• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Me tërhoqi vëmëndjen ky shkrim...

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
A është Shqipëria një vend i sigurtë për shkatërrimin e armëve kimike? Kjo është një pyetje që duhet të shtrohet në një moment kur flitet për ardhjen e tonelatave me mbetje kimike nga Siria në vendin tonë për tu shkatërruar. Një pyetje që nuk lë shumë hapësirë për përgjigje pozitive pasi të lexosh një letërkëmbim mes ish-ambasadorit amerikan në Tiranë John Withers me Departamentin Amerikan të Shtetit. Letra e marrë nga kabllogramet e Wikileaks tregon hapur frikën e ambasadës amerikane për mbetjet kimike. Në mënyrë paradoksale tashmë janë amerikanët që po i kërkojnë Shqipërisë të bëhet mikëpritëse e mbetjeve akoma më të rrezikshme dhe në sasi të mëdha, kur vetëm ato që ne kemi aktualisht brenda vendit përbëjnë një rrezik të madh (sipas vetë ambasadës amerikane).

Letra e plotë e Withers për DASH-in

“Kjo është një kërkesë për veprim.


Rrjedhja e mbetjeve të rrezikshme nga kontenierët që janë lënë pas nga kontraktorët amerikanë, pas një programi të suksesshëm të eliminimit të agjentëve kimikë, ka sjellë sërish interesimin e Ministrisë së Mbrojtjes për ndihmë për ndërtimin e një objekti për magazimimin e këtyre mbetjeve të rrezikshme.

Sipas kimistit të Ministrisë së Mbrojtjes, Fadil Vucaj, i cili ishte kontakti i parë për programin e agjentëve kimikë, Shqipëria zotëron sasi të madhe të këtyre lëndëve të rrezikshme kimike, pjesa më e madhe e tyre në baza ushtarake, të cilat duhen spastruar. Shtojmë se shpërthimi i Gërdecit përhapi agjentë kimikë toksikë në një zonë të gjerë.

Pasi arsenali i pashpërthyer të pastrohet nga Gërdeci, pjesët e kontaminuara duhen zhvendosur. Edhe pse pastrimi i mjedisit nuk është priorotet, presioni për të pastruar zonën do të rritet, ndersa Shqipëria është në rrugën për anëtarësimin në BE. Qeveria shqiptare po pret ende një përgjigjje për kërkesën ndaj SHBA-së, që t’i ndihmojë për ndërtimin e një strukture për ruajtjen e mbetjeve të rrezikshme, të gjeneruara nga programi i eliminimit të agjentëve kimikë. Kur Shqipëria u bë vendi i parë në korrik të 2007-ës që eliminoi rezervat e saj të armëve kimike, pati një shqetësim të vogël për 30 konteinerët e mbetjeve të rrezikshme, që dilnin nga ky proces. Fillimisht, qeveria shqiptare ra dakord për të marrë përsipër përgjegjësinë për mbetjet. Megjithatë, më pas, agjencia zbatuese, DTRA (Agjencia e Mbrojtjes për Reduktimin e Rrezikut) pranoi që të paketonte mbetjet në konteinerë me veshje të dyfishtë kundër rrjedhjes, që do t’i mbanin mbetjet të sigurta për 20 vjet në strukturën e Qafë Mollës. Kjo do të lejonte kohën e mjaftueshmë për të ndërtuar një strukturë për mbetjet e rrezikshme, e cila do të ishte e aftë t’i përballonte ato.

Agjencia e Mbrojtjes për Reduktimin e Rrezikut mori paratë dhe u largua përpara se ta përfundonte punën dhe la pas disa konteinrë shtesë për mbetjet që do të menaxhoheshin nga shqiptarët. (Shënim: Në një letër të bardhë që i është dhënë ministrit të atëherëshëm të Mbrojtjes, Fatmir Mediu, nga Drejtori i Anti-Narkotikëve, Anti- Përhapjes së shpejtë dhe Politikave të Kërcënimeve Globale, Kenneth Handelman, më 1 Shtator 2007, Agjencia e Mbrojtjes për Reduktimin e Rrezikut binte dakord për të shkurtuar dhe paketuar pajisjet që do të hiqte nga vendi, siç ishte planifikuar fillimisht. Agjencia e Mbrojtjes për Reduktimin e Rrezikut angazhohej gjithashtu që të paketonte të gjitha mbetjet që ngeleshin nga projekti dhe merrte përsipër se mbetjet e magazinuara do të ishin të sigurta për 20 vjet, siç thuhet në një dokument të Vlerësimit të Ndikimit në Mjedisin dhe të Informacionit të Detajuar të Strukturës. Mediu pranoi që të mbajë mbetjet shtesë, por kërkoi ndihmë nga USG që të ndërtohet një strukturë për mbetjet e rrezikshme që do t’i magazinonte ato për një kohë të gjatë.

Edhe pse Agjencia e Mbrojtjes për Reduktimin e Rrezikut planifikoi të çmontonte strukturën dhe të bënte dorëzimet te GOA në vjeshtë të vitit 2007, testet zbuluan prova për ndotje me metale të rëndë i vendit ku ishte ndërtuar struktura. Agjencia e Mbrojtjes për Reduktimin e Rrezikut solli një ekspert mjedisor, një specialist nga Britania e Madhe, i cili u shpreh se problemi ishte më i rëndë nga sa mendohej fillimisht. Në shumë prej konteinerëve po rridhnin kripëra metalesh të rënda, fillimisht arsenik, plumb dhe mërkur. Veç kësaj, ato nuk ishin të papërshkueshëm nga uji dhe përderisa përbërësit e ndotur nuk ishin pastruar siç duhet përpara se të vendoseshin në konteinerë, kondensimi dhe rrjedhja po bënin që të shpërbëheshin disa prej lëndëve ndotëse dhe të rridhnin jashtë. Ekspertët mjedisorë u rikthye sërish në pranverë dhe parashikoi problemin e rrjedhjes. Kripërat e metaleve të rënda ishin vendosur në fuçi çeliku, të cilat nisën të gërryheshin shumë shpejt.

Ekspertët i transferuan kripërat në konteinerë të mëdhenj plastikë, të cilët nuk do të gërryheshin, dhe ato konteinerë do të futeshin në objekte të tjera. Ata do të pastrojnë gjithashtu pjesë të ndotura nga procesi teknik dhe do të magazinojnë materialet e ndotura në konteinerë plastikë gjithashtu. Ekspertët mjedisorë vlersuan se konteinerët plastikë të Agjencisë së Mbrojtjes për Reduktimin e Rrezikut shërbenin vetëm për pesë deri në 10 vjet për ruajtjen nga kontaminimi dhe jo 20 vjet siç pretendohej. Edhe pse në Qafë Mollë është një zonë e izoluar në një anë mali, që rrethohet nga tela me gjemba dhe e ruajtur nga forca ushtarake, ekziston mundësia e një katastrofe natyrore, që mund të shkaktohet nga ndonjë tërmet, apo zjarr në pyll. Nga kjo mund të derdhen jashtë mbetjet e rrezikshme.

Mbetjet në Qafë Molle janë një pjesë e vogël e lëndëve të rrezikshme në të gjithë vendin, pjesa më e madhe në bazat ushtarake. Ndërsa njerëzit kanë ndërtuar shtëpitë pranë bazave ushtarake, dhe në disa raste, janë strehuar brenda në këto baza, shumë prej tyre nuk e kuptojnë rrezikun që u kanoset.

Rrezik tjetër ekziston nga mbetjet industriale dhe spitalore, të cilat nuk janë trajtuar siç duhet dhe janë shpërndarë në të gjithë vendin. Pastaj është Gërdeci: Më 15 Mars, shpërthimi përhapi lëndë kimike toksike në shumë hektarë. Zona qendrore, e cila ka shtatë kratere të mëdhenj, tregon prova të ndotjes nga shumë përbërës të rresikshëm kimikë. Pasi arsenali i pashpërthyer të pastrohet nga sipërfaqja, nevojitet ndërtimi i një landfilli. Shqiptarët janë të pavetëdijshëm për rrezikun e këtyre materialeve dhe vëmendja e qeverisë dhe burimet e saj janë të përqendruara në një infrastrukturë të nevojshme për këtë. Komisioni Europian u përpoq të ndërtontë një strukturë të tillë për disa vjet nën programin CARDS, por banorët lokalë të zonës e bllokuan projektin e KE-së.

(Marre nga faqja Shqiperia.com)
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,753
Pikët
113
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

ja pra si po na projektohet rilindja e edverit: ka hipur ne karrigen qe e ka enderruar prej kohesh, dhe problemi madhor i tij eshte mberthimi, perforcimi dhe betonizimi pas asaj karrigeje.

tani nuk kane vlere demet e krimet e shkaktuara ketij vendi ne te kaluaren deri ne kete te aferme, as edhe masat urgjente ne venien ne udh te ligjshmeris te ekonomis dhe te rendit etj, etj ... edveri leshon premtime boshe e shpifarake sa majtas e djathta, pa piken e pergjegjesis, si brenda vendit ashtu dhe jashte ... deri sa erdhi ne kete pike, qe te ftoje armet luftarake helmuese te Sirise te sillen ne Shqiperi ...

don kishot katastrofik, me delir te papermbajtur madheshtie qysh ne hapat e para te qeverisjes ...
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Gazeta “DITA” posedon nga burime diplomatike, një informacion: Atë se çfarë kanë qenë të gatshëm amerikanët të ofrojnë në këmbim të përfshirjes së Shqipërisë në këtë çështje. Burime diplomatike thanë se Pala Amerikane, ka hedhur në tryezë një ofertë me së paku 5 pika.

Paketa Amerikane e hedhur dje në tryezë:

1. Ndihmë për sigurimin e Statusit të Vendit Kandidat brenda Dhjetorit
2. Ndihmë për aderimin e plotë të Shqipërisë në BE brenda mandatit të parë të qeverisë Rama
3. Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit të Shqipërisë (Buxheti i Shqipërisë ishte 4 miliardë USD për vitin 2012)
4. Garantimi dhe dhënia e një statusi të veçantë për Shqipërinë në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku në proces përfshihet dhe heqja e vizave
5. Propozimin e Shqipërisë për çmimin “Nobel” për paqen.

(Shqiperia.com)
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,753
Pikët
113
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Gazeta “DITA” posedon nga burime diplomatike, një informacion: Atë se çfarë kanë qenë të gatshëm amerikanët të ofrojnë në këmbim të përfshirjes së Shqipërisë në këtë çështje. Burime diplomatike thanë se Pala Amerikane, ka hedhur në tryezë një ofertë me së paku 5 pika.

Paketa Amerikane e hedhur dje në tryezë:

1. Ndihmë për sigurimin e Statusit të Vendit Kandidat brenda Dhjetorit
2. Ndihmë për aderimin e plotë të Shqipërisë në BE brenda mandatit të parë të qeverisë Rama
3. Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit të Shqipërisë (Buxheti i Shqipërisë ishte 4 miliardë USD për vitin 2012)
4. Garantimi dhe dhënia e një statusi të veçantë për Shqipërinë në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku në proces përfshihet dhe heqja e vizave
5. Propozimin e Shqipërisë për çmimin “Nobel” për paqen.

(Shqiperia.com)
1. Ndihmë për sigurimin e Statusit të Vendit Kandidat brenda Dhjetorit. Nuk ka me çfar te ndihmohet, ne Dhjetor vendos BE - ia kan dhen Serbis, po deshen mos t'na e japin ne!
2. Ndihmë për aderimin e plotë të Shqipërisë në BE brenda mandatit të parë të qeverisë Rama. Çfardo lloj ndihme te jepet, aderimi i plote i Shqiperise (neqoftese ekziston BE deri at'here) mund te behet jo para 2030!
3. Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit të Shqipërisë (Buxheti i Shqipërisë ishte 4 miliardë USD për vitin 2012) Fondi miratohet nga Kongresi, dhe jo nga administrata - ai mbetet premtim!
4. Garantimi dhe dhënia e një statusi të veçantë për Shqipërinë në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku në proces përfshihet dhe heqja e vizave. Shih komentin per piken 3!
5. Propozimin e Shqipërisë për çmimin “Nobel” për paqen. Propozimi eshte propozim, dhe mbetet propozim!
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Perballe nje pakete te tille lind pyetja qe nese ceshtja refuzohet sic ka shume gjasa, atehere nuk do te na mbeshtesin ne te pakten 2 pikat e para? Perballe nje pakete te tille bie disi edhe miti i Amerikes qe na do fort sepse praktikisht ngelet vetem ceshtje interesi (sic besoj qe ka qene gjithmone sepse nese sdo kishin pasur interesa nuk eshte qe do kishin kryer edhe nderhyrjen ne Kosove)
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,753
Pikët
113
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

kur nuk ka interesa, nuk ka se cfar te luhet, ruhet e mbrohet - nuk ka politike dhe dhipllomaci.

interesat jane per plitiken dhe dhipllomacine si puna e mallit per kerkesen dhe oferten ne treg - e thash mire???-mos-
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Gazeta “DITA” posedon nga burime diplomatike, një informacion: Atë se çfarë kanë qenë të gatshëm amerikanët të ofrojnë në këmbim të përfshirjes së Shqipërisë në këtë çështje. Burime diplomatike thanë se Pala Amerikane, ka hedhur në tryezë një ofertë me së paku 5 pika.

