• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Letërsi popullore - Anekdota

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
1,865
Pikët
83
Kepi ( @Akrepi ), Beni ( @SystemA ) kjo eshte histori shume e lasht, mbi 40 vjecare. Mund te jete ngjarje e trilluar, por mund te jet reale ( sepse nuk permendet as vepruesi, as vendi )
Ne Shqiperi u njihka sikur vepruesi eshte dervish... te ne ishte hoxhe.
Kjo ngjarje shtjellohet ne nje liber, “ Rrushi ka nis me u pjeke” dhe tregimi njihet si “ Hoxhe ushkuri”

Keshtu duke u percjelle goje pas goje jane paraqitur edhe keto moterzime!
Gixhe,
e kam pase nji shok klase ne te mesmen,llapjan, ai na e tregonte punen e uqkurit e hoxhes, i te njejtit katund me hoxhen ky shoku.
Qysh tregojke ky shoku, mbas disa kohesh hoxha kishte perjetue shum gjana te randa ne familje....pis hoxhe.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,860
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Gixhe,
e kam pase nji shok klase ne te mesmen,llapjan, ai na e tregonte punen e uqkurit e hoxhes, i te njejtit katund me hoxhen ky shoku.
Qysh tregojke ky shoku, mbas disa kohesh hoxha kishte perjetue shum gjana te randa ne familje....pis hoxhe.
Jane ligje te natyres o prishtinali... kushdo qe ka bere vepra te liga, sikur ky hoxha, spiunimi, ose pse e ke merzitur dike pse ke shpifur per te .... vec duhet me ia lane Zotit, se te gjitheve nje dite do te u dale nje perfundim i keq dhe i turpshem!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,860
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Çka ka me e gjetë të zotin e ftonit!

Qohen tre katunarë edhe thonë dojmë me shkue me e urue mbretin …

- Mirë, more – tha njani- po shkojmë, por nashta s’u kanë keq me ia çue naj bakshish mbretit…
- valla, unë du me ia çue nji kumbull bardalike, - tha i pari.
- unë nji dardhë bishtje – tha i dyti
- e pra, unë një ftue po ia çoj – tha i treti dhe zgjodhi një ftua gati sa një kungull!

Mbreti i priti mirë katundarët, por kur pa dhuratat e tyre u zëmërua keqas, ndaj urdhëroi truprojet që këto dhurata t’ua fusnin “mbrapa”(nicë)!
I pari, ai i kumbullës e përballoi disi. Kur i erdhi radha këtij të dardhës i shkoi goxha britmë, por dikur ia nisi e po qesh me të madhe.
Truprojet e pyeten:

- Çka ke që po qesh? Ty deri tash të shkoi britme deri në kupë të qiellit, tash po qesh?
- Po – tha, se m’u kujtua ky që ka pru ftoinin, qysh do me ia bâ ky me ftonin sa nji kungull?!

Porosia: Mos u dekurajo nëse të gjen ndonjë e keqe, kujto se ka edhe më keq se ti!
 
Top