• PĂ«rshĂ«ndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kur do te marri fund dhuna ndaj femres??

Status
Temë e mbyllur.

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,252
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
vetem ky numri i postimeve #666 sikur i pershtatet pergjigjes se: kure do te marre fund dhuna dhe terrori......
 

Noe

I vogli Xhines
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
6,564
Pikët
113
Mua do me vinte turp po te me rrihte ndonje femer dhe te beja vitkimen duke ankuar per dhunen. Une zgjedh te hesht dhe te duroj lol
Se maksimumi qe mund te me beje dem eshte nje gjuajtje me shpulle se floke skam per tu shkulur , por nese une si mahkull perdor force fizike dhe i gjuj i shkaktoj dem, ndaj jam dakort me @Rexhina se nuk jemi njesoj sepse forca dhe fuqia nuk eshte e barabarte.😊
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
27,666
Pikët
113
Pukës, në Tiranë e Bruksel: Viktimat shqiptare përndiqen nga hija e tregtisë së seksit

NgaMedia
4 ditë me pare

0
Të abuzuara nga gangsterët, të mohuara nga familjet dhe të braktisura nga shteti, gratë që u trafikuan si skllave seksi përballen me betejën e vështirë të ndërtimit të një jetë të re.
Nga Lindita Çela*
Zona pĂ«rreth Place de I’Yser nĂ« Bruksel Ă«shtĂ« vendi i punonjĂ«seve shqiptare tĂ« seksit. Territori i tyre Ă«shtĂ« vetĂ«m pak kilometra larg nga sheshi qendror i qytetit, Grand Place, ku mijĂ«ra turistĂ« derdhen çdo ditĂ«.
Pasi pinë një kafe në lokalin aty pranë, rreth mesditës gratë fillojnë të presin në rrugë për klientë. Dhjetë minuta seks këtu kushtojnë jo më shumë se 50 euro.
Epshndjellëse, me flokë të gjatë kaçurrela dhe me sy të mëdhenj të zinj, 31 vjeçarja Eva flet pa turp për klientët e saj; sa para u merr, pozicionet e seksit dhe madje edhe për sherret mes grave që ndajnë rrugën.
“UnĂ« fillimisht erdha kĂ«tu me tĂ« fejuarin tim, 14 vjet mĂ« parĂ«â€, – kujton Eva (njĂ« pseudonim, si emrat e tjerĂ« tĂ« viktimave tĂ« trafikut apo punonjĂ«seve tĂ« seksit tĂ« cituara nĂ« kĂ«tĂ« shkrim). Burri, me tĂ« cilin kishte rĂ«nĂ« nĂ« dashuri i tha se ajo duhet tĂ« bĂ«nte njĂ« “sakrificĂ« pĂ«r hatĂ«r tĂ« dashurisĂ«â€ – tĂ« bĂ«nte seks me burra tĂ« tjerĂ« pĂ«r tĂ« fituar paratĂ« pĂ«r ata si çift.
Ende pa e kuptuar se çfarĂ« po i ndodhte, Eva u bĂ« njĂ« viktimĂ« e trafikimit – ose siç njihet formalisht, trafikimit tĂ« grave pĂ«r shfrytĂ«zim seksual.
Në Europë mund të jenë rreth 140 mijë viktima të trafikimit seksual dhe rreth një e treta e tyre vjen nga Ballkani, sipas një raporti të OKB-së të vitit 2010.
Mijëra gra dhe vajza janë trafikuar vetëm nga Shqipëria drejt Europës Perëndimore si skllave seksi përgjatë dy dekadave të fundit. Grupe kriminale të mirëorganizuara kontrollojnë trafikun, në disa raste me bashkëpunimin e vetë familjarëve të viktimave, ndërsa trafikantët i pastrojnë fitimet përmes blerjeve të pronave në Shqipëri, thonë policia dhe ekspertët.
