• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Me tërhoqi vëmëndjen ky shkrim...

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
27,657
Pikët
113
Si tha blendi klosi virusi vjen edhe nga muzika
Ne kohen e Enverit, thoshte nje rob i plakes, qe kishte mbaruar ne Paris, dhe partizan,..

"Kemi nje gomar ne krye",

e merrnin e fusnin te 5,

P.s

Tani na kane mbyt krricat,..

Gjynof, se bohen sallam i mire thone.

P.P.S

Paska rilindur edhe nje rilindas i ri,..:D
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
27,657
Pikët
113

Te Cilja, te marrin makinat perpara,..
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,988
Pikët
113
U përfshi në një sherr me thika në Angli, 22-vjeçari shqiptar humb jetën në spital.


Cfar te shkrujm....ngushellime familiareve.

Faziti....
Mire e ke <baby>,kur ne hallat nga korqa dun me u rinu,pasiqe ne parajse do bojne vetem party dhe....IDIOTESIRAT me fantazma,na i kan lon NEVE(si puna ime me i llaf) ne purgator.

KAQ.
 

je suis de retour

je suis de retour
Anëtar
Apr 5, 2021
Postime
132
Pikët
43
Njerezimi e ka memorjen shume te shkurter. Lexoni me poshte:

Artikujt i referohen te njejtit eksperiment.


Google Translated.

Eksperimenti "Univers-25": si parajsa u bë ferr

Për popullatën e minjve, si pjesë e një eksperimenti shoqëror, ata krijuan kushte parajsore: furnizime të pakufizuara të ushqimit dhe pijeve, mungesa e grabitqarëve dhe sëmundjeve, hapësirë e mjaftueshme për riprodhim. Sidoqoftë, si rezultat, e gjithë kolonia e minjve u zhduk. Pse ndodhi kjo? Dhe çfarë mësimesh duhet të marrë njerëzimi nga kjo?

Etologu amerikan John Calhoun zhvilloi një seri eksperimentesh të mahnitshme në vitet 60 dhe 70 të shekullit XX. Si eksperimentale D. Calhoun zgjodhi brejtësit pa ndryshim, megjithëse qëllimi përfundimtar i kërkimit ka qenë gjithmonë parashikimi i së ardhmes për shoqërinë njerëzore . Si rezultat i eksperimenteve të shumta mbi kolonitë e brejtësve, Calhoun formuloi një term të ri, "lavaman i sjelljes", që tregon kalimin në sjellje shkatërruese dhe devijante në kushtet e mbipopullimit dhe mbipopullimit. Me kërkimin e tij, John Calhoun fitoi një famë në vitet '60, pasi shumë njerëz në vendet perëndimore përjetuan bumin e foshnjave të pasluftës, filluan të mendojnë se si mbipopullimi do të ndikojë në institucionet sociale dhe secilin person në veçanti.

1621248967173.png

Eksperimenti i tij më i famshëm, i cili bëri që një brez i tërë të mendonte për të ardhmen, ai e kreu në 1972 me Institutin Kombëtar të Shëndetit Mendor (NIMH). Qëllimi i eksperimentit "Univers-25" ishte të analizonte efektin e dendësisë së popullsisë në modelet e sjelljes së brejtësve. Calhoun ka ndërtuar një parajsë të vërtetë për minjtë në një mjedis laboratorik. U krijua një tank, me përmasa dy me dy metra dhe një lartësi prej një metër e gjysmë , nga i cili subjektet nuk mund të dilnin. Brenda rezervuarit, mbahej një temperaturë konstante e rehatshme për minjtë (+20 ° C), ushqimi dhe uji ishin të bollshme dhe u krijuan fole të shumta. për femrat. Çdo javë, rezervuari pastrohej dhe mirëmbahej në pastërti të vazhdueshme, u morën të gjitha masat e nevojshme të sigurisë: shfaqja e grabitqarëve në rezervuar ose shfaqja e infeksioneve masive u përjashtuan. Minjtë eksperimentalë ishin nën mbikëqyrje të vazhdueshme të veterinerëve, statusi i tyre shëndetësor monitorohej vazhdimisht. Sigurimi i sistemit për të siguruar ushqim dhe ujë ishte aq i menduar sa që 9500 minjtë mund të hanin në të njëjtën kohë, pa përjetuar ndonjë shqetësim, dhe 6144 minj konsumojnë ujë dhe nuk përjetojnë ndonjë problemet Kishte më shumë se hapësirë të mjaftueshme për minjtë, problemet e para të mungesës së strehimit mund të lindnin vetëm kur popullsia arrinte mbi 3,840 individë. Sidoqoftë, një numër i tillë minjsh nuk kanë qenë kurrë në rezervuar, madhësia maksimale e popullsisë shënohet në nivelin e 2200 minjve.
1621248976664.png


