipetaret jetonin midis femrave me perçe,bejlereve e kaçakeve,midis hakmarjeve e hajduteve.

Si jetohej ne kohen e Zogut ?.Mjafton vetem nje fjali;shqiptaret e emigruar ktheheshin ne Shqiperi.
U kthyen pothuajse te gjithe ata qe kishin studiuar jashte,e ktheshin e thonin;do kthehemi ne atdhe per te ndertuar Shqiperine.
Zogu hariti ti japi shqiptarit patriotizem e ndershmeri,(per aq sa ishte e mundur),nje histori te vertete Iliro-Epiriote,e meritokracia po munde korrupsionin anadollak.

Si e la Zogu,e la si tradhetar,ikja eshte e pafaleshme.Cfare la Zogu,la infrastukture me ligje e intelektual patriot.Dhe patriotizmi partizan o i Ballit eshte merit e kohes se Zogut.


Enveri,ishte kriminel.Erdhi ne pushtet ne kohe te veshtire,Shqiperia qe e shkateruar nga lufta.Hariti ti japi shprese shqiptareve,("do hame me luge floriri").
Erdhi ne pushtet,(e vune te huajt),sepse u shpreh; qe Shqiperia do jet vetem brenda kufijve te saj.Per kete fitoi ndaj rivaleve te tije.(nuk donte t'ja dinte as per Kosove e as per nje "cop" toke tjeter shqiptare

Si jetohej ne kohen e Enverit,me frike.(frika ruante vreshtin).Hariti te krijoje njefar barazie edhe ne varferi.Krijoi ligjet qe i sherbenin qeverisjes se tije,ndertoi shume vepra,shpenzoi shume per ushtrine e kontozbulimin.E thjeshtsoi historin, nga Iliret kalohej diret te Skenderbeu,rilindasit,dhe 90% e historis qe mbetej ishte per luften partizane e formimin e partise komuniste.
Prishi njeriun,e beri te varfer hajdut e spiun.Kishte qetesi.

Si e la ?.E la popullin duke qare,gjysma qau nga deshperimi e gjysma qau nga gezimi."Vaji" vazhdon akoma.

Sali Berisha;Si erdhi ?.Duhet pyetur Nexhmia.Si e gjeti ?.Si e la Nexhmia.Si jetohet ?.Nexhmia thote qe jetohet mire,"shqiperia po perparon".
Si do ta lere.?.Per kete Nexhmia buzeqesh :"Do ma qani Enverin".
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Serafim.

Qe te kuptosh se cfare mirqenie dhe cfare shteti krijoi Zogu, mjafton te lexosh MIGJENIN dhe i kupton te gjitha. Une nuk e di, ke rruge ka ndertuar Zogu, se rruget e Shqiperise ne ate kohe i ndertonte Italia e Musolinit sipas qefit te saj bazuar ne nje plane projekt te saj me specialistet e saj dhe me fondet e saj. Tani pse ia jep ti meritat Zogut une kete nuk e di?!
Ti thua qe Zogu beri kete e ate. Ajo qe me habit mua eshte se ku e gjeti kohen Zogu te bente gjithe keto pune... Ai pergjat kesaj kohe ishte i zene me pune shume me te rendesishme ku nga te cilat varej fati i kombit. Sic ishte martesa e njeres prej motrave te tij me te birin e Sulltanit turk, martesat e motrave te tjera dhe gjthe farefisit, ah se arrova dhe martesa e tij.
Vetem ligjin e heqjes se perceve mund te mbahet mend nga ai regjim por dhe ai nuk zbatohej. Por te pakten u ligjerua.

Por keto nuk ishin hapa qe i ndermori ai, keto ishin ne azhenden politike qe ne kohen e Nolit. Zogu nuk beri asgje te vecante. Zogu ishte i detyruar te ecte ne ate rruge, se edhe vet turqia e kishte braktisur Sulltanatin dhe ne Evrop nuk kishte ndonje shembull me te keq se ai ne qeverisje. Bile qeverit perendimore ngelen te habitura kur vetem dy muaj para se te pushtohej nga italia Zogu kerkoj te vinte mardhenie dipllomatike me Bashkimin Sovjetik.

Zogu nuk ka qene politikan, as i ka ineresuar fati i kombit. Zogu thjesht ka qene nje rrugac politik qe e shihte politiken si rrugen e vetme per tu pasuruar.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Serafim.

