• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

kolombi dhe veza e tij

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,364
Pikët
83
u nis kolombi dikur, kur evropa dridhej si gjithnje nga
frika dhe nga ethet, me nje grup marinaresh per te
zbuluar boten e re. kishin muaj qe udhetonin drejt
perendimit dhe nuk po dukej gje mirepo kolombi e dinte
me siguri qe e kishte zbuluar boten dhe nuk po i pritej.
te gjithe marinaret ishin me gjoks nga perendimi dhe
vetem djelli qe zhytej perdite andej dukej. marinaret
po beheshin nervoze dhe filluan ta kercenojne kolombin
ngaqe i dukej sikur ai ishte tallur me ta, mirepo per
fatin e mire te tij, i zuri muti, nje nevoje tejet e
madhe per te dale ne banje dhe banjo nuk kishin me vete.
c'te benin atehere? pasi u menduan dhe e shoshiten ceshtjen
u kthyen te gjithe me prapanicat nga perendimi dhe te ulur
galic, sipas urdhrit te kolombit, po prisnin te zbulonin
toke dhe ta benin ne breg. pas pak anija u perplas lehte
ne brigjet e kanadase dhe te gjithe u rrezuan ne breg.
Marinaret e tjere po e benin ne breg ndersa kolombi
ngaqe ishte shoqeruar me zoterinjte e evropes dhe i vinte
turp vendosi ta bente me andej dhe u fut ne pyll. Ndersa
po bente mutin, nje indjan me hark dhe shigjete te ngrehur
i bertet: Ca po ben aty?.
-Po bej mutin, ia kthen kolombi, si gjithe bota.
-Mire e gjete- ia kthen indjani
-Cfare gjeta?- i thote kolombi
-Hajde, hajde, se po me pelqen si tip- insiston indjani.
Me mutin neper kembe, kolombi i afrohet indjanit.
-Do te mesoj nje loje - i thote indjani - me kusht tja
mesosh atyre nga shpia jote.
Kolombi nga frika pranon. Indjani nxjerr nje veze te gjalle
nga xhepi i sajuar, i paqepur, i brekeve te gjera, dhe
i thote: - E shikon kete? Po e bere te qendroje ne kembe
je i madh.
-Si te qendroje ne kembe- ia kthen kolombi
Pasi indjani sqarohet, kolombi e pyet:perse nuk
qendron ne kembe veza e gjalle?
-Jo pra- ia kthen indjani.
-Ja shiko ketu, e perplas fare pak ne toke, dhe ajo
qendron. E kuptove- i thote indjani.
Ne ate kohe filluan te degjohen te shtena dhe topa. Francezet
dhe Anglezet bile, ishin ndjere keq dhe ne turp nga hilet
dhe lojerat indjane dhe kishte filluar lufta. Kolombi
i stervitur per luftime nga afer, pa dashur, nga frika, nxjerr thiken
dhe e vret indjanin.
Kolombi u pendua per krimin qe beri por trukun e vezes se gjalle
ia tregonte cdo miku, i cili habitej duke mos dyshuar ne fundin
e vezes se thyer qe normalisht nuk mund te bente gje tjeter vetem se
te qendronte ne kembe.
 
Top