Përpjekjet për të eliminuar grupet kriminale përballen me pengesa të mëdha. Kërkohen hetime komplekse ndërkombëtare dhe është e gjithëpranuar se kriminelët janë në gjendje të blejnë ndikim në sistemin e drejtësisë të Shqipërisë, një nga vendet më të varfra në Europë.
“Korrupsioni dhe ndryshimet e shpeshta nĂ« stafin e forcave policore pengojnĂ« aksionet pĂ«r zbatimin e ligjit kundĂ«r trafikimit. BashkĂ«punimi i zyrtarĂ«ve me kriminelĂ«t e trafikimit mbetet njĂ« shqetĂ«sim domethĂ«nĂ«s,” thuhet nĂ« seksionin pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« tĂ« raportit tĂ« fundit pĂ«r trafikimin e qenieve njerĂ«zore tĂ« Departamentit tĂ« Shtetit tĂ« SHBA-ve i vitit 2015.
Raporti vĂ« nĂ« dukje gjithashtu se kur u publikua nĂ« korrik, “njĂ« anĂ«tar aktual i parlamentit ka dĂ«nime tĂ« mĂ«parshme pĂ«r krime tĂ« lidhura me trafikimin”.
Ndërkohë, shumë viktima që i shpëtojnë bandave, përfundojnë sërish në tregtinë e seksit, pasi refuzohen nga familjet dhe shoqëria e tyre dhe marrin shumë pak ndihmë nga shteti shqiptar për të ndërtuar një jetë të re.
Mijëra viktima
NjĂ« raport i policisĂ« shqiptare i vitit 2007 dhe i papublikuar mĂ« parĂ«, i siguruar nga Rrjeti Ballkanik i GazetarisĂ« Investigative, BIRN, thotĂ« se sĂ« paku 5,162 gra dhe vajza janĂ« trafikuar pĂ«r t’u shfrytĂ«zuar si punonjĂ«se seksi mes viteve 1992 dhe 2005.
Rreth 22 për qind e tyre qenë minorene kur u trafikuan. Shtatë për qind e viktimave qenë rrëmbyer, përdhunuar ose u qenë kërcënuar familjet. Katër për qind u shitën në prostituim të detyruara nga vetë familjet e tyre.
Që nga periudha e mbuluar nga ky raport, rreth 1 mijë viktima të tjera të trafikimit janë identifikuar sipas raporteve vjetore të krimeve, të publikuara nga Prokuroria e Përgjithshme.
Viktima të panumërta të trafikut të qenieve njerëzore nuk shfaqen në statistikat zyrtare dhe shifrat nuk paraqesin tmerrin e vërtetë të historive individuale të grave.
Intervistat me gratë e trafikuara zbulojnë se në disa raste, ato qenë viktima të dhunës apo abuzimeve seksuale nga vetë familjarët e tyre.
“AtĂ« natĂ« babai piu shumĂ« dhe rreth orĂ«s 2 tĂ« natĂ«s e kam parĂ« veten tĂ« zhveshur dhe atĂ« mbi mua,” kujton Vera, njĂ« 27 vjeçare nĂ« qendrĂ«n “TĂ« ndryshĂ«m dhe tĂ« barabartĂ«â€ nĂ« TiranĂ«, qendĂ«r qĂ« ofron ndihmĂ« pĂ«r viktimat e trafikimit.
“Isha si njĂ« trup i vdekur
 Ika me tĂ« parin qĂ« mĂ« premtoi martesĂ«; por sapo mbĂ«rritĂ«m nĂ« KamzĂ« mĂ« detyroi tĂ« shkoj me meshkuj tĂ« tjetĂ«r pĂ«r para,” shton ajo, mes lotĂ«ve qĂ« Ă«shtĂ« pĂ«rdhunuar aq shumĂ« herĂ« nga i ati kur ishte e vogĂ«l sa nuk e mban mend sa.
Nëna e Verës vrau veten në vitin 2009. Policia beson se ajo kreu vetëvrasje pasi zbuloi se bashkëshorti i saj po abuzonte seksualisht me vajzën e tyre.
