• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush di?/ ose/ Si i thonë në gjuhën shqipe?

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
33,666
Pikët
113
Per brezat qe do vijne. Qe ata 6 vjecaret e sotem mok kene keto probleme qe kemi ne sot.
A Po tvyn nji shafciger?(prishtinalite) trinomi serb-turk -shqiptar
Ne kemi huazuar shume fjale nga italishtja.mungesa e teknollogjise se mbas Lüfters Shqiperia kishte vetem punishte
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
21,726
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
A Po tvyn nji shafciger?(prishtinalite) trinomi serb-turk -shqiptar
Ne kemi huazuar shume fjale nga italishtja.mungesa e teknollogjise se mbas Lüfters Shqiperia kishte vetem punishte
Keni pasur fabriken e traktoreve, te vrafte Perendia, ke pasur metalurgjikun, + kallashin ( dmth armen, jo ate kallashin qe ti mendon) te gjitha keto prodhoheshin ne Shqiperi...
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
9,347
Pikët
113
Per brezat qe do vijne. Qe ata 6 vjecaret e sotem mok kene keto probleme qe kemi ne sot.
Nuk besoj që për shkak të abetarës, 6 vjeçarët apo edhe 60 vjeçarët kanë këto probleme Murik.
Abetarja ua mëson shkronjat për të shkruar e lexuar.
Ndërsa përdorimi i tyre i drejt në të folur të lirë mësohet nga leximi i mjaftueshëm që bënë njeriu në jetën e tij.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
16,970
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Keni pasur fabriken e traktoreve, te vrafte Perendia, ke pasur metalurgjikun, + kallashin ( dmth armen, jo ate kallashin qe ti mendon) te gjitha keto prodhoheshin ne Shqiperi...
Kushedi sa shtete do kishim pushtuar po ti kishim edhe sot.
Sot ushtaret i armatosin me rroba te bukura. Jane te gateshme te pushtojne cdo parad mode.
 

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
4,454
Pikët
113
Keni pasur fabriken e traktoreve, te vrafte Perendia, ke pasur metalurgjikun, + kallashin ( dmth armen, jo ate kallashin qe ti mendon) te gjitha keto prodhoheshin ne Shqiperi...
Mo Gixhe, lej ato...se po ma kujton nji kohe, ne 1980-tat ka qene, ja nisi nji prizrenali... e i ndihmoi edhe nji gjakovar...
...une me nji tjeter gjakaovar kunder atyne dyve. Prizrenalia e gjakovari folshin zi e ma zi per Shqipni, me fakte....
...une edhe gjakovari tjeter e hupem kontrollin... na qiten per toke..teper te deshpruem ishim.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
16,970
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Nuk besoj që për shkak të abetarës, 6 vjeçarët apo edhe 60 vjeçarët kanë këto probleme Murik.
Abetarja ua mëson shkronjat për të shkruar e lexuar.
Ndërsa përdorimi i tyre i drejt në të folur të lirë mësohet nga leximi i mjaftueshëm që bënë njeriu në jetën e tij.
Po nuk kupton Muriku nga keto ghera o Sami. Ai shejtan per te prishur mendjen e cupave futet ne forum, nuk eshte si puna jone qe futemi per te lexuar dhe per te mesuar.
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
9,347
Pikët
113
Kushedi sa shtete do kishim pushtuar po ti kishim edhe sot.
Sot ushtaret i armatosin me rroba te bukura. Jane te gateshme te pushtojne cdo parad mode.
Hë se po dalim nga tema...të na falin ...e po kështu kur nxjerr llafi-llafin...

E po pamja ka rëndësi, o peshkaqen33... ``fumato``
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
8,760
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Nuk besoj që për shkak të abetarës, 6 vjeçarët apo edhe 60 vjeçarët kanë këto probleme Murik.
Abetarja ua mëson shkronjat për të shkruar e lexuar.
Ndërsa përdorimi i tyre i drejt në të folur të lirë mësohet nga leximi i mjaftueshëm që bënë njeriu në jetën e tij.
Sami eshte hapi i pare nga ku fillon njesimi i sistemit shkollor Shqiperi Kosove,nuk thashe qe kjo do ti zgjidhi te gjitha problemet. Diku duhet te fillohet.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
8,760
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Po nuk kupton Muriku nga keto ghera o Sami. Ai shejtan per te prishur mendjen e cupave futet ne forum, nuk eshte si puna jone qe futemi per te lexuar dhe per te mesuar.
Gjalle qenke ti? Kujtova mos shkove per supe kunezesh edhe ti o mavri
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
9,347
Pikët
113
Po nuk kupton Muriku nga keto ghera o Sami. Ai shejtan per te prishur mendjen e cupave futet ne forum, nuk eshte si puna jone qe futemi per te lexuar dhe per te mesuar.
Mos e ngacmo Murik andejpari, amonin t'a kom, peshkaqeni33..:D,

