• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,866
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Kur nuk rrezikoja per tu pyetur, me zinte gjumi gjate leksionit...
Mire atehere... Meqe e paske qef rrezikun...keshtu sa per te mbajtur zgjuar gjate 'leksionit'

Jam kurjoz te dije cfar mendon ti per Zogun?
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,866
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

kete : Kur te shkruhet e sakte historia e nje vendi, nuk pranohen me opinione te pathemelta....Kjo dhe per mua...
Ke shkruar me pak dhe thene me shume se nje pjese e mire e pjesemarresve ne kete teme.
 

user010

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 10, 2012
Postime
300
Pikët
0
Vendndodhja
Londer
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Gjë e vështirë historia.. sidomos kur ka konflikte interesash dhe gjëra që duhet të mbahen të fshehta..

Personalisht nuk jam i bindur se Zogu ishte ndonjë burrë kaq i mirë, në atë kohë Shqipëria ishte aq keq sa që akoma dhe tipa si zogu mund të duken si të mirë, nejse..

Nga ana tjetër mendohem dhe them, se këtu nuk mundemi të biem dakord për veprimtarin e politikanëve të gjallë, sot, pa le për ata dje.

Imagjino nesër dej nipërit tanë ça përralla mund të hanë.. që gjoja Sala pruri demokracinë, liroi vendin, zhduki komunizmin, ndërtoi Shqipërinë, mbylli vrimën e ozonit``fumato`` etj
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,828
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

....Imagjino nesër dej nipërit tanë ça përralla mund të hanë.. që gjoja Sala pruri demokracinë, liroi vendin, zhduki komunizmin, ndërtoi Shqipërinë, mbylli vrimën e ozonit``fumato`` etj

Nuk mendoj keshtu.Demagogjia eshte mjet i sistemit totalitar "obskurantist"...Shtremberimi i fakteve, ka qene ne funksion te indoktrinimit..
Spekulime me figurat historike, do te kete perhere, dhe ky qe permend eshte pjese e historise...ama, eshte e pamundur qe ajo (historia), te shkruhet si me pare...
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,557
Pikët
38
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

valla or user ai sala e solli demokracin..

ti e din ma mir bile..

pikerisht se e solli ai e urreni ate..
mos ta kish sjell ai nuk do ta urrenit ate..
kjo eshte aksiome..

rendesi ka qe ju sot.. mos te ish sala do ishit operativa sigurimi apo hetuesa e prokuroresha.. e per nje llaf goje do conit ne litar mijra vet..
eshte saliu qe ju a hoqi kte "perspektiv te ndritur" e prandaj do ket perhere vrerin tuaj mbi figuren e tij madheshtore..

megjithate ju luftoni me ne krye rucet e edvinet e kloset e qoset..
ndoshta ju vjen prap ajo dite..

ne gjetet gomere ..prap me shumice.. si ne 21 janar..

..

apo jo moj merushe..

cthot shoqja shegushe..

.
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,212
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Brarush, pas renies se murit te Berlinit, vrasjes se Causheskut etj... demokratizimi i Shqiperise nuk kishte alternative. Shqiperise i kishte ardhe rradha. Nese jo Berisha, do te ishte nje tjeter. Fundja, ashtu sic po vertetohet cdo dite e me shume, klasa e sotshme politike e Shqiperise kane qene dhe vazhdojne te jene vetem marioneta.

Por ti flet aq sa di. Nuk ke faj.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,103
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Kur nje kombi i mungon historia e vertet i mungon identiteti i vertet. Aq sa i mungon nje individi qe ka humbur memorjen plotesisht.

Shumica e debateve qe behen ne tema te tilla jane pa baze, sidomos kur trajtohen figura 'enigmaike' si ajo e Zogut. Them enigmatike sepse figura e Zogut, dhe shume te tjere si ai, u salduan ne mendjen e te voglit dhe te madhit si tradhetar dhe armiq te popullit per me shume se 50 vjet.

22 vjet me von shumica e popullsise qe perjetoj diktaturen mendojn se kreret e partise 'demokratike' te cilet gjate rregjimit komunist ishtin sekretare partie, sekretare rinie, komunist te betuar, sote jane demokrate te vertet, dhe pjesa tjeter perkrah bijet e komunistave, qe gjoja krijuan 'opoziten' dhe luajn rrolin e opozitarit me nje persosmeri te habitshme, nuk jane vertetime se ai popull vuan nga verbimi, mungesa e ndergegjes dhe indiferenca kolektive, te treja keto 'efekte anesore' shkaketuar nga nje semundje gjeysme shekullore.
Tani te njejtit njerez me 'cilesit analitike' te lart permendura mundohen te diskutojn rreth figures se Zogut qe jetoj 80 me par dhe informacioni per te mesuar rreth figures se tij mungon totalisht ose eshte i shtremberuar totalisht.Ka shume pak njerez qe e kan njohur Zogun e vertet dhe akoma me pak ata qe sot jane te interesuar per te mesuar te vertetn.
Te degjova e te degjova, por te qenit "politically correct" ka nje limit.

Si fillim, ti Maqellara nuk je burre! Sepse te ishe i tille, merrje postimin tim dhe e kundershtoje. Nuk beje si grate qe i bien anash e anash. Te erdhi inat pse nje anetar ( per me teper i kalibrit te Merit) aprovoi fjalet e mia dhe fillove te besh lojra fjalesh per gjoja " padituria sjell opinion te gabuar". Mjaft, se nuk te ka lezet.

Se dyti, na e ke sjelle ne maje te hundes me keto idiotesira " ju pjella e komunizmit nuk dini gje per Zogun, prandaj e shani". Ha pyke ti qe une kam lindur 2 jave pasi vdiq Enveri? Ha pyke qe une universitetin nuk e kam bere ne Shqiperi? Ha pyke qe jam edukuar nga njerez qe edhe ty te kane habitur ( e mban mend "kujtime nga shkolla") ? Ha pyke qe nese ka nje sistem qe une urrej me teper eshte komunizmi sepse nuk le njerine te rritet? Ha pyke qe ja mbyt kot ndonjehere?

Rilexo edhe njehere çfare kam shkruar une per Zogun edhe mbylle gojen pastaj!
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,866
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Gjë e vështirë historia.. sidomos kur ka konflikte interesash dhe gjëra që duhet të mbahen të fshehta..

Personalisht nuk jam i bindur se Zogu ishte ndonjë burrë kaq i mirë, në atë kohë Shqipëria ishte aq keq sa që akoma dhe tipa si zogu mund të duken si të mirë, nejse..

Nga ana tjetër mendohem dhe them, se këtu nuk mundemi të biem dakord për veprimtarin e politikanëve të gjallë, sot, pa le për ata dje.

Imagjino nesër dej nipërit tanë ça përralla mund të hanë.. që gjoja Sala pruri demokracinë, liroi vendin, zhduki komunizmin, ndërtoi Shqipërinë, mbylli vrimën e ozonit``fumato`` etj

Ne kohen e zogut greket emigronin ne shqiperi per pune. Sot gjysma e shqiperise ka shkuar ne greqi per pune. Ne qoftese gjerat ishan aq keq ne kihen e zogut pra pothuajse 80 me par. Mendo se sa mbrapa kemi shkuar keto 80 vjetet e fundit. fundit.