Maria, nga Malësia e Madhe në veri të Shqipërisë qe vetëm 16 vjeç kur babai i saj e martoi me një burrë të moshuar. Bashkëshorti i saj e detyroi atë të prostituojë në Greqi.
“Çdo natĂ« ishte si tĂ« mĂ« pĂ«rdhunonin,” kujton Maria. “Kur i tregova nĂ«nĂ«s, ajo mĂ« ulĂ«rinte se nuk mund tĂ« kthehesha nĂ« shtĂ«pi, duke mĂ« thĂ«nĂ« qĂ« tĂ« kemi nxjerrĂ« njĂ«herĂ« nga kjo derĂ«,” shtoi ajo.
Elsa, nga qyteti verior i Kukësit, binte shpesh viktimë e dhunës së babait të saj pasi nëna e saj u nda nga jeta kur ajo që vetëm gjashtë vjeç.
“Kur ai kthehej nĂ« shtĂ«pi, mĂ« rrihte me zorrĂ«n e ujit thjesht sepse unĂ« ekzistoja,” thotĂ« ajo me zĂ« tĂ« ulĂ«t, sikur Ă«shtĂ« ende e mbĂ«rthyer nga frika.
Pasi u përdhunua nga vëllai i saj në moshën 13 vjeçare, ajo u arratis nga shtëpia dhe u detyrua të punojë si prostitutë, fillimisht në Tiranë dhe më pas në Kosovë.
“Askush nuk arrin tĂ« kuptojĂ« se çfarĂ« tĂ« ndodh po tĂ« kalosh nĂ«pĂ«r duart e shumĂ« njerĂ«zve, tĂ« kalosh kĂ«to gjĂ«ra nĂ« familje, tĂ« bĂ«hesh fajtore qĂ« fĂ«mijĂ«, pa e ditur çfarĂ« ke bĂ«rĂ«,” thotĂ« ajo nĂ« njĂ« qendĂ«r pĂ«r viktimat e trafikimit nĂ« VlorĂ«.
“Askush nuk mĂ« ka treguar se kush ishte e mira dhe e keqja, çfarĂ« Ă«shtĂ« dashuria. Jam si e damkosur qĂ« fĂ«mijĂ« dhe tĂ« gjithĂ« e gjithmonĂ« do mĂ« quajnĂ« kurvĂ«.”
Pandëshkueshmëria e kriminelëve
Në raportin e vitit 2007, policia shqiptare thotë se identifikoi më shumë se 2 mijë njerëz të dyshuar për trafikime përgjatë një dekade e gjysmë, por vetëm 23 për qind e tyre qenë në burg, në Shqipëri apo jashtë vendit, për krime të trafikimit apo për krime të tjera.
Më 2013, në Shqipëri u miratuan dënime më të ashpra për trafikimin e qenieve njerëzore, nga 10 deri në 15 vite burg, por numri i dënimeve ka mbetur i vogël. Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, Shqipëria dënoi nëntë njerëz për trafikim në vitin 2014 dhe tri vetë në vitin paraardhës.
Për më tepër, disa nga trafikantët e dënuar ia dalin të shmangin burgun duke apeluar.
Hysni Sokolaj, një 43 vjeçar nga Tropoja, u shpall fajtor në mungesë në vitin 2011 për trafik qeniesh njerëzore dhe shfrytëzim prostitucioni. Ai u dënua me 20 vjet burg. Dënimi i tij u la në fuqi nga gjykata e Apelit, por u rrëzua nga Gjykata e Lartë.
Sokolaj u akuzua se pati mashtruar një 18 vjeçare me premtimin e rremë të dashurisë dhe martesës, si dhe për detyrimin e saj që të prostituohej në Belgjikë dhe Angli, sipas dosjes së tij të siguruar nga BIRN.
