• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush ishte gruaja e Kainit?

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Ne ortodoksin ne e kemi eterit e kishes qe e kane diskutuar kete. Adami jetoi me shume se 900 vjete dhe prodhoi shume feminjte. Sipas shkruajtimet e Shen Augustin, Sh. Gjon Gojarti, Sh. Pavle i Serbise, etj, Zoti i la Kaini te martoj me nje nga motrat e tij. Sepse ishte fillimi i rraces njerezore Zoti e la kete. Pastaj feja nuk e la incesti.

Sh. Paisii i mali athosit Zoti e la kete si nje kujtim qe Zoti na beri nga Adami dhe Eva. Po akoma njerzimi kalon ben mekatet!
Atehere tregoi eterve te kishes qe Adami kishte (beri) vetem 5 femije:
1. Kaini dhe Luluwa
2. Abeli dhe Aklia
3. Sethi

Adami dhe Eva paten 5 femije te shperndare ne 3 shtatzani ku dy shtatzanite e para ishin binjake, nje mashkull e nje femer dhe shtatzania e fundit ishte vetem nje mashkull (Sethi)
Kryqezimi mes shtatzanive atehere nuk quhej icest. Pra djali i pare i shtatzanise se pare do te martohej me vajzen e dyte, te shtatzanise se dyte. Me qarte: Kaini do te martohej me Aklian dhe Abeli me Luluwan.
Kaini donte motren e tij binjake (Luluwan) sepse ishte me e bukur dhe vrau Abelin ( i cili do te martohej me Luluwan sipas rregullit) . Duke u mallkuar keshtu pergjithmone ai dhe gjaku i tij, pra te gjithe femijet e tij, ndaj edhe ndodhi permbytja. U shfaros gjaku i tij i cili kishte mallkimin e incestit ( pra lidhja mishtore mes binjakeve) dhe mallkimin e vrasjes.
Kush fe nuk e la incestin? Gabohesh, jo feja, por Zoti nuk e pranon incestin. Eshte i mallkuar dhe do te shuhet ai gjak pergjithmone.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
41,568
Pikët
113
Sa kot flisni mbi karakter te lashte
Po sikur vetem gjysma te jene te verteta
Mos te them asnje lol
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,881
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Atehere tregoi eterve te kishes qe Adami kishte (beri) vetem 5 femije:
1. Kaini dhe Luluwa
2. Abeli dhe Aklia
3. Sethi

Adami dhe Eva paten 5 femije te shperndare ne 3 shtatzani ku dy shtatzanite e para ishin binjake, nje mashkull e nje femer dhe shtatzania e fundit ishte vetem nje mashkull (Sethi)
Kryqezimi mes shtatzanive atehere nuk quhej icest. Pra djali i pare i shtatzanise se pare do te martohej me vajzen e dyte, te shtatzanise se dyte. Me qarte: Kaini do te martohej me Aklian dhe Abeli me Luluwan.
Kaini donte motren e tij binjake (Luluwan) sepse ishte me e bukur dhe vrau Abelin ( i cili do te martohej me Luluwan sipas rregullit) . Duke u mallkuar keshtu pergjithmone ai dhe gjaku i tij, pra te gjithe femijet e tij, ndaj edhe ndodhi permbytja. U shfaros gjaku i tij i cili kishte mallkimin e incestit ( pra lidhja mishtore mes binjakeve) dhe mallkimin e vrasjes.
Kush fe nuk e la incestin? Gabohesh, jo feja, por Zoti nuk e pranon incestin. Eshte i mallkuar dhe do te shuhet ai gjak pergjithmone.
Nga gjithë postime që lexova ( dmth. jo të gjitha postimet, por mbi 20 po ) në këtë temë, ky ishte postimi që më së shumti më pëqeu. I ke thënë gjerat shkurt dhe qartë.
Më duhet një qartësim i vogël, gjegjësisht ma shuaj kurreshtjen në këto cikërrima...

1. Për t'i ikur incestit, sepse Zoti nuk e pranon këtë ... djali i parë ( Kaini ) nga shtatzënësia e parë, do të martohej me vajzën ( Aklia ) nga shtatëzënësia e dytë dhe Abeli do të martohej me Luluwan... A u martuan?

2. Vrasja ndodhi para, apo pas martesës?

3. Nëse ishin martuar, a kishin fëmijë?

4. Po ç'u bë me Sethin?


@luleshtrydhe më ke befasuar me këtë shkrim. Të dëshiroj një të diel të mirë e të mbarë!

Përgëzime për temën edhe për hapësin ( @Alkoma ) e temës. ( postimi i parë më ka pëlqyer )
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Nga gjithë postime që lexova ( dmth. jo të gjitha postimet, por mbi 20 po ) në këtë temë, ky ishte postimi që më së shumti më pëqeu. I ke thënë gjerat shkurt dhe qartë.
Më duhet një qartësim i vogël, gjegjësisht ma shuaj kurreshtjen në këto cikërrima...

