• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Bibla thotë që Djalli ka vrarë vetëm 10 vetë...edhe këta, me shtyrje nga Zoti. Nuk thotë gjë që paganët ishin të lidhur me Djallin. Paganët kanë ekzistuar qindra mijëra vjet para se të lindte Zoti e Djalli abrahamik, dhe në kohën kur ky Zot bënte kërdinë, paganët në Kinë, Amerikë e Afrikë, as e kishin idenë që kishte lindur ky zot e djall.
P.K (per korrigjim): BIBLA NUK thote se djalli vrau vetem 10 vete ....etj etj

P.S: Bibla e thote se paganet ishin te lidhur mbas demoneve dhe satanait


Te gjithe kombet pagane rrjedhin nga Noa pastaj kulla e babelit ku u ndane gjuhet. Te gjithe e kishin idene e Zotit Monoteist.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Në emër të perëndisë janë pjekur njerëz të gjallë si heretik. A mos është ky krim më pak barbar se kurbani i paganëve.
Jo nuk mendoje qe eshte krim ndeshkimi dhe gjykimi qe Zoti u jep paganeve apo hebrejve per mekate te tyre, sidomos kiur behet fjale per kalim te femijeve ne zjarr , sakrificave njerezore, etj.
E thashe me larte se Hebrejte ishin i vetmi komb qe kishin si ligj te kryenin sakrifica ne kafshe dhe ky eshte nje dallim jashtezakonisht i madh ne krahasim me kombet pagane te cilat ne kete rast nuk jane aspak me mentalitet te lire por me mentalitet kanibal .
Nqs ti e sheh ceshtjen vetem ne drejtim te hebrejve dua qe te kuptosh drejte nga ana ime se hebrejte si njerez nuk ishin me te mire se kombet pagane, Por Zoti zgjodhi pasardhesit e Abrahamit sepse Ai ju bind Perendise. Dhe aresyeja kryesor pse Zoti zgjodhi nje popull ishte per te bere te mundur ardhjen e Krishtit permes nje linje te cilen AI vete e kishte paracaktuar. Sepse Krishti pastaj do te ishte Shpetim per te gjithe Kombet qofte hebrej apo qofte pagane.
Plani i Tij duhet te realizohet dhe AI nuk do lejonte qe kombi hebre te shpartallohej , por megjithate sa here hebrejte kane bere devijim apo mekate Zoti i ka gjykuar dhe denuar. Zoti nuk eshte me dy standarte.

Mua me intereson Zoti, Ai ka nje standart te vetem drejtesie te larte.
Ai nuk gjykon me paanesi. Fundja tema per kete eshte ne mos gaboje.

Nqs nuk do kishte nje gjykim apo ndeshkim per mekatet e kombeve atehere nuk do kishte Zot.

Respekte
 
Last edited:

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Gjëja më e keqe që mund t'i ndodhi njeriut është heqja e të menduarit me forcat e veta. Përsa kohë njeriu vërtitet rreth një entiti të plotfuqishëm të padukshëm që është kudo dhe merr çdo formë të imagjinueshme mbetet gjithmonë në vartësinë e kujtdo që ngrihet në kulmin hierarkisë fetare. Të njëjtën filozofi përdori edhe komunizmi. Dhe të ngjithë e dim se çfar ndodhi në Shqipëri, por jo vetëm, gjatë monizmit.
Njeriut Zoti ja dha mundesine te mendoje me forcat e veta, pra e krijoi me vullnet te lire. Njeriu zgjodhi te mendoje me mendte e luciferit qe ishin mend te rena. Faji eshte i njeriut.

Sot kemi fakte se njeriu mendon me trute e satanait, kryen veprime te frymezuara nga satanai, besoj se nuk ka nevoje te sjell ndonje foto pasi ka shume, apo video.

Por realiteti eshte qe edhe sot kemi njerez qe frymezohen nga Perendia dhe ti mund te shikosh frytet e tyre, qe janefryte te qendrueshme dhe udhehiqen nga: dashuria, gëzimi, paqja, durimi, mirëdashja, mirësia, besimi, zemërbutësia, vetëkontrolli.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Problemi me paganët ishte filozofia e tyre i të qënit i lirë. Njerëzit e lirë është vështirë t'i robërosh. Fetë monoteiste vërtetë e sensibilizuan njeriun deri diku por ama i shpërlanë trurin me mentalitetin e skllavit. Prifti, Hoxha, Rabai përcillnin fjalën e Zotit të pa diskutueshme.
Kur kryen sakrifica human dhe foshnjesh nuk mund te quhesh aspak i lire, behesh per psikiatri. Kombet pagane kishinrene ne nje nivel aq te ulet sa qe jetesa e tyre fare lehte mund te quaje psikiatri pa psikiater.

Kombi hebre deri diku respektoi ligjin e Perendise qe perfshinte sakrifica ne kafshe ( asnje sakrifice humane).