Paketa Amerikane e hedhur dje në tryezë:

1. Ndihmë për sigurimin e Statusit të Vendit Kandidat brenda Dhjetorit
2. Ndihmë për aderimin e plotë të Shqipërisë në BE brenda mandatit të parë të qeverisë Rama
3. Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit të Shqipërisë (Buxheti i Shqipërisë ishte 4 miliardë USD për vitin 2012)
4. Garantimi dhe dhënia e një statusi të veçantë për Shqipërinë në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku në proces përfshihet dhe heqja e vizave
5. Propozimin e Shqipërisë për çmimin “Nobel” për paqen.

(Shqiperia.com)
Perveç çmimit Nobel,per kryeministrin me diletant,nuk kishin se çfare te jipnin tjeter.
Kush i shkruan keto idiotsira aman ! Se nuk duhet t'ia ket haberin se çfare eshte si BE e si Amerika,se Shqiperin nuk duhet ta njohi fare.
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Fatos Lubonja: Protesta, fillimi i luftës për të ndryshuar, Rama, mallkime në vend të ndjesës

Tanimë që e gjitha u mbyll me një “Jo”, publicisti Fatos Lubonja sheh një dritë në fund të tunelit, por edhe rrezik. Fatos_LubonjaSidomos pas fjalimit të kryeministrit! Nervozizmin e popullit e krahason me atë të ’97, sepse këtë herë, kjo kastë politikanësh tentoi të shkojë shumë larg. Në këtë intervistë për MAPO-n, Lubonja analizon protestën dhe sëmundjet e Shqipërisë, marrëdhëniet me SHBA-në dhe fjalimin e kryeministrit. “Nga pikëpamja e gjendjes së tij psikologjike (fatmirësisht jo e pasojave) më kujtoi Hitlerin, që kur po humbte luftën për fajin e tij, mallkoi popullin gjerman që nuk e meritonte një lider si ai”,- thotë Lubonja për Ramën, ndërsa shpreh shqetësim për ç’vjen më pas….

Zoti Lubonja, shqiptarët dolën në rrugë, të frikësuar nga sjellja e armëve kimike pas një bllokade informacioni prej mëse trejavëshe nga qeveria, ndërsa mediat ndërkombëtare raportonin se vendimi ishte thuajse përfundimtar. Më në fund protesta popullore fitoi kundër marrjes së këtij vendimi, ndërsa kryeministri na transmetoi idenë se kjo ishte një fitore e gabuar. Ju si e komentoni këtë situatë?

Për mua ky ishte si ai rasti kur një sëmundje, që e kemi në trup prej kohësh, shpërthen me virulencën e saj maksimale duke bërë që i sëmuri kësaj here të kuptojë se po i rrezikohet jeta dhe prandaj duhet të marrë masa serioze. Kjo që ndodhi ishte reagimi i popullit ndaj sëmundjes. Cila është sëmundja dhe agjentët e saj? Paaftësia jonë për të ndërtuar një shtet dinjitoz, që ka gjetur shprehjen e saj më të shëmtuar tek politikanët e korruptuar e të pandëshkuar e paranojakë që kemi, të cilët, duke qenë edhe të paaftë për të ndërtuar ekonomi të shëndoshë, kërkojnë të rrinë në pushtet duke mashtruar, manipuluar e shantazhuar njerëzit e duke kërkuar të fitojnë legjitimitetet e para me mbështetjen e të huajve, duke u bërë atyre çdolloj koncesioni. Këtë sëmundje tonën e kanë shfrytëzuar në këtë rast amerikanët për interesat e tyre, edhe të paqes, por jo të Shqipërisë. Shqipëria në këtë rast, përsa i përket amerikanëve, ishte në rolin e të sakrifikuarit për një çështje shumë më të madhe. A e lexuat ç’thoshte deputeti gjerman Jan van Aken: “…kërkohet hallka më e dobët e një zinxhiri dhe Shqipëria si një vend i vogël, në borxh, vihet nën trysni për ta kryer këtë punë. Politikisht, teknikisht dhe nga aspekti shkencor nuk ka asnjë arsye për të zgjedhur Shqipërinë…”. Kjo mpleksje interesash bëri që midis kësaj race politikanësh që kemi dhe amerikanëve të arrihet një marrëveshje e turpshme kulisash, si ato që amerikanët, për interesat e tyre, kanë bërë me regjime autoritare dhe jopopullore, jo në pak vende të botës. Por Shqipëria dhe shqiptarët, megjithë mangësitë e mëdha përsa i përket demokracisë, treguan edhe kësaj here, siç e kanë treguar në raste ekstreme, se ka një kufi autoritarizmi dhe abuzimi që ata s’e lejojnë më të kalohet. Sepse kësaj here, kjo racë politikanësh tentoi të shkojë shumë larg. Një nervozizëm të tillë të popullit unë e kam përjetuar vetëm në vitin ’97, kur u vodh nga piramidat financiare.

Si e komentoni fjalimin e Ramës? Ç’duhet të bëjë një kryeministër pas kësaj ngjarjeje, si e parashikoni të ardhmen e Ramës në qeverisje?

Unë bëj pjesë ndër ata që janë shprehur se kjo klasë politike duhet të ndëshkohet e tëra dhe jo të ketë luksin e rotacionit mes vetit. Megjithatë jam shprehur edhe se nuk është racionale të vësh bast për dështimin e kësaj qeverie dhe të Ramës në krye të saj, pasi ky dështim do të bjerë mbi kurrizin e të gjithëve, prandaj duhet mbështetur çdo gjë që na duket pozitive, në interesin publik. Jam i vetëdijshëm se tregohem kontradiktor, kur edhe kërkoj të gjej zgjidhjen jashtë kësaj klase politike, duke mos pasur besim tek ajo dhe duke mbështetur selektivisht ndonjë zgjedhje të Ramës. Por kjo vjen për të vetmen arsye se zgjidhja e parë më duket shumë e vështirë. Ndërkaq, ngjarja e fundit duke përfshirë edhe fjalimin e Ramës, ma ka thelluar edhe më kontradiktën, pasi është sinjal i pastër se ky Kryeministër, që nuk duhet t’ia uronim asesi dështimin, e ka dështimin të shkruar në ballë. Fjalimi i tij ishte ogurzi për mua në këtë drejtim. Nga pikëpamja e gjendjes së tij psikologjike (fatmirësisht jo e pasojave) më kujtoi Hitlerin, që kur po humbte luftën për fajin e tij, mallkoi popullin gjerman që nuk e meritonte një lider si ai. Fjalimi ishte një shoshë me gënjeshtra që kërkonte të mbulonte diellin e së vërtetës që e pa çdo shqiptar: e para, se ajo që ai donte të bënte ishte në dëm të Shqipërisë dhe vetëm në interes të tij e të pushtetit të tij personal e prandaj dhe e kishte mbajtur fshehur – sepse përndryshe do të na e kishte thënë me gaz që ditën e parë, siç na tha, pa u bërë ende kryeministër, se do të shkonte në luftë në Siri – dhe e dyta, se atë e detyroi të sprapset presioni i madh popullor, ku duhen futur edhe njerëzit e tij, dhe jo opozita e mallkuar dhe grupe mediatike që e paskan manipuluar rininë. Shkurt, në vend se të dëgjonim një ndjesë të madhe, madje edhe një dorëheqje, dëgjuam mallkimet e fyerjet e një njeriu që të kujtonte në disa pasazhe fjalimet e Enver Hoxhës kur fliste për Bashkimin e lavdishëm Sovjetik. Në një vend normal do të kërkohej menjëherë dorëheqja e Kryeministrit, pasi ai paraqet një rrezik të madh me pushtetin që ka, papërgjegjshmërinë, mungesën e serioziteti ndaj popullit që e ka zgjedhur, mungesën e transparencës, me hiletë dhe mashtrimet që përdor. Nga ana tjetër nuk mund të mos mendosh se çfarë vjen prapa. Sepse Berisha na ka krijuar bindjen se do të kishte bërë të njëjtën gjë sikur të ishte në pushtet. Madje, ndoshta do të gjendeshim edhe më keq, sepse në partinë e tij nuk do të dilnin dot zëra kundër, siç dolën në PS kësaj here. Personalisht ndjehem shumë i shqetësuar për çfarë na pret, megjithë entuziazmin e kësaj fitoreje që i ka kapur disa. Imagjinoni, Rama hapi një betejë për kontrollin e territorit dhe kundër ndërtimeve pa leje, hapi edhe atë kundër lojërave të fatit, edhe kundër evazionit fiskal – për të cilat e kemi mbështetur. Vetëm njëra nga këto kërkon përqendrim e energji të jashtëzakonshme për t’u realizuar dhe do të mjaftonte për t’i shtuar pikë qeverisë po të realizohej. Dhe befas krijoi një situatë të tillë, që e zhvendosi krejtësisht vëmendjen, duke na humbur besimin në seriozitetin e këtyre betejave. Ky njeri kujton se të qeverisësh do të thotë thjesht të bësh ndonjë gjë spektakolare, që të dalësh në televizion dhe gazeta të huaja dhe të bësh ndonjë fotografi me Obamën dhe jo siç, ka thënë vetë duke vjedhur ndonjë frazë të cilën në fakt nuk e ndjen: të punosh për të kryer me përkushtim, modesti dhe durim detyrat që të ngarkon populli që është në pushtet. Në këto kushte, kjo protestë, minimalisht duhet të ndikojë në korrigjimin e kësaj klase politike, e me çka kuptoj edhe mundësinë e zgjedhjen së një kryeministri tjetër nga kjo mazhorancë. Vetëm gatishmëria për të protestuar për çdo gjë të mbrapshtë mund të krijojë një shpresë se mund të fillojmë të hapim tunelin ku jemi ngujuar e të dalim në dritë. Përndryshe, do të na zërë brenda. Si mund të vijë kjo? Imagjinoni, pa këtë protestë, helmet do të silleshin dhe imagjinoni pastaj një aksident që do të mbyste me mijëra njerëz. Atëherë do të vinte fundi edhe i kësaj klase politike, edhe i joni. Këtë shikojeni edhe si mundësi reale, që u evitua, por edhe si metaforë të gjendjes në të cilën jemi.

Protesta tek Ambasada amerikane mund të quhet “një ngjarje brenda ngjarjes” për një popull që është konsideruar si më pro-amerikani në botë. Rama i mëshoi shumë detyrimeve të tradhtuara, sipas tij, ndaj Amerikës në fjalimin e tij. A po rritet bashkë me protestën një frymë anti SHBA në Shqipëri dhe në këto rrethana, a mund të konsiderohet e dëmshme? Dashuria jonë e madhe për Amerikën është një manipulim i trashëguar nga kultura propagandiste e Enver Hoxhës. Ju kujtoj se edhe në dashurinë midis dy njerëzve, ka një fazë që quhet “dashurimi”, ajo e fillimit, kur ndjenja është e fortë, quaje po deshe irracionale, ku tjetrit nuk arrin t’i shohësh edhe defektet, por kjo mbaron shpejt për t’ia lënë vendin kthjellimit, institucionalizimit të raportit, çka nënkupton se ai kthehet në dashuri. Dhe kjo dashuri bazohet mbi njohjen dhe respektin reciprok, mbi kritikat reciproke. Një dashuri e tillë nuk ekziston midis nesh dhe Amerikës sepse, sikurse e thashë, kjo nënkupton respekt të ndërsjelltë dhe barazi. Me fjalën “partneritet” është abuzuar shumë këto ditë duke harruar se partneriteti nënkupton barazi, ndërkohë që vetëm barazi midis SHBA dhe Shqipërisë nuk ka në këtë histori. Veç nëse shohim ëndrrat me sy hapur të kohës së Hoxhës, kur na dukej vetja (në fakt i dukej atij paranojakut) si të barabartë me Kinën. Sikur të bëhej fjalë për një raport të tillë dashurie, edhe sikur ne të donim t’i merrnim helmet e Asadit, amerikanët do të na thoshin: jo, do t’i marrim ne, se jemi një vend shumë herë më i madh, më i pajisur, më i sigurt e më me kompetenca e ekspertizë. Po e citoj edhe një herë deputetin gjerman kur tha se kriteret duhet të ishin ose afërsia – duke përmendur Turqinë dhe Qipron, ose përgjegjësia që kanë shtetet për fabrikimin e këtyre armëve, duke përmendur Gjermaninë, megjithëse ai vetë është gjerman. Ka në botë edhe politikanë të ndershëm, e shihni! E pra, e vërteta e dashurisë sonë për Amerikën është se ne vuajmë nga komplekse të thella inferioriteti. Kjo vjen ngaqë jemi mbajtur për një kohë të gjatë në stadin e fëmijës që i është imponuar nga prindërit e paaftë, injorantë e impotentë, adhurimi për Dajën, nënshtrimi apo bindja ndaj tij, sepse Daja është i pushtetshëm, na mbron, ka para etj.. Fatkeqësisht mesa duket, edhe me ndihmën e Dajës. Ne kemi nevojë të rritemi e ta shikojmë Amerikën ashtu si edhe gjithë shtetet e tjera: si miq në pozitat e të barabartit në dinjitet. Them në dinjitet, nuk po them në pasuri dhe as në fuqi ekonomike apo ushtarake. Tek e fundit, kjo do të thotë që ne, si individë, të ndjehemi të barabartë në dinjitet me çdo individ amerikan. Pastaj ju kujtoj se Amerika nuk është një gjë e vetme që duhet adhuruar si një e tërë. Amerika ka kontradiksionet e veta brenda saj, ka qëndrime të ndryshme brenda Amerikës edhe për politikat e jashtme amerikane, edhe për çështje si kjo që po diskutojmë. Po ashtu, Amerika ka bërë mjaft punë të mira në botë, por ka bërë edhe gafa të rënda edhe punë të pista – për interesat e amerikanëve, që në mjaft raste kanë rezultuar edhe kundër vetë amerikanëve. Mjaft t’ju kujtoj mbështetjen e diktaturave në Amerikën Latine, që edhe sot ndikojnë aq shumë për ndjenja antiamerikane atje, apo mbështetjen që i kanë dhënë Bin Ladenit e talebanëve. Apo luftën në Irak, që u mbështet edhe mbi një gënjeshtër të madhe: atë se Sadami kishte armë të shkatërrimit në masë. Prandaj, në këtë kontekst, mendoj se protesta para ambasadës është një ngjarje krejt normale, madje për t’u parë me gëzim, sepse tregon se shqiptarët po rriten, dhe jo si një shqetësim. Sot për sot në përqindje popullsie, ka më shumë antiamerikanë – në kuptimin e atyre që janë kundër politikave të qeverive amerikane – në SHBA sesa në Shqipëri. Këtu nuk shtrohet problemi i të qënit “anti”, por i të qënit “për” mbrojtjen me forcë të interesave tona, të dinjitetit, të vizionit që kemi për vendin tonë dhe për botën, tek e fundit. Edhe në të gjithë vendet perëndimore ka një pjesë shumë të madhe, veçanërisht të majtët, që janë kundër politikave amerikane, nganjëherë sipas rastit, nganjëherë edhe vazhdimisht. Dhe kjo është normale në demokraci. Anormale – madje antiamerikane në kuptimin se si e idealizojmë ne Amerikën si vend i demokracisë – është që ambasadori amerikan, që na ka dhënë kaq e kaq leksione për demokracinë në Shqipëri, të marrë vendime në errësirë me Edi Ramën duke shpërfillur institucione e ligje të vendit. Dhe më keq akoma, edhe kur sheh një vullnet masiv të popullit kundër këtij vendimi, të shantazhojë shqiptarët me forcën e shtetit më të fuqishëm në botë.