Më 2006, pasi Sokolaj u ekstradua nga Britania si emigrant i paligjshëm, viktima e tij u rikthye në Shqipëri dhe gjeti strehë në qendrën e ndihmës për viktimat e trafikuara në Vlorë dhe ngriti akuzë ndaj tij.
“Kur erdhi ishte e traumatizuar dhe kishte frikĂ« tutorin e saj qĂ« gjatĂ« gjithĂ« kohĂ«s e kishte kĂ«rcĂ«nuar se do t’i vriste vĂ«llezĂ«rit,” kujton Enkelejda Avdylaj, koordinatorja e QendrĂ«s.
“Kishte turp tĂ« tregonte se çfarĂ« kishte ndodhur dhe ndjehej nĂ« faj qĂ« ishte larguar nga shtĂ«pia me tĂ«,” shton ajo.
Çështja kundĂ«r Sokolajt u regjistrua fillimisht nga prokuroria e Fierit, e cila refuzoi tĂ« fillojĂ« procedim penal ndaj tij, duke thĂ«nĂ« se nuk qe nĂ« gjendje tĂ« mblidhte prova. Pas protestave tĂ« grupimeve nĂ« mbĂ«shtetje tĂ« viktimave, rasti u transferua nĂ« ProkurorinĂ« e Krimeve tĂ« RĂ«nda nĂ« TiranĂ«.
Prokuroria ngriti akuzë ndaj Sokolajt, i cili besohej se qe rikthyer në Britani, dhe lëshoi një urdhër për arrestim ndërkombëtar. Në vitin 2012, policia e Britanisë e shpalli Sokolajn një nga të huajt më të kërkuar në vend.
Por në dhjetor të atij viti, Gjykata e Lartë e rrëzoi vendimin e dënimit të tij, duke argumentuar se gjykatat e faktit dhe apelit e patën keqinterpretuar qëllimisht ligjin.
Avokati i Sokolajt, Ferit Muça, thotë se klienti i tij, i cili nuk jeton më në Shqipëri, ka thënë gjithmonë se është i pafajshëm.
“Gjykata e LartĂ« bĂ«ri drejtĂ«si pĂ«r shkak se klienti im qe i pafajshĂ«m,” thotĂ« ai. “Ai jetoi me tĂ« akuzuarĂ«n dhe nuk e trafikoi atĂ«. Akuzat kundĂ«r tij u ngritĂ«n nĂ« bazĂ« tĂ« manipulimeve nga prokurorĂ«t. Vajza qe e paqĂ«ndrueshme.”
Biznes familjar
Një rast tjetër i hetuar nga prokurorët e krimeve të rënda në Tiranë përfshin dy vëllezër, Bledar dhe Shyqeri Stafuga, respektivisht 33 dhe 24 vjeç.
Dy gjykata i kanë shpallur ata fajtorë për pjesëmarrje në një grupim kriminal që trafikoi së paku gjashtë gra të reja në skllavërinë e seksit. Gjykata e Lartë po shqyrton rekursin kundër dënimit të tyre.
Një nga gratë dëshmoi se ajo qe vetëm 16 vjeç kur Shyqeri Stafuga e trafikoi atë në Zvicër dhe Gjermani dhe e detyroi atë të bënte seks me dhjetë burra çdo ditë.
“MĂ« ka vĂ«nĂ« thikĂ«n nĂ« fyt; mĂ« ka fikur cigaren nĂ« trup
 MĂ« kĂ«rcĂ«nonte se do mĂ« vriste familjen nĂ«se nuk bĂ«ja 1000 franga çdo natĂ«,” tha ajo.
Në nëntor 2014, Bledar dhe Shyqeri Stafuga u gjykuan për trafikim qeniesh njerëzore dhe trafikim minorenësh nga Gjykata e Krimeve të Rënda në Tiranë dhe u dënuan me 12 vjet e gjysmë dhe 12 vjet burg respektivisht.
