• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Konfiskohen pronat e shtetit shqiptar neper bote per te paguar gjoben e Beketit.

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,089
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
shife dhe kete artikullin e dashur, komshinjt tane nuk e kategorizojne me si aktivitet kriminal,

Pjer edhe nje here .. gjithmone flasim ne vije te drejte me ligjin aktual ... se c’fare eshte ilegale tani mund te behet legale neser dhe e kunderta.

Por gjithsesi pastrimi i lekut nuk Besoj qe do te legalizohet ndonjehere. 😆
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
Por gjithsesi pastrimi i lekut nuk Besoj qe do te legalizohet ndonjehere.
po kjo gje po ndodh vazhdimisht nen hunden tone, biles qyteti me i madh a i rendesishem, a famoz qe pastron parane e zeze dhe gri, eshte Londra,
idene e amnistise (ndermjet qindra e mijra ide te miat) e kam hedhur une para 20 vjeteve, duke e kategorizuar ne dy apo tre cilesime,
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
64,922
Pikët
113
po kjo gje po ndodh vazhdimisht nen hunden tone, biles qyteti me i madh a i rendesishem, a famoz qe pastron parane e zeze dhe gri, eshte Londra,
idene e amnistise (ndermjet qindra e mijra ide te miat) e kam hedhur une para 20 vjeteve, duke e kategorizuar ne dy apo tre cilesime,
O Pjer po rri rehat o rri, amnistia fiskale është përdorur edhe para se të lindje ti. :p
Është idea ime thot. 🤣
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
O Pjer po rri rehat o rri, amnistia fiskale është përdorur edhe para se të lindje ti. :p
Është idea ime thot. 🤣
kendej ne perendim i dashur, jo shqipri, pastaj (ta themi midis nesh) 😁 une shumicen e ideve/tezave, ketu ne perendim i pashe/konstatova,
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,089
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
po kjo gje po ndodh vazhdimisht nen hunden tone, biles qyteti me i madh a i rendesishem, a famoz qe pastron parane e zeze dhe gri, eshte Londra,
idene e amnistise (ndermjet qindra e mijra ide te miat) e kam hedhur une para 20 vjeteve, duke e kategorizuar ne dy apo tre cilesime,
Si pshm ? He na e sqaro nje here k’te punes e Londres? Se qysh e pastronka shteti parane e zeze ?
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
Si pshm ? He na e sqaro nje here k’te punes e Londres? Se qysh e pastronka shteti parane e zeze ?
privati me ndihmen e burses dhe bankave, dhe me bekimin e shtetit,
zanaaaa, ta kam thone, ti shef objektet nga jashte, si turiste, jo nga brenda,
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
Ti sic duket ju mban qiriun.
jo e dashur, une hulumtoj, studioj, shoh, meditoj, dhe del vete konkluzioni, plus qe mbledh faktet,
ne londer, angli, nuk kam qene asiher, por kjo nuk me pengon te shoh, hulumtoj, mbi pastrimin e parave atje,
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Po, sa me shpejte aq me mire.
Po kemi 30 vite qe merremi me droge ndermjet te tjerash dhe biles keto vitet e fundit kemi prodhuar dhe tregetuar ne sasi industriale. Sic e shikon rezultati nuk ka nevoje per koment.
Pastaj Maqedonia eshte nje vend i izoluar i vogel dhe pa ndonje pasuri natyrore te rendesishme te cilen mund ta zhvilloje. Zaev flet per zhvillim turizmi. Natyrisht qe nuk eshte ky qellimi por le ta pranojme per nje moment si te vertete. Ne nuk kemi mundesi qe te zhvillojme forma te tjera turizmi qe do detyrohemi te zhvillojme turizmin e kanabisit? Shqiperia eshte nje vend qe ngjason me Zvicren. Vetem se ne kemi detin dhe historine te cilat Zvicra nuk i ka.
 