Murik është i ndershëm për ato punë...
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
9,347
Pikët
113
Sami eshte hapi i pare nga ku fillon njesimi i sistemit shkollor Shqiperi Kosove,nuk thashe qe kjo do ti zgjidhi te gjitha problemet. Diku duhet te fillohet.
Hmm...ok mbase keqkuptim...
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
9,347
Pikët
113
Njerez te habitshem jemi. Une zakonisht kritiko
Kritikat janë të mira në të shumtën e rasteve, gjithsesi. Por ishte fjala si e kisha kuptuar unë nga kontesti i muhabetit, për unjisimin e abetares...
Nejse ...
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
8,760
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Hmm...ok mbase keqkuptim...
Sami nuk behet me fjale per ty per mu e per Gigin,behet fjale per brezat qe do vijne se jeta dhe gjuha shqipe nuk fillojne e mbarojne me ne.
Kritikat janë të mira në të shumtën e rasteve, gjithsesi. Por ishte fjala si e kisha kuptuar unë nga kontesti i muhabetit, për unjisimin e abetares...
Nejse ...
Desha te them qe jam kritikues kur nuk punohet per ceshtjet e perbashketa. ne kete rast sapo ka fillu zbatimi i planit per abetaren e njesuar e cila eshte vetem nje nder shume pika te tjera ku duhet bashkepunu ne interes te te gjithe shqiptareve jo vetem ne Shqiperi e Kosove. Bashkimi ne sistemin shkollor,ekonomik,shkencor,kulturor,sportiv,infrastrukturor,energjitike etj do te jene bashkimi i vertete. Pa keto ne do vazhdojme te bejme patriotin me cifteli e tupana. Nuk e di a jam i qarte mjaftueshem?
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
21,726
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Mo Gixhe, lej ato...se po ma kujton nji kohe, ne 1980-tat ka qene, ja nisi nji prizrenali... e i ndihmoi edhe nji gjakovar...
...une me nji tjeter gjakaovar kunder atyne dyve. Prizrenalia e gjakovari folshin zi e ma zi per Shqipni, me fakte....
...une edhe gjakovari tjeter e hupem kontrollin... na qiten per toke..teper te deshpruem ishim.
Pa pyete dragushin kujna i thone SHARGAREP, KVAQILLË, KOC((q)NICE...
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
9,347
Pikët
113
Sami nuk behet me fjale per ty per mu e per Gigin,behet fjale per brezat qe do vijne se jeta dhe gjuha shqipe nuk fillojne e mbarojne me ne.

Desha te them qe jam kritikues kur nuk punohet per ceshtjet e perbashketa. ne kete rast sapo ka fillu zbatimi i planit per abetaren e njesuar e cila eshte vetem nje nder shume pika te tjera ku duhet bashkepunu ne interes te te gjithe shqiptareve jo vetem ne Shqiperi e Kosove. Bashkimi ne sistemin shkollor,ekonomik,shkencor,kulturor,sportiv,infrastrukturor,energjitike etj do te jene bashkimi i vertete. Pa keto ne do vazhdojme te bejme patriotin me cifteli e tupana. Nuk e di a jam i qarte mjaftueshem?
Kam lexu diçka lidhur me këtë iniciativë por unë gjithmonë nisem nga përshtypjet përsonale se në disa raste ka edhe tendenca negative të cilat pastaj po i dëmtojnë edhe ato pozitive...
Mua më vjen të vjelli kur lexoj komentime, interpretime se analiza nuk mund ti quaj, të tipit, "gjuha e unjisuar apo sistemi arsimor hoxhiste apo komuniste" e pohime të tjera të tilla idiote...
Sa i përket unjisimit të sistemit arsimor, krejt në rregull, nëse dëshirojnë, pasi mund të jet edhe e nevojshme, të bëjnë rregulla e rende të reja, të cilat qojnë përpara arsimimin, le t'a bëjnë. Por të thuash(jo ti përsonalisht...) "unjisimi i abetares" për mua nuk ka fare kuptim. Çfarë apo si dëshirojnë të unjisojnë abetaren? Nga 36 shkronja në 100 apo 10??? Shtëpinë e kuqe t'a ngjyrosin me të gjelbërt? Apo edhe ngjyrën e shkronjave t'a ndryshojnë???
 
Top