1. Për t'i ikur incestit, sepse Zoti nuk e pranon këtë ... djali i parë ( Kaini ) nga shtatzënësia e parë, do të martohej me vajzën ( Aklia ) nga shtatëzënësia e dytë dhe Abeli do të martohej me Luluwan... A u martuan?

2. Vrasja ndodhi para, apo pas martesës?

3. Nëse ishin martuar, a kishin fëmijë?

4. Po ç'u bë me Sethin?


@luleshtrydhe më ke befasuar me këtë shkrim. Të dëshiroj një të diel të mirë e të mbarë!

Përgëzime për temën edhe për hapësin ( @Alkoma ) e temës. ( postimi i parë më ka pëlqyer )
1. Kaini vrau te vellain, Abelin dhe e mori per grua motren e vet binjake, Luluwan.
2. Vrasja ndodhi para se martesat respektive te beheshin.
3. Kaini dhe Luluwa bene femije dhe vendi u mbush me njerez me gjakun e mallkuar, ndaj ndodhi edhe permbytja. U shujt mallkimi i gjakut te felliqur.
4. Sethi u martua me Aklian, motren binjake te Abelit.

Nje te diell te mbare te keni edhe ju familjarisht -hug-
 

Solon12

Super Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
210
Pikët
43
Atehere tregoi eterve te kishes qe Adami kishte (beri) vetem 5 femije:
1. Kaini dhe Luluwa
2. Abeli dhe Aklia
3. Sethi

Adami dhe Eva paten 5 femije te shperndare ne 3 shtatzani ku dy shtatzanite e para ishin binjake, nje mashkull e nje femer dhe shtatzania e fundit ishte vetem nje mashkull (Sethi)
Kryqezimi mes shtatzanive atehere nuk quhej icest. Pra djali i pare i shtatzanise se pare do te martohej me vajzen e dyte, te shtatzanise se dyte. Me qarte: Kaini do te martohej me Aklian dhe Abeli me Luluwan.
Kaini donte motren e tij binjake (Luluwan) sepse ishte me e bukur dhe vrau Abelin ( i cili do te martohej me Luluwan sipas rregullit) . Duke u mallkuar keshtu pergjithmone ai dhe gjaku i tij, pra te gjithe femijet e tij, ndaj edhe ndodhi permbytja. U shfaros gjaku i tij i cili kishte mallkimin e incestit ( pra lidhja mishtore mes binjakeve) dhe mallkimin e vrasjes.
Kush fe nuk e la incestin? Gabohesh, jo feja, por Zoti nuk e pranon incestin. Eshte i mallkuar dhe do te shuhet ai gjak pergjithmone.
Ju lutem mos be ironi me shenjtoret. Ata e lan jeten e tyre per Zoti dhe e studjuan Biblen pa vende per vitet te tere. Patjeter qe e dinin kete. Luluwa, Seth, etj. ishin kush e tha Bibla me emrat e tyre po Adam dhe Eva berren me shume. (Zanafilla 5:4-5) Keshtu e kemi traditen. Bibla nuk eshte nje zarf legalistik po nje shkruajtim liturgjistik qe ka nje kontekst dhe nje çeshtje.


St. John Chrysostom, Homilies on Genesis 20:3: Don’t be surprised at this, dearly beloved: [Scripture] has so far given no list of women anywhere in a precise manner; instead, Sacred Scripture while avoiding superfluous detail mentions the males in turn, though not even all of them, telling us about them in rather summary fashion when it says that so-and-so had sons and daughters and then he died. So it is likely in this case too that Eve gave birth to a daughter after Cain and Abel, and Cain took her for a wife. You see, since it was in the beginning and the human race had to increase from then on, it was permissible to marry their own sisters.
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,815
Pikët
113
Ju lutem mos be ironi me shenjtoret. Ata e lan jeten e tyre per Zoti dhe e studjuan Biblen pa vende per vitet te tere. Patjeter qe e dinin kete. Luluwa, Seth, etj. ishin kush e tha Bibla me emrat e tyre po Adam dhe Eva berren me shume. (Zanafilla 5:4-5) Keshtu e kemi traditen. Bibla nuk eshte nje zarf legalistik po nje shkruajtim liturgjistik qe ka nje kontekst dhe nje çeshtje.


St. John Chrysostom, Homilies on Genesis 20:3: Don’t be surprised at this, dearly beloved: [Scripture] has so far given no list of women anywhere in a precise manner; instead, Sacred Scripture while avoiding superfluous detail mentions the males in turn, though not even all of them, telling us about them in rather summary fashion when it says that so-and-so had sons and daughters and then he died. So it is likely in this case too that Eve gave birth to a daughter after Cain and Abel, and Cain took her for a wife. You see, since it was in the beginning and the human race had to increase from then on, it was permissible to marry their own sisters.
Nuk merrem me Biblen , lexoj Torah. Biblen ua kam len shenjtoreve tuaj 🙃
 
Top