• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Liqeni i Fierzës, drejt zhdukjes 4 lloje peshqish

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Liqeni i Fierzës, drejt zhdukjes 4 lloje peshqishTë paktën katër lloje peshqish janë drejt zhdukjes në Liqenin e hidrocentralit të Fierzës, në verilindje të vendit , një liqen me një gjatësi prej 75 kilometrash, por që shtrihet edhe në Kosovë. "Ballgjani, nili, mëlyshi e muzdraku thuajse janë katër llojet e peshqve që janë drejt zhdukjes në Liqenin e Fierzës, i cili ka numëron 11 lloje peshqish, veçanërisht krapin, luciperkën e karazin", thanë burime zyrtare të Drejtorisë rajonale të Bujqësisë së Kukësit. Sipas burimeve, ujërat e Liqenit të Fierzës monitorohen dhe kontrollohen nga një inspektor në varësi të Drejtorisë rajonale të Bujqësisë, gjë që e bën të pamundur eliminimin e gjuetisë pa kriter të peshkut, gjë që po rrezikon zhdukjen e kësaj pasurie. "Në fshatin Shtiqen të rrethit të Kukësit disa vite më parë kishte një linjë të prodhimit të rasatit të peshkut , e destinuar për t'u hedhur në ujërat e Liqenit të Fierzës, por tashmë jo vetëm që ajo nuk ekziston, por është rritur edhe gjuetia me mjete shfarosëse e peshkut", theksojnë burimet. Përgjatë brigjeve të liqenit të Fierzës që lag 4 rrethe, Kukësit, Hasin, Tropojën e Pukën janë të licensuar vetëm 4 grupe peshkatarësh, ndërsa ushtrojnë aktivitetin e gjuetisë mbi 150 grupe që nuk kontrollohen nga askush. Një prej peshkatarëve të licensuar Resmi Hysnia shprehet se "problemi është se pjesa më e madhe e gjuajnë peshkun me mjete shfarosëse si kimikate, elektrik etj,. Liqeni artificial i Fierzës është më i madhi i këtij lloji në Shqipëri. Ai është krijuar gjatë viteve 79- 80 si pasojë e ndërtimit të Hidrocentralit të Fierzës gjatë viteve 1979-1980. Ujërat e tij lagin territoret e katër rretheve, Kukësit, Hasit, Tropojës dhe Pukës. Sipërfaqja e liqenit arrin në 7 mijë hektarë, gjatësia e tij është 75 km, pasqyra e ujërave të liqenit kap lartësinë prej 350 metrash mbi nivelin e detit. Në këtë këtë liqen jetojnë 11 lloje peshqish, ndërkohë që ai shërben si nyje transporti për të lidhur qytetin e Kukësit me pjesët e tjera të vendit....
 
Top