Net fakt napoloni ne kohen e zogut ishte kaq I vlefshem saqe konkurronte me monedhat e shteteve te perparuara ne evrope gjat asaj kohe. Standarti I jetes ishte rrelativisht me I lart. Shteti me funksionar, dhe mbi te gjitha shqiptari ndjeheshta akoma Shqipetar.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Ne kohen e zogut greket emigronin ne shqiperi per pune. Sot gjysma e shqiperise ka shkuar ne greqi per pune. Ne qoftese gjerat ishan aq keq ne kihen e zogut pra pothuajse 80 me par. Mendo se sa mbrapa kemi shkuar keto 80 vjetet e fundit. fundit.

Net fakt napoloni ne kohen e zogut ishte kaq I vlefshem saqe konkurronte me monedhat e shteteve te perparuara ne evrope gjat asaj kohe.
Jo vetem,por ne Gjirokaster thuhej"po vine grekerit te marin buk,dhe ishte e vertet,grekerit vinin ne Shqiperi per te mar buke.Greqia kishte nje standart jetese shum me te ulet se Shqiperia.Nje mesues fillore,qe kishte mbaruar shkollen ne qreqi,e punonte ne Shqiperi,shprehej tekstualisht keshtu:Me rrogen qe merja nga Zogu,kur shkoja ne Athine,me dukej Athina e imja.(Ky person,kishte qene dhe partizan)
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,866
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Jo vetem,por ne Gjirokaster thuhej"po vine grekerit te marin buk,dhe ishte e vertet,grekerit vinin ne Shqiperi per te mar buke.Greqia kishte nje standart jetese shum me te ulet se Shqiperia.Nje mesues fillore,qe kishte mbaruar shkollen ne qreqi,e punonte ne Shqiperi,shprehej tekstualisht keshtu:Me rrogen qe merja nga Zogu,kur shkoja ne Athine,me dukej Athina e imja.(Ky person,kishte qene dhe partizan)
Shiko...

Une te pergezoj per durimin dhe vullnetin qe ke per tju pergjigjur te gjitheve ashtu sic i je pergjigjur deri tani. Por mos u lodh kot, sepse komunikon me njerez qe jo vetem nuk kane njohurite e duhura per te debatuar ne keto tema, por as qe nuk duan tia din fare se ku qendron e verteta. I ka thene, mesuesji/a e historise qe u morr nga stallat e lopeve dhe u be arsimtar/e me 4 kater klas shkoll dhe se luan me topi. Pastaj sikur kjo te mos mjaftonte Zogu ka qene nga veriu, nuk ishte as nga Gjirokastra dhe as Korca:). Sikur te ishte nga nji nga keto dy qytete me siguri do ti njiheshin meritat edhe sikur te kishte qene nje kriminel i lindur. Vetem vine ketu, e leshojn fjalen si lopa balgen dha hajde merru 'ti' me ata.

Shiko se ne cfar ambjenti dhe me cfar lloj mentaliteti kemi te bejm ne kete forum: Berisha na solli demokracine, i cili ne vitet e 90-es perzuri Leken nga toka shqipetare pa dale nga avioni akoma, thjesht per te parandaluar pluralizmin e vertet. Kishte shume mundesi qe Leka te kishte sukses sidomos gjate atyre viteve. Mos harro se berisha na pruri demokracine. Sot 20 vjet me vone nuk egzison ansji shanc qe pasardhesit e Zogut mund te mbajn pushtet gjen 'arsye' per te rriabilituar figuren e Zogut. Dhe si rrjedhoj Brari dhe shoket e tij perkrahin jo Zogun por berishen qe sote perkrah Zogun. 'Socialistet' natyrisht jane kundra Zogut sepse eshte konflikt interesi dhe si gjithmone molla nuk bie larg nga pema.

Tani une dhe ti qe mund te jemi te vetmit qe dime dicka konkrete rreth Zogut, mundohemi te 'debatojm' me njerez te tille dhe ne fund te dites vetem bejm nje vrim ne uje.

Me perjashtim te Merit, dhe deeeeeri diku Mistreces...me sa kam lexuar deri tani asnji tjeter nuk eshte ne gjendje te bej nje argument te shendosh. Te gjith kapen tek arratia dhe aq mjafton. Dhe me e 'bukura' eshte se shumica e tyre jo vetem qe nuk jetojn me ne Shqiperi, por jame mese i sigurt se neper vendet qe jetojn mundohen ta fshehin faktin qe jane Shqiptare. Per kete nuk ja ka fajin Zogu por 'xhaxhi' i tyre qe nje here e nje kohe e kishte kjen e mbushur me sheqer e i kendonin te na rroj sa keto male e sa keto shkrepa.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Shiko...

Une te pergezoj per durimin dhe vullnetin qe ke per tju pergjigjur te gjitheve ashtu sic i je pergjigjur deri tani. Por mos u lodh kot, sepse komunikon me njerez qe jo vetem nuk kane njohurite e duhura per te debatuar ne keto tema, por as qe nuk duan tia din fare se ku qendron e verteta. I ka thene, mesuesji/a e historise qe u morr nga stallat e lopeve dhe u be arsimtar/e me 4 kater klas shkoll dhe se luan me topi. Pastaj sikur kjo te mos mjaftonte Zogu ka qene nga veriu, nuk ishte as nga Gjirokastra dhe as Korca:). Sikur te ishte nga nji nga keto dy qytete me siguri do ti njiheshin meritat edhe sikur te kishte qene nje kriminel i lindur. Vetem vine ketu, e leshojn fjalen si lopa balgen dha hajde merru 'ti' me ata.

Shiko se ne cfar ambjenti dhe me cfar lloj mentaliteti kemi te bejm ne kete forum: Berisha na solli demokracine, i cili ne vitet e 90-es perzuri Leken nga toka shqipetare pa dale nga avioni akoma, thjesht per te parandaluar pluralizmin e vertet. Kishte shume mundesi qe Leka te kishte sukses sidomos gjate atyre viteve. Mos harro se berisha na pruri demokracine. Sot 20 vjet me vone nuk egzison ansji shanc qe pasardhesit e Zogut mund te mbajn pushtet gjen 'arsye' per te rriabilituar figuren e Zogut. Dhe si rrjedhoj Brari dhe shoket e tij perkrahin jo Zogun por berishen qe sote perkrah Zogun. 'Socialistet' natyrisht jane kundra Zogut sepse eshte konflikt interesi dhe si gjithmone molla nuk bie larg nga pema.

Tani une dhe ti qe mund te jemi te vetmit qe dime dicka konkrete rreth Zogut, mundohemi te 'debatojm' me njerez te tille dhe ne fund te dites vetem bejm nje vrim ne uje.

Me perjashtim te Merit, dhe deeeeeri diku Mistreces...me sa kam lexuar deri tani asnji tjeter nuk eshte ne gjendje te bej nje argument te shendosh. Te gjith kapen tek arratia dhe aq mjafton. Dhe me e 'bukura' eshte se shumica e tyre jo vetem qe nuk jetojn me ne Shqiperi, por jame mese i sigurt se neper vendet qe jetojn mundohen ta fshehin faktin qe jane Shqiptare. Per kete nuk ja ka fajin Zogu por 'xhaxhi' i tyre qe nje here e nje kohe e kishte kjen e mbushur me sheqer e i kendonin te na rroj sa keto male e sa keto shkrepa.
Maqo.E di ku kishte me popullaritet Zogu,ne cilen krahine,do habitesh,ne Himare.
Qe te vazhdojme te habitemi,dy fshatra andej nga Dropulli o Gjirokastra,Frashtan e Lugar,qe quheshin te banuar me shqiptar te etnis greke,i shkruaj Zogut,se u kishin hapur shkolle greke,dhe i ankohen keshtu,me rim:

"Ahmet Zog o madheri.Kjo pune qish beri vaki.Te mesojme greçken ne stoli ?
Frashtani dhe Lugari,skane pune me Greqine se jane me Shqiperine.
Duam gjuhen qe flet ti,dhe flamur kuq e zi,duam shkolle si ne Muzine,si ne fshatrat qe kemi fqinje,Laboven me Lunxherine,dhe gjithe bregdeti ine.