Anila Trimi, një eksperte e antitrafikut në policinë shqiptare, i tha BIRN se vëllezërit qenë pjesë e një organizate kriminale më të madhe dhe të mirëstrukturuar, ndërkohë që hetimet vijojnë mbi anëtarë të tjerë të dyshuar të grupit.
Dolores Musabelliu, njĂ« prokurore nĂ« ProkurorinĂ« e Krimeve tĂ« RĂ«nda, thotĂ« se trafikimi i qenieve njerĂ«zore dhe rastet e shfrytĂ«zimit tĂ« prostitucionit janĂ« tĂ« vĂ«shtira pĂ«r t’u provuar nĂ« gjykatĂ«.
“Arsyeja pas dĂ«shtimit tĂ« shumĂ« rasteve Ă«shtĂ« se prokurorĂ«t detyrohen tĂ« bazojnĂ« akuzat vetĂ«m nĂ« dĂ«shminĂ« e viktimĂ«s,” thotĂ« ajo.
Gjithsesi, viktimat shpesh vendosin të mos dëshmojnë apo tërheqin dëshminë për shkak se nuk mund të përballen me zvarritjen e çështjeve në gjykata dhe prej frikës për hakmarrje nga trafikantët.
“Ja e denoncova dhe çfarĂ« fitoj?” pyet Lola, njĂ« grua 21 vjeçare nga njĂ« fshat i vogĂ«l nĂ« veri tĂ« TiranĂ«s, e cila kreu kallĂ«zim ndaj tutorit tĂ« saj nĂ« vitin 2014 dhe qĂ« jeton nĂ« strehĂ«n e vetme shtetĂ«rore pĂ«r viktimat e trafikimit nĂ« ShqipĂ«ri.
“Ai e di ku unĂ« jetoj, di gjithçka pĂ«r mua dhe Ă«shtĂ« ende i lirĂ«,” thotĂ« ajo.
Mungesat e sekuestrimit të aseteve
Strategjia kombëtare e luftës kundër trafikut të qenieve njerëzore e qeverisë shqiptare, e miratuar në nëntor 2014, përmendi Belgjikën si një nga destinacionet kryesore në Europën Perëndimore për gratë shqiptare të trafikuara për prostitucion.
Në Bruksel, Didier Dochain, drejtues qendrës kundër trafikut në Policinë Federale të Belgjikës, i tha BIRN se përfshirja e shqiptarëve në trafikimin e qenieve njerëzore është rritur gjatë viteve 1990 dhe 2000 për të shënuar kulmin më 2010 dhe se trafikantët kanë akumuluar fitime të stërmëdha.
“NĂ« 99 pĂ«r qind tĂ« rasteve, pĂ«rfituesit nga ky aktivitet kriminal i dĂ«rgojnĂ« paratĂ« nĂ« vendin tuaj, ku ata investojnĂ«, blejnĂ« prona dhe jetojnĂ« si Don,” tha ai.
“Ata kthehen nĂ« shtĂ«pi sepse atje njohin njerĂ«z, korruptojnĂ« sistemin dhe janĂ« jetĂ« sociale,” shtoi ai.
Dochain argumenton se konfiskimi i aseteve të trafikantëve mund të shërbejë si një mjet i rëndësishëm parandalues.
“E vetmja gjĂ« qĂ« mund tĂ« bĂ«jmĂ« Ă«shtĂ« tĂ« dĂ«rgojmĂ« kĂ«rkesa pĂ«r tĂ« sekuestruar bizneset e tyre apo t’i japim tĂ« gjitha tĂ« dhĂ«nat qĂ« disponojmĂ«, por janĂ« autoritetet shqiptare qĂ« duhet tĂ« marrin vendimet pĂ«r tĂ« konfiskuar asetete e tyre,” tha ai.
Në shumicën e rasteve, tha ai, zyrtarët shqiptarë thonë se nuk kanë informacion mbi të dyshuarit, ose që i dyshuari nuk ekziston ose që ata nuk janë në gjendje të sekuestrojnë asetete.