Qe te kuptosh se cfare mirqenie dhe cfare shteti krijoi Zogu, mjafton te lexosh MIGJENIN dhe i kupton te gjitha. Une nuk e di, ke rruge ka ndertuar Zogu, se rruget e Shqiperise ne ate kohe i ndertonte Italia e Musolinit sipas qefit te saj bazuar ne nje plane projekt te saj me specialistet e saj dhe me fondet e saj. Tani pse ia jep ti meritat Zogut une kete nuk e di?!
Ti thua qe Zogu beri kete e ate. Ajo qe me habit mua eshte se ku e gjeti kohen Zogu te bente gjithe keto pune... Ai pergjat kesaj kohe ishte i zene me pune shume me te rendesishme ku nga te cilat varej fati i kombit. Sic ishte martesa e njeres prej motrave te tij me te birin e Sulltanit turk, martesat e motrave te tjera dhe gjthe farefisit, ah se arrova dhe martesa e tij.
Vetem ligjin e heqjes se perceve mund te mbahet mend nga ai regjim por dhe ai nuk zbatohej. Por te pakten u ligjerua.

Por keto nuk ishin hapa qe i ndermori ai, keto ishin ne azhenden politike qe ne kohen e Nolit. Zogu nuk beri asgje te vecante. Zogu ishte i detyruar te ecte ne ate rruge, se edhe vet turqia e kishte braktisur Sulltanatin dhe ne Evrop nuk kishte ndonje shembull me te keq se ai ne qeverisje. Bile qeverit perendimore ngelen te habitura kur vetem dy muaj para se te pushtohej nga italia Zogu kerkoj te vinte mardhenie dipllomatike me Bashkimin Sovjetik.

Zogu nuk ka qene politikan, as i ka ineresuar fati i kombit. Zogu thjesht ka qene nje rrugac politik qe e shihte politiken si rrugen e vetme per tu pasuruar.
Peshkaqen pershendetje.
Eshte e vertete qe mireqenia ne kohen e Zogut ishte dhe si pasoje e Italise.Gjeja kryesore ishte se tregetaret shqiptare kishin te drejte te blinim mallin italian me çmime te uleta..etj etj..Po aqe sa eshte e vertete qe tregetaret shqipetar me te medhenj ishin ata te kohes se Zogut,edhe mos harro se shumica e tyre vinin nga familje te varfera.
Sa per rruget,duhet ta kesh degjuar,Zogut i thonin "çi do rruget kur vendi nuk ka makina".
Zogu beri Lekun me vlere,e punonjesit shteteror paguheshim mire,si posoje edhe ata privatet paguheshin mire.(Kam "degjuar" nje person qe mbaroi shkollen ne Greqi,e lutén te behej profesor atje por ai u kthye ne Shqiperi....,thoshte;"ne kohen e Zogut merja rroge 5 napolona floriri,kur shkoja ne Athine me dukej Athina e imja").
Zogu beri shume gabime;qe me vrasjen e Avni Rustemit etj etj etj..Po meritat nuk ja heq dot njeri. Dhe dy ndertesa qe jane te bukura ne Tirane i beri Zogu.

Mendoj,"o shpresoj",se sikur te jetonte Fan Noli,e ta pyesje per Zogun do te pergjigjej pak a shume "keshtu"........,se Faik Konica dihet se si e mendonte.....Te dy e kane share Zogun,por ja kane ditur dhe meritat.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,884
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Permendja e Periudhes komuniste eshte kthyer ne mode dhe perdoret vend e pa vend per te bere krahasime te pakrahasueshme. Te krahasosh shtetin anadollak te Ahmet Zogut me shtetin absolut te Enver Hoxhes nuk e di c'far emri t'i ve ktij absurditeti. Sipas teje dhe Hitleri nuk ja kishe haberin sesi qeverisej qe krijoj gjith ate Gjermani gjigande, sepse ishte diktator (dhe mos thuaj qe hitleri nuk e masakroi dhe popullin e tij, se do jet nje fakt i ri), po ashtu dhe Musolini per Italin etj...
Eshte e pamundur qe kur dikush flet per gjendjen e shqiperise te mos i referohet kohes se komunizmit. Jemi keut ku jemi nga perjudha e komunizmit! Cdo gje, cdo akt, cdo levizje qe ndodh ne bot ka nje reagim. Jo vete sote 20 vjet me vone por reagimi ndaj 50 vjeteve verprim te "komunizmit" do te ndihet edhe per 100 vjete te tjera.
Une nuk e krahasoj kurre Enverin me Hitlerin dhe Musonilin. Sado kriminela qe ata u treguan, te pakten ishin "visioner" me ate te veten u munduan te perhapin "vlerat" qe ata besonin! Enveri nuk ishte asnje gje me teper se nje rrugac i djallezuar qe perfitoj nga rrethanat. ai ishte nje servile nje krijec pa shtyll kurrizore. Dhe sigurisht nuk mund te krahasohet me Zogun. Zogu pati te metat e veta por ai nuk ishte kriminel, nuk masakroj popullin e vet.