E tradhetari,feudal, i pergjigjet keshtu:Vllazen te gjakut e te gjuhes,duke ju pergezuar per deshirat tuaja te zjarrta,ju uroj ti gezoni shkollat shqipe.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,497
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Shiko...

Une te pergezoj per durimin dhe vullnetin qe ke per tju pergjigjur te gjitheve ashtu sic i je pergjigjur deri tani. Por mos u lodh kot, sepse komunikon me njerez qe jo vetem nuk kane njohurite e duhura per te debatuar ne keto tema, por as qe nuk duan tia din fare se ku qendron e verteta. I ka thene, mesuesji/a e historise qe u morr nga stallat e lopeve dhe u be arsimtar/e me 4 kater klas shkoll dhe se luan me topi. Pastaj sikur kjo te mos mjaftonte Zogu ka qene nga veriu, nuk ishte as nga Gjirokastra dhe as Korca:). Sikur te ishte nga nji nga keto dy qytete me siguri do ti njiheshin meritat edhe sikur te kishte qene nje kriminel i lindur. Vetem vine ketu, e leshojn fjalen si lopa balgen dha hajde merru 'ti' me ata.

Shiko se ne cfar ambjenti dhe me cfar lloj mentaliteti kemi te bejm ne kete forum: Berisha na solli demokracine, i cili ne vitet e 90-es perzuri Leken nga toka shqipetare pa dale nga avioni akoma, thjesht per te parandaluar pluralizmin e vertet. Kishte shume mundesi qe Leka te kishte sukses sidomos gjate atyre viteve. Mos harro se berisha na pruri demokracine. Sot 20 vjet me vone nuk egzison ansji shanc qe pasardhesit e Zogut mund te mbajn pushtet gjen 'arsye' per te rriabilituar figuren e Zogut. Dhe si rrjedhoj Brari dhe shoket e tij perkrahin jo Zogun por berishen qe sote perkrah Zogun. 'Socialistet' natyrisht jane kundra Zogut sepse eshte konflikt interesi dhe si gjithmone molla nuk bie larg nga pema.

Tani une dhe ti qe mund te jemi te vetmit qe dime dicka konkrete rreth Zogut, mundohemi te 'debatojm' me njerez te tille dhe ne fund te dites vetem bejm nje vrim ne uje.

Me perjashtim te Merit, dhe deeeeeri diku Mistreces...me sa kam lexuar deri tani asnji tjeter nuk eshte ne gjendje te bej nje argument te shendosh. Te gjith kapen tek arratia dhe aq mjafton. Dhe me e 'bukura' eshte se shumica e tyre jo vetem qe nuk jetojn me ne Shqiperi, por jame mese i sigurt se neper vendet qe jetojn mundohen ta fshehin faktin qe jane Shqiptare. Per kete nuk ja ka fajin Zogu por 'xhaxhi' i tyre qe nje here e nje kohe e kishte kjen e mbushur me sheqer e i kendonin te na rroj sa keto male e sa keto shkrepa.
ore ti qe shan mesueset me kater klase shkolle, qe ti as ato kater klase s'i ke bere.

ca konflikt interesi na flet ti mer, socialiste me leka zogjsh???
ke ndonje fare ideje minimale si jane organizuar mbreterite konstitucionale ne europe???
mbreti-mbreteresha ka vetem nje pozicion honorifik asgje tjeter.

cfar mbreterie u pelqen ju te instalohet? si mbreterite despotike te mesjetes.

bobo me ca robsh kemi te bejm.-qesh-


ju kam bere nje pyetje dite me pare, dhe si jeni pergjigjur...cfar ishte zogu, mbret autokrat(per te mos thene diktator sepse e meriton plotesisht kete cilesim) apo konstitucional?

ps. zogu nuk kishte gjak blu, ishte nje cop katunari andej nga nje fshat i burrelit, mbreterit e kohes neper europe as e konsideronin fare.q'ashtu
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,497
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

valla or user ai sala e solli demokracin..

ti e din ma mir bile..

pikerisht se e solli ai e urreni ate..
mos ta kish sjell ai nuk do ta urrenit ate..
kjo eshte aksiome..


.
nuk e paska sjell zogu dhemokracin mer:p

ups, e solli sala.


ti ose je budalla ose ben vete lol

ka shume te ngjare e para.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,866
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

ore ti qe shan mesueset me kater klase shkolle, qe ti as ato kater klase s'i ke bere.

ca konflikt interesi na flet ti mer, socialiste me leka zogjsh???
ke ndonje fare ideje minimale si jane organizuar mbreterite konstitucionale ne europe???
mbreti-mbreteresha ka vetem nje pozicion honorifik asgje tjeter.

cfar mbreterie u pelqen ju te instalohet? si mbreterite despotike te mesjetes.

bobo me ca robsh kemi te bejm.-qesh-


ju kam bere nje pyetje dite me pare, dhe si jeni pergjigjur...cfar ishte zogu, mbret autokrat(per te mos thene diktator sepse e meriton plotesisht kete cilesim) apo konstitucional?

ps. zogu nuk kishte gjak blu, ishte nje cop katunari andej nga nje fshat i burrelit, mbreterit e kohes neper europe as e konsideronin fare.q'ashtu
O i gjithditur Land...lume si ne qe te kemi ty qe ke kaq shume per te dhent...ment. Ka kohe qe une nuk te marr me seriozisht, por sa per pak gallat do te te kthej pergjigje. Jo per ndo nji gje po kercen kot si kastravec vend e pa vend, sepse ajo qe ke shkruajtur me lart nuk ka te bej fare me postimin tim. Ne fakt une kam shkruajtur te kunderten e asaj qe me ke akuzuar! Te Rrrrroft shkolla qe ke ber. Sepse edhe nji me kater klas e merr vesh ate qe kam shkruajtur une.

Nese vertet ke lexuar ndo nji nga postimet e mija per Zogun do te vije re se ne asnji nga ato postime nuk kam shkruar gje rreth mbreterise dhe mbretit. Une per vete nuk e njoh Zogun si mbreti i Shqipetareve. Une vetem ve ne duke kontributin qe ai ka dhen per perparimin e shqiperise ne teresi.

Tani sa per katunare...Mos ngaterro ate qe jeton ne qytet me Qytetarin, madje edhe te shkuarit ne Kanada nuk mjafton disa here. Fute derrin ne shtepi sa te duash prap derr ngelet;) Qyteterimi fillon qe kur je foshnje. E kush eshte ai burr qe te qyteteron ty oooo i shkret. Me duket se ajo qe te dogji me shume eshte kur permenda Korcen. Ceeee ooo nevrikoqe-sh kaq shume? Nuk eshte se vura ne dukje qe Korca Yte eshte gati te jete pjese e Greqise. Kur dolet ju kaq patriote. Jo per ndo nji gje por Ay qyteti jot dihet se ka prodhuar goxha nga 'Ataaaa';) biles me shume se cdo vend tjeter i Shqiperise dhe akoma vazhdon. Biles edhe enveri aty e filloj Karrrieren:).
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,866
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Te degjova e te degjova, por te qenit "politically correct" ka nje limit.

Si fillim, ti Maqellara nuk je burre! Sepse te ishe i tille, merrje postimin tim dhe e kundershtoje. Nuk beje si grate qe i bien anash e anash.
hahahahahahahahahahahahahah. Per zotin kam qesh me gjith shpirt kur lexova kete me lart hahahahahah. Jo per ndo nji gje por une kam frik shume nga ty:)Te degjova e te degjova, por te qenit "politically correct" ka nje limit.