“Ne kemi viktimat, kemi dosjet dhe profilet e turorĂ«ve por nuk kemi çfarĂ« kanĂ« [fituar ata nga trafikimi],” shtoi ai.
Në Tiranë, Dolores Musabelliu nga prokuroria thotë se autoritetet shqiptare kanë problemet e tyre në marrjen e informacionit nga vendet e huaja për hetimet komplekse.
“Hetimi i kĂ«tyre rasteve varet nga kĂ«rkesat pĂ«r bashkĂ«punim ligjor, pĂ«r tĂ« cilat pĂ«rgjigjet shpesh vijnĂ« shumĂ« vonĂ« dhe kjo Ă«shtĂ« arsye se pse shumĂ« çështje mbyllen,” thotĂ« ajo.
Por ndërsa disa zyrtarë dhe politikanë punojnë kundër trafikimit të qenieve njerëzore, dy anëtarë të parlamentit shqiptar kanë qenë të akuzuar për përfshirje aktive në këto trafiqe.
Prokurorët në Belgjikë kanë akuzuar Mark Frrokun, një deputet nga Partia Kristiandemokrate, për vrasjen e një shqiptari tjetër në Belgjikë në vitin 1999. Viktima thuhej se po shantazhonte një grua që shfrytëzohej nga një rrjet prostitucioni i drejtuar nga vëllai i Frrokut.
Një gjykatë shqiptare po vlerëson kërkesën belge për ekstradimin e Frrokut. Frroku ka mohuar ta ketë kryer krimin dhe i ka përshkruar akuzat kundër tij si të motivuara politikisht.
Arben Ndoka, një deputet nga Partia Socialiste në pushtet, ka pranuar se ai qe dënuar nga një gjykatë italiane në mesin e viteve 1990 për shfrytëzim prostitucioni dhe pengmarrje.
Ndoka pranoi se qe dënuar vitin e kaluar pasi dosja e tij u publikua nga opozita dhe dha dorëheqjen në shtator 2015. Pavarësisht dorëheqjes, ai këmbëngul se është i pafajshëm ndaj akuzave.
Megjithëse ato janë viktima, shumë gra që qenë trafikuar dhe detyruar të ushtrojnë prostitucionin janë refuzuar nga vetë familjet e tyre dhe janë të stigmatizuara nga shoqëria.
Nëna e gruas që aludohet se po shantazhohej në çështjen Frroku jeton në qytetin e vogël të Pukës, në veriun malor të Shqipërisë.
Shtëpia e saj është në katin e parë të një pallati të vjetër. Ajo është 63 vjeç, por telashet në jetë e bëjnë të duket shumë më e vjetër, me rrathë të nxirë përreth syve të saj. Për të, çdo lidhje me tregtinë e seksit është burim turpi. Për aq sa i përket asaj, ajo thotë se nuk ka më një vajzë.
“UnĂ« nuk e di se çfarĂ« i ndodhi asaj,” thotĂ« ajo, duke qĂ«ndruar te pragu i derĂ«s. “Gjithçka qĂ« di e kam dĂ«gjuar nĂ« lajme.”
Përgjatë 25 viteve të fundit, 83 gra të reja dhe vajza nga Puka janë trafikuar për prostitucion, sipas policisë vendase. Historitë e tyre janë ende temë thashethemesh në qytetin e vogël me vetëm 3,600 banorë.
Zajmira Laçi, një mjeke dhe aktiviste e të drejtave të grave thotë se, njësoj si gruaja në rastin e Frrokut, shumë viktima të trafikimit nuk janë kthyer kurrë në Pukë.
“PĂ«r shkak tĂ« turpit, familjet e tyre nuk i pranojnĂ«,” thotĂ« Laçi. “Vajzat nuk janĂ« kthyer nga frika se tĂ« gjithĂ« do t’i tregojnĂ« me gisht.”
Rrugë e vështirë drejt rehabilitimit
Shumë vende perëndimore tashmë kanë programe të financuara mirë për të ndihmuar viktimat e trafikut që të nisin një jetë të re.