  • Like
Reactions: Rex

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
dy here u nisen ta bonin, por deshtuan se ishin te paafte, duhet plaku aty per idete qe ju ka dhone,
Qekur thua se deshtuan ngaqe ishin te pa afte kuptohet menjehere qe ti nuk e njeh kete problem. Cfare do beje ti ndryshe qe nuk e ben te tjeret? Vetem te lutem mos u shmang me pergjigjen tende tashme klasike, bli librin tim dhe aty ke pergjigjet.
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,212
Pikët
113
Po kemi 30 vite qe merremi me droge ndermjet te tjerash dhe biles keto vitet e fundit kemi prodhuar dhe tregetuar ne sasi industriale. Sic e shikon rezultati nuk ka nevoje per koment.
Pastaj Maqedonia eshte nje vend i izoluar i vogel dhe pa ndonje pasuri natyrore te rendesishme te cilen mund ta zhvilloje. Zaev flet per zhvillim turizmi. Natyrisht qe nuk eshte ky qellimi por le ta pranojme per nje moment si te vertete. Ne nuk kemi mundesi qe te zhvillojme forma te tjera turizmi qe do detyrohemi te zhvillojme turizmin e kanabisit? Shqi peria eshte nje vend qe ngjason me Zvicren. Vetem se ne kemi detin dhe historine te cilat Zvicra nuk i ka.
Shqiperia mund ta legalizoj kanabisin si fillim per perdorim ne industrine farmaceutike. Per dallim nga Maqedonia, Shqiperia e ka lenden e pare me shumice. Nese do te legalizohej qindra familje do te perfitonin nga kultivimi, shteti do te vjelte taksa si dhe nga procesimi i saj do te hapeshin edhe shume vende tjera te punes. Eshte biznes i madh.

Ne kete gjendje si eshte tani perfitojne vetem disa mafioz. Prandaj opsioni i legalizimit nuk merret ne konsiderate atje.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,089
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
jo e dashur, une hulumtoj, studioj, shoh, meditoj, dhe del vete konkluzioni, plus qe mbledh faktet,
ne londer, angli, nuk kam qene asiher, por kjo nuk me pengon te shoh, hulumtoj, mbi pastrimin e parave atje,
Nuk je i vetmi qe i ben k’to gjera e studime....AMA je i vetmi qe po flet percart ne k’te diskutim qe po bejme prej disa ditesh Tashme .
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Shqiperia mund ta legalizoj kanabisin si fillim per perdorim ne industrine farmaceutike. Per dallim nga Maqedonia, Shqiperia e ka lenden e pare me shumice. Nese do te legalizohej qindra familje do te perfitonin nga kultivimi, shteti do te vjelte taksa si dhe nga procesimi i saj do te hapeshin edhe shume vende tjera te punes. Eshte biznes i madh.

Ne kete gjendje si eshte tani perfitojne vetem disa mafioz. Prandaj opsioni i legalizimit nuk merret ne konsiderate atje.
Kur kam qene i vogel, sa po kisha mesuar te lexoja me blene nje liber te cilin nuk e mbaj mend sepse shume vite kane kaluar. Libri kishte disa tregime. Mbaj mend vetem qe njeri nga tregimet fillonte me fjalet laborum, laborum, laborum. Eshte nje fjale ne latinisht dhe perkthehet thote pune, pune, pune. Ata qe e kerkojne legalizimin e droges jane mafiozet o Rex. Legalizimi do te ishte hallka e fundit e zinxirit qe i kane hedhur ne qafe Shqiperise dhe Shqiptareve.
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,212
Pikët
113
Kur kam qene i vogel, sa po kisha mesuar te lexoja me blene nje liber te cilin nuk e mbaj mend sepse shume vite kane kaluar. Libri kishte disa tregime. Mbaj mend vetem qe njeri nga tregimet fillonte me fjalet laborum, laborum, laborum. Eshte nje fjale ne latinisht dhe perkthehet thote pune, pune, pune. Ata qe e kerkojne legalizimin e droges jane mafiozet o Rex. Legalizimi do te ishte hallka e fundit e zinxirit qe i kane hedhur ne qafe Shqiperise dhe Shqiptareve.
Po te donin mafiozet me beso se do te kishin legalizu shume kohe me pare. Legalizmi do te thote pikerisht pune. Kanabisin ne industri farmaceutike mund ta procesosh njejte si nje bime caji. Vaji i kanabisit eshte shume profitabil ne mjekesi.

Edhe opiumi eshte droge, por opiumi perdoret edhe ne mjekesi si anestetik.

Nga ana tjeter ngjitesi i pllakave perdoret per ndertimtari, por narkomanet neper burgje e perdorin si droge. Nese i merr ere per nje kohe te gjate te jep efekt te droges.

Dmth e gjitha varet se per cfare qellime ke.
 
Top