Si fillim, ti Maqellara nuk je burre! Sepse te ishe i tille, merrje postimin tim dhe e kundershtoje. Nuk beje si grate qe i bien anash e anash. Te erdhi inat pse nje anetar ( per me teper i kalibrit te Merit) aprovoi fjalet e mia dhe fillove te besh lojra fjalesh per gjoja " padituria sjell opinion te gabuar". Mjaft, se nuk te ka lezet.

Se dyti, na e ke sjelle ne maje te hundes me keto idiotesira " ju pjella e komunizmit nuk dini gje per Zogun, prandaj e shani". Ha pyke ti qe une kam lindur 2 jave pasi vdiq Enveri? Ha pyke qe une universitetin nuk e kam bere ne Shqiperi? Ha pyke qe jam edukuar nga njerez qe edhe ty te kane habitur ( e mban mend "kujtime nga shkolla") ? Ha pyke qe nese ka nje sistem qe une urrej me teper eshte komunizmi sepse nuk le njerine te rritet? Ha pyke qe ja mbyt kot ndonjehere?

Rilexo edhe njehere çfare kam shkruar une per Zogun edhe mbylle gojen pastaj!
Sa per shkrimin qe ke bere me lart. Nuk di cfar te te them. Pjella e komunizmit di shume rreth Zogut. Sepse ishin ata qe shtremberuan gjithcka. Jo vetem figuren e Zogut por te gjith kombin ne pergjithesi. Prandaj shumica e shqipetareve edhe sote e kesaj dite Calojn kur flitet per historine e vendit. Ti ke lindur 2 jave pas vdekjes fisike te enverit, por ajo qe enveri beri persa ishte gjall akoma vazhdonte te bej punen e vet edhe sot.

Dhe persa i perket 'gjoja padituria sjell opinion te gabuar" eshte shume e vertet. "gjoja" nuk ka vend aty. Ti je plotesisht gabim kur shprehesh per Zogun. Totalisht ne cdo kendveshtrim apo pikpamje. Ti nuk di asnji gje konkrete rreth Zogut, vetem ate qe ke degjuar nga ky apo ai burim, qe ne shumicen e rasteve jane te politizuara. Une do te tregoj ty dicka qe ti dhe ndoshta shume nga ju nuk dine rreth 'braktisjes' se vendit nga Zogu. Kete e kam degjuar nga goja e dikujt qe ishte shume afer tij biles e percolli ne greqi kur hiku, dhe vet u kthye per te drejtuar shtetin shqipetare.

Zogu hiku ne Greqi me qellim qe te ktheheshte perseri. Ashtu sic beri gjate pucit te Fanolit. Por kesaj rradhe ai ishte i perkrahur nga Anglezet. Ne kohe lufte kur kundershtari eshte shume i fuqishem, sidomos kur ky kundershtar eshte Italia fashiste kundra xhandarmerise Shqipetare te asaj kohe qendresa simbolike qe qeverria mund te bente ne ate kohe ishte vetvrasje. Do me then te beje veten kurbat per kot fare. Persa kohe njeriu eshte gjall gjithmone shpreson. Ne raste te tilla udheheqja largohet nga vendi dhe mundohet te rigrupohet per te rimarr pushtetin. Nese anglezet do te kishin mbajtur fjalen Zogu sote do te ishte hero dhe jo figure e diskutueshme, dhe qe baltoset nga lloj zaberhani qe ka mbaruar nje cop shkolle dhe i ka hyr vetja ne qef. Tani lind pyetja, nese Zogu braktisi shqiperine, vodhi arin etj, etj, etj, perse ndejti ne Greqi per kaq shume vite?

Edhe nje here ti mund te kesh lindur 2 jave,2 vjet 10 vjet pas vdekjes se enverit dhe mund te kesh mbaruar shkollen ne Harvard. Gjera qe kan pak rendesi ne kete tem. Menyra se si 'ju' arsyetoni verteton kete qe them une.

Gjerat duhet te trajtohen rrelativisht. Brenda kohes dhe hapesire qe ndodhen brenda rrethanave dhe mundesive qe egzistonin ne ate kohe. Flasim per nje periudh ku e gjith bota ishte zhytur ne Kaos te plote. Juve ju ka ngel sharra tek arratia apo diktatura e moderuar apo vetshpallja e tij si mbret i shqipetareve. Dhe anashkaloni faktorin me kryesor, 'moshen' e shtetit shqipetare qe ne krahasim me vendet fqinje sapo kishte fituar sovranitetin. Dhe prap se prap arriti te krijoj shtet me te fort, ekonomikisht, me te gjitha infrastrukturat e nevojshme dhe deri diku me 'demokrat' se, jo vetem vendet fqinje por edhe me shume, p.sh Italia apo Gjermania e asaj kohe, dy shtete me kulture dhe histori jashtezakonisht te pasur ne krahasim. Me cilin lider te shqiperise moderne mund te krahasoni Zogun ju???

Sot 80 vjet me vone, duke filluar qe ne 45-en e ne vazhdim Shqiperia ka hecur mbrapsht, nje regres i mirefillt qe nuk ka humbur as edhe hapin me te vogel. Prandaj edhe ato pak gjera qe ju futen ne try ju futen persmbrapthi:)
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,557
Pikët
38
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

“Një lokomotivë staliniste për trenin europian?!”

