• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush ka vrarë më shumë njerëz, Zoti apo Djalli?

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Dhurues i jetes se njeriut eshte Zoti , ashtu si eshte edhe marres i jetes .
Sot ne kete shekull qe jetojme Zoti ka dhuruar jeten afer 8 miliard njerezve . Dhe keta 8 miliard njerez i ushqen , i veshembathe , ia mundeson te shijojne te gjitha te mirat .
Kurse, per pabesimtaret te cilet e mohojne Krujiesin , Furnizuesin , Sundesin e tyre dhe te cilet bejne krime , padrejtesi ne kete jete duhet tia ken friken sepse ai mund ti denoj ne kete bote ne menyren me te shemtuar. Por , denimin do tia jap ne boten e perjetshme me denimin e zjarrit .
Per tre rrjeshtat e <para>....i ushqen me fryme te shenjte????


BIEN dy RRJESHTAT e fundit dhe PERSE?
sunduesi te JEBACE gllaven ty,por JO MUA.
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
183
Pikët
28
Per tre rrjeshtat e <para>....i ushqen me fryme te shenjte????


BIEN dy RRJESHTAT e fundit dhe PERSE?
sunduesi te JEBACE gllaven ty,por JO MUA.
Nuk te kuptova shkruaj ne gjuhen shqipe çdo fjale .
Zoti eshte absurde te mendohet se te vie e te zbres ne toke dhe ti ndaj te mirat e pergjitheshme ne shoqeri .
Ti nese e kerkon kete ke adresuar vendin e gabuar te zgjedhjes .Zoti nuk mund te fajsohet nese Edi Rama i perveteson te gjitha pasurit e shtetit per vete !
Ai ka thene vetem hedheni faren , pastaj eshte puna ime e furnizimit . Pastaj , pas hedhjes se fares kur te mbijne te mirat nga toka nga kafshet eshte detyre e njeriut se si i ndan ato ne shoqeri .
Zekati eshte institucioni baze te cilen Zoti e beri obligativ per njerzit te zbatohet . Nese ky institucion do te ishte zbatuar ne nivel shtetror dhe ate nderkombtar ata afrikanet do te ishin ngop me uje dhe buke e veshmbathje .
Zoti thote : "Faleni namazin dhe jepeni zekatin" , "Merr prej pasurisë së tyre ( zekatin ), që t’i pastrosh me të dhe t’u shtosh begatinë "... = Et-teube, 103 .
E kupton zekati sjell begatin ne shoqeri , sot ky institucion eshte zhdukur . Shoqeria mund te mbahet vetem mbas ketyre institucioneve te medha te cilat jane bere obligim per shoqerit . Prandaj ne kemi padrejtesi , varferi , pa punesi dhe shtete jo funksionale .

Nese kjo shtylle e fese do te ishte zbatur se besoj qe do te kishte te varfer ne shoqerit tona. Te gjithe e dijme se sa udhqimi hedhet ne plehra ne vendet tona , vetem nje organizim me i vogeli per kete ushqim te mos t3 shkon ne plehra cdo i varfer ne cdo vend i botes do te ushqehej . Nga kjo dua te them qe Zoti nuk na e ka fajin qe ne edhe pse jemi krijesa shpirtetore , kur nuk e pranojme udhezimin 3 Zotit si sistem te jetes dijme te behemi me keq se kafshet ne cdo aspekt , dhe eshte gjyanh te krahasohemi me kafshet sepse ato kane meshire per njera tjetren .
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Nuk te kuptova shkruaj ne gjuhen shqipe çdo fjale .
Zoti eshte absurde te mendohet se te vie e te zbres ne toke dhe ti ndaj te mirat e pergjitheshme ne shoqeri .
Ti nese e kerkon kete ke adresuar vendin e gabuar te zgjedhjes .Zoti nuk mund te fajsohet nese Edi Rama i perveteson te gjitha pasurit e shtetit per vete !
Ai ka thene vetem hedheni faren , pastaj eshte puna ime e furnizimit . Pastaj , pas hedhjes se fares kur te mbijne te mirat nga toka nga kafshet eshte detyre e njeriut se si i ndan ato ne shoqeri .
Zekati eshte institucioni baze te cilen Zoti e beri obligativ per njerzit te zbatohet . Nese ky institucion do te ishte zbatuar ne nivel shtetror dhe ate nderkombtar ata afrikanet do te ishin ngop me uje dhe buke e veshmbathje .
Zoti thote : "Faleni namazin dhe jepeni zekatin" , "Merr prej pasurisë së tyre ( zekatin ), që t’i pastrosh me të dhe t’u shtosh begatinë "... = Et-teube, 103 .
E kupton zekati sjell begatin ne shoqeri , sot ky institucion eshte zhdukur . Shoqeria mund te mbahet vetem mbas ketyre institucioneve te medha te cilat jane bere obligim per shoqerit . Prandaj ne kemi padrejtesi , varferi , pa punesi dhe shtete jo funksionale .