A shihni ju një shpresë për ndryshim tek forca e protestës, në mos për të diktuar vendime, për të detyruar klasën politike të jetë më e përgjegjshme?

Idealisht do të thosha se lëvizja e Aleanca Kundër Importimit të Plehrave duhet të shndërrohet në lëvizjen “Aleanca kundër plehrave” – duke nënkuptuar me këtë aleancën e shqiptarëve për pastrimin e kësaj kaste politikanësh dhe jo vetëm, që boll dëme i ka bërë këtij vendi. Ju vë në dukje se lëvizje të tilla ka sot edhe në vende me një klasë politike shumë më të suksesshme se e jona, si p.sh në Bullgari, Rumani, por edhe në Itali. Unë shpresoj shumë që rinia veçanërisht të ndërgjegjësohet për këtë dhe të gjejë rrugët e mençura për ta bërë këtë. Por nga ana tjetër, e shoh edhe shumë të vështirë një gjë të tillë, sepse një gjeneratë e re e shëndoshë lind nga suksesi dhe jo nga dështimi i paraardhësve. Të jeni të sigurt se ishte dështimi aq i rëndë dhe total i komunizmit që na ka sjellë këtë Shqipëri kaq të dështuar. Dhe ju kujtoj se ishte një regjim, që erdhi duke u përkeqësuar, jo duke u përmirësuar, si sa i përket ekonomisë, ashtu edhe moralit të shoqërisë e të njerëzve, derisa i ra tuneli mbi shpinë. Shoh me dëshpërimi se të njëjtën rrugë dështimesh të njëpasnjëshme, kemi marrë me klasën politike që ka njëzet vjet që abuzon, përdhunon e poshtëron shqiptarët. Prandaj e shoh shumë të vështirë kthimin e një lëvizjeje si kjo e këtyre ditëve në diçka më të strukturuar, që e quajta “Aleanca kundër plehrave”, sepse gjatë këtyre njëzet vjetëve, shqiptarët janë shumë të përçarë, shumë individualistë, pa aftësinë për t’u bërë bashkë për ideale, pa besim tek njëri- tjetri dhe shumë egoizëm dhe një sistem vlerash ku mbizotëron suksesi apo pasurimi i shpejtë, banal, individual dhe jo ai i komunitetit. Në këtë protestë i mblodhi rreziku i madh që ndjenë. Sidoqoftë, një ngjarje si kjo e shoh edhe me shpresë. Sepse ajo ishte si ato tragjeditë greke, ku pesha e gjëmës i trondit thellë njerëzit për të keqen që kanë bërë apo që kanë brenda tyre, duke prodhuar katarsis, duke ndarë të ndreqshmit nga të pandreqshmit Sepse tek e fundit, asnjë nga ne nuk është engjëll. Papa Françesku kur e pyeti një gazetar se cili është Françesku, u përgjigj: “një mëkatar”. Ne të gjithë kemi kohë të pendohemi e të ndryshojmë këtë që i kemi bërë vetes, e që na solli deri në këtë pikë, sa mund të na sillnin helmet në shtëpi.

Një koment të fundit për imazhin e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare pas kësaj ngjarjeje….

Unë mendoj se kjo ngjarje, ky refuzim për t’u nënshtruar e për t’u bërë kosh plehrash e ngre imazhin e Shqipërisë në sy të botës. Aq sa do të thosha se një figurë si Rama, i aftë për ta bërë të bardhën të zezë dhe të zezën të bardhë si pa gjë të keq, të dalë pas ca kohësh e të mburret për vendimin që mori për ta ruajtur Shqipërinë të pastër. Sepse jam i bindur se do t’i vijnë edhe shumë komplimente. Por nga ana tjetër, kjo ngjarje duhet parë vetëm si fillimi i një lufte për të ndryshuar vërtet Shqipërinë dhe jo imazhin e saj, që shpeshherë është manipulativ e virtual e përmbyset menjëherë. Me këtë dua të them se duhet të ndryshojmë Shqipërinë reale, që vazhdon të vuajë rëndë nga sëmundja që përmenda në krye të intervistës e që është shkaku kryesor që ende pas njëzet vjetësh, nuk kemi pastruar as ato 31 hot-spotet me helme që përmendi Rama, e që vazhdojmë të prodhojmë të tjera.

(Marre nga Mapo Online)
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,558
Pikët
48
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Ne kete ngjarje ka shum te drejte Lubonja.Shkrim e shpegim perfekt.
 

Altin Kocaqi

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
93
Pikët
0
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Ne kete ngjarje ka shum te drejte Lubonja.Shkrim e shpegim perfekt.
i perket historis kjo ceshtje.

Lubonja.....hemmmmm

Ai plehra serbe dinte dicka me shume ndaj dhe nuk donte qe te merrnim superzhvillim e jo se i u be vone per plehrat plehres.
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Më 22 nëntor, rreth 100 mijë aktivistë, vullnetarë, ekologjistë pritet të pastrojnë të gjitha zonat e papastra në vend. Bëhet fjalë për ato vende ku nuk paraqitet rrezikshmëri dhe pastrimi bëhet në kushte të thjeshta. Estonia dhe Kosova, që e kanë kryer aksionin e madh dhe kanë zbatuar projektin që pritet të realizohet edhe në vendin tonë, pritet të vijnë e të japin kontributin e tyre në mes të javës së re. Të rinj, të reja kryesisht, por edhe vullnetarë të të gjitha moshave, për një kohë të gjatë kanë ngritur rrjetin e parë të hartës së parë dixhitale, ku paraqiten zonat dhe vendgrumbullimet e mbeturinave më problematike. Këto të dhëna do t’i vihen në dispozicion qeverisë qendrore dhe asaj vendore për të marrë më pas vendime se ku janë zonat ku nevojitet ngritja e landfilleve me urgjencë dhe mënyra se si do të administrohet më tej pastrimi i vendit dhe kryesisht i zonave turistike.

Një autobus me 40 vullnetarë, për dy javë me radhë kanë shëtitur në zonat turistike dhe kanë evidentuar problematikat nga terreni, duke përfshirë në projektin e tyre përfaqësues nga Ministria e Mjedisit dhe Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, mbështetësi kryesor i këtij aksioni.

“Nëpërmjet këtij projekti ne duam të pastrojmë grumbullimet ilegale të mbeturinave nga zonat natyrore në të gjithë vendin në një ditë. Grumbullimet ilegale të mbeturinave që do të identifikohen dhe do të pastrohen gjatë kësaj fushate, janë ato të cilat janë hedhur në zonat natyrore nga qytetarët (shtetasit vendas apo turistë). Ne nuk do të ndërhyjmë në zonat ku mbeturinat janë depozituar në mënyrë sistematike (në këto zona do të pastrohet me ndërhyrjen e ushtrisë dhe strukturave të specializuara). Zonat që janë pjesë e targetit tonë mund të jenë në tokë dhe në ujë”, tha Ervin Shehaj, drejtuesi i lëvizjes në Shqipëri.

Vullnetarët shqiptarë kanë përkthyer dhe përshtatur programin e fotografimit, evidentimit dhe shënimit të zonave nëpërmjet punës së tyre në terren, nga vende që e kanë zbatuar planin e aksionit.

Ashtu si edhe në aksionin e organizuar në Estoni në vitin 2008 (vend i cili është iniciatori i lëvizjes botërore) dhe atyre të organizuar në 107 shtete të botës, aksioni në Shqipëri nënkupton përfshirjen e qytetarëve, autoriteteve qendrore dhe lokale, kompanitë private, ndërmarrjet e pastrim-gjelbërimit, operatorët e grumbullimit të mbeturinave legale, figura publike dhe mediat, në mënyrë që të mobilizojë të gjithë popullin dhe t’i ftojë të gjithë të dalin jashtë për të pastruar mbeturinat në ditën e caktuar sipas planit të përgatitur nga lëvizja “Ta pastrojmë Shqipërinë”.

Sipas Shehajt, objektivat afatgjata që projekti propozon lidhet me ndërgjegjësimin e qytetarëve, të cilët duhet të jenë më të përgjegjshëm ndaj mjedisit dhe të bashkëpunojnë me autoritetet, në mënyrë që të gjithë së bashku të përmirësojmë infrastrukturën dhe sistemin e gjobave.

Të gjithë ata që nuk do të mund të përfshihen në aksionin e qytetarëve, nëse nuk u mungon dëshira le të dalin në rrugë, lagjet e tyre, komunitetin ku jetojnë dhe të pastrojnë, ashtu siç organizohej pastrimi edhe para viteve ’90. Kështu, ata që do të pastrojnë dhe do të bëhen pjesë e kësaj iniciative, do të jenë edhe më të predispozuar për të mos bërë pis në vazhdim…

“Shqipëria u gdhi e qetë, por jo e pastër”

Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, u bëri thirrje të gjithë qytetarëve shqiptarë që t’i bashkohen nismës “Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë” më 22 nëntor, si mënyra më e mirë për treguar përgjegjësi ndaj mjedisit ku jetojmë.

Veliaj deklaroi se pas debatit për lëndët kimike, Shqipëria mund të jetë gdhirë më e qetë, por nuk është gdhirë më e pastër, sepse 31 hot spot-et e rrezikshme që shkaktojnë sëmundje e vrasin çdo ditë njerëz, janë ende aty.

Fushata

Kjo fushatë e organizuar nga “Greenline Albania”, si pjesë e një nisme botërore e zbatuar me sukses në Slloveni dhe në shumë vende të tjera të botës, mbështetet fort edhe nga qeveria shqiptare, e cila tashmë është bërë pjesë e nismës që do të pastrojë Shqipërinë nga mbetjet me gjithë fuqinë vullnetare që ka qytetaria shqiptare në datën 22 nëntor.

(Marre nga Shqiperia.com qe i referohet Gazetes Shqip)
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Nje lajm...shume menyra te ndryshme per ta sjelle para popullit:

Shqiperia.com (14 Nentor 2013)
Ish kryeministri Berisha dhe kryetari i PD-së i bashkohet protestuesve. Basha tha "Jemi këtu për t’i thënë jo armëve kimike, jo transparencës.”, Ish kryeministri Berisha tha "Ftoj të ngrihen të gjithë të rinjtë në protest të fuqishme kundër armëve kimike në Shqipëri”. Por prezanca e tyre në shesh zgjati pak minuta. Berisha ngriti gishtat në protestë dhe qytetarët thërrisnin: Largohu. Janë dëgjuar dhe të rinjtë të cilët bënin thirrje “mos politizoni protestën”. Duke dëgjuar thirrjet Berisha dhe Basha janë larguar nga protesta.