4

Opinione Dielë, 16 Dhjetor, 2012 | 10:59 am

VIRON GRAÇI

Në diskutimet e këtyre ditëve, krahas temave për njëqindvjetorin e shtetit shqiptar, vend gjithmonë e më të madh kanë zënë krahasimet paralele apo kundërvënëse të disa figurave që në masë të madhe kanë ndikuar zhvillimet, rrjedhat, kthesat historike te ne. Ndjeshmëria ndaj figurave, përdorimi dhe shpërdorimi i tyre bëhet dhe më i madh pasi jemi në fundin e hidhur të një drame: refuzim i Shqipërisë shtetërore për të hyrë në Europë, mbyllje e derës europiane vetëm për “meritën tonë; ndjeshmëria ndaj debateve për figurat historike që kanë kryesuar gjatë shtetin shqiptar bëhet dhe më e madhe pasi jemi në prag të një lufte të ashpër elektorale: etja e socialistëve për t’u rikthyer në pushtetin qendror, nga njëra anë, dhe legjitimimi i një mandati të tretë në pushtet i PD-së dhe satelitëve të saj, nga ana tjetër. Për këtë shkak, për interesa të mirëfillta klanore-karrieriste, një pjesë e madhe kërkojnë me ngulm të rifaktorizohen si peshore të gjykimit impresiv, të duken se ende janë dikush, të duken se nuk e kanë harruar kauzën e tyre dhe se kanë ende mjaft për të folur, d.m.th. përbetime, garanci të tërthorta se vazhdojnë të jenë pjesë e së njëjtës besëlidhje okulte. Për hir të këtij hesap-profili konkurrues përbrenda llojit të tyre, rreken të evokojnë pa diturinë e duhur, pa seriozitetin e duhur e më shpesh pa humanizmin elementar, figura aq tepër të përfolura, të stigmatizuara, të glorifikuara a të përbaltura; figura sundimtarësh, modele historikisht të tejkaluara që e polarizojnë shoqërinë tonë në mënyrë drastike: armiq dhe heronj, çlirimtarë dhe kolaboracionistë, shtetarë të mëdhenj dhe burra të vegjël shteti etj.
Dy figurat rreth të cilave orientohen zërat klanorë-partiakë janë A. Zogu dhe E. Hoxha. Cili nga këta të dy ka qenë më i mirë? Cili ka qenë më i keqi? Ahmet Zogu, apo Enver Hoxha?! Shaka e trashë! Cinike dhe kundërproduktive!
Zogu, apo Hoxha?! Krahasohen dy njerëz për të cilët shumçka dihet; nuk krahasohen dy forma të qeverisjes: njëra, e para me sistem shumëpartiak, me shtyp të lirë të çdo ngjyre, me mendim dhe debat intelektual të hapur, cilësor, ende i patejkaluar as në ditën tona për nga begatia e ideve dhe morali i shëndoshë publik që përcillte; tjetra, e dyta: diktaturë, më e egra në Europë, pa asnjë alternativë konkurruese: pa shtyp, pa opozitë, pa liri fjale dhe mendimi etj. Nga të dy krahët, jo pa qëllim lihet mënjanë krahasimi i sistemeve politike-shtetërore që ata ndërtuan dhe përfaqësonin; sistemi politik-shtetëror gjatë të cilit qeverisi Zogu ishte pakrahasueshmërisht më i mirë se diktatura absolute komuniste nëpërmjet së cilës qeverisi Hoxha, por ithtarët mediatikë të Ahmet Zogut nuk e evidentojnë këtë fakt madhor, pozitiv-atyre u intereson një mitologji e re për liderin e asaj kohe; analiza shkencore, profesionale e asaj periudhe nxjerr më lart sistemin dhe poshtëvendos, nënrendit në vlera dhe madhështi historike atë që mund të quhet lider. Përse? Sepse A. Zogu bëri çmos që ta deformonte sa më tepër atë sistem për ta pasur më të lehtë “konkurrencën” politike, më të gjatë dhe më zbavitës mbretërimin vetjak.
Ata që merren me ringjalljen e lavdishme të diktatorit Hoxha nëpërmjet kontrastit me Zogun, numërojnë katër-pesë atdhetarë të mëdhenj, të cilët Ahmet Zogu i eliminoi pa mëdyshje për hir të karrierës së tij, por neohoxhistët nuk përmendin as pesëdhjetë, as pesëqind, as pesëmijë burra të zgjedhur të këtij vendi që klika drejtuese komuniste i eliminoi fizikisht: ata ishin po aq të shkolluar, po aq atdhetarë, po aq të nderuar sa Bajram Curri, Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Avni Rustemi; ata që duan të ringjallin kultin e diktatorit Hoxha nëpërmjet krahasimit me Zogun përmendin me objektivitet ndihmën serbe për rikthimin e tij në pushtet dhe lëshimet shpërblyese, por, neohoxhistët harrojnë të thonë fakte të pranuara edhe prej vetë krerëve më të lartë komunistë: roli vendimtar i Jugosllavisë në krijimin e Partisë Komuniste Shqiptare; në organizimin e formacioneve politiko-ushtarake partizane; në edukimin, nënkupto: indoktrinimin e rinisë shqiptare si klikë e ardhshme udhëheqëse; në prishjen e Kuvendit pluralist pajtues-koordinues të Mukjes; në strukturimin skllavërues të shtetit shqiptar mbas vitit 1944 sipas interesave jugosllave… etj. Investime afatshkurtra e afatgjata të shtetit jugosllav në themelet e reja të shtetit të ringritur në Shqipëri lihen në heshtje nga ata që duan të fabrikojnë një pavarësi kombëtare dhe dinjitet sovran të shtetit komunist shqiptar ndaj vëllezërve të mëdhenj jugosllavë.
Janë njohuri tashmë të popullarizuara e nuk dyshon askush kur komunisti utopist Petro Marko pohon në kujtimet e tij se listat e intelektualëve shqiptarë që do të zhdukeshin në Tiranë prej pushtetit të ri komunist vinin nga Beogradi; po kështu, edhe në kujtimet e të huajve që jetuan në Shqipëri gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore gjen të njëjtin pohim të thjeshtë, shpjegues: deri në vitin 1945 pushteti i ri komunist kish vrarë dhe asgjësuar të gjithë njerëzit që do të kishin mundësuar përparimin shoqëror, politik dhe ekonomik të vendit (pjesa më e madhe as pa akuzën e bashkëpunimit me fashizmin…nazizmin etj.).
Ata që duan të ringrenë E. Hoxhën (nënkupto: regjimin e tij-v.g) nëpërmjet krahasimeve me Zogun, me vendosmëri harrojnë se bashkëpunimi i fshehtë me Jugosllavinë midis qendrave të pushteteve respektive Beograd-Tiranë zyrtarisht ka vazhduar deri në 1990-n; deri në këtë vit Jugosllavia ia dorëzonte shtetit shqiptar të arratisurit si armiq të tij; deri në 1990-n Tirana zyrtare ua dorëzonte autoriteteve jugosllave çdo element që hynte në Shqipëri për t’i shpëtuar përndjekjes së Beogradit; dhe nuk ka qenë një marrëveshje e policive përkatëse për të riatdhesuar kriminelë ordinerë por për njerëz të angazhimit disident – politik…
Jemi nën një stuhi mediatike e frymëzuar pragmatikisht: ata që duan të riafirmohen në një qendër të re pushteti qendror, sikurse shpresohet rikthimi i socialistëve në qershorin e ardhshëm, japin garancinë e përkatësisë majtas tërthorazi, nëpërmjet qëndrimit ndaj E. Hoxhës; me mençuri është gjetur deri diku shembulli referues: A. Zogu; me diabolizëm fshihen e deformohen të vërteta themelore të sistemit politik-shtetëror komunist. Për shembull: Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë ishte një pushtet që ndoqi një politikë aparteidi ndaj qytetarëve të saj: aparteid i deklaruar, racizëm i ligjëruar, reduktim i të drejtave elementare njerëzore deri në nivelin e rendit të dikurshëm skllavopronar. Me Kushtetutë, me ligjet në fuqi, shtetasit shqiptarë nuk ishin të barabartë në shtetin e tyre; një e treta e popullsisë, falë luftës së klasave që shenjtërohej në Kushtetutë dhe mbrohej fizikisht nga një mega-strukturë shërbimesh ushtarako-policore, nuk kish as ato të drejta që gëzonte pjesa tjetër e shqiptarëve; falë luftës së klasave, shtetëzimit të gjithçkaje, falë kanalizimit nga zyrat e partisë komuniste të çdo mundësie zhvillimi e jetese, falë kalimit të të gjitha kërkesave e nevojave njerëzore nëpërmjet miratimit të organizatave bazë të partisë dhe këshillave popullorë, numerikisht, një e treta e popullsisë ishin qytetarë të padëshirueshëm, të përjashtuar nga gjithçka: as mund t’iu shkoje për vizitë, as mund t’iu flisje për përshëndetje: edhe në lindje e në vdekje ishin të dënuar të braktiseshin nga popullsia e shëndetshme, nga ajo me biografi të përshtatshme politike. Në këtë farë feje shqiptarin prej shqiptarit nuk e ka ndarë dot asnjë pushtim i huaj, përveç të ashtuquajturit kohët e fundit: “shteti modern komunist”. Ndarjes raciste klasore në ballistë, zogistë, partizanë…, i shërbyen për 50 vite ligjet e themelore të shtetit si dhe arti, libri, filmi, gazetaria, makineria e plotfuqishme propagandistike shtetërore. Dhe pasojat ndihen dhe sot: ende shqiptarët nuk arrijnë të krijojnë shoqëri dhe solidaritet ndërqytetar për të mbrojtur interesat e tyre përballë shtetit, përballë administrative abuzuese, të korruptuara, sepse, sado keq të më shkojnë punët, mendonte secili në krye të viteve nëntëdhjetë, nuk mund të futem në një rresht me armiqtë e mi të dikurshëm dhe me pinjollët e tyre të tashëm: me ballistin, me enveristin, me zogistin, me komunistin etj. Strukturimi gjysmëshekullor i shoqërisë shqiptare në këtë lloj formati është malinjitet klinik i pashërueshëm. Tjetër shembull: në pesëmbëdhjetë vitet e fundit shteti komunist i la shqiptarët në gjendje urie, me triska dhe tallona ushqimorë të përllogaritur për minimumin e mbijetesës biologjike për njësinë e kohës; me gramë dhe miligramë mishi, gjalpi, vaji, buka, bulmetrat… si askund tjetër në botën komuniste.. Ku është patriotizmi këtu? Ku është shteti modern këtu? Ku është lavdia e udhëheqjes së lartë këtu?! Le ta gjejnë ata që ndërgjegjshëm dhe sistematiksht gënjejnë këto ditë duke restauruar lavdinë makabre të sistemit totalitar-komunist. Në 50 vitet e shtetit monist komunist, u ndaluan gjithë korifenjtë e kulturës dhe letërsisë shqipe, të gjithë, pa përjashtim. Ku qëndron atdhedashuria këtu? Le ta gjejnë edhe këtë ata që qëllimisht gënjejnë lexuesit duke thënë se regjimi komunist i bëri shqiptarët njerëz të respektuar nëpër botë; në pesëdhjetë vite Shqipëria shtetërore ishte vendi më i izoluar në botë; nuk venin a vinin prej botës europiane-perëndimore as njerëzit, as idetë, as arti, as tingujt e radiove, as valët televizive; pra, një burg i madh natyror. Ku është shteti modern këtu? Ku është madhështia e liderëve të asaj kohe? Edhe kësaj pyetje retorike le t’i përgjigjet ndonjë akademik që, për arsye që vetëm ai i di, vazhdon të gënjejë pa kandar për të kaluarën tonë, vazhdon të lëndojë pa mëshirë plagët e viktimave të komunizmit dhe të fyejë me stil kujtesën tonë të përbashkët, qëndresën njerëzore, shpresat e natyrshme. Ajo që mund të themi pa mëdyshje ne që mendojmë ndryshe për sistemin diktatorial komunist dhe simbolet e tij është kjo: drejt shtetit ligjor dhe përparimit kombëtar, drejt Europës dhe botës së qytetëruar demokratike shqiptarët dhe Shqipërinë nuk mund ta tërheqin modelet totalitare-staliniste, edhe kur ato fytyra e ato modele shpëlahen nga balta e historisë dhe ofrohen prej akademikësh dhe profesorësh pompozë, pompozë dhe butaforikë, njëkohësisht.


