• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Konfiskohen pronat e shtetit shqiptar neper bote per te paguar gjoben e Beketit.

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,962
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,970
Pikët
113
Eshte menyre per tranferimin te parave te klases politike jashte vendit. Pa merak.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,941
Pikët
113
Ku e di njeriu, qe nuk jane keshtu pazare te rregulluara; investim shume gjigand, i plasi byca shqiptareve qe vjen dikush hap TV. Sikur edhe CNN te vinte, nuk e ndryshon mireqenien e shqiptareve, por investonon te mbushe arken e vete, per aq me keq qe ne fund „shperblehet“ me parate e taksapaguesit shqiptare.

Kush mund ta mohoje, qe keshtu skenare nuk jane „marreveshje“ e dakorduar mes dixheniratave te shtetit me „investitore“ dhe ne fund ndajne shumen per te cilen jane dakorduar.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
26,218
Pikët
113
Zëri Amerikës: Humbet përfundimisht gjyqin, Shqipëria do i paguajë Becchettit 110 mln euro
18:11, 02/04/2021
A+AaA-
Shqipëria humbi përfundimisht gjyqin me sipërmarrësin italian Francesco Becchetti, lidhur me dëmshpërblimin e kërkuar nga ai për mbylljen e televizionit “Agon” në vitin 2015. Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) një gjykatë arbitrazhi, pjesë e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, duke gjykuar se mbyllja e televizionit ishte “motivuar politikisht”. Ky dënim përfaqëson dhe vlerën më të lartë me të cilën Shqipëria është dënuar nga një gjykatë arbitrazhi.
Autoritetet shqiptare reaguan duke kërkuar anullimin e vendimit të marrë. Në Gusht të vitit 2019 ICSID pranoi ankimimin duke urdhëruar pezullimin e përkohshëm të ekzekutimit të vendimit të saj. Kërkesa për anullim është një formë e jashtëzakonshme rekursi e parashikuar në mbrojte të parimeve themelore juridike që lidhen më një process. Një palë mund të kërkojë anullimin e plotë ose të pjesshm të një vendimi duke u mbështetur së paku në një prej 5 rasteve të parashikuara nga vetë rregullat e ICSID-së: kur trupa gjykuese nuk është formuar në mënyrë korrekte; kur ajo ka tejkaluar hapur pushtetin e saj; kur është konstatuar rast korrupsioni nga një prej anëtarëve; kur është vënë re devijimi nga një prej rregullave bazë të procedurave dhe kur vendimi nuk ka mundur të dëshmojë motivet mbi të cilat është bazuar. Kërkesa e palës shqiptare, u bazua te shkelja e procedurave gjatë procesit të arbitrazhit, por Komisioni Ad Hoc i ngritur për shqyrtimin e rastit, nuk e ka gjetur të drejtë pretendimin e palës shqiptare, e cila do të duhet tanimë të paguajë dëmshpërblimin prej 110 milion eurosh.

Për t’u përfaqësuar në procesin e ankimimit, Avokatura e Shtetit shqiptar kishte përzgjedhur studion amerikane, Foley Hoag, me një eksperiencë në trajtimin e rasteve të tilla. Ndërsa përballë saj, sipërmarrësi italian Becchetti, përfaqësohej nga dy studio të mëdha ligjore, Debevoise & Plimpton, me seli në New York, dhe Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, me seli në Paris dhe New York.
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,737
Pikët
113
110 milion euro, te lumte!
Ec se na ndihmon Nikaragua.
Taksapagusit dhe patriotet nikaraguajane do pagujne me taksat e tyre 110 milion euro per Beketin.
Rrofshin politiqenet tane.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,048
Pikët
113
Vendndodhja
Humbet përfundimisht gjyqin, Shqipëria do i paguajë Becchettit 110 mln euro

 

shoku_tanku

Free Palestina
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
30,260
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Mano andej po kerkon tokat.
Shqiptaret pa drita e me bidona uji
Genjehemi nje here ne 4 vjet me ndonje 50€ per voten
Paguajn taksa
Gjobitemi dhe kur shkelim deren e spitalit

Keto do i paguajn Motrat Vjollca, Bes Kallaku, Ermal Mamaqi mqns jane ber te gjithe biznesmena bashk me shoqen e perkohshme e te palodhshme Teta Veren dhe Alketa Vejsiun - qe te perputhen me Beketin :)
Me moren ne telefon keta te partise socialiste te paraqitem neser te zyra e fushates te me japin ndihma.Do shqepem me petulla.
 

Tiku

YshForti….
Anëtar
Feb 11, 2021
Postime
2,674
Pikët
113
Vendndodhja
Kalimthi neper Bote.
Ramazoni prap thote qe do fitojme po se ku do ankohet nuk e di sepse nuk ka instance me lart se gjykata qe dha vendimin.

Une themte hapim nje go fund ramazanin se a gjynah e bejm sevai.:p
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
31,263
Pikët
113
Spiuni i SIMIt.

Sistem i qelbur. Merr tjetri 110 miliom Euro kot.
Beso pastaj tek Evropa dhe gjykatat Evropiane o shqiptar i gjore. Sa i paditur je!!!
Cdo popull i paditur eshte, por zgjedh ne krye me te diturin.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
10,823
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Cdo popull i paditur eshte, por zgjedh ne krye me te diturin.
Kjo eshte qyfyrja e ketij sistemi, se njeri duhet te vej vajin dhe tjetri te skuqi petullat. Meqenese na kujtoi Tanku petullat.
Njeri ben dicka dhe tjetri e hedh ne lum punen e te parit, apo njeri mbjell kripe dhe dhe ia hedh fajin tjetrit kur ky tjetri korr thana.

E di sa ka vajtur numri i studimeve neper ministri. Vjen nje minister paguan nje tufe specialistesh per te bere nje studim, ndrrohen qeverit, Ministri i ardhshem i hedh ne koshe te plehrave studimet e kryera. Therret te tjere specialist dhe i paguan edhe nje here nga e para qe ata te bejne te nejtin studim.... Dhe perseri i njejti avaz.
Keshtu eshte kur shteti ka dy apo me shume koke. Njera terheq nga njera ane e tjetra nga anatjeter. Dhe qerrja e shtetit rri ne vend.
 
Last edited:

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,089
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Te ja paguajne dhe ta heqin qafe nje here e mire k’te qen .
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,962
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Top