• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

liqeni artificial

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
2,485
Pikët
113
si kaloni a mund te me thot kush a ka peshk ke liqeni artificial
Tani se di po me perpara ka pas gjuhca, karas, krapaluq, hamur, ballgjer dhe krap. Madje krap aty rritej goxha. Disa here kam pare peshkatare qe rrinin gjithe naten dhe gjuanin me miser dhe kane kapur dhe 4-5 kilsh. Po kjo ishte para shume vitesh. Nuk e di nese eshte rikthyer peshku mbas pothuajse tharjes qe pesoi liqeni i Tiranes. Ai i Farkes ka peshk plot po me sa di une duhej leje per te gjuajtur aty. Po ashtu ai i Paskuqanit ka patur peshk plot. Sidomos po te gjuash me krimba derri dhe me hime kap shume.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,287
Pikët
113
Tani se di po me perpara ka pas gjuhca, karas, krapaluq, hamur, ballgjer dhe krap. Madje krap aty rritej goxha. Disa here kam pare peshkatare qe rrinin gjithe naten dhe gjuanin me miser dhe kane kapur dhe 4-5 kilsh. Po kjo ishte para shume vitesh. Nuk e di nese eshte rikthyer peshku mbas pothuajse tharjes qe pesoi liqeni i Tiranes. Ai i Farkes ka peshk plot po me sa di une duhej leje per te gjuajtur aty. Po ashtu ai i Paskuqanit ka patur peshk plot. Sidomos po te gjuash me krimba derri dhe me hime kap shume.
Ke Pi nai gjo shoku?
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
2,485
Pikët
113
Jo shoku, kam pas gjujt peshk rregullisht neper liqenet rreth e rrotull Tirones. Ca shkrujta aty siper nuk i kam me te degjuar. I kam perjetuar vete
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
2,485
Pikët
113
Po dhe sic e thashe rritej goxha. Me syte e mij kam pare disa here te kapnin deri ne 4-5 kile peshe. Kur flisja me plakun qe ka pas gjujt peshk dhe ai ma futi ne gjak, me tregonte qe ne vitet 70-te Liqeni i Tiranes ka pas shume krap po qe kur hodhen faren e ballgjerit, krapi filloi te rrallohej
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
2,485
Pikët
113
Ballgjeri eshte shume i keq si peshk. Ne cdo uje qe hidhet nese nuk eshte i lindur aty, ka tendence te prishi balancen me speciet qe jane aty. Ne North Amerika krap quhet Carp. Ndersa ballgjeri quhet Silver Carp. Shi ca ben ballgjeri ne lumin Illionis qe derdhet ne Liqenin Michigan.

 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,287
Pikët
113
Po dhe sic e thashe rritej goxha. Me syte e mij kam pare disa here te kapnin deri ne 4-5 kile peshe. Kur flisja me plakun qe ka pas gjujt peshk dhe ai ma futi ne gjak, me tregonte qe ne vitet 70-te Liqeni i Tiranes ka pas shume krap po qe kur hodhen faren e ballgjerit, krapi filloi te rrallohej
Kushedi ne britisch-Columbia jo ke liqeni tirones
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
2,485
Pikët
113
Mos ngul kembe kot mer jahu. Nqs ske gjujt peshk ne ate kohe, nigjo ata qe kane gjujt
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
2,485
Pikët
113
Hey bela me ket. Une te them ka pas the krap ti vazhdon akoma. Ballgjoni u hodh si far nga fundi i 70-es. Aty filloi te rrallohej dhe krapi po deri kur kam ik une nga Shqiperia kam pa vete duke i kap. Kane qene ca cuna qe rrinin gjithe naten ke ajo pjese e sheshte para kopshit zoologjik. Aty skishte peme dhe uji ishte pa barishte dhe rrenje. Aty rrinin gjithe naten ata, ndiznin dhe zjarr. Dhe coheshin ne mengjes e kishin krap neper grepa.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,229
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
@Bjordi në liqenin e Tiranës vetë kam gjuajtur peshk. Dola shëtitje dhe rruga na shpuri te liqeni. Kur shohë 4-5 peshkatarë me kallame. Vrap i them nipit, po shkojmë te ta. Ik, mor,- më tha nipi, po na jep kush ndonjë grusht..
Shkuam. Njëri kishte qenë laçjan. Ndërruam nga një cigare dhe bëmë një dorë muhabet. E ç'llafe kanë peshkatarët. Edhe ata e përmenden krapin dhe disa lloje që i paska përmendur dikush..
Po pati edhe humor me nipin tim, që s'ia ka haberin për peshk. Këtë po e përmend.
Kur unë i pyeta: po, ka mlysh këtu?
kur ikëm ... nipi po më pyet: Dajë e ku ka këlysh në liqen? Qeshëm aty, por edhe kur erdhëm në Kosovë, nipi u tregonte të tjerëve këtë histori.
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
2,485
Pikët
113
Mlysh nuk kam kap asnjehere po Erzeni ka pas mustak. Sidomos andej nga Mulleti ku kam pas gjujt kishte mustake plot.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,229
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Mlyshi është peshk grabitqar. Danezët e quajnë krokodili danez. Ky jo vetëm peshqit, por dëmton edhe zogjtë e rosve dhe mbi të gjitha do teknikë të posacme për ta kapur. Vetëm me filispajë s'e zë dot. Duhet të kesh edhe një fije celiku!

Bëjnë qofte me mish mlyshi ( por nuk e kanë shumë qejf, se nuk ka mish të shijshëm ).
 

Bjordi

Memento Mori
Anëtar
Mar 21, 2020
Postime
2,485
Pikët
113
Ku kishte fije celiku atehere. Te gjithe gjunim me filispanjen ne dore, ose toje sic e quanim. Une kisha saju nje kallam bambuje me dy pjese, kisha vene nje tub bakri per ti bashkuar dhe ishte arritje e madhe. Deri sa erdha ketej, me shume me pelqente te gjuaja me toje sesa me kallam. Ishim mesuar ashtu. Ka pas qene nje dyqan sporti aty tek pallati afer pazarit te ri, ne krah te Ushtarit te Panjohur. Po te kishe fat gjeje grepa ose filispanje. Une kisha babane qe dilte jashte shtetit shpesh dhe grepat dhe filispanja sme mungonte kurre. Po mjetet e tjera ishin veshtire ti gjeje.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,229
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Ku kishte fije celiku atehere. Te gjithe gjunim me filispanjen ne dore, ose toje sic e quanim. Une kisha saju nje kallam bambuje me dy pjese, kisha vene nje tub bakri per ti bashkuar dhe ishte arritje e madhe. Deri sa erdha ketej, me shume me pelqente te gjuaja me toje sesa me kallam. Ishim mesuar ashtu. Ka pas qene nje dyqan sporti aty tek pallati afer pazarit te ri, ne krah te Ushtarit te Panjohur. Po te kishe fat gjeje grepa ose filispanje. Une kisha babane qe dilte jashte shtetit shpesh dhe grepat dhe filispanja sme mungonte kurre. Po mjetet e tjera ishin veshtire ti gjeje.
Kjo është shumë e vërtetë. Edhe unë kështu them. Unë aso kohe merrja penj qepjeje, i dredhja i bëja dyfish: grepin e bëja nga teli, të cilin e mprehja me limë /ose më vonë me karfica/ tapën e bëja nga tapat e shisheve të vajit ushqimor. Dikur grepat kishte në pazar. Po dinte njeri cfarë numri t
e merrte!! Merrja grepa për balena! ( hahahahah )
C'lezet kishte peshkimi!
Është sport i mire dhe shumë relaksues.
 
Top