Gazeta Tema: http://www.gazetatema.net/web/2013/11/14/foto-lajm-berisha-u-ngre-dy-gishtat-protestuesve-ata-ia-kthejne-me-gishtin-poshte-dhe-ate-temesit/

Albania Plus: http://albaniaplus.com/berisha-dhe-basha-largohen-kokeulur-protestuesit-i-perzune/

Kombetare : http://www.kombetare.al/lajm-i-fundit-protestuesit-vershellejne-dhe-fyejne-bashen-e-berishen-duke-i-perzene-nga-protesta-nuk-eshte-kauza-juaj/

Epoka e Re : http://www.epokaere.com/index.aspx?SID=13&PMID=2&LID=2&ACatID=1&AID=31258&Ctype=1

Rilindja Demokratike Online:
Berisha dhe Basha priten si heronj në protestën e të rinjve
(15 Nentor 2013)
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe ish-Kryeministri Sali Berisha, iu bashkuan dje në mesditë protestës së studentëve dhe gjimnazistëve përpara godinës së Kryeministrisë, kundër importit të armëve kimike. Ata u pritën me entuziazëm nga studentët dhe gjimnazistët protestues. Kreu i PD-së tha se, demokratët i bashkohen protestës së të rinjve për t’i thënë jo armëve kimike.
Basha dhe Berisha u bënë thirrje të rinjve në të gjithë vendin që të bashkohen në protestë për të detyruar qeverinë të mos vendosë për importin dhe demontimin e armëve. Në momentin kur Basha dhe Berisha flisnin, protestuesit kanë mirëpritur mbështetjen e tyre me ovacione.
 

admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 22, 2011
Postime
317
Pikët
0
Vendndodhja
Ke kodra e kuqe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

gjeja me jo qytetare,,,,,,,,qe ka ndodhur ate dite ne proteste,,,,,, edhe pse kishin dale te gjithe per nje qellim,,,,''refuzimin e armeve kimike'' teresisht nje skenar i trilluar,,,,,,,, do te kene qene ata ''studentet'' qe ju paguhej ''rruga'' me 2000 lekeshe,,, per sherbime te shquara,,, po ''blushin'' pse nuk e perzune,,,, po meten,,,,,,apo ata nuk ishin ''politikane''`bam` nejse,,,,,, jane shume te thella keto pune.``serenat``
 

Alb

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 9, 2011
Postime
229
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Admiral ketu nuk jam dakort me ty, Basha me Salen u munduan qe ta kthenin ne favorin e tyre ta politizonin protesten Sala u munu me bo ate qe boni ne 91 te merte protesten ne dore dhe mire ua bene qe i ndoqen kishte dhe deputet te tjere te djathte ne proteste qe protestonin si prinder :)
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

E verteta se kush jan shqipetaret dhe greket e lashte.

O trima shqipetar
O bijt e Skanderbeut...

Shenim:

Me falni lexus, ndoshta u veshtiresoi pak leximin se ini ambientu me ni shkrim disi me ndryshe, dhe une (j)am mundu ta shkrui si ne lashtesi (pa: ''h, q, j, ë, nj'' qe (j)an fut me von ne shqipe). Kio menyr shkrimi gjen me let perputhien edhe me greqishten e lashte dhe leteson zberthimin etimologjik te fialve.

Diku mund te ket nevoi per ni interpretim disi me ndryshe te ndoni fiale, por parimi esht i nit, baza ne ndertimin e fialve jan dy foliet shqipe ‘’i = hy’’ dhe ‘’ri = ry’’, dhe kto dy folie jan baza ne ndertimin e gjith gjuheve(gluve). Kto folie (j)an vetem te shqipes, prandai them se shqipia(illirishtia) esht baza ne ndertimin e gjith gjuheve(gluve).

Ne parathenie ka disa gjana qe thuhen e rithuhen, por ma mir keshtu, se gjer me sot na e kan shkel istorin me kamb dhe tashti duhet ta ngulisim mir ne koke te verteten se kush (j)emi. Kjo e vertet del vetem nga zberthimi i gjuheve(gluve), i cili baet vetem me shkipen.

Ne istorin e lashte greke qe behet ne shokllat e mesme greke(ne Likio), ne kapitullin mbi romaket thuhet:
Romaket e quiten detin Ion = mare nostrum, pra deti Jon, emer qe e kishin ven me pare shqiptaret(illiret).

Ne faqet 45 - 100 te gramatikes se gjues se lashte greke, thuet se: greket e lashte e thirrnin niri - tietrin me ''o'', ''o Perikli, o Akili''; -tradit qe edhe sot e kan vetem shqiptaret, pavarsisht se gjutaret e sotem ''shqiptar'' e kan hek(ek) rasen thirrore nga gramatika e gjues se sotme shqipe, ashtu siç kan be me zhdukien e shume fialeve fialformuse te shqipes se veriut qe i kan zhduk nga fialori i sotem i shqipes, duke prish dhe piesen tieter te mbetur ne fialor, duke zvendesu ''i'' me ''j'', duke shtu kot ''h, ë, nj, etj'', kan be ç'esht e mundur per ta largu sa me shum greqishten e lashte nga shqipia, per ta mbulu te verteten, qe greket e lashte jan shqiptar(illir). Dhe vet emri ''ellin = illin = illir'', por esht me dialektin verior te fisit te Dorve(= gigeni), te cilet perdorin kryesisht ''i,in'' ndai jugut qe perdor me shum ''i, ir; ri'', sikurse ''gegeni, -ne veri = gegeri, -ne jug; -shqipni, ne veri = shqiperi, -ne jug; -emni, -ne veri = emri, -ne jug''. Doret(gigenia) paten zbritie dreit jugut ne vitin 1200-900 para krishtit, sipas dy istorianve lashte greke qe beet ne shkollen e mesme Likio, pra sipas Irodotit e Thukidhidhit(faqe 77-78 e istoris se lashte greke te Likios, botim i 2007-2008).
Athina ka te dreit per Makedonin, por ''greket'' duet te pranoin me pare qe jan shqiptar(=illin = illir). Emri ''illin'' eshte ''illir'', por ne dialektin e Doreve(=gigenia), sikurse: ''shqipni, gegeni, emni, illini(ellini), i tyne'', -ndaj jugut qe thot ''shqiperi, gegeri, emri, illiri, i tyre, etj''.

Ne fialorin latinisht-greqisht te ''grekut'' Stef. Kumanudhi, botim i 2005, faqe 654, fiala ''Macedonianus'' thuet: Makedonasit kan ne fuqi ligjin mbi diemte(kur lind dial feston e gezoin te gjith). Por kio tradit edhe sot e ksai dite esht tradit vetem e shqiptarve.(aty pran esht dhe fiala ''mac-ellarius = vend i shities mishit'', qe tregon se romaket perdornin fialen e sotme shkipe ''mish = mac'', dhe greket e lasht perdornin fialen ''mis = mish'').

Ne vikipedhian greke thuet se emri i lasht ''fratria = çeta luftarake te organizu ne baz fisi, fshati e kraine'' ishin tradit vetem e shqiptareve, dhe se ky emertim i lasht qe i shqiptareve, etj, etj.
Greket s'jan gje tieter veç se ajo pies e popullsise illire qe ietonte ne qytete ku mesoei gjuha e re qe u formulua me bashkime te fialve te shqipes(= illirishtes) me rastin e shkrimit te glues(rreth 800 viet para krishtit), ku u be dhe shtimi i disa mbaresave, psh:

Nekros(= i vdekur) = nek - ro - os = nuk - rro(ry, levis) - esht; -me greq. e sotme do qe ''dhen - zi - ine''.

Dramatopios(ai qe ben drama per teater) = drama- to - pi - os = drama - te - be - esht (dihet se ne lashtesin greke nuk kish ''ë'' dhe ''b''); -me greqishten e sotme do qe ''drama - na - kani - ine'', perputhia eshte vetem me shqipen.

Baza në krii'min e gjues që në lashtësi kan qën foliet shqipe ''hy = i' '', dhe ''ry = ri' '', folie qe i ka vetem shqipia, të ndërtu' kto folie me të gjith lloiet e zanoreve për të rrit diversitetin midis fialëve, që fialët të (j)en të dallushme nga nira-tietra. Kto folie kan të nitin kuptim pavarsisht se (j)an zanore të ndryshme(i, a, e, o, u; in, an, en, on, un; ir, ar, er, or, ur = hy; hyn; hyr; -dhe: ri, ra, re, ro, ru, rin, ran, ren, ron, run = ri, rin = ry, ryn), etj(pasi perfshien 5 ‘’I’’ greke dhe 2 ‘’o; ω’’), -te kthyme nga ''i'' ne ''hy'' dhe nga ''ri'' ne ''ry'' qe nge koa e futies se Turqis.

Shto ktu nyiet(niet) baze te shqipes ''k,t''; -folien ndimse ''(j)am'', por ne format ''a, e, i, o; am, em, im; as, is, es, os; ast, ist, esht, ost; etj''; -si dhe mbaresat e fialve qe u vendosen me rastin e shkrimit te gjues ne greqin e lashte, ne (illiri = illini).

Bashkeinglloret: ''t, th; d, dh'' -(j)an derivate te ''t'' dhe kan te nitin kuptim me ''t'', por jan ndar keshtu per ti ber fialet te ndryshme, qe te ken ndryshim e te en te dallueshme nga nira-tiera;
-po keshtu: ''c, ç, k, kh(x,-grek.), h, g, gj, x, xh, z, zh, j, q'' te gjitha me kuptimin ''k = q'';
-dhe: ''p, b, f(ph), m, v'' me kuptimin e sotem ''b'';

-si dhe: ''l, ll; -n; -r, rr; -s, sh''; -pra si bashketingellore baze jane pak (7 bashketingellore baze); -holl-holl te gjitha bashketinglloret mund te meren me kuptimin e nies(nyes) ''k = q''; -ku ''k,g,gj,etj'' dhe ''t, d'' jan perdorur edhe si nye ne ndertim te fialve.

Zanoret (j)an te gjitha me ni kuptim: '' i = 1- hy; 2- ish, esht; po; 3- jo'', -kto (j)an 3 kuptimet baze per te gjitha zanoret dhe qe u japin kuptim te gjitha fialeve, por (j)an te ndryshme, me qellim qe edhe fialet te been te dallushme nga nira-tietra, dhe jan 3 format qe perdoren qeniet e gjalla per komunikim qe ne gjenez(sikurse komunikojn edhe sot kafshet e shpendet ne det e ne tok). Komunikimi fillestar ka ken vetem me zanore(se zanoret kan mundesin e depertimit ne largesi), me von, me lindjen e nevojes per te shtu gamen e fialve, u be dal nga dal dhe futia e bashketinglloreve duke i kombinu me zanoret, por kto bashketingellore duke qen ne rrokie me ni zanore perseri ishin ne fungsion te formimit te folieve ''i=hy'' dhe ''ri=ry''; -shifni volumin e tret te ''Fialorit special etimologjik te shqipes'' ku skiarohen me kiart kto.

Më poshte po apim disa shembui te tier:

Akro’poli = a – kre – poli = a kre i polit, kreu i qytetit; -me greq. e sotme do qe ‘’ine – kefalo – poli’’, perputhia esht vetem me shqipen.

Presvi'a(= ambasa'da, trup diplomati'k) = pres(pris, prijs) - ve - a; -me greq. e sotme do qe: ''dhiefthinti's, proe’dhros - va'lo - i'ne'', asnji përputhie, përputhia ësht vetëm me shqipen.(edhe fiala shqipe ''mbret = pret, pres = pris, prijs = pari - is = i pari esht'').

Euro'pi(= Euro'pa, -qe shqip e shkruin gabim ''Evro'pa'', -kur gjithe bota e shkrun ''Europe'') = E - ur - opi(pamia) = esht - hyr - pamia = perëndimi(e kundërta e ''orienti = ori(Dielli; pamia) – en - it''; -dhe ''Asi = a - si(shikim) - i(hy)'') = lindia/ -ose: ''as - i(hy) = asht - hyria = hyria, lindia e Diellit''.

Me greq. e sotme do qe: ''Europi = ine - bi – opi'', përputhia asht vetëm me shqipen.

Kali'ma(= mbule'së; kali’dhe) = ka - l - i(hy) - ma = qe - l - hy - ba = hyn, mbulon; mbules, kalidhe. Me greq. e sotme: ''pu - afini - bi - kani'', përputhia esht vetëm me shkipen.

Αpoka'lips = ap, hap + kali'ps(mbulesen) = zbuloi; zbulim; -ku: ''kalips = ka - l - i(hy) - b - is(ish) = qe - l - hy - b - ish = hyn, mbulon; mbulese''.

Dramatopi'os = drama - to - pi(be) - os = drama - te - be - esht = ai qe ben drama per teater. Me greq. e sotme do qe: ''drama - na - kani - ine'', asni perputhie, perputhia esht vetem me shkipen.
Ama'rantos = [a(jo) - maro'n - t - os(ish) = jo - maron - t - ish] - ajo qe nuk maro'n; qe nuk thaet, qe nuk vyshket; qe nuk shter/ lulia e pavdeksise qe mbillet ne vorre.

Presviti's, presvi's(= ambasado'r) = pres(pris, prijs) - vi - t - is = pris - ve - t - ish = prijes ve, udhëheqes(dreitus) ve. Me greq. e sotme do qe: ''dhiefthinti's, proedhros - valo - na - ine'', asni përputhie, përputhia ësht vetëm me shkipen.

Shenim: Para fillimit te shkrimit (qe u be rreth 800 viet para krishtit), glua ka ken e folur pa mbaresat qe kam nenvizu me siper e me posht, kto mbaresa u shtun ne koen e shkrimit te glues, pra kur u shkru glua e plote per here te pare, rreth 800 viet para krishtit, kio pranoet edhe nga gjutaret ''grek''.