Kush mund te quhet rob apo skllav i veprimeve te tij? Sigurisht qe paganet. Kush e kishin trurin te shperlare? Patjeter qe paganet.

VEPRAT E PAGANEVE:
Dhe veprat e mishit janë të zbuluar dhe janë: kurorëshkelja, kurvëria, ndyrësia, shthurja,
idhujtaria, magjia, armiqësimi, grindjet, xhelozitë, mëritë, zënkat, përçarjet, tarafet,
smira, vrasjet, të dehurit, grykësia dhe gjëra të ngjashme me këto, për të cilat po ju paralajmëroj, si kurse ju thashë edhe më parë, se ata që i bëjnë këto gjëra nuk do të trashëgojnë mbretërinë e Perëndisë.

ZOTI TE BEKOFTE.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Pikerisht FAKTI qe Zoti i ka gjykuar dhe ndeshkuar Kombet tregon se AI eshte i vertete dhe i drejte.

Dhe pikerisht FAKTI tjeter qe sot vazhdojne te egzistojne kombet tregon se Zoti eshte i meshirshem dhe Dashuri.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,233
Pikët
113
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Kepucat :D llogaritet te kene vrare me se shumti njerez ne bote, ndoshta shifra kap edhe miliarda prej tyre :D
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Pikerisht FAKTI qe Zoti i ka gjykuar dhe ndeshkuar Kombet tregon se AI eshte i vertete dhe i drejte.

Dhe pikerisht FAKTI tjeter qe sot vazhdojne te egzistojne kombet tregon se Zoti eshte i meshirshem dhe Dashuri.
I ka ndeshkuar kombet(zoti nuk vret),dhe i lejon te egzistojne quhet....PARADOKS.
Por ti je NJERI i MIRE.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
66,368
Pikët
113
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Kepucat :D llogaritet te kene vrare me se shumti njerez ne bote, ndoshta shifra kap edhe miliarda prej tyre :D
Ti ke të drejtë :D


Ja si të zgjeroni këpucët tuaja në kushte shtëpie


Nuk ka rëndësi nëse je burrë apo grua, kur mbathni një palë këpucë të reja këmbët tuaja të gjora vuajnë. Te gjithë përballemi me këtë problem. Me 5 truke të thjeshta do të ndieheni të lehtësuar nga ky problem

Çorape të trasha dhe nxehtësi.

Vishni një palë çorape të trasha dhe më pas këpucët. Aplikoni nxehtësi me anë të tharëses së flokëve në pjesët e ngushta të këpucëve. Ecni nëpër shtëpi derisa të ftohen komplet dhe përsëriteni këtë veprim nëse është e nevojshme. Nxehtësia e bën materialin e këpucëve më fleksibël dhe më të butë. Ky truk funksionon vetëm në materiale natyrale si lëkura.

Akull.

Mbushni një qese plastike me akull dhe vendoseni brenda këpucëve. Vendosini në frigorifer dhe lërini të ngrijnë për gjithë natën. Në mëngjes këpucët do të jenë zgjeruar sepse akulli do të jetë kthyer në ujë.

Alkool dhe letër.


Hidhni alkool në zonat e ngushta të këpucëve nga brenda derisa të lagen. Mbushini ato me letra dhe lërini gjithë natën. Sa më shumë letra të përdorni, aq më të mira do t’i keni rezultatet. Hiqini letrat në mëngjes dhe vishni këpucët. Në këtë mënyrë, ato do të marrin formën e këmbës.

Patate.

Ky truk mund të zgjerojë atletet sportive, madje dhe modelin mokasino te këpucëve. Vendosni një patate të qëruar brenda këpucës dhe lëreni gjithë natën. Zakonisht ato nuk lënë aromë, por për t’u siguruar që nuk doni të keni mbetje patatesh në këpucët tuaja, fshijini ato me një leckë të lagur.
 

Εmilη

~summer~
Anëtar
May 12, 2015
Postime
825
Pikët
0
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Njeriu sepse i ka krijuar te dy per qejfin e ti.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,680
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Te besosh ne egzistencen e ligjeve pa nje autoritet quhet te besosh ne nje mrekulli. Ateistet besojne se ligjet egzistojne pa ndonje autoritet te vecante (Zoti). Kjo i ben ata besimtaret me te medhenj te te gjitha koherave per mrekulli te pamundura.
respekte.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,599
Pikët
113
Përgjigje e: Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

Ne jemi kafshe kurse njerezit rriten ne Irlande ku Zoti i gjuan i rrethon dhe i vret!
Zoti ka vrare me shume njerez!
Djalli i vret nga halli sepse ushqehet me to kurse Zoti sepse i ka lodra apo krijesa ato!
 

Darli

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 22, 2019
Postime
37
Pikët
0
Zoti ka vrare shoket e tij, dakord ka vrare dhe familjen e tij nje stan arktiku. Kurse djalli ka vrare vetem nje rrace fenikasish engjej asgje tjeter kurre.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,119
Pikët
113
Edhe pse TOKA eshte krijim i Zotit, ZOTI nuk jeton ne te. Perndryshe do t'a kishim pare. Ai eshte jashte krijimit te TIJ. Kjo eshte llogjike.