Burimi: http://www.panorama.com.al/2012/12/16/nje-lokomotive-staliniste-per-trenin-europian/#ixzz2FIWd3Xyw
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,557
Pikët
38
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Komunistët grabitën1863 kg ar në vitet e para të çlirimit

Aida Tuci

Historia e konfiskimit të pronës dhe grabitjes së arit dhe mënyra sesi ndodhën ato në Shqipëri në vitet 1944-1955, u bazua në modelin sovjetik dhe jugosllav. Kundërshtarëve politikë iu konfiskuan pasuritë e tundshme që përfshinin paratë, monedhat e çmueshme prej ari dhe argjendi, stolitë, mallrat dhe pasuritë e patundshme ku bënin pjesë tokat e pronarëve të mëdhenj e të mesëm, shtëpitë, fabrikat, që u morën nga shteti. Kundërshtarët politikë ishin të një spektri të gjerë që përfshinte: administratën e mëparshme të Mbretit Zog, qeveritë gjatë okupacionit italian dhe gjerman, Ballin Kombëtar, gradat e ushtrisë dhe xhandarmërisë së mëparshme, përfaqësuesit e sistemit të drejtësisë, nëpunësit e zyrave dhe kancelarive, tregtarë e bejlerë. Gjatë viteve në këtë spektër u përfshinë edhe pjesëmarrësit në lëvizjet antikomuniste, partitë dhe organizatat politike, pjesëtarët e komuniteteve fetare, “sabotatorët ekonomikë” e gjithashtu u prekën të gjitha shtresat e shoqërisë. Për konfiskimin e pronës dhe arit u ngrit Komisioni i Konfiskimit të pasurive të të arratisurve dhe të dënuarve politikë pranë Ministrisë së Drejtësisë, që drejtohej nga Gogo Nushi.

Grabitja e arit

Grumbullimi i arit filloi më 15 dhjetor të vitit 1944 dhe vazhdoi deri në vitin 1955. Për sa i përket monedhave të arit dhe stolive nuk disponohen procesverbale sekuestrimi të viteve 1945-1946. Në vitet 1947-1948 ato ishin të mangëta edhe pse kishin peshën kryesore, dhe kishte raste që nuk përmbanin as emrin e personit të sekuestruar. Në vitin 1949 ekzistojnë procesverbale të shoqëruara me fletë kontabiliteti për hyrjen e monedhave në Arkën e Shtetit, ku shënohet numri dhe data e vendimit gjyqësor të konfiskimit të arit dhe pasqyra me emrat e të sekuestruarve. Monedhat, kryesisht të arta dhe të argjendta, ndaheshin nga stolitë në zarfe ose kuti të veçanta, secila me emrin e të sekuestruarit dhe datën. Pakot e monedhave i kalonin Thesarit, ndërsa arka e stolive shkonte në llogari të Ministrisë së Financave. Sekuestrimi i monedhave të arta dhe të argjendta si dhe stolive e objekteve të tjera prej metali të çmuar që iu konfiskuan të burgosurve dhe të arratisurve politikë, u pasua me sekuestrimin e sasive të mëdha të arit të tregtarëve dhe në kuadrin e grumbullimit të arit u shtri edhe mbi njerëz nga të gjitha shtresat shoqërore që dispononin rezerva ari dhe argjendi. Kategoritë që u dënuan me konfiskimin e arit dhe stolive ishin: figura kombëtare të arratisura dhe të burgosura, bashkëpunëtorë me okupatorin, të dënuar nga gjyqi special, nga Balli Kombëtar dhe Legaliteti, deputetë opozitarë, familje të pasura të lidhura me politikën, pjesëtarë të katër komuniteteve fetare, tregtarë, të akuzuarit për veprimtari anglo-amerikane dhe spiunazhi, të kapur në tentativë arratisjeje. Madje disa prej deputetëve dhe mbështetësve të Grupit të Deputetëve Opozitarë iu sekuestruan edhe rrathët prej floriri (unazat), gjë që duhet të jetë kryer para pushkatimit. Vlerat në ruajte prej ari dhe argjendi që i arrinin Bankës së Shtetit ishin pako me monedha ari, argjendi, sermi dhe gurësh të çmuar, ku përfshiheshin stoli të mbyllura me dyllë të kuq që ishte vula që u vihej mallrave të sekuestruara. Tek stolitë përfshiheshin varëse, byzylykë, sahate prej ari, karfica, gjerdanë, gurë të çmueshëm, diamante, veshje ose çanta të qëndisura me ar, komplete servisesh etj. Më 13 prill 1951, Dega e Punëve të Brendshme Tiranë i dorëzoi Degës së Bankës Tiranë 28 napolona ari, 25 paund, 9 lira turke, 1 mbajtëse monedhash ari e stolish, si dhe 113.590 lekë, 30 kartëmonedha italiane nga 1000-30.000 lireta që u ishin konfiskuar të ekzekutuarve të akuzuar për bombën në Ambasadën Sovjetike: Lluka Raskoviç, Tefik Shehu, Haki Kodra, Reis Selfo, Manush Peshkëpia, Ali Qoralliu, Qemal Kasoruho, Petro Konomi, Hekuran Treska, Mehmet Ali Shkupi, Reshit Shima, Sabiha Kasimati dhe Pandeli Nova. Në listën e vitit 1949, me 135 emra tregtarë e të dënuar politikë, Banka jep edhe sasinë e arit dhe argjendit të sekuestruar, që është 252 kg e 837 gr. ar. Në vitin 1950 ishin konfiskuar 337 kg e 27 gram ar, në vitin 1951 ishin konfiskuar 259 kg e 617 gr. ar, në 1952 ishin konfiskuar 853 kg e 780 gr. ar. Lista e vitit 1953 përmban 283 emra, të cilëve u ishin sekuestruar 149 kg e 568 gr. ar dhe ka më pak emra tregtarësh. Në listën e personave të vitit 1954 shënohen 17 emra, të cilëve u janë sekuestruar vetëm 12 kg e 169 gr. ar. Në vitin 1954 u futën në Thesarin e Shtetit 7 kg dhe 870 gr. ar, i cili u ishte konfiskuar diversantëve Zenel Shehu dhe Hamit Matjani.