Nese kjo shtylle e fese do te ishte zbatur se besoj qe do te kishte te varfer ne shoqerit tona. Te gjithe e dijme se sa udhqimi hedhet ne plehra ne vendet tona , vetem nje organizim me i vogeli per kete ushqim te mos t3 shkon ne plehra cdo i varfer ne cdo vend i botes do te ushqehej . Nga kjo dua te them qe Zoti nuk na e ka fajin qe ne edhe pse jemi krijesa shpirtetore , kur nuk e pranojme udhezimin 3 Zotit si sistem te jetes dijme te behemi me keq se kafshet ne cdo aspekt , dhe eshte gjyanh te krahasohemi me kafshet sepse ato kane meshire per njera tjetren .
M.q-se HUMBARAQI ka krijuar,diellin,ujin dhe token,do ishte aq i afte per te vendosur rregull.Le te rrije me mire ne qiell apo hene,se nuk na duhet.
Hiqju tina.
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,283
Pikët
113
Une besoj vetem ne Zot. Djalli nuk ekziston. Njeriu kriminel eshte autori i te gjitha viktimave, te gjitha qenieve te gjalla, pa perjashtim.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
13,458
Pikët
113
Me shume ka vrare njeriu. Edhe vazhdon vret specien e vet.
Per cfare?!
 

Helena

☆✬ ȶօʊƈɦ ʍɛ ɨʄ ʏօʊ ƈǟռ ✬☆
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
22,958
Pikët
113
Ne emer te zotit (feve) eshte luftuar mesa di....
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
28,913
Pikët
113
Nuk te kuptova shkruaj ne gjuhen shqipe çdo fjale .
Zoti eshte absurde te mendohet se te vie e te zbres ne toke dhe ti ndaj te mirat e pergjitheshme ne shoqeri .
Ti nese e kerkon kete ke adresuar vendin e gabuar te zgjedhjes .Zoti nuk mund te fajsohet nese Edi Rama i perveteson te gjitha pasurit e shtetit per vete !
Ai ka thene vetem hedheni faren , pastaj eshte puna ime e furnizimit . Pastaj , pas hedhjes se fares kur te mbijne te mirat nga toka nga kafshet eshte detyre e njeriut se si i ndan ato ne shoqeri .
Zekati eshte institucioni baze te cilen Zoti e beri obligativ per njerzit te zbatohet . Nese ky institucion do te ishte zbatuar ne nivel shtetror dhe ate nderkombtar ata afrikanet do te ishin ngop me uje dhe buke e veshmbathje .
Zoti thote : "Faleni namazin dhe jepeni zekatin" , "Merr prej pasurisë së tyre ( zekatin ), që t’i pastrosh me të dhe t’u shtosh begatinë "... = Et-teube, 103 .
E kupton zekati sjell begatin ne shoqeri , sot ky institucion eshte zhdukur . Shoqeria mund te mbahet vetem mbas ketyre institucioneve te medha te cilat jane bere obligim per shoqerit . Prandaj ne kemi padrejtesi , varferi , pa punesi dhe shtete jo funksionale .

