• PĂ«rshĂ«ndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Le te flasim pak per shahun

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
789
Pikët
63
Do ti japesh shah me dame ta detyrosh mbretin e zi te dali para ushtarit dhe te afrosh mbretin e bardhe deri sa tia marri,
Problemi.gif

Nëse e analizon pakëz situatën, e kupton se rezultati përfundon remi.
Ky është rast specifik në shah. Mbreti i i zi e ka shansën gjithmonë të futet në fushën A1, dhe nëse
mbretëresha merr në c2, mbreti i zi s'ka ku luan dhe është pat, pra remi.
Njësoj do të përfundonte rezultati, sikur ushtari i zi të gjindej në f2,
atëherë mbreti do të luante në h1 dhe kështu nxjerr pat pozicion.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Nejse , po mendon piunin apo ushtarin, se oficer në tabelë s'kemi.
Sidoqoftë, je gabim. Nëse ti luan në Qf1+, ai luan c1Q, çka don të thotë se ushtari avancohet në Mbretëreshë dhe loja
përfundon remi.
e kam ngaterruar me nje skeme te Vikingut ne nje faqe me pare. Akoma me mire qe eshte ushtar.

Shko me mbretereshen tek F1 ushtari do shkoje te D1, ha ushtarin mbetet vetem Mbreti i zi. Pastaj fute ne qoshe duke prure mbretin tend. Dhe keshtu e ze mat. Nuk del loja Remi nese di ta luash mire!
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
Po mire...tani qe tregova une interes per kete teme zgjodhet ju ta iknit???
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
I Bardhi ka radhën e lëvizjes e bën të ziun mat me dy lëvizje dmth Lëviz i bardhi Lëviz i ziu Lëviz i bardhi e ze mat të ziun.

Ndihmë Mbreti bardhë nuk është Shah sepse ushtari i zi është në shtëpinë e vetë.

Keni 24 orë kohë ta gjeni !
View attachment 59342
Mbreti i bardhe C8
Mbreteresha e bardhe D1
 
Top