Tregtarët, nën tortura tregonin arin e fshehur

Raportet e komunistëve me shtresën e tregtarëve që në disa raste i kishin mbështetur gjatë luftës ose nuk ishin pajtuar me ta, kishin qenë që në vigjilje të çlirimit të Tiranës mjaft konfliktuale. Partizanët i futën që në fillim në listën e zezë të “kriminelëve të luftës”, ndaj dhe filluan t’i eliminonin fizikisht, siç është rasti i Lluka Xhumarit nga Durrësi, sipërmarrës i shoqërisë automobilistike “SAKT”, i cili ishte kthyer në ikonë të biznesit si investitor dhe bamirës. Ai u pushkatua në të njëjtën ditë me Isuf Allamanin dhe Ali Panaritin që jetonte mes Durrësit dhe Tiranës dhe merrej me ndërtimin e rrugëve. Qëllimi në disa raste ishte se duke i quajtur tregtarë të lidhur me kundërshtarët e tyre politikë dhe si bashkëpunëtorë me okupatorin, t’u bënin një proces gjyqësor dhe t’i dënonin që t’u konfiskonin pasuritë. Një rast i tillë ishte ai i vëllezërve Jonuz dhe Nexhmi Shijaku, sipërmarrës nga Dibra e Madhe. Ata u dënuan me burg për tradhti ndaj atdheut me procese të inskenuara. Procesverbalet e vitit 1950 regjistrojnë shifrën e 25 mijë napolonave të sekuestruar. Por kjo familje ishte ndoshta familja e tregtarëve që dispononte ndër rezervat më të mëdha të arit në Shqipëri, me 57 mijë napolona ose rreth 50 mijë napolona ari, pa përmendur këtu stolitë me barasvlerë sa një kamion plot me flori, siç e dëshmon tregtari Cen Alimehmeti. Qenë dhe tregtarë të tjerë që u dënuan me konfiskim pasurie, ndër të cilët Faik Merlika, Veliko Malile, Sabri Shtino, Haki Omari. Musafer Shehu, Gug Ali e djemtë, Manol Kume etj. Faza e parë e mbledhjes së arit kishte qenë hartimi i deklaratës së pasurisë për çdo tregtar dhe pagesa e tatimit të jashtëzakonshëm me monedha ari dhe argjendi shqiptare dhe të huaja krahas pagesës me franga ari. Mbledhja e mallrave të fshehura u shoqërua dhe me zbulimin e arit të fshehur me të gjitha mënyrat dhe me torturat për nxjerrjen e tij. Për këtë qëllim u krijua dhe sektori i tretë i Ministrisë së Punëve të Brendshme. Faza e parë e grumbullimit të arit të tregtarëve u krye në vitet 1946-1948, kurse faza e dytë në vitet 1950-1952. Kundërshtarëve politikë që u dënuan iu konfiskua ari dhe pasuria në mënyrë të vazhdueshme gjatë gjithë dhjetëvjeçarit të parë. Në vitet 1952-1954, sekuestrimi i arit u shtri edhe mbi shtresa të tjera të shoqërisë. Sipas një raporti nga policia e Korçës, tregtarëve në këtë qytet u ishin marrë 400 kg flori dhe 48 mijë napolona ari. Pasojat e ushtrimit të forcës për nxjerrjen e arit të fshehur sollën dhe burgosjen e tyre. Ata u lanë pa ushqim dhe për muaj të tërë jetuan me bukë thatë. Madje në Durrës, tregtarët i zhytën me të gjithë trupin në tokë dhe iu la vetëm koka jashtë derisa të dorëzonin arin. Si pasojë, në Elbasan vdiqën në burg pa e treguar floririn e fshehur tregtarët Sulejman Domi, Xhaferr Çelirama, Mateo Papajani, Refik Myftiu etj. Në Tiranë, Cen Alimehmeti u detyrua të dorëzonte 3000 napolona ari në vitin 1946 dhe shuma të tjera në vitin 1951, ku u mbajt në Degën e Brendshme për të nxjerrë se ku e mbante floririn e fshehur. Ai nuk rezistoi dhe tregoi vendin ku mbante të fshehur 900 napolona të tjerë. Të njëjtin fat pati edhe tregtarin Tod Çoka, që vdiq në torturat sepse nuk pranoi të tregonte ku e kishte fshehur arin. Tregtarë të tjerë që dorëzuan arin ishin Hoç Këllëzi, babai i ish-ministrit të Financave dhe zv/ kryeministrit Abdyl Këllezi etj. Tregtarët u bënë gjithashtu viktima të kënetës së Maliqit nën kërcënimin që të tregonin floririn, ose do të vdisnin në kënetë. Tregtarët që vdiqën në kënetë ishin Sotiraq Lako, si dhe Kosta Fundo, Bexhet Frashëri, kurse Koçi Misrasi vari veten dhe dhëmbët prej floriri iu shkulën pas vdekjes.

Françeskanëve iu morën edhe gjylet e rrethimit të Shkodrës

Procesi i konfiskimeve u drejtua edhe mbi pasuritë e komuniteteve fetare. Këtyre institucioneve iu morën pronat dhe pasuritë për t’iu hequr çdo mjet financiar siç kishte ndodhur me kundërshtarët politikë dhe iu hoq e drejta e përgatitjes së klerikëve, u mbyllën dhe shkollat dhe kolegjet me frymë fetare. Në inventarin e Urdhrit Françeskan dhe jezuitëve përveç pasurive të paluajtshme citohen objekte muzeale të konfiskuara ku u përfshinë 1387 punime artistike argjendarie, 1463 kupa me forma të ndryshme, pajisjet e muzeut të zoologjisë, laboratorë të kimisë, fizikës, farmacisë dhe objekte antike zbukurimi, si 25 copa metali me imazhe për stolisje dhe 35 gurë me piktura, një obelisk egjiptian, 90 monedha antike, tangar bronzi, gjyle nga rrethimi i Shkodrës etj. Në inventar ishte dhe procesverbali për makineritë e shtypshkronjës “At Gjergj Fishta”. Në të njëjtën situatë u gjendën edhe shkollat e administruara nga urdhrat fetarë në zona të tjera. Nga pasuria e klerit katolik të konfiskuara është dhe ajo e françeskanëve të kishës së Shna Ndout në Laç, ku mes të tjerave iu sekuestruan 83 monedha argjendi, dhe 3842 franga. Sekuestrimet vazhduan në Lezhë, Rrëshen, Fushë-Krujë, Vlorë, Durrës, në institutet e tri komuniteteve fetare.

