• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Lajme/ngjarje nga "Kosova e re" ( 6.10.2019 - ... )

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,306
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Borrell, Kurtit: Nuk ka alternativë tjetër përpos dialogut për normalizim të raporteve me Serbinë.


Sipas meje kjo i BIE....HARROJENI....liberalizimin e vizave.
E Beno...
Demka ka thene deri me 4 maj nuk do merret me politike ... jo per gje, le te shohe MILETI vete!
Ndoshta as pas 4 majit!
Pse Demko?
Eshte qeveri qe s”ia vlen te MERRESH me te!
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,202
Pikët
113
``fumato``


Sipas një burimi të Gazetës Express brenda Policisë së Kosovës, shtetasi i Shqipërisë dyshohet se angazhoi dikë për vrasje me pagesë për shkaqe të hakmarrjes, dhe shumat që i njëjti dyshohet se ofroi janë nga 50 mijë euro deri në 200 mijë euro.

Alpini po pret te kthehet nga Bruxellesi, ta kontaktoj kete shtetasin edhe te ja kumtoj; prej sot je i lire, ja edhe koferin me 2 milion ojra brenda dhe ik ndreqma njerin ke Tirona 😂 edhe tre milion tjera i ke ne koferin qeter 🤭🤣
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,990
Pikët
113
E Beno...
Demka ka thene deri me 4 maj nuk do merret me politike ... jo per gje, le te shohe MILETI vete!
Ndoshta as pas 4 majit!
Pse Demko?
Eshte qeveri qe s”ia vlen te MERRESH me te!
Ktej apo poshte nga jugu i.....Kosoves,THONE = KESHTU....

ne gjuhen krahinore

E ka filluar se PRAPTHI.

Ose ne gjuhen popullore...

lajne kembet pastaj kryet dhe VESHET.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,990
Pikët
113

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,990
Pikët
113

Pergezime....te pakten,ndermoren dicka.
Ndersa....per sindikaten e Shkodres Nuk bej koment,por kapo ishte permirsu me ....kostum.
SIDOMOS...per Ervin Bushati te PS kam KTE....PISANJOS covjece.SHUME MIRE qe nuk fitoi.
Le te kete studiuar ne USA apo te flasi 5 gjuhe te huaja.
KAQ.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
27 vajza nga Kosova diplomuan në SHBA

Vajzat.jpg


Ambasadori i Kosovës në Washington Valdet Sadiku, se bashku stafin nga Ambasada në DC dhe stafin nga Konsullata në Iowa, morën pjesë në ceremoninë e diplomimit të 27 vajzave nga Kosova të cilat vijuan programin “Women in Energy” në kolegjin DMACC.

Vajzave të sapo diplomuara nga Kosova, ju mundësua studimi nga Millennium Challenge Corporation (MCC).

Në emër të Konsullatës së Kosovës, ne falënderojmë MCC dhe Des Moines Area Community College e veçanërisht Presidentin Rob Denson, për mundësin e këtij shkollimi në Iowa.

Jemi shumë krenarë për të diplomuarat dhe ju urojmë shumë suksese në të ardhmen.
_____
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
Rreth 7 mijë kosovarë ia mësyjnë Ulqinit në këto ditë pushimi

Ulqini.jpg
Qyteti bukur i Ulqinit

Ditët e pushimit që tashmë kanë nisur kanë bërë që në Ulqin të shkojnë rreth 7 mijë kosovarë.

Sipas Gëzim Hajdinagës, drejtor i organizatës turistike në Ulqin, ky vend gradualisht po i kthehet normalitetit.
Nga qershori pritet të hiqet edhe taksa e sigurimit prej 15 eurosh për turistët e Kosovës.

Mali i Zi për të pasur një sezon të mirë turistike ka lënë kufijtë e hapur për të gjitha shtetet fqinje pa ndonjë dëshmi testi PCR apo të vaksinës anti-Covid.
---
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,919
Pikët
113
7 x 15 = 105(000) për vikend...për shtetin malazez.

Ndërsa çirren kryeministrat( e të tjerët...)kosovar për 5 euro shqiptare, për mirëmbajtje rrugësh...
Idiotë....
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,202
Pikët
113
Mbi 30 mijë kosovarë shkuan në Shqipëri për vikend

ku eshte ajo e laxhes se indianeve te Dhundonit qe ta lexoje njehere ? 🤔 ``fumato``Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi ka thënë se që nga dita e premte, mbi 30 mijë qytetarë nga Kosova kanë shkuar në Shqipëri.

“32 mijë e 163 shtetas të Kosovës kanë shkuar në Shqipëri këtë vikend, 5 mijë prej tyre vetëm ditën e sotme”, ka thënë Minxhozi për lajmi.net.