Glutaret grek akoma nuk e thon apur qe greqishtia e lasht zbertheet me shqipen, pavarsisht se ata ne fakt e bein kte zberthim me shkipen, nuk e thon esht shqip, por thon esht greqishte e lasht. Profesori i njiohur i gjuhes lasht greke ''Babinioti'' ne ni emision qe quet ''tet a tet = ball per ball'', emisione qe epen pas ores nji te nates(per te mos i degjuar te gjith) i dha spiegim me shqipen fialve qe e pyeti dreitusia e emisionit ''mesa(=brenda) = me - so = be - sho = to vlepo'' tha Babinioti; -dhe ''ekso(= jasht) = ek - sho = uk, nuk - sho = dhen to vlepo'' tha Babinioti, pra e zbertheu me fial shqipe, por kur e pyeti dreitusia e emisionit se: nga e kan orgjinen kto fial ''be-sho'' dhe ''uk - sho'' ?, -ai i tha se jan greqishte e lasht, pra nuk i tregoi se ato ishin fial te shqipes.

Vazhdoim me disa shembui te tier:

Mesi'tis(= ndermie'tes, ai qe hyn ne mes per te zgjith ni problem) = mes - i(hy) - t - is = mes - hy - t - ish. Me greq. e sotme: ''mes-bi-na-ine'' asni perputhie, perputhia esht vetëm me shki'pen.
Komiko's(= komi'k, i humo'rit) = ko - m - i(hy) - k - os = qe - b - hy - q - ish = hyn, shpon, ngacmon. Me greq. e sotme: ''pu - kani - bi - pu - ine'', asni perputhie, perputhia ësht vetëm me shkipen.
Katara'ktis(= katara'kt, ui që bie nga ni lartesi në vendet malore; çdo gjë që bie(që rrëzohet) poshtë) = kato(posht) - ra - k - t - is = posht – ra(ry) - q - t - ish. Me greq. e sotme do qe: ''kato - e pese - pu - na - ine'', perputhia esht vetëm me shkipen.

Ko’nos – [k – on(hyn) – os = q – hyn – esht; -me greq. e sotme do qe: ‘’pu – beni – ine’’, perputhia esht vetem me shqipen] – trupi ne formen e ni koni gjeometrik(me baze te gjere e te rrumbullaket poshte dhe me mai nga siper).

Kono’pi(konu’pi) = mushko’na(= mushko’ia, mishko’ia) e ‘’konu’pit’’ = k – on(hyn) – opi = q – hyn – opi(vrim; thumb; sy, pamie, etj) = qe ben vrim, te shpon; -me greq. e sotme do qe: ‘’pu – beni – opi’’, perputhia si kudo eshte vetem me shqipen.

Konopi’on, konopie’ra - [kono’pi – on(hyn)/ kono’pi – er(hyr); -mbaresat ‘’οn; er’’ jan nga folia shqipe ‘’hy = i’’ por te ndertume me zanore te tiera, ne kte raste me (o = on(hyn); e = er(hyr)); -greqishtia e sotme thot ‘’beni’’, si kudo perputhia eshte vetem me shqipen] = rrietat qe vinin rreth shtratit te fieties ne Egjiptin e lashte per te kap mushkonat.

Nekros(i vdekur) - [nek - ro(rro) - os = nuk - ro(= ry; levis) - esht; -me greq. e sotme do qe: ''dhen - zi - ine'', asni perputhie, perputhia eshte vetem me shqipen] - i vdekur.

Afrodhiti - [afro - dita = ylli i mengjezit(qe lind afer dites); -me greq. e sotme do qe: ''koda - mera'', asni perputhie, perputhia esht vetem me shqipen] - aferdita, ylli i mengjezit.

Zeus(= Posidon) - [ze - u(hy) - is = ze - hy - ish = hyn ze, ben ze, gjemon; -me greq. e sotme do qe: ''foni - beni - ine'', asni perputhie, perputhia esht vetem me shqipen] - perendia e gjemimeve dhe vetetimave; dhe: ''Posidon = po - si(shi) - d - on(hyn) = bo - shi - t - hyn = hyn shi(ui)''.

Atina - [ati - in - a = Ati - yn - a(asht) = ati(zoti) - yn - asht; -me von u vu dhe emer femre ''Athina' ''; -me greq. e sotme do qe: ''pateras - mas - ine'', asni perputhie, perputhia esht vetem me shqipen] - Athina.

Ira - [ir - a = hyr - a = hyn, lind(= land, piell), krion, ben, prodhon; -me greq. e sotme do qe: ''beni - ine'', si kudo perputhia esht vetem me shqipen] - Ara, Dhe, Dheu(teu, toka), land(=lind, piell, ben, prodhon).

Deukalioni - [Dheu - ka - lioni = Dheu - qe - luan(tundet/shkatrroet); -me greq. e sotme do qe: ''gi - pu - lioni''; -si kudo perputhia esht vetem me shqipen(veriore), se ''gi(gji) = Dhe, Toke'' esht i dialektit te Ionve(fisit jugor te Illiris); -por tonin ne zhvillimin e Greqis se lashte e dhan Doret(gigenia) qe kishin zbrit ne Ioni ne 1200-900 para krishtit] - Shkatrrimi i dheut pas permbyties se madhe te koes se Noes(ndoshta ka pas lidhie edhe me renien e ndoni komete ne Toke).

Apollon(= dia, dios, dillos) - [ap - oll - on = ap(= ip, hip = lart) - yll - hyn = ylli mbi gjith yiet = Dilli, Dielli] - perendia me e lart nga gjith perendite (fiala ka qen per Di-ellin).
Dhimitra - [Dhe - mitera(= nena)] - perendia a Dheut; Dhe Mitera(Dheu Nen), atdheu, memedheu.

Delfus - [del - fus = del(= nxier) + fut = barku; kerthiza e barkut; mitra; -nga kio ka mar kuptimin greqisht ''a-delfus = vllezer = te ni barku''; -po keshtu: ''delfin = del + fin = del + futet = se delfini esht e vetmia kafshe detare qe noton keshtu''] - qendra e sheit e gjith grekve te lashte qe ndodhei ne Epir(ku: delfus = barku; kerthiza).

Gigeni' - [gi + geni = Toke(=Dhe) + lind = lind ne kte Dhe, vendas, autokton; -qe vertetoet edhe ni here nga greket e lashte te fisit Ion se shqiptaret e veriut(Doret=gigenia) jan autokton ne kto troie(ne kundershtim me theniet e ''grekve'' te sotem)] - gigeni(gegeni, gegeri), i lindur ne kte toke, vendas, autokton.

Epir - [ep - ir(hyr) = ep(=ap, ip, hip = lart) + hyr = lart - hyr = vend i larte, vend malor; -a s'themi ne ''Shqiperia e Eperme(= siperme)''; -ku: ''eper = epir'' se diet qe ''ë'' nuk ka ekzistuar ne lashtesi] - Epiri, zona e Epirit(nga Durrsi deri ne Preveze te ''greqis'').

Ballkan - [balli - k - an(= jan; hyn) = balli qe jan, ne ball qe hyn = balli(te paret) jan; -se dikur illiret ishin te paret (ishin balli(apo ''illi = ylli'' i te gjithve)]- Ballkani, gadishulli i Ballkanit.
Albani - [alb - an - i(ish) = te bardh(alba) - hyn - ish; -thon se ''alba = i bardh'' vien nga romakia(latinishtia); -por ne se themi se romaket gjeten Alban ne Shqiperin e sotme, ne Angli dhe ne Kaspik, kio do te thot se ky emen(emer) qe illir dhe qe pararomak, ose ka qen emer i nit edhe per illiret edhe per romaket(se i niti trung qen, gjith Europa qe e trungut illir(illin) por kish edhe futie te fenikasve qe mereshin shume me tregeti(qe mendoi se (j)an çifutet e sotem))] - shqiptar, rrac e bardhe.

Un mendoi se duet te et e gabume fiala e me siperme italiane ''alban'', me e dreit duet te et fiala sllave dhe angleze ''allban'' se kio esht fiala qe ben lidhien me fialen ''illin = illir'' nga fiala ''all, yll, ill, illios = ylli; dielli, di-ellin''.

Ellin(=grek) = ellin(= illin = illir) = por esht me dialektin verior, sigurse ''gegeni = gegeri; shqipni=shqiperi; emni=emri; i tyne = i tyre, -thot jugu; etj''.

Shenim: Them se duet te ket ni lidhie midis fialve ''balli, ballkan; illi; ellin, illin; illir; Dilli(dielli); illios(=dilli, dielli, -shqip); Pella(p - ell(yll; illios) - a) = emri i Egjiptit te lashte.

Pra: ''balli = b - all(yll) - i(ish) = ylli (qe shkelqen) = balli''; - dhe: ''ballkan = balli(apo: ylli) - k - an(jan; hyn);

Ellin(illin) = ell(ill=yll) - in(hyn); -dhe: illir = ill(yll) - ir(hyr)'' te cilat lidhen me fialen ''ill = yll''(se greket e lasht ''y'' i epnin kuptimin e ''i''; -kurse ''y'' u shqiptu keshtu si e themi sot qe nga koa e Turqise).

Pra ''illi = ylli/ dilli; illios = ylli; dilli, dielli'', -pra: ''(j)ane te paret = ylli(dilli, illiosi)''. Me gjithse si simbol i illirve ka qen shqipia me dy krena(ndoshta me par ka ken ''illi(ylli)'', apo ''dilli, illios = dielli'', ndai dhe macedonasit kishin si simbol ''Di-ellin'', me von me bashkimin e dy fiseve te mdhaia illire(Ionve ne jug) dhe Dorve(gigenia, -ne veri) u vendos shqipia me dy krena, qe simbolizon bashkimin e dy fiseve illire.
Kremidhe - [kre - mi - Dhe = kre - be - në Dhe] = qepa(kepa, kapa, koka); -diet ''q'' u fut von ne shqipe nga Vaso Pasha(sipas librit mbi kongresin e manastirit).

etj, etj, gjith greqishtia e lasht esht bashkim i fialve te thieshta illire ku u shtun dhe disa mbaresa, fenomen qe ndodhi kur u shkru glua e plot per her te pare, rreth 800 viet para krishtit.
Ne lashtesi nuk kish shum rendesi zanoria, se pak a shum ato epnin te nitat kuptime, gje qe mund ta shikoim edhe te fiala ''ip = hip'' e cila qe ''emer'' dhe ''folie''. Ku ''ap = ip = ep = op = up = hip(folie)/ lart(emer)''; Pra pavarsisht se qen me zanore te ndryshme, ato kishin te nitin kuptim, duke vertetu ate qe kemi thene, se zanoret te gjitha ishin me kuptim te nit, dhe se kuptimet baze te tyre ishin 3: (i = hy/ish, esht, po/ jo), kto qen tre kuptimet baze per ç'do zanore me te cilat kan komuniku gjallesat qe ne gjenez(ne lindie, ne krii'm). Komunikimin nepermiet tinguive zanor e perdorin sot gjith kafshet ne det, tok dhe air. Se zanoret (j)an ato qe kan mundesin e depertimit dhe te komunikimit ne largesi; -vet fiala ''zanore = zan - or(hyr) - e = hyn(perçon) zen ne largesi''. Menyra e shprehies se tre kuptimeve baze (qe thame) me an te zanoreve, ka qen e dallushme nga menyra e thenies se tyre(e shpeit, e prer; e qet; e nervozuar, e gezuar, etj). Por me von, me rritien e nevoies per te rrit gamen e fialve, u be dal e ngadal dhe futia e bashketinglloreve duke i kombinu me zanoret. Sa me shum rritei nevoia per fial te reia, aq me shum shtoeshin bashketinglloret dhe kombinimi i tyre me zanoret.

Vazhdoim me disa kuptime fialesh te greq. lashte etj, qe zbertheen vetem me shqipen:

Glosa(greqisht, -shqip ''glua'') - [g - los - a = q - los - a = qe los, qe lun, qe levis; -me greq. e sotme do qe: ''pu - kunai - ine'', perputhia esht vetem me shqipen;

glua(ne shqip, rilindasit tan e shkrunin ''glua'') = [g - lu - a = q - lu(lun) - a; -pra tregon vetin e glus, qe lun, los, levis].

lingua(italisht) = [lin - gu - a = lun - qe - a].

linguish(ne anglisht) = [lin - gu - ish = lun - q - ish = lun, levis] = glua(= gjuha, -me deformimin qe i kan fut glutaret ''tan'').

Iatros(=doktor) = [iat(iet) - ro - os = iet - ry - esht = te ry ne iet, te sheron].

Venecia(=veneti) - [ne lashtesin greke quei ''uenet = ui - en(hyn) - et = ui - hyn - esht = vend i fut ne ui, vend me shume lageshti''; -qe tregon se Venecia e lasht ka ken Illire; -shiko fialorin romak te grekut Stef. Kumanudhi; -por romaket kan kthy shume raste nga ''u'' greke ne ''v'', si kemi kthyer ne gabimisht ''Europe'' ne ''Evrope''] - kraina dhe qyteti i Venecias.

Romaket jan te fisit verior te Dorve(gigenia). Illiret qen futur edhe me pare ne gadishullin italik, si nga veriu i Italis edhe nga jugu(nepermiet detit), por ishte futia e dyte masive e fisit te Dorve nga ana veri-lindore e Italis, aio qe krioi shtetin e fuqishem romak. Po te shikosh fialorin romak, ne te do vresh shume fiale shqipe(qe nuk i ka as vet italishtia e sotme, kurse ne shqip jan), dhe glua romake zbertheet e gjitha me shkipen, po keshtu mbaresat e fialve te glus lasht romake perputhen ma shum me shkipen se sa me vet italishten e sotme.