Kakofonia e shifrave zyrtare të Bankës së Shtetit

Studimi mbi arin e sekuestruar ka filluar në vitin 1991, ku u dha njoftimi që tregtarët e sekuestruar të sillnin dëshmitë e tyre në lidhje me këtë argument. U paraqitën 90 deklarata të tregtarëve dhe rezultoi se vetëm atyre u ishin konfiskuar 3.584 kg ar dhe 300 mijë dollarë stoli. Vetëm 14 prej tyre kishin deklaruar 1.913 kg, ndërkohë që dokumentet dëshmonin për hyrje në Thesar të 3.029 kg ar për 1700 të sekuestruar. P.sh nga familja e tregtarit Alfons Dovana u deklarua se i ishin sekuestruar 516 kg ar, ndërsa në Arkivin e Shtetit dhe në Thesar rezultonin 58.3 kg ar;Aristidh Lekës, siç deklarojnë familjarët, i janë sekuestruar 432 kg ar, ndërkohë që në Thesar dhe në arkivin e Ministrisë së Punëve të Brendshme shënohej 17 kg. Këtyre rasteve u bashkëngjiten edhe shumë të tjerë. Për arin e sekuestruar nuk disponohen të dhëna për vitet ‘45 dhe ’46, por në një pasqyrë përmbledhëse të viteve 1945-1953 të dhënat dëshmojnë se në vitin 1945 kishin hyrë në Bankën e Shtetit 563 kg dhe 635 gram ar, në vitet 1946-1948 depozita ishte 1.265 kg dhe 638 gr. ar, kurse në vitin 1953 ishin sekuestruar 116 kg e 744 gr. ar. Në total deri në vitin 1953 arka e arit numëronte 4.348 kg e 315 gr. ar.

Nga pasuria e Ahmet Zogut tek ajo e Abaz Kupit

Në qendër të vëmendjes së sekuestrimit të komiteteve ekzekutive ishin figurat më të rëndësishme të shtetit shqiptar të para mbarimit të Luftës, që ishin shpallur si kriminelë lufte dhe bashkëpunëtorë me pushtuesin. Shumica prej tyre morën dënime kapitale, burgim të përjetshëm ose heqje lirie që u shoqërua me konfiskim të pasurisë. Të parët, që iu konfiskua pasuria, ishin Ideomeno Kosturi, Maliq Bushati, Zef Kadare, Mark Kodheli nga Shkodra dhe Ymer Fortuzi nga Tirana. Shtëpitë e 30 personaliteteve politike të arratisur u morën nga klasa e re politike. Ligji i konfiskimit aplikohej edhe për njerëz që ishin vrarë nga partizanët ose të vetëvrarë gjatë Luftës, si Xhafer Ypi, Safet Butka dhe Ethem Maliq Frashëri. Me vendim të veçantë u sekuestruan një pjesë e pasurive të Shefqet Vërlacit në Llakatund të Vlorës, ku përfshiheshin një çiflig, 250 ullinj, 400 plepa, disa shtëpi dhe dy magazina druri në fshatin Mifol. Ish-kryeministrit të burgosur Koço Kotta iu sekuestruan shtëpia në Korçë, tokat, 500 franga ar (vlerë aksionesh të kafesë, sallonit të kinemasë “Majestik”) dhe objekte me vlerë antike muzeale, deri servise pjatash argjendi etj. Vendimet e sekuestrimit të datës 26 tetor 1945 tregojnë për konfiskimet e pasurive të disa figurave të rëndësishme të Krujës, si Ahmet Zogut, Abaz Kupit, Sulejman dhe Tahip Merlikës, Shaban Kupit, Haki Hoxhës, Islam Hoxhës, Preng Previzit dhe Ymer Merlikës. Këto konfiskime u realizuan më 1945, por u bënë publike vetëm më 8 gusht të vitit 1946. Shkodra ka pasur një numër të madh konfiskimesh të figurave të saj dhe të krerëve të lëvizjeve antikomuniste. Ndër emrat e të konfiskuarve në Shkodër figurojnë Ejëll Çoba, Ernest Koliqi, Gjon Marka Gjoni, vëllezërit Halit dhe Jup Kazazi, Maliq Bushati, Zef Kadare, Musa Gjylbegu, Shuk Gurakuqi, Patër Anton Harapi si dhe të huajt Leopold Dvorak dhe Andro Lubo Petriviq. Të arratisurit ishin njerëzit e parë të cilëve iu konfiskua prona dhe ari. Konfiskimi i pasurive të të arratisurve, përfshiu dhe industrinë dhe fabrikat që më parë ishin pasuri e tyre. Ndër konfiskimet e para që u vunë në zbatim qe dhe fabrika e cigareve “Gera” në Shkodër. Fabrika e cigareve “Vora”, me qendër në Lushnjë, pronë e të arratisurit Ahmet Resuli, të cilit i ishin konfiskuar edhe Fabrika e Miellit në Bishqethem të Bubullimës dhe pronat bujqësore në Lushnjë. Qemal Vrionit në Berat iu konfiskuan aksionet në fabrikën e miellit “Myzeqeja”. Këtij të fundit iu konfiskua edhe shtëpia në Durrës, që ishte në emrin e Mediha Libohovës. Në qendër të konfiskimeve ishin dhe pasuritë private jashtë Shqipërisë, por këto ligje mund të aplikoheshin vetëm brenda kampit socialist. Më 1946 Zyra e Likuidimeve të Ministrisë së Kulturës njoftoi Bankën e Shqipërisë se kishte gjetur qenien e një llogarie bankare në Bukuresht të Dhimitër Beratit. Banka shqiptare i shkruan pa hezituar bankës rumune “Banca de Credit Roman” në Bukuresht, se llogaria prej 2 milionë e 75 mijë lei e Dhimitër Beratit të rihapej si e re në emër të Ministrisë së Financave të Shqipërisë, pasi ai ishte i arratisur politik dhe çdo aktivitet i konfiskohej. Ari dhe sendet e çmueshme që i ishin lënë në ruajtje Bankës Kombëtare nga klientë shqiptarë dhe të huaj para çlirimit nuk iu kthyen pronarëve të tyre dhe as që iu dha ndonjë shpërblim, por u vendosën në arkëza me emrin e secilit prej tyre, së bashku me arin e sekuestruar të të dënuarve dhe të arratisurve. Hynë në Bankën e Shtetit edhe objekte me vlerë të të sëmurëve të Spitalit Neurospikiatrik në Vlorë, si stoli, unaza, sahate ari, kuti argjendi etj.

Ari i sekuestruar nga viti 1949-1954

Nuk ekzistojnë evidenca nga viti 1944-1948

Në vitin 1949, ishin konfiskuar 252 kg e 837 gr ar

Në vitin 1950 ishin konfiskuar 337 kg e 27 gr ar

Në vitin 1951 ishin konfiskuar 259 kg e 617 gr ar

Në vitin 1952 ishin konfiskuar853 kg e 780 gr ar

Në vitin 1953 ishin sekuestruar 149 kg e 568 gr ar

Në vitin 1954 ishin sekuestruar vetëm 12 kg e 169 gr ar.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
6,811
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Po sot cfare po grabisin?
 
Top