Kujtojmë se një numër i madh i kosovarëve kishin vendosur ta kalonin vikendin në Shqipëri edhe kur Qeveria e Kosovës vendosi masat anti-COVID për 12 ditë, veprim ky që nuk ishte pritur mirë nga qytetarët.


Pavarësisht gjithë situatë së krijuar nga pandemia COVID-19, qytetarët e Kosovës nuk i pengoi asgjë për të udhëtuar drejt Shqipërisë, e disa prej tyre edhe drejt Malit të Zi.

Që nga muaji mars i vitit të kaluar Kosova, por edhe Shqipëria po vazhdojnë të përballen me virusin COVID-19.

Të dyja vendet janë duke u munduar që të rikthejnë turizmin në nivelin e dikurshëm, anipse një gjë e tillë është mjaftë e vështirë.

Për dallim nga Kosova, këto dy shtete kanë vaksinuar numër më të madh të qytetarëve, me vaksinën antiCOVID.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,990
Pikët
113
Çun Lajçi nga spitali shpërthen ndaj Albin Kurtit: Pse i refuzove vaksinat e vëllait, Rama s’asht grek as serb.

Ndoshta pse unë mbaj mend spitalet e Titos, kur kishte pastërti e barna plot, ani pse ishim shqiptarë!


Tue i dhanë me pipëza langje, se ketu t’vjen me vjellë m’u afrue të kroni i dhomës ujë me pi.

Aty kryhet edhe urinimi i plakut se s’mundët pa oksigjen n’WC me shkua, e kush s’e çon.

Ky afër meje, nevojën e madhe e kryen n’krevat, e dhoma kuterbon e mua me vjen me vjellë, e oksigjeni me duhet e nga erë m… s’muj marr frymë, e s’muj ankohem se të smutë jemi e s’kemi faj!

Por vllaun tonë, edhe përkundër gjithë atyne vaksinave për përsonelin shëndetsorë, nji fjalë falendërimi nga pushteti s’e ndëgjova. Por gjetëm fjalë refuzimi, kur vllau (i keq apo i mirë) na ofroi ate që e kishte marrë për vete, e Albini jo i tha Ramës, ne s’kemi, por rusët e kinezët s’i duem! Veç që s’tha si Ramiz Alia: hamë barë e nuk dorëzohemi!

Albin zbrit me të dya kamtë n’tokë, se njena s’ka zbritë hala e hapi sytë, se rrugët e malit e t’natës, nuk janë via të drejta, e n’fund mund t’kenë edhe gropa!

@Fshatari

Kqyrre te tan...


Munet me kan shkine apo rusna!!!!
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,202
Pikët
113
Mjaft ka recituar ky poezi 🤔 nuk e shpetojne me as dy doza te rusit bashke me ato dy qerat te Chajnes. 🤭 te mos flas shume se i çojne Tiren te ja nguli te fundit chiringe edhe adios.

Eshte dashur ta dinte qe ne fillim te mbante distancen, siç thonin mjeket.

1620199517021.jpeg

Apropo, junioni i juropes dje ka filluar me testimin e vaksines kineze ne procedure licensimi. Pdhus qe thone, qe vaksinen chajnize nuk e njohin si te mjaftueshme per mbrojtje.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
E ngarkuara me punë e ambasadës së Kosovës në Jerusalem, takon homologun amerikan

Inesi.jpg


E ngarkuara me punë e ambasadës së Kosovës në Jerusalem, Ines Demiri është takuar me homologun e saj amerikan, Jonathan Shrier.

Shrier ka postuar një fotografi në Twitter nga takimi me Demirin dhe i ka uruar mirëseardhje në komunitetin diplomatik në Jerusalem.
“Sot isha i nderuar ta takojë, Ines Demirin, e ngarkuara me punë e misionit diplomatik të Kosovës në Izrael. Mirësevjen në komunitetin diplomatik në Jerusalem”, ka shkruar Shrier.
----
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
Kryetari i Athinës kujton kohën kur presidenti historik Rugova ka ngrënë në shtëpinë e tyre në Greqi

Prishtinë 5 maj 2021


Kostas.jpg
Kostas Bakoyannis

Kryetari i Komunës së Athinës, Kostas Bakoyannis, ka kujtuar ish presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova, si mik të mirë të familjes së tij.

Në Rubikon ai tregoi se si gjyshi i tij, i cili ishte kryeministër, ishte mik shumë-shumë i mirë i Rugovës.

“Më kujtohet i ndjeri Rugova ka ngrënë në shtëpinë tonë në Kretë. Gjyshja imë ka gatuar për të dhe ata kanë diskutuar gjatë dhe mendoj që e kanë pëlqyer njëri-tjetrin shumë sepse e kanë njohur tek njëri tjetri një vullnet të fuqishëm për t’i tejkaluar problemet dhe vështirësitë”.