Edhe fiala ''Itali'' = vital - i(ish) = vital, jetsor, i gjall, i shkathet - ish; -por ajo nuk esht ''Vitali'' por ''Itali''; -pra esht shqip ''Ita - l - i(hy) = ita(ieta) - l - hy''; -ose ''ita(ieta) - al(an=hyn) - ish = iet - hyn - ish = hyn iet, ben iet; i gjall; ietsor; dinamik; -kto kuptime jan mar nga fialori romak dhe nxierin kuptimin shqip te fiales ''Itali''.

Dikush do thot qe illiret ben shum luftra me romaket. Po, illiret e fuqizuar ne itali donin te shtrinin sundimin ne gjith piesen tieter te Illiris, gje qe s'mund te pranohei nga te tieret(me gjithse edhe luftuan por edhe bashkpunun). Ne Angli ne kohen e Mbretit Lir, dy motrat luftonin kundra nira-tietres me ushtri te rregullt, per te zen fronin e mbretit, kio nuk duet te çudis askend. Sot ne Shqiperi po vriten vllai me vllan per ni rrip toke apo per ni vi ui.

Edhe ''nji'' esht e shkru gabim ne shqipen e sotme, dikur ka ken ''ni''= in = hyn = hyria, fillimi, nisia; -sikurse jane edhe ne gjuet e tiera(ena, is, -greqisht; uno, -italisht; one, -anglisht; adin(at-in = asht - in(hyria), -në rusisht).

Shenim: Sllavet jane kryesisht dege lindore e fisit illir qe u largu qe ne 1100 para krishtit deri ne Siberi ku u perzie me rracen Mongole te Siberise(me Macuket e Mongolise qe ietonin ne Siberi). Po te shikosh gjith sllavet ne pergjithsi, jane me pak qime, hund shkurter e me mai perpiete, koke rrumbullaket, qe tregon orgjinen e tyre te perzier me Macuket mongol te Siberise. Kio rrac illire e perzier rikthehet prap ne shek. e 6 pas krishtit, pra rreth 1700 viet me vone. Natyrisht, aty ku erdhen u perzien edhe me illiret vendas te fisit te Dardanis.

Dardani - [dar(dor) - dan - i(ish) = dor - dan(dhan) - ish = popull dor dan(dhan), popull qe te ndimon, te ep doren; popull shpirt mir, shpirt gjer e xhentil; -por se kio shpirtgjeresi e shqiptarve duke i ndimu te tjeret, me von ka siell demtimin e vet shqiptarve, sikurse me serbet, qe i ndimun e i strehun aty si te pa stre qe erdhen nga Siberia, serbi tani u zgjerua dhe thot ik ti tashti nga shpia e nga vendi i jot se kjo tok tash asht e imia] - fisi verior i Illiris(Illinis), pra fisi i Dorve(gigeni = gi-geni = gi(tok) + geni(lind) = lind ne kte tok, vendas, autokton), kuptim qe epet nga greqishtia e lashte dhe verteton se Doret(gigenia) jan autokton ne ato troje, ne kundershtim me theniet e ''grekve'' te sotem qe akoma nuk din kush jan vete, dhe na thon neve se gjoja kemi ardhur nga Kaspiku; -me gjuhen(glune) e jugut shqiptar esht ''gigeri, gegeri = gigeni, -thot veriu shqiptar''. Interpretimi i prof. Çabeit se ''dardan = dardh - han'' esht i gabum.

Edhe ni fakt tieter, shpesh në sllavet(serbet) etj sllav do shikosh tek-tuk dhe lindie me pamie kreit mongole, gje që tregon orgjinen sllave te ardhies nga Siberia. Perse nuk lindin mongole edhe tek shqipetaret ?. Ky esht ni fakt i padiskutushem që nuk të le ma per me diskutu dhe që u ve piken të gjithave mbi orgjinen sllave, që jane ni perzierie e ksai dege te fisit illir me fisin mongol të Maçukeve të Siberis dhe se jan te zbritur prej andej, dhe ndoshta ''serb = siber(siberian)''. Ne fialoret e gluve te lashta greke e romake nuk ekziston fiala ''serb'' qe tregon se ata nuk kan ken banor te Ballkanit, ekziston vetem ''serv = servil; sherbetor, skllav'', qe ndoshta lidhet edhe me emertimin e serbve, se serbet kur erdhen nga Siberia dhe u strehun ktu nga illiret vendas, ishin pa prona, pronat qen te illirve vendas. Por dal e ngadal ata u dynden ktu gjithni e me shume sa arriten tu thon Dardanve(illirve vendas) ikni qe ktu se kio esht toka jon tani. Pra bamirsia e Dardanve u shfrytezua nga te ardhurit, si tek istoria e gjarpit te ngrir qe fshatari e futi ne gji per ta ngrohur dhe per ta shpetu, por pasi u ngro mir ai e kafshoi fshatarin qe e kish futur ne gji.

Kosov - kose - o - v = kose - o(esht) - v = ve kose, mban kose. (tradita e kosovarve ka ken qe mbanin kose ne bres, kurse jugu i Shqiperise mbante spata te vogla ne bres).

Sa per dieni, vet jam nga jugu, por emri ''tosk'' nga italishtia e vieter esht ''tosco = i hidhur; helm shum i fort'', pra e kunderta e e kuptimit te fisit verior ''dore; dor-dan = dor-dhan''. Pra ''tosk = i hidhur/ i keq; koprac, etj'', pra esht emertim i kundert me ate ''dor'' dhe ''dardan'' qe kish fisi verior i illiris.

Vazhdoim me element te tier te gjuhes(glues).

Greq. e sotme nuk ka elementet perberse te fialve te greq. se lashte, kta element perberes jane vetem te gjuhes shqipe;

-greq. e sotme nuk ka nyiet(niet) ‘’k, g, c, ç = q’’(por ka ‘’pu’’);
-nuk ka ‘’t, te’’(por ka ‘’na’’);
-nuk ka ‘’pi; ma; fa = bë, ba’’(por ka ‘’kano’’);
-nuk ka ‘’l, le; leshoi’’(por ka ‘’afino’’);
-nuk ka folien ndimese ‘’a, ash, asht, esht, isht, etj forma te ksai folie me te tiera zanore(por ka ‘’ine’’);
-nuk ka foliet ‘’i = hy’’; dhe ‘’ri = ry’’(bor ka ‘’bi’’), etj, etj, elemente baze qe formoin fialet e greq. se lashte dhe qe ekzistoin sot vetem ne gluen shqipe dhe qe fakton se kush jane greket e lashte orgjinale.

-nuk ka ''ek = hek'', ''ap = hap; jap; lart'', etj elemente fial formuse te greqishtes se lashte, te cilat i perkasin vetem shqipes dhe qe tregon se kush jan greket e lashte te vertete.

''Greket'' nuk kan fare arsye pse te veçohen nga shqiptaret; -ne se shqiptaret kan ni far ndarie ''veri - jug = gigeni - toskeni = Doret - Ionet''; -''greket'' jan ni perzierie e te dy ktyne fiseve qe u be ne 1200 - 900 para krishtit, dhe emni ''ellin = illin = illir'' u vu prei Dorve te zbritur ne Peloponez, dhe se qen Doret(gegenia) ata qe bashkun gjith ''greqin'' me emnin ''ellin = illin'', dhe se ishin Doret(gegnia) e zbritur ne Pelopones ata qe i dhan edhe tonin gjues(glus) se lashte greke.

Shenim: Ne lashtesi emri i Egjiptit ka ken ''Pella = vend me diell(auto)''; -pella = p - ell(yll; illios = diell) - a = ellin'', etj; -apo: ''Pella = piell - a = piell, ben, prodhon = vend i begat''; -''Pella = Egjipt'' esht ne fialorin latinisht-greqisht, ribotim ne greqisht ne 2005(autori grek Stef. Kumanudhi)''; -ndoshta nga ka dal edhe fiala ''pellasgi'', se fisi jugor Illir (i Ionikve) kish shku ne Egjipt para 1200 se para Krishtit dhe ne 1100-900 para krishtit ri dolen perseri ne Lindien e Mesme te dy fiset Illire(Illine)(Doret dhe Jonet); -edhe sot, kraina ne te mait te lumit Nile(ne anen e shkretetires) quet kraina ''Toska''; -ni pies nga kta Illir te fisit Ionik qe kishin ikur qe me pare, u rikthyn me von perseri ne ''Pelloponez'' me Danain ne krye. Kio duet te et edhe arsyia e emrit ''Pellopones = Pello(= egjiptian) - p - on(hyn) - es = Egjiptian - b - hyn - esht''; -si dhe orgjin e emrit ''pellasgi = pella(Egjipt) - as - g - i(hy) = Egjipt - asht - q - hy''; -por kta egjiptian qen illiret qe kishin shku me pare ne Egjipt dhe u rikthyn ne Greqi(Illiri) me Danain, (para zbrities Dorike ne Joni). Bile kta te kthyer, kerkonin per soin e tyre ne Athin, se u kishin then te paret qe ishin me orgjin nga Athina e Illiris.

A se kini ven re se kudo qe ka shqiptar ka edhe ''grek'' ?.

Georgi ne Kaspik dhe Albani po ne Kaspik(illiret u hapen ne Lindien e Mesme dhe ne Europ qe ne 1100 para krishtit, rreth 1000 viet para romakve).

Shqiptar ne perendim te Turqis, po keshtu edhe ''grek'' ne perendim te Turqis, po kio perzierie esht edhe ne Greqi, edhe ne Shqiperi, edhe ne Italin e jugut e kudo. Se jan dy fiset Illire(Doret=geget, e zbritur nga veriu dhe Jonet e jugut), bashkim qe u be ne shek. e 12-9 para krishtit sipas Irodotit e Thukidhidhit(historia greke e vitit par Likio, botim i 2007-2008, faqe 77-78). Dhe se 'greket' jan popullsia e qyteteve te atershme(Dor dhe Ion), ku mesohei kio glu e formulu me bashkime te fialve te shqipes(= illirishtes).

Emri ''grek'' u vu von nga romaket, me par qe ''ellin = illin; illir'', dhe akoma me par qen qytete-shtet te Ilirise (Athina, Teba(Thiva), etj).

Emri ''Ellin = illin = illir'' u vu nga nga fisi gegenisi(= i Doreve) te zbritur ne Peloponez pas 1200 se parakrishtit(sipas dy istorianve te lashte grek Irodoti e Thukidhidhi qe ietun ne shek e 5 para krishtit). Doret(= gegenia) kan pas dialektin e tyne, duke perdor me shum ''i, in'' ndai jugut qe perdorte me shume ''i, ir, ri'', sikurse: ellin, illin = illir, ne jug; -gegeni = gegeri, -ne jug; -shqipni = shqiperi; -emni = emri; -i tyne = i tyre(thot jugu), etj, etj''; -dallim ka pas edhe ne perdorimin e ''v, f'' ndaj jugut qe perdorte ''dh; th''; si: fem = them, -ne jug; -me vem foi = me dhem thoi; -fika = thika, -ne jug; etj.

Pra greket e lasht (Illinet=Illiret) kan pas dy fise(Ionet dhe Doret), dhe kto dy fise te mdhei edhe sot i kane pikerisht shqiptaret. Pra greket e lashte jan shqiptaret, por deri tani historia esht shtremberu dhe esht mbaitur e fshete nga shovinistet fqi dhe nga te korruptuarit(te blere nga agjentura e vendeve fqine) qe dreitoin shtetin dhe institucionet gjusore dhe te istoris kombtare shqiptare.

Edhe ni here:

Greket e than vet ne Tv Skai se kush jane.

Ata e thane se Greqia u çlirua nga Arvanitet dhe se shumica e Greqis fliste shqip, por me imponim te Europes dhe te princit gjerman te Bavarise qe u caktua te dreitoi Greqin e pas lufte me Turqin(Ludoviku, se i biri ''Otto'' atere qe 17 vieç), nga qe 'greket' s'mereshin vesh ndermiet tyre, ashtu si ndodhi ne Shqiperi me princin Vid dhe me Ferdinantin ne Jugosllave. Duke pas deshiren per te ringjallur Greqin e lashte, ata nxoren nga kishat gjuhen e greqishtes se lashte dhe ja vun si kusht popullit ta mesonte per te ringjallur Greqin e lasht. Por megjithate ne mbarim te luftes se dyt botrore shumica e Greqise, Ishuit dhe e vet Athines fliste shqip (sipas vet vikipedhias greke dhe Tv. SKAI), me gjith ardhiet e shumta nga Turqia(me 1923-1924 u ndoqen nga Turqia 1,5 milion ''grek'' qe zinin 54% te popullsis greke te atershme dhe duke ndiekur nikohesisht myslimanet shqip foles per Turqi e me vone per ne Shqiperi).

Pra lufta ne 'Greqi' pas ndiekies turqve kish me teper karakter fetar duke kunderven shqiptaret ortodoks kunder shqiptareve musliman, e nxitur kio edhe nga dreitusit Europian te asai koe.
Po te shikoni edhe flamuri grek ka si simbol kryqin, por paradoksi esht se vet kisha ''greke'' ka si simbol te vetin (qe e mban brenda kishes) shqipen Illire me dy krena.

Me gjithate (thuet ne vikipedhian greke dhe nga Tv grek Skai) ne mbarim te luftes 2 botrore ne shumicen e 'Greqis' dhe vete Athines flitei shqip, duke menduar se flisnin greqishten e lashte,(ne fakt qe greqishte e lashte e formes me fial te ndara, e formes se para shkrimit te gjues ne greqin e lashte, se glua ne greqin e lashte u shkrua me bashkime fialesh te thieshta illire ku u shtuan dhe disa mbaresa).