Safarimi i tha te gjitha ato qe mund te thosha une. por megjithe ate do te shtoje disa fjale te mijat.

Zogu krijoj shtetin nga asgjeja! Zogu ishte i pari qe perdori Codin Civil ne nje shoqeri qe ishte plotesisht ne nje Kaos te plot, jo te krijuar vet por te imponuar nga te tjeret. Zogu krijoj nje shtet qe fqinjet Grek ashtu edhe Sllavet, qe kishin fituar pavaresine respektivisht pothuajse 100 vjet me par, emigronin ne shqiperi sepse gjendja ekonomike ishte me e mire se ne vendet e tyre. Zogu krijoj nje monarki te moderuar ne nje kohe kur te gjitha shtetet jo vetem everopiane por interkontinentale ushtronin nje "diktature" te moderuar dhe disa madje diktature absolute. Gjermania (Hitleri)-Italia (Musolini)-Anglia(mbreteri- dhe perandori) Japonia-Perandori sa kishte pushtuar Kinen) Rusia(Stalinin). Edhe pse shqipetaret kishin nje identitet dhe rrenje me te lashta se te gjithe te lartpermendurit, formimi i shtetit te mirefillet ishte ende foshnje ne krahasim me ta.

Ne konkluzion per mua eshte nje injorim qe i behet Zogut kur perdoret ne te njejten fjali me kuislinget e vertet te vendit tone. Cdo veprim, reagim dhe rezultatet qe ndjekin respektivisht duhet te merren parasysh rrethanat koha dhe hapesira qe ndikoj ato. Keto duhet te merren parasysh sidomos ne arritjen e konkluzioneve. Perfundimi i luftes se dute boterore ishte nje clirim i vertet per boten mbar, dhe nje shanc per perparimin e verte te shqiperise, fatkeqsishte e kunderta ndodhi. Eshte nje tragjedi e vertet ajo qe ndodhi per popullin shqiptar, dhe eshte dyhere me tragjite qe populli nuk di historine e verte te tij. Ngjarjet e verteta jan mbuluara aq mire saqe edhe permendja e tyre duket si nje spekulim fantastik. E verteta e shqiperise eshte shume tronditese. Por me beso Vella se keto qe them une nuk jane shqifje por jane fakt absolute qe jane mbuluar aq bukur dhe me nje mjeshteri qe esthe pothause e pamundur te vertetohen. Prandaj ato qe shkruajta ne fund te shkrimit duken si pafaktuara!
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Peshkaqen pershendetje.
Eshte e vertete qe mireqenia ne kohen e Zogut ishte dhe si pasoje e Italise.Gjeja kryesore ishte se tregetaret shqiptare kishin te drejte te blinim mallin italian me çmime te uleta..etj etj..Po aqe sa eshte e vertete qe tregetaret shqipetar me te medhenj ishin ata te kohes se Zogut,edhe mos harro se shumica e tyre vinin nga familje te varfera.
Sa per rruget,duhet ta kesh degjuar,Zogut i thonin "çi do rruget kur vendi nuk ka makina".
Zogu beri Lekun me vlere,e punonjesit shteteror paguheshim mire,si posoje edhe ata privatet paguheshin mire.(Kam "degjuar" nje person qe mbaroi shkollen ne Greqi,e lutén te behej profesor atje por ai u kthye ne Shqiperi....,thoshte;"ne kohen e Zogut merja rroge 5 napolona floriri,kur shkoja ne Athine me dukej Athina e imja").
Zogu beri shume gabime;qe me vrasjen e Avni Rustemit etj etj etj..Po meritat nuk ja heq dot njeri. Dhe dy ndertesa qe jane te bukura ne Tirane i beri Zogu.

Mendoj,"o shpresoj",se sikur te jetonte Fan Noli,e ta pyesje per Zogun do te pergjigjej pak a shume "keshtu"........,se Faik Konica dihet se si e mendonte.....Te dy e kane share Zogun,por ja kane ditur dhe meritat.
Pershendetje!Je i nderuar!

Keshtu pra, ne ishim nje proktetoriat italian. Dhe si i till shqiperia si shtet gezonte shume favore tregtare ne shkembimet me italin. Prandaj nisen te lindnin qelizat e para tregtare ne kete periudh. Kishte dhe nje politik kolonizuese italiane, per shqiperine. Kemi depertimin e shoqerive italiane ne tregun shqiptar sidomos ne sektorin minerar dhe ate energjitik. Pra kjo "rritje" e mirqenies ne vitet 30, nuk ishte si pasoj e politikes inekzistente te Zogut, por si pasoj e politikes kolonizuese te Italise fashiste. Keshtu qe nuk ka asnje arsye pse t'i japim Zogut merita qe nuk i takojne. Pra ato 5 napolona jane si rezultat e politikes italiane jo asaj Zogiste.