Në qytetin belg të Antverpit, Patsy Sorensen, drejtoreshë e Payoke, një organizatë bamirëse që ndihmon viktimat e trafikut, jep dhjetëra raste të grave që riintegrohen në shoqërinë belge.
“NĂ« shumicĂ«n e rasteve ne synojmĂ« t’i arsimojmĂ« ato, pĂ«r shkak se universiteti paguhet nga shteti,” thotĂ« Sorensen.
“Pasi dalin nga streha, vajzat marrin 800 euro nĂ« muaj pĂ«r tĂ« mbuluar kostot e tyre tĂ« jetesĂ«s dhe janĂ« nĂ« gjendje tĂ« kĂ«rkojnĂ« punĂ« si kujdestare, dado apo infermiere, nĂ« varĂ«si tĂ« profilit.”
Gjithsesi, Sorensen pranon se ka raste kur gratë janë rikthyer në skemat e trafikut sërish.
Në Shqipëri, pasi gratë identifikohen si viktima trafiku, ato në përgjithësi i referohen strehës shtetërore ose një prej tri qendrave të rehabilitimit.
Streha në fshatin e Linzës, pranë Tiranës strehon viktima që po presin rezultatet e hetimeve paraprake.
Qendrat e tjera në Tiranë, Elbasan dhe Vlorë drejtohen nga organizata jofitimprurëse dhe ofrojnë kurse profesionale, si gatim apo parrukeri, me synimin për të ndihmuar gratë të punësohen.
Raporti i Departamentit tĂ« Shtetit pĂ«r vitin 2015 thotĂ« se shĂ«rbimet psikologjike, mjekĂ«sore dhe tĂ« riintegrimit nĂ« strehĂ« janĂ« tĂ« pamjaftueshme ndĂ«rsa qeveria nuk ka dhĂ«nĂ« para tĂ« mjaftueshme pĂ«r qendrat e tjera – edhe pse ajo mund tĂ« pĂ«rdorte njĂ« fond tĂ« posaçëm pĂ«r parandalimin e krimit, ku gjendeshin sĂ« paku 25 milionĂ« lekĂ« (rreth 180 mijĂ« euro).
Edhe pasi kalojnë përmes programit të rehabilitimit, viktimat e trafikut vuajnë për të gjetur punë.
“Ne kemi pasur vetĂ«m njĂ« rast punĂ«simi nĂ« njĂ« institucion shtetĂ«ror dhe kjo ka ndodhur me ndĂ«rmjetĂ«simin tonĂ«,” thotĂ« Enkelejda Avdylaj, koordinatore e qendrĂ«s Vatra nĂ« VlorĂ«.
“Ne flasim me bizneset, por kur u themi pĂ«r profilin e tyre, ata refuzojnĂ« t’i punĂ«sojnĂ«.”
Edhe nëse viktimat e trafikut janë në gjendje të gjejnë një punë-edhe një punë të keqpaguar, ato sërish vuajnë nga stigma për jetët e tyre të mëparshme.
Diana Kaso, drejtoreshë ekzekutive e qendrës Tjetër Vizion në Elbasan thotë se 80 për qind e grave që kanë kaluar përmes programeve të rehabilitimit synojnë të rindërtojnë jetët e tyre larg qyteteve të lindjes.
Maria, gruaja që u detyrua të prostituohej në Greqi ka ndjekur këtë rrugë. Ajo jeton në një qytet shumë larg vendlindjes me fëmijën e saj 12 vjeçar, për të cilin thotë se është i vetmi gëzim që ka në jetë.
Pas një programi rehabilitimi, ajo punoi për shumë vite si pastruese në lokale dhe tashmë është pasticiere me një pagë mujore prej 110 eurosh, gjysma e së cilës shkon për qira.