Ne vazhdim te politikes per kthim ne gjuhen e greq. se lashte u vu edhe qeveria 'greke' e pas luftes, gje qe dal nga dal arriten ta kthein ne greqisht folse shumicen e popullates Arvanite.
Po ç'ishte kio greqishtia e lashte ?

Greqishtia e lashte s'qe gje tieter, veç se shqipe(= illirishte) qe u be me bashkime te fialve ku u shtun dhe disa mbaresa (a,e,i; as, es, is: ast, est, ist; k-is; k-t-is(=q-t-ish), etj), fenomen qe ndodhi ne kohen e shkrimit te gjuhes(rreth 800 viet para krishtit) ne kohen kur u shkru gjuha e plote per her te par, si:

Nekros(i vdekur) = nek - ro - os = nuk - rro(ry, levis) - esht; -me greq. e sotme do qe: ''dhen - zi - ine'';

Dramatopios(ai qe ben drama per teater) = drama - to - pi - os = drama - te - be - esht; -me greq. e sotme do qe ''drama - na - kani - ine'', -perputhia ne zberthim per gjith fialet e greqishtes se lashte esht vetem me shqipen dhe aspak me greqishten e sotme. Une kam dashur te gjei sikur edhe ni fial te vetme te thiesht qe te ndertoet me greqishten e sotme, por s'ishte e mundur, te gjitha dalin me shqipen.

Kio gjuhe(= glu), ne pergjithsi u mesua ne qytetet e lashta greke dhe u pervetsua mir pergjithsisht nga te shkolluarit e atershem. Ai qe e pervetsoi mir, ai e trasmetoi edhe te pasardhesit dhe e trashgoi deri ne ditet tona. Pra jan popullsia illire e asai kohe qe pervetsoi kte gjuhe te formulu me bashkime te fialve shqipe(= illire). Kio gje me teper u be me ndikim te popullsis illire Dore(= gegenia) e zbritur nga veriu i Illirise, ku edhe vet emri ''ellin = illin = illir'' u vu prei dorve, dhe ''ellin'' esht e dialektit gegnis. Ata kryesisht perdoin ''i,in'' dhe jugu perdor ''i,ir'', psh: ''gegeni, -ne veri = gegeri, -ne jug''. Por aktiviteti dhe shkollat e shtetit te lashte grek u nderpren me pushtimet romake(edhe kta te fisit Ilir qen), pastai pushtimet sllave e turke. Keshtu qe, ai qe e mesoi mir ne fillim dhe e trashgoi, ata e ruiten deri ne ditet tona(dhe u vetquiten ''grek''). Pra esht e nita rrace illire. Pra greket e lashte te vertete jan shqiptaret dhe se greqishtia zbertheet vetem me shqipen e aspak me greqishten e sotme. E verteta duhet te dal ne shesh, shikoni dhe hisorin e lashte greke te vitit par likio faqe 77-78 botim i 2007-2008 se ç'thon istorianet e lashte greke Irodoti e Thuqidhidhi, ku thuhet se emri 'ellin, illin = illir' u vu nga Doret(= gegenia) qe kishin zbrit ne Peloponez ne shek 12-9 para krishtit. Shkurt greket e lasht jan shqiptar(= ellin = illin = illir), por eshte me dialektin e fisit te Dorve(= gigeni).

Por fai per kte te vertete esht i istorianeve dhe i gjutareve te dy palve(''grekve'' dhe shqiptarve), qe nuk kan then kte te vertet istorike deri me sot. Mendoi se tanet e kan be edhe nga budallalleku, edhe se ni pies e mir qe kan dreitu kto institucione kan qen te shitur te agjenturat e huaia dhe kan punu per mbulimin e ksai te vertete e per te na nxier te ardhur offsaid ketu nga Kaspiku.
U çudita, ne Nentor te 2012 bem ni vizit ne muzeumin ton arkeologjik ne Tirane(te universiteti, pran QSU, te sheshi Nen Tereza) bashke me disa studius amator te Allbanologjis. Spikeria na çoi te ni harte e lashtesise dhe ne harte qe Illiria(Lezha e Shkodra) ???!!!.

Kam pare harte te Illiris edhe ne Greqi(jugosllavia dhe ni pies e veriut shqiptar), por harte te Illirise (te ber nga vet shqiptaret) vetem me Lezhen e Shkodren, une vetem ne muzeumin arkeologjik te Shqiperis kam par ???!!!; -kush i ben kto harta dhe i ve pa asni frik ne mes te muzeumit ton kombetar ???!!!. Nuk e kuptoi se i kuit esht ky shtet dhe nga kush komandoet ky shtet???!!!. Ja bera kte vreitie spikeres, ''ohu, paske shum llafe ti'', -me tha...???!!!, etj, etj qe tregoin se instiucionet dreituse te Akademis, gjues, arkeologjis dhe i gjith shteti shqiptar nuk komandoet nga shqiptaret por nga agjenturat fqinje.
Shenim: Ne muzeumin Amerikan qe u ndertu para 200 vietesh, esht dorzu ni harte e vieter e Ballkanit ku tregoet nga Austria deri ne Krete ''I LL I R I A''.
Ne harten e muzeumit ton kombetar, Epiri qe nga Preveza deri ne Durres(por ka ken grek na tha spikeria); -Makedonia nga bregdeti i Lezhes deri siper Durrsit dhe perfundonte ne Turqi; -i bei perseri ni pyetie: ''sipas mendimit tuai shkencor, ç'popull ka pas Epiri dhe Makedonia'', ''ohu'' me tha ''mos pyet per kto, se jan probleme te nxeta, ne kemi pranuar qe Makedonia esht greke'' -me tha; -''dhe Makedonia vinte deri ne bregdetin ton, midis Durrsit e Lezhes'' -i thash; ''ohu'' me tha perseri.
Me tei spikeria na tregoi ca zbulime arkeologjike ne Apollonin e lashte dhe tha gjith qef se ato qene ndertime ''elline = greke'', ''mir i thash, por ç'popull qen kta ellinet sipas mendimit tuai shkencor ? '', -''ohu'' me tha ''popui te ardhur nga deti thon''; -i thashe: dy istorianet e lashte greke Irodoti e Thukidhidhi thon se ''ellinet = illinet, illiret'' qen ni bashkim i dy fiseve ''Ioneve, qe ishin ne jug'' dhe ''Doreve = gigenia'', qe zbriten nga veriu i Ionise ne 1200 - 900 para krishtit, dhe se e gjith greqishtia e lashte zbertheet vetem me shqipen'', -''ohu'' me tha perseri.

Degjova ne ni debat televiziv, se kur vinin te huai per te vizituar Apollonin edhe qendra te tiera arkeologjike, spikeri qe u fliste turisteve ishte grek, shoqerusi shqiptar kishte urdher nga ''tanet'' qe te largoei qe aty kur flisnin e spiegonin spikerat e ardhur nga greqia(te cilet u spiegonin turisteve se ato qen toka greke e serbe) ???!!!, -vetem ni budalla nuk do kuptonte se kush po na qeverris.
Popull shqiptar, zgjou dhe çou e zhduke kte agjenture te rrezikeshme antishqiptare, mer ne dore vete fatin tend, mos leio te grabisi e te sundoi agjentura e vendeve fqine shoviniste.

Shqiptaret qe te dalin nga ku llum, duet pa tieter te marin vet ne dor fatet e veta, te ven ne dreitim te shtetit dhe te ktyre institucioneve te rinj patriot e me die.
Qellimi i ktyre dreitusve te kapur nga agjenturat e huaia, esht shkatrrimi i plot ekonomik, kulturor, shpirteror e kombetar i popullit shqiptare, per te mbulu ni te vertet te madhe istorike, se shqiptaret jan illiret, se shqiptaret jan greket e lashte te vertete(illinet).

''Greqia'' per 15 viet rresht, ka pagu me pag te rregullt muiore çdo gjift, çoban, minoritar jo shqiptar qe banon ne Shqiperi, per te mar prei tyre votat dhe per te thene se jan shum ''grek'' ne Shqiperi.

Mendoni se Greqia nuk ka investu ne kto institucione te rendesishme te Akademis, gjues, istoris, arkeologjis dhe me agjenturen e tyre qe e kan fut ne shtetin shqiptar ???!!!, -vetem gjiftet e çobanet kan paguar me pag te rregullt muiore per 15 viet rresht, mereni vet me mend se sa kan investuar ne sektoret e gjuhes, arkeologjis dhe akadamis ne Shqiperi, i kan bler me flori ???!!!.
Fiale te tiera:
Etnikos(= kombetar, i kombit) – [etni - k - os = komb(i kombit) - q - esht; -me greq. e sotme do qe ''etni - pu - ine'', -perputhia eshte vetem me shqipen].

ku ''etni = et - ni(nji) = esht - nji = nji rrac; komb''; -me greq. e sotme ''ine - ena'', -perputhia esht vetem me shqipen; -ose : ''et(eter) - ni(nji) = kan et(at) te ni rrace''.

Epidemia(= semundie infektuse qe i kap te gjith) = epi(= ipi, hipi; mbi; teper, shume) - dem - i(hy) - a = mbi - dem - hy - esht = hyn(ben) mbi - dem''; -me greq. e sotme do qe: ''pano - xalazma - beni - ine'', -perputhia esht vetem me shqipen; -ose ''epi(ipi, mbi) - d -e(hy) - mi - a = epi(ipi, mbi; shume) - t - hy - be - a = shum hyn(perapet), -me greq. e sotme do qe: ''pano - na - beni - kani - ine'', -perputhia esht vetem me shqipen.
Utopia(= qe nuk te baet, e parealizushme) = u(uk, nuk, jo) - to - pi - a = uk - te - be - a = qe u(uk) baet.(dihet se ''ë'' dhe ''b'' ne lashtesin ''illine = illire'' nuk kish); -me greq. e sotme do qe ''dhen - na - gjini - ine'', -perputhia si kudo esht vetem me shqipen.
Energia(= energji’a) = en(hyn) - ergi(= pune) - a = hyn(= ben) - pune - a; -me greq. e sotme do qe: ''beni - ergi - ine'', -vec ''ergi'' qe ne dialektin Dorik qe ''pono = pune'' te tierat jan shqipe si e sotmia.

Se illinet(= illiret) kishin dy fise (Ionet dhe Doret(= gigeni)), dhe natyrisht qe kish edhe ndryshime dialektore. Sot me gjith kto shkolla, komunikim, telekomunikim e komunikacion dhe perseri ekzistoin dialektet, po atere kur nuk qen kto a s'ishin ma te shumta dialektet ?.

Iperbole(= e zmadhuar tei mase) = iper(= ip, hip, mbi; teper) - b - o(hy) - le = teper - b - hy - le; -me greq. e sotme do qe: ''iper - kani - bi - afini'', -perputhia si kudo esht vetem me shqipen.
Antidoto(= e kundert me diçka) = anti - d - o(hy) - t - o = anti - t - hy - t - o(= a, asht); -dhe: ''anti-dhoto(dhenie)''.

Labirinto(= vend me shum hyrie e dalie) = la - be - rin - t - o = la - be - ryn - t - o(a, asht); -me greq. e sotme do qe ''afini - kani - bi - na - ine'', -si kudo perputhia eshte vetem me shqipen. Mund te et dhe ''lapirinto = l - ap(shum, mbi) - rin - t - o''.

Aromatiko(= aromatik(a), gje apo bim me arom) = aroma - t - i(hy) - k - o; -me greq. e sotme do qe: ''aroma-na-beni - pu - ine''; -si kudo perputhia esht vetem me shqipen.

Ku ''aroma = ar(er) - o - ma = er - o - ma(ba; mba)''; -me greq. e sotme do qe ''anemo - ine - krata(kani)''; -si kudo perputhia eshte vetem me shqipen.

Profet(= qe i para fot(thot) gjerat) = pro - fet - o = para - fot(thot) - o; -me greq. e sotme do qe ''prin-pi-ine'', -si kudo perputhia esht vetem me shqipen; -‘’fot(=thot)’’ esht e gegerishtes.

Enigma(= e fshet, e pa zbulushme) = eni - g - ma = eni(hyn) - q - ba = hyn; e fshet, e mbulu; -me greq. e sotme do qe ''beni - pu - kani'', -si kudo perputhia esht vetem me shqipen.

Kroniko(= e kohes; qe ndoth shpesh) = kron - i(hy) - k - o = kron(= koe) - hy - q - o; -me greq. e sotme do qe: ''kron - beni - pu - ine''; -si kudo perputhia esht vetem me shqipen veç ''kron(= koe)'' qe vien nga ''keros = ke(ko, koh) - ro - os = ko - ry - esht''; -dhe ''kron = k(o) - ron(ryn) = ke(ko) - ryn(shkon, kalon) = ko - ryn(shkon, kalon''; -me greq. e sotme do qe: ''pu - beni''; -si kudo zberthimi baet vetem me shqipen. etj, etj, nuk esht nevoja ti analizojm te gjitha por te gjith e kuptojn qe greqishtia e lashte zbertheet vetem me shqipen.

Natyrisht ka pas edhe dialekte me disa ndryshime fialesh te fisit Ionik ndai atij Dorik.