“Mendoj që këtu është një trashëgimi në të cilën mund të bazohemi dhe më vjen shumë mirë që jam këtu dhe që do takohem edhe më kryeministrin tuaj të premten. Atë kam pasur kënaqësinë që ta takoj edhe ku ka qenë në Athinë para disa muajsh në një konferencë dhe personalisht më ka bërë shumë përshtypje personaliteti karizmatik i tij”, u shpreh Bakoyannis, cili po qëndron për vizitë në Kosovë.
____________
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,990
Pikët
113
Na kane zon belaja...
Shaj thaqin...i mire.
Kritikon albinin...quhen poezi.

PS....e ka MIRE ai shenaziu(inshallah nuk e fusin ne bullizem)...
Analistat ne troje...matone vermoshit, ne siper epirit jane = ZGJEBSA.
Njerezit e MIRE aPO shumica e te NDERSHEMVE dhe te AFTEVE ...IKEN.
Ngelen....VIRUSET.

Naten e mire.
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,919
Pikët
113
Kuvendi voton ndarjen e 11 milionë eurove për pagesën e rrymës në veri
38 komente
Kuvendi i Kosovës (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Kuvendi i Kosovës (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Deputetët e Kuvendit të Kosovës me 61 vota për kanë miratuar rekomandimet e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me propozimin që Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të Kosovës (KOSTT) të marrë përgjegjësinë për pagesën e rrymës për serbët në katër komunat veriore.
Sipas këtij vendimi, për këto komuna në veri të Kosovës janë ndarë 11 milionë euro për pagesën e rrymës.

Javën e kaluar, komisioni kishte miratuar propozimin e KOSTT-it për ndarjen e këtyre mjeteve.
Pas këtij vendimi, i menjëhershëm kishte qenë reagimi i opozitës.


Partia Demokratike e Kosovës ka akuzuar Qeverinë Kurti se në kundërshtim me zotimet e saj ka miratuar këtë vendim, duke shtuar se e njëjta Qeveri kishte anuluar shtesat prej 30 eurove për pensionistët.
Për Lidhjen Demokratike e Kosovës, Qeveria Kurti se po ndërmerr veprime të cilat i kishte kundërshtuar si opozitë.
Ndërsa në reagimin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës thuhet se 11 milionë euro është shuma të cilën duhet ta paguajnë shumica e qytetarëve të Kosovës, për një pakicë e cila vet dhe në bashkëpunim me Serbinë, sfidon institucionet tona. /Telegrafi/

…..........

@Akrepi, isha paksa optimistë për ndonjë përmirësim në çështje të mbrendshme nga qeveria Kurti ...por ...

..të njëjtat por*hë, vetëm nga by*hë të ndryshme...

Të më falësh, kepo, për replikat e panevojshme që t'i kam bo ..-shok-tap_fare
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
65,990
Pikët
113
@Samiu me kaq ja bëj hallall unë po kam frik se do bëj dhizma më të mëdha ai që do ti kushtojnë shumë Kosovës.
Paçka se në diskutime njerzit marrin shumë zjarr dhe kush nga padija dhe kush nga keqdashësia flasin keq për H.Thaçin por në të vërtetë deri tani njeriu më i përshtashëm për menaxhimin e Kosovës është pikërisht ai.
Mos të harrojmë edhe një gjë që Thaçi është politikan edhe si profesion (ka studiuar në këtë fushë).
Si thotë populli në këto raste..."Kur më keni do më shani, kur mos të më keni do më qani"
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,990
Pikët
113
FSK bashkë me Ushtrinë Amerikan në Kuvajt, Kurti: Një moment krenarie!

Ushtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës së bashku me Ushtrinë Amerikane kanë zbarkuar në Kuvajt.

Me vite mësim dhe trajnime, ne tani jemi gati të kontribuojmë në paqenë dhe sigurinë globale. Një moment krenarie, ka shkruar.

https://alsat.mk/fsk-bashke-me-ushtrine-amerikan-ne-kuvajt-kurti-nje-moment-krenarie/

Shenimi IM....populist TEJET i DOBET.

KAQ.
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,919
Pikët
113
FSK bashkë me Ushtrinë Amerikan në Kuvajt, Kurti: Një moment krenarie!

Ushtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës së bashku me Ushtrinë Amerikane kanë zbarkuar në Kuvajt.

Me vite mësim dhe trajnime, ne tani jemi gati të kontribuojmë në paqenë dhe sigurinë globale. Një moment krenarie, ka shkruar.

https://alsat.mk/fsk-bashke-me-ushtrine-amerikan-ne-kuvajt-kurti-nje-moment-krenarie/

Shenimi IM....populist TEJET i DOBET.

KAQ.
"Like" e ke nga unë Beni, për dy rreshtat e fundit, para fjalës "KAQ".

...dhe një përshëndetje të përzemërt... -shok-
 
Top