“ShumĂ« njerĂ«z janĂ« pĂ«rpjekur tĂ« shfrytĂ«zojnĂ« fatkeqĂ«sinĂ« time nĂ« vend qĂ« tĂ« ndihmojnĂ«,” thotĂ« ajo. Kur shkon tĂ« takojĂ« njĂ« zyrtar vendor pĂ«r tĂ« aplikuar pĂ«r pagesĂ«n e vogĂ«l tĂ« ndihmĂ«s shtetĂ«rore pĂ«r viktimat e trafikimit, ajo thotĂ« se zyrtari i kĂ«rkon seks. “ËshtĂ« e frikshme tĂ« hysh nĂ« njĂ« zyrĂ«.”
Kaso thotë se shumë pak gra kanë fuqinë që ka treguar Maria për të ndërtuar një jetë të re. Nga të gjitha rastet që ajo ka trajtuar, rreth 100 kanë përfunduar sërish në prostitucion.
“NĂ« disa raste ato nuk kanĂ« mbĂ«shtetjen e nevojshme ose mendojnĂ« se pĂ«r shkak tĂ« stigmĂ«s, nuk kanĂ« mundĂ«si zgjedhjeje,” thotĂ« Kaso.
NĂ« Place de l’Yser nĂ« Bruksel, Eva Ă«shtĂ« njĂ« nga kĂ«to gra qĂ« ka mbĂ«rritur nĂ« kĂ«tĂ« konkluzion. Fillimisht, ajo jetoi nĂ« BelgjikĂ« pĂ«r pesĂ« vjet me tĂ« fejuarin trafikant, deri sa ai u zhduk me tĂ« gjitha paratĂ« e tyre.
Eva u rikthye në Shqipëri për një copë herë dhe vendosi të rikthehet në Belgjikë për të punuar sërish si prostitutë. Kjo i mundëson asaj të dërgojë para pas te familja, e cila mendon se ajo punon si ndihmëse për një çift të moshuarish.
“NĂ« ShqipĂ«ri, nuk kishte vend pune pĂ«r mua”, – thotĂ« Eva. “E vetmja punĂ« qĂ« di tĂ« bĂ«j Ă«shtĂ« kjo. Dhe kĂ«tu mund tĂ« fitoj mĂ« shumĂ«.”
*Emrat e viktimave të trafikut të qenieve njerëzore në këtë artikull janë ndryshuar për të mbrojtur identitetin e tyre.
* Ky shkrim është botuar për herë të parë në janar 2016
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,226
Pikët
113
Mua do me vinte turp po te me rrihte ndonje femer dhe te beja vitkimen duke ankuar per dhunen. Une zgjedh te hesht dhe te duroj lol
Se maksimumi qe mund te me beje dem eshte nje gjuajtje me shpulle se floke skam per tu shkulur , por nese une si mahkull perdor force fizike dhe i gjuj i shkaktoj dem, ndaj jam dakort me @Rexhina se nuk jemi njesoj sepse forca dhe fuqia nuk eshte e barabarte.😊
Nuk ke jetuar ne amerike plako, ka femra bisha ky vend, ka femra qe mund ti rrahin fizikisht 3 burra mesatar shqiptar. Jane ca zezake te trasha dhe te gjata, dhe disa nga Hawaii qe jane 200 kilshe.
Njeher ne kaliforni ne nje disko u rrahen nja dy femra zezake te medhaja me trup, 10 burra security nuk arriten dot ti ndajn dhe ti mbajn nen kontroll.
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,548
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Nuk ke jetuar ne amerike plako, ka femra bisha ky vend, ka femra qe mund ti rrahin fizikisht 3 burra mesatar shqiptar. Jane ca zezake te trasha dhe te gjata, dhe disa nga Hawaii qe jane 200 kilshe.
Njeher ne kaliforni ne nje disko u rrahen nja dy femra zezake te medhaja me trup, 10 burra security nuk arriten dot ti ndajn dhe ti mbajn nen kontroll.
Se si ia del qe rron gjalle ti vlla aty nje zot e di!
 
Status
Temë e mbyllur.
Top