Une krijoj nje veper arti. Le te themi nje skulpture. Kete skulpture une i'a jap dhurate dikujt qe me pelqen. Do te ishte budallallek i madh qe une te veja tek personi me te cilin jam armiqesuar dhe t'i kerkoja dhuraten. Nje akt i tille kryhet vetem nga njerezit injorante. Ne qofte se personi ne fjale do te thoshte se ai eshte skulptori, kjo do te me inatoste POR jo aq sa per t'a vrare. Ajo qe do te beja do te ishte te mos krijoja me miqesira me njerez te nje kalibri kaq vulgar.

Kur ZOTI i "dhuroi" token Izraelit ai e bekoi dhe la urdheresa per taksim. Kjo do te thote qe ZOTI e la me qera TOKEN.

Ti e punon, e nderton, e ruan dhe merr 90% te fitimeve te saj. Ti je Zoti i TOKES. Nuk jam une. Une kam kerkuar 10%. Kjo eshte urdheresa ne Bibel.

Tani qe une t'ju them se kush ka vrare me shume Zoti apo Djalli ne fillim do te me duhej te kuptoja se cfare kuptoni ju me ZOT dhe cfare kuptoni me DJALL.

Kur une kerkova kontakt me Izraelin, ajo qe prisja ishte qe Zoti i Tokes te me priste per vezhgim dhe soditje te vepres qe ai kishte krijuar.


Adea
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,119
Pikët
113
Harrova te them gjithashtu se 10% i takses eshte i qellimshem:

Se pari: Une nuk heq dore nga prona si krijues i saj. Une e jap ate me qera.

Kuptimi eshte simbolik. Une jam krijuesi i barkes te cilen ti e mbush me njerez te cilet jane krijesa jote.

Se dyti: 10% i takses te cilen une nuk e kam marre, eshte per te mbuluar shpenezimet e qendrimit tim ne TOKE si vizitor apo si vezhgues i asaj qe ti ke bere me te qysh prej kohes qe une t'a lashe ty ne mirebesim te plote per t'a shumuar dhe lulezuar.

Ne kete rast kuptimi nuk eshte simbolik por literal.


Adea
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Meqe jemi te KJO teme i bie llogjikisht qe Zotin dhe Djallin i ka krijuar vet njeriu. Pra i bie llogjikisht qe njeriu ka vrare me shume njerez.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Meqe jemi te KJO teme i bie llogjikisht qe Zotin dhe Djallin i ka krijuar vet njeriu. Pra i bie llogjikisht qe njeriu ka vrare me shume njerez.
Shum her bie dakord un me tyja ? . Njeriu i organizuar ne fe te ndryshme, per shkak te ketij zoterise imagjinar ka vrare qindra milione njerez pergjate historise.
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
183
Pikët
28
Dhurues i jetes se njeriut eshte Zoti , ashtu si eshte edhe marres i jetes .
Sot ne kete shekull qe jetojme Zoti ka dhuruar jeten afer 8 miliard njerezve . Dhe keta 8 miliard njerez i ushqen , i veshembathe , ia mundeson te shijojne te gjitha te mirat .
Toka bene cdo gje qe ia hedh faren njeriu . Puna e tij eshte vetem tia hedhe faren .Dielli rrezaton cdo dite per njerezit i cili eshte burim i jetes . E keni menduar se po mos te ishte Dielli , nuk do te ishte as shiu ne cdo vend te Tokes , po mos te ishte toka me ushqimin qe marrim prej saj paramendone jeten te nderuar pabesimtar ?
Ajrin spo e permend se ju paguani tatim shtetit per cdo frymarrje qe beni☺
Pastaj shendetin qe posedojme , krijimin e mashkullit dhe te femres . Te mirat jane te pafundeta per njeriun . Por , njeriu nga kokefortesia dhe mendjemadhesia e tij i mohon te mirat e Zotit .
Zoti eshte e vertet qe eshte kompetent per ti shperblyer besimtaret kur e besojne dhe jane mirenjohes dhe kur kesaj ia bashkangjesin veprat e mira . Kurse, per pabesimtaret te cilet e mohojne Krujiesin , Furnizuesin , Sundesin e tyre dhe te cilet bejne krime , padrejtesi ne kete jete duhet tia ken friken sepse ai mund ti denoj ne kete bote ne menyren me te shemtuar. Por , denimin do tia jap ne boten e perjetshme me denimin e zjarrit .
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,910
Pikët
113
Shum her bie dakord un me tyja ? . Njeriu i organizuar ne fe te ndryshme, per shkak te ketij zoterise imagjinar ka vrare qindra milione njerez pergjate historise.
Akoma nuk ke te qarte pasqyrimin e vetes, qe krijon nje zot te vetin...
 
Top