Nese kjo shtylle e fese do te ishte zbatur se besoj qe do te kishte te varfer ne shoqerit tona. Te gjithe e dijme se sa udhqimi hedhet ne plehra ne vendet tona , vetem nje organizim me i vogeli per kete ushqim te mos t3 shkon ne plehra cdo i varfer ne cdo vend i botes do te ushqehej . Nga kjo dua te them qe Zoti nuk na e ka fajin qe ne edhe pse jemi krijesa shpirtetore , kur nuk e pranojme udhezimin 3 Zotit si sistem te jetes dijme te behemi me keq se kafshet ne cdo aspekt , dhe eshte gjyanh te krahasohemi me kafshet sepse ato kane meshire per njera tjetren .
po te thote ku eshte drejtesia e tij
Ku 1 ne 5 femije vdes cdo dite ne Nigeria per uje per ushqim!
Dhe jeton Nexhi dhe Vito der sa arrijne 90 e kusur vite :p
Keto te fundit dhe ateiste lol
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
183
Pikët
28
M.q-se HUMBARAQI ka krijuar,diellin,ujin dhe token,do ishte aq i afte per te vendosur rregull.Le te rrije me mire ne qiell apo hene,se nuk na duhet.
Hiqju tina.
Rregullin juve e kerkoni veq te Enveri . Po ate egersire eshte dashur ta vriteni , sepse kjo ju ka kushtu shume .Ju ka lene te pa fe sa te ekzitoje kjo jete !
Te thash rregulli si arrihet po sme paske lexu .
P.sh., kur baba yt nuk kujdeset per ushqimin tend, si e fajson Zotin ? Ose kur shteti yt nuk kujdeset per mirqenen tende si e fajson Zotin ? Ose kur organizatat me fuqi nderkombtare kujdesen vetem per shpalljen e lufterave si mendon ta fajsosh Zotin ?

Shpirti yt eshte ne dor te Zotit , po te thote ai te vdesesh ne kete gjendje , kush do te jep jete ty per te jetuar ?
Vetem studio veten tende , perberjen tende prej gjaku , prej mishi dhe prej eshtrave , pastaj ndalu dhe mendo se si ishe nje pike uji ne spermen e babes tend ? para se te vije ne kete jete , do te mjaftojke per ta njohte madheshtine e Zotit .
Zoti ju meshirofte !
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
po te thote ku eshte drejtesia e tij
Ku 1 ne 5 femije vdes cdo dite ne Nigeria per uje per ushqim!
Dhe jeton Nexhi dhe Vito der sa arrijne 90 e kusur vite :p
Keto te fundit dhe ateiste lol
ehhhhhhhhhhhhh.
me mua e ke.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Harun Jahja ``Perralleza Per Femijet E Mencur.

Të dashur fëmijë! Çfarë dini për termitet, këto krijesa kaq punëtore që ngjajnë me milingonat? A e dini se fluturat me krahët e tyre të bukur e nisin jetën e tyre si krimba të vegjël dhe në fund dalin nga fshikëza? A e dini se qukapikët fshehin lendet e vogla nëpër pemët e lisit, si ndodh që xixëllonjat nuk digjen nga drita që lëshojnë, si maskohen bretkocat për t'ju shpëtuar armiqve, apo si ndodh që fokat nuk ngrijnë në oqeanet e akullt? Përrallëzat që do të lexoni në këtë libër do t'ju japin mjaft fakte për këto dhe shumë çështje të tjera tërheqëse. Duke lexuar këto përrallëza, do të mendoni më shumë për kafshët që ndodhen në to dhe do ta kuptoni se sa përsosmërisht i ka krijuar Allahu të gjitha ato.

PS...imagjinoni ne altare??????????????
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
183
Pikët
28
Harun Jahja ``Perralleza Per Femijet E Mencur.

Të dashur fëmijë! Çfarë dini për termitet, këto krijesa kaq punëtore që ngjajnë me milingonat? A e dini se fluturat me krahët e tyre të bukur e nisin jetën e tyre si krimba të vegjël dhe në fund dalin nga fshikëza? A e dini se qukapikët fshehin lendet e vogla nëpër pemët e lisit, si ndodh që xixëllonjat nuk digjen nga drita që lëshojnë, si maskohen bretkocat për t'ju shpëtuar armiqve, apo si ndodh që fokat nuk ngrijnë në oqeanet e akullt? Përrallëzat që do të lexoni në këtë libër do t'ju japin mjaft fakte për këto dhe shumë çështje të tjera tërheqëse. Duke lexuar këto përrallëza, do të mendoni më shumë për kafshët që ndodhen në to dhe do ta kuptoni se sa përsosmërisht i ka krijuar Allahu të gjitha ato.

PS...imagjinoni ne altare??????????????
Harun Jahen per ta kuptu duhet pasur logjike . Ai eshte autor i dhjeterave librave te perkthyera ne gjuhen shqipe .
Ti sa libra lexove ne jeten tende ? Sepse , te shkruash libra as nuk behet fjale ?!
Nese ke lexu ne jeten tende me shume libra sa ka shkruar Haruni, athere te theme ke te drejte ne mendimet e tua .
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113

Jam kurioz se cfar do na HABISI.....VARRIcanet.

Pastaj per Klaus Barbie......<rrnofte> CIA.
 
Top