Zgjedhimi i folieve ''hy = i', dhe ''ry = ri'' -siç ka ken perdor në greq. e lashte(illini = illiri)''; -zanoret dhe kto folie te shkipes(te ndertume me gjith lloet e zanoreve), niet shkipe ''k,g,ç; d,t'' dhe folia ''est = esht'', jane baza e ndertimit te fialorit gluesor te gjithe Europes, se shqiptaret(dy fiset illire ''Ionet dhe Doret(= gigenia)''), jan greket e lashte te vertete.

Ni nga gabimet me te mdha ishte hekia e dialektit te gegerishtes, duke zhduk bashk me zhdukien e sai edhe shume fiale te rendesishme fialformuse te greqishtes se lashte(mir menyra e te folurit, por fialet qe jan ende ne perdorim te perditshem perse i kan zhdukur nga fialori ???!!).
Folia ''hyj; hy = i' ''.(shikoni dhe deformimet e bera ndai folies ''hy; hyj = i' '' me shkrimin e ri te shkipes, ku (j)an shtu ‘’h; y; j; ë).
Menira Defto're
Koha: E tashme E pa kry'er E kry' e thieshte

sot - greq.lashte sot - gr.lashte sot - gr.e lashte
hyj -i' hyja -i'-a hyra -ir-a
hyn -in hyje -i'-e hyre -ir-e
hyn -in hynte -in-te hyri -ir-i
hyjmë -im hynim -i'n-im hymë -im
hyni -i'ni hynit -i'n-it hytë -it
hyjnë -i'n hynin -inin hynë -in
Shiko dhe deformimet qe ndodhin ne shqip me futien e shkrimit te ri te shqipes, ku u shtuan ''h, y, j, ë''.
Menirat: Lidho're(koha e tashme): Urdhero're(e tashme)

të hyj -t-i' hyr -ir
të hysh -t-is(hysh) hy -i;
të hyjë -t-i'
të hyjmë -t-im
të hyni -t-ini hyni -i'ni
të hyni -t-in

Folie tieter qe esht fial formuse qe ne lashtesi, esht folia e shkipes ‘’ri = ry’’; -por kte folie te shqipes e sho se esht zhdukur nga fialori i sotem i shkipes???!!!; -kio folie ‘’ri = ry’’ esht ni nga foliet baze te kri'imit te fialve te greq. se lashte dhe qe aktualisht esht ne perdorim te perditshem ne gjithe Shqiperine, dhe esht simotra e folies tieter ''hy; hyj = i' ''; -perse esht zhdukur nga fialori qe kan ber gjutaret dhe ''akademiket tan'', kur ajo esht ne perdorim te perditshem dhe ne ni menyr krei normale ???!!!. ''OOO po s'esht nevoia'' me than te instituti i gjuhes dhe gjutaret tan te fakultetit e te Akademis(S. Mansaku dhe R. Memushaj), ''deri sa esht folia hyi, skemi pse ta vem edhe ryi'', -me than. Shume e çudiçme kur i degjon kto fial nga profesoret dhe nga ''Akademiket tan'' ???!!!. Sipas tyre ne duhet ti zhdukim gjith fialet sinonime dhe te lem vetem nga ni fial per çdo emertim ???!!!.

Shkruar nga Margarit Lilo (Marre nga Shqiperia.com)
 

admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 22, 2011
Postime
317
Pikët
0
Vendndodhja
Ke kodra e kuqe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Admiral ketu nuk jam dakort me ty, Basha me Salen u munduan qe ta kthenin ne favorin e tyre ta politizonin protesten Sala u munu me bo ate qe boni ne 91 te merte protesten ne dore dhe mire ua bene qe i ndoqen kishte dhe deputet te tjere te djathte ne proteste qe protestonin si prinder :)
Shume e drejte,,,qe te mos jesh dakort me mua,,,, po me standarte(te dyshimta)te dyfishta nuk maten gjerat,,,, per mendimin tim opozita i bente nder protestes,,,, kurse pozita i bente nder hipokrizise -profesor-
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Dhjetëra qytetarë fierakë udhëtojnë çdo ditë drejt Tiranës për të kryer një sasi analizash specifike të gjakut që lidhen kryesisht me përcaktimin hormonal, hemoglobinën, etj, pasi poliklinika e qytetit nuk e ofron këtë shërbim. Aparatura e posaçme që i është dhuruar poliklinikës nga një firmë farmaceutike është më defekt dhe sipas drejtuesve të shëndetësisë në Fier, riparimi i saj është i pamundur për shkak të çmimit të lartë. Ndërsa askush nuk mund të japë shpresë për riparimin e kësaj aparature apo blerjen e një të reje, analizat e posaçme të gjakut nuk kryhen as në klinikat private të qytetit, çka bën që përditë drejt QSUT në kryeqytet të paraqiten qytetarë nga Fieri që kanë nevojë për një shërbim të tillë.

(Vizion Plus)
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Borxhet e kompanisë “Belle Air” ndaj buxhetit të shtetit janë 6 milionë euro, në banka të ndryshme detyrimet janë 10 milionë euro, rreth 4 milion euro janë detyrime të pashlyera ndaj furnitorëve dhe klientëve të tjerë, ku përfshihen edhe biletat e prera në avancë nga pasagjerët. Me këtë bilanc detyrimesh kompania ka shpallur falimentin dhe më pas ka vijuar të pres edhe 52 mijë bileta të tjera, të cilat sipas ligjit të falimentit në fuqi rrezikojnë të mos u dëmshpërblehen qytetarëve. Shifrat janë bërë të ditura nga tre ministra të kabinetit “Rama”. Tre ministrat e linjës, përkatësisht ai i Financave. Shkëlqim Cani, i Ekonomisë, Arben Ahmetaj dhe i Transporteve, Edmond Haxhinasto, kanë raportuar përpara deputetëve të Komisionit të Ekonomisë në lidhje me falimentin e kompanisë.

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, deklaroi se kjo kompani kishte 5 vite që nuk paguante taksa. Sipas tij, “Belle Air”, kishte 6 milionë euro taksa për të paguar, për të cilat qeveria i kishte ofruar që t’i paguante me këste. Ndërsa ministri Arben Ahmetaj tha se, “Belle Air” siguronte 3.5 milionë euro fitim në vit. Ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto ka deklaruar se, kompania “Belle Air” kishte pozita monopol, por nuk respektonte asnjë kusht dhe kompania nuk përfillte ankesat e pasagjerëve dhe slotet e fluturimeve. Ndërkohë, ish ministri i Financave, Ridvan Bode, u ndal në dëmin që iu është shkaktuar qytetarëve në këtë rast të cilëve iu janë shitur bileta dhe që tashmë janë të parimbursuara. Për të mos u përsëritur raste të tilla në të ardhmen, Bode kërkoi garanci për qytetarët, çka ligji aktual nuk ua ofron. Madje, jo vetëm për shërbimin ajror, por masa duhet të merren për të gjitha kompanitë që ofrojnë shërbime ndaj qytetareve: si telefonia; shërbimi urban, ai detar, etj. Komisioni

Sipas tyre, faktorët kryesorë që sollën këtë faliment ishin favorizimi i kompanisë nga qeveria e mëparshme në mos pagimin e taksave, monopoli që kishte në treg dhe keqmenaxhimi i saj. Sipas ministrit të Financave, Shkëlqim Cani, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve po përgatit dosjen e plotë të kësaj kompanie dhe dërgimin për ndjekje penale. Ndërkohë ai i bëri thirrje drejtuesve të kësaj kompanie që të hyjnë në negociata me qeverinë për shlyerjen me këste të vlerës prej 6 milionë eurove që i ka detyrim administratës fiskale. Do të hapim tregun për të zhdukur monopolin, tha ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto, sipas të cilit, kanë filluar shqyrtimet e kërkesave nga kompani të tjera. "Në fund, fare afërsisht ne shkojmë në një shumë prej 6 milionë euro dhe ka një pyetje dhe për këtë.

Themi që kjo është një shoqëri që ka zhvilluar një aktivitet me një xhiro relativisht të lartë mbi 100 milionë euro në vit. Është pak e errët që mbetet përsëri një pikëpytje për tu zgjidhur në kohë se të gjitha detyrimet që kjo shoqëri tregtare ka ndaj bankave, detyrime ndaj të tretëve, aeroportit, etj si dhe detyrime ndaj buxhetit, është mbi 20 milionë euro. Kjo është një çështje mjaft për t'u vënë në dyshim si organe shtetërore nuk kanë bërë një analizë të gjendjes"- tha ministri Shkëlqim Cani. "Për qytetarët që ndoshta nuk e dinë se çfarë do të thotë kjo është një pagesë e drejtpërdrejtë që qytetarët bëj- në në çmimin e biletës prej 10 euro, e cila shkon në buxhet të shtetit drejtpërdrejt dhe kompania apo aeroporti janë agjentë të buxhetit të shtetit. Pra, një 10 euro e cila është paguar në kohë reale dhe nuk ka shkuar në buxhet të shtetit.

Pra, kompania në rastin konkret ka përdorur në operacionet e veta para të cilat i takojnë buxhetit të shtetit. Ka operuar me paratë e tatim paguesve në dëm të buxhetit të shtetit"- tha ministri Arben Ahmetaj. "Kemi një situatë thuajse monopoli në treg, mbi 50 % të tregut. Asnjë avion i kësaj kompanie nuk ishte regjistruar në Tiranë, që është kërkesë ligjore. Pra, ishte një favor i madh që i ishte bërë kësaj kompanie. Cilësia e operacioneve të saj linte shumë për të dëshiruar. Është kompania emblemë për mosrespektimin e sloteve dhe të orareve. Dhe emblemë përsa i takon vonesave"- tha ministri Haxhinasto.

Biletat në avancë

Ministria Arben Ahmetaj ka deklaruar se, “Belle Air” siguronte 3.5 milionë euro fitim në vit. Sipas tij, kompania gjatë falimentimit shiti në avancë 52 mijë bileta. Ahmetaj tha se, deri në momentin e falimentit kompania kishte 53 për qind të tregut ajror. Ministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka deklaruar në komision se, kompanisë i ishte kërkuar që të mos priste bileta, por ajo ka vazhduar. Ministri i Transporteve, tha se, qeveria kishte interes që të mos bllokonte kompaninë pasi kishte prerë 52 mijë bileta, ndërsa punësonte qindra njerëz. Sipas tij, kjo kompani nuk ka respektuar dhe nuk ka paguar asnjë detyrim aeroportual.

Braçe: Qeveria “Berisha” favorizoi kompaninë 8 vjet

Kompania “Belle Air” është krijuar ne vitin 2005 dhe prej atij viti është favorizuar në mënyrë qeveritare, kuptuar në këtë mbështetjen e çdo agjencie shtetërore si rregullator i fushës. por edhe nga organet fiskale të Qeverisë. Kompania për shkak të kësaj ndihme është rritur aq sa në vitin 2013 zotëronte rreth 53- 56% të tregut dhe në një pjesë të madhe të destinacioneve të saj ka operuar si monopol i pastër. Kompania “Belle Air” nuk ka patur asnjë avion të saj të regjistruar në Shqipëri në shkelje të ligjit dhe ka patur deri tani në fund vetëm 7 avionë në operim një numër shumë i vogël kur ke parasysh destinacionet e saj. Cilësia shërbimit ishte skandaloze, kur referohen shifrat 30% të fluturimeve të deklaruara të anuluara dhe 12% të fluturime me vonesa të thella.

Bllokimi i llogarive ka zgjatur vetëm 2 ditë, pas tyre llogaritë janë zhbllokuar pas një marrëveshje mes Qeverisë dhe kompanisë e cila parashihte shlyerjen e detyrimit me këste, në kohë, por përmes një garancie bankare për shlyerjen e këtyre detyrimeve. Kompania pavarësisht kërkesës për faliment ka vijuar të shesë bileta deri me datën 27 nëntor; kjo ka ndodhur edhe pse që në muajin tetor kompanisë Belle Air i është kërkuar të ndërpresë shitjen e biletave. Qeveria garantoi se ka nisur një hetim gjithpërfshirës për këtë kompani dhe në rast të konsumimit të veprave penale nga ana e kompanisë dhe zyrtarëve të shtetit, atëherë nga hetimi administrativ do të kalohet në hetim penal. Qeveria garantoi se agjencia e parandalimit dhe luftës ndaj pastrimit të parave ka nisur një hetim të plotë në gjurmim të parave të kompanisë, zbulim të destinacionit të tyre.

(Shekulli)
Marre nga Shqiperia.com
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,611
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Përgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Policia e Tiranës pas një hetimi një mujor në kuadër të operacionit policor “Skaner 2013”, në ambjentet e Qëndrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, ka bërë arrestimin në flagrancë të shtetasve, Arben Mhill Doda, 48 vjeç banues në Tiranë.

Ai pasi dyshohet se ka konsumuar veprën penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

Ndërsa shtetasit tjetër Ilir Luigj Broqaj, 41 vjeç, me detyrë shef i sektorit të kirurgjisë pranë QSUT-së, është arrestua nga autoritetet vendase pasi dyshohet se ka konsumuar veprën penale, “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Nga hetimet e kryera në kuadër të këtij procedimi penal, ka rezultuar se shtetasi Arben Doda, ish punonjës i sigurimit të QSUT-së, u merrte qytetarëve të ndryshëm shuma nga 15.000 deri në 17.000 lekë të reja në funksion të kryerjes së skanerit të përgjithshëm në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Ç'ështja do t’i kalojë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësorë Tiranë, për hetim të mëtejshëm.

Shekulli
(Marre nga Shqiperia.com)
 
Top