Zogu nuk kishte as nje studim dhe asnje projekt per zhvillimin dhe te ardhmen e vendit, te vetmen gje qe dinte te bente zogu ishte te paguante tre Xhandar per te mbajtur qetesine. Meqenese hodhe tezen e perparimit nen regjimin e Zogut, mos te harrojme se fshataret nuk lejoheshin nga bejleret e tyre(qe ishun vasalet e zogut) as te kishin nje oxhak brenda shtepise. Dhe ti me thua Zog perparimtari.

Serafim, mos krahaso Zogun me Enverin. Enveri mund te ishte idealist dhe nje lloj komunisti nacionalist, por kishte koncept te qart Zhvillimi per vendin. Kishte studime dhe zhvillimi i vendit behej mbi baza shkencore.

Te krahasosh Zogun ku ne kohen e tij, ne shqiperi numeroheshin me gishta dy a tre oficina, kur Enveri futi ndustrializimin me fabrika, uzina e kombinate eshte te tallesh me historin.

Te vetmin koncept te gabuar qe kishte Enveri per mua ishte parimi i mbeshtetjes ne forcat e veta(izolimi). Te tjera nuk kishte asnje gabim ai. Puna qe eshte bere ne kohen e Enverit(nje zhvillim me etapa te sforcuara, tipike komuniste) nuk eshte bere dhe nuk do behet kurr ne shqiperi. Lufta e klasave e me the-te thashe nuk ishin fajet e Enverit, por konseguencat e rruges qe ai ndoqi. Keto lloj hollesirash nuk ndikojne fare ne madheshtin e nje figure, sepse historia ka parametrat e saj. Luften e klasave historia do tia veshi si nje gabim te komunizmit(qe ishte rruga te cilen po ndiqte Enveri), jo te Enverit.


Pra vetizolimi do jete i vetmi gabim ku do qortohet Enveri nga historia.
Qe nga prishja e mardhenieve me Kinen dhe prerja e ndihmave prej saj, shqiperia filloi te ndiente pasojat e politikes vetizoluese te Enverit. Pasoja keto qe e cuan Shqiperin atje ku e mbajme mend te gjithe ne nje varferi te frikeshme ne mes te bollikut Evropian. Qe nje vend te ece para, duhet te japi dicka qe prodhon me shumic dhe te marri dicka qe nuk e ka dhe i duhet. Enveri kete nuk e beri. Sepse ai i mbylli vete dyert e tregjeve evropian Shqiperise, per disa marrezira qe nuk eshte as koha as vendi ti permendim.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Pershendetje!Je i nderuar!

Keshtu pra, ne ishim nje proktetoriat italian. Dhe si i till shqiperia si shtet gezonte shume favore tregtare ne shkembimet me italin. Prandaj nisen te lindnin qelizat e para tregtare ne kete periudh. Kishte dhe nje politik kolonizuese italiane, per shqiperine. Kemi depertimin e shoqerive italiane ne tregun shqiptar sidomos ne sektorin minerar dhe ate energjitik. Pra kjo "rritje" e mirqenies ne vitet 30, nuk ishte si pasoj e politikes inekzistente te Zogut, por si pasoj e politikes kolonizuese te Italise fashiste. Keshtu qe nuk ka asnje arsye pse t'i japim Zogut merita qe nuk i takojne. Pra ato 5 napolona jane si rezultat e politikes italiane jo asaj Zogiste.

Zogu nuk kishte as nje studim dhe asnje projekt per zhvillimin dhe te ardhmen e vendit, te vetmen gje qe dinte te bente zogu ishte te paguante tre Xhandar per te mbajtur qetesine. Meqenese hodhe tezen e perparimit nen regjimin e Zogut, mos te harrojme se fshataret nuk lejoheshin nga bejleret e tyre(qe ishun vasalet e zogut) as te kishin nje oxhak brenda shtepise. Dhe ti me thua Zog perparimtari.

Serafim, mos krahaso Zogun me Enverin. Enveri mund te ishte idealist dhe nje lloj komunisti nacionalist, por kishte koncept te qart Zhvillimi per vendin. Kishte studime dhe zhvillimi i vendit behej mbi baza shkencore.

Te krahasosh Zogun ku ne kohen e tij, ne shqiperi numeroheshin me gishta dy a tre oficina, kur Enveri futi ndustrializimin me fabrika, uzina e kombinate eshte te tallesh me historin.

Te vetmin koncept te gabuar qe kishte Enveri per mua ishte parimi i mbeshtetjes ne forcat e veta(izolimi). Te tjera nuk kishte asnje gabim ai. Puna qe eshte bere ne kohen e Enverit(nje zhvillim me etapa te sforcuara, tipike komuniste) nuk eshte bere dhe nuk do behet kurr ne shqiperi. Lufta e klasave e me the-te thashe nuk ishin fajet e Enverit, por konseguencat e rruges qe ai ndoqi. Keto lloj hollesirash nuk ndikojne fare ne madheshtin e nje figure, sepse historia ka parametrat e saj. Luften e klasave historia do tia veshi si nje gabim te komunizmit(qe ishte rruga te cilen po ndiqte Enveri), jo te Enverit.


Pra vetizolimi do jete i vetmi gabim ku do qortohet Enveri nga historia.
Qe nga prishja e mardhenieve me Kinen dhe prerja e ndihmave prej saj, shqiperia filloi te ndiente pasojat e politikes vetizoluese te Enverit. Pasoja keto qe e cuan Shqiperin atje ku e mbajme mend te gjithe ne nje varferi te frikeshme ne mes te bollikut Evropian. Qe nje vend te ece para, duhet te japi dicka qe prodhon me shumic dhe te marri dicka qe nuk e ka dhe i duhet. Enveri kete nuk e beri. Sepse ai i mbylli vete dyert e tregjeve evropian Shqiperise, per disa marrezira qe nuk eshte as koha as vendi ti permendim.
Peshaqen pershendetje.
Po te nisemi nga historia se Shqiperia qe protektoriat i Italise ne kohen e Zogut,kjo hsitori e pavertete duhet te vleje edhe per Enverin;qe ishte ne fillim protektoriat i Jugosllavis,pastaj i Bashkimit Sovietik,edhe ne fund i Kines.(Mos haro borxhet e falura nga Krushovi Enverit o Shqiperise).
Merita e Zogut ishte se la tregetar e tregetine e lire,pasurohej kush punonte jo kush vidhte o koruptonte.Me kete nuk dua te them qe nuk kishte varferi o korrupsion ne kohen e Zogut,kishte po te jesh i sigurte qe kishte shume me pak se ne kohen e Enverit.

Edhe per sa i perket Xhandarmerise,mos e permend me,se aty qendron merita me e madhe e Zogut.Zogu o Shqiperia kishin vetem 800 Xhandare.Habiteshin te gjithe se si mund te ruhej rendi vetem me 800 xhandare.("Dhe vet Zogu levizte me nje xhandar me vete").

Zogu ndertoi pak ne krahasim me Enverin, ato 15 vjet,ligje apo rruge,po i sherbyen popullit,edhe i qenduhan kohes e pushtimit Italian.
Enveri ndertoi shume,(gjithmon shume me pak se diktatoret e tjere komunist te vendeve te huaja),por shumica e veprave nuk sherbejne per asgje...si ato mbrojtese..o kombinate pa prespektive,e si nga ana ligjore o morale.
Zogu me gabimet e tija mbetet Mbret,Enveri edhe me ato pak gjera pozitive qe beri mbetet Kriminel.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,884
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Serafim, mos krahaso Zogun me Enverin. Enveri mund te ishte idealist dhe nje lloj komunisti nacionalist, por kishte koncept te qart Zhvillimi per vendin. Kishte studime dhe zhvillimi i vendit behej mbi baza shkencore.

Te krahasosh Zogun ku ne kohen e tij, ne shqiperi numeroheshin me gishta dy a tre oficina, kur Enveri futi ndustrializimin me fabrika, uzina e kombinate eshte te tallesh me historin.

Te vetmin koncept te gabuar qe kishte Enveri per mua ishte parimi i mbeshtetjes ne forcat e veta(izolimi). Te tjera nuk kishte asnje gabim ai. Puna qe eshte bere ne kohen e Enverit(nje zhvillim me etapa te sforcuara, tipike komuniste) nuk eshte bere dhe nuk do behet kurr ne shqiperi. Lufta e klasave e me the-te thashe nuk ishin fajet e Enverit, por konseguencat e rruges qe ai ndoqi. Keto lloj hollesirash nuk ndikojne fare ne madheshtin e nje figure, sepse historia ka parametrat e saj. Luften e klasave historia do tia veshi si nje gabim te komunizmit(qe ishte rruga te cilen po ndiqte Enveri), jo te Enverit.
 
Top