Eksperimentet dhe artikulli artoval që nga hapësira brenda rezervuarit katër palë minj të shëndetshëm, të cilave iu desh pak kohë për tu mësuar, për të kuptuar, në ndonjë përrallë miu që ishin, dhe filluan të shumohen shpejt. Calhoun e quajti periudhën e zhvillimit faza A , por që nga momenti i lindjes së viçave të parë , faza e dytë B. Kjo është faza e rritjes eksponenciale të popullsisë në rezervuar në kushte ideale, numri i minjve dyfishohet çdo 55 ditë. Duke filluar nga dita 315 e eksperimentit, shkalla e rritjes së popullsisë u ngadalësua ndjeshëm, tani numri u dyfishua çdo 145 ditë, gjë që shënoi hyrjen në fazën e tretë C. Në atë moment, rreth 600 minj jetuan në rezervuar, një hierarki e caktuar dhe u formua një jetë e caktuar shoqërore. Tani ka më pak hapësirë fizikisht se sa ishte më parë.

1621248984107.png


U shfaq një kategori e "dëbuarve", të cilët u dëbuan në qendër të tankut, ata shpesh u bënë viktima të agresionit. Ishte e mundur të dallohej grupi i "dëbuarve" nga bishtat e kafshuar, flokët e shqyer dhe gjurmët e gjakut në trup. Të dëbuarit përbëheshin kryesisht nga individë të rinj të cilët nuk gjetën një rol shoqëror për veten e tyre në hierarkinë e miut. Problemi i mungesës së roleve të përshtatshme shoqërore u shkaktua nga fakti se në kushte ideale rezervuari, minjtë jetuan për një kohë të gjatë, minjtë e plakur nuk u bënin vend brejtësve të rinj. Prandaj, agresioni shpesh drejtohej ndaj gjeneratave të reja të individëve të lindur në tank. Pas dëbimit, meshkujt u prishën psikologjikisht, treguan më pak agresion, nuk dëshironin të mbronin femrat e tyre shtatzënë dhe të luanin ndonjë rol shoqëror. Edhe pse ata sulmuan në mënyrë periodike oseindividë të tjerë nga shoqëria e "dëbuar", ose ndonjë minj tjetër.

Femrat që përgatiteshin për lindje bëheshin gjithnjë e më nervoze, pasi si rezultat i pasivitetit të shtuar mes meshkujve, ato u bënë më pak të mbrojtura nga sulmet aksidentale. Si rezultat, femrat filluan të shfaqnin agresion, shpesh luftuan, duke mbrojtur pasardhësit. Sidoqoftë, në mënyrë paradoksale, agresiviteti nuk drejtohej vetëm ndaj të tjerëve dhe jo më pak agresivitet u shfaq në lidhje me fëmijët e tyre. Shpesh, femrat vrisnin të vegjlit e tyre dhe zhvendoseshin në foletë e sipërme , bëheshin vetmitare agresive dhe refuzonin të shumoheshin. Si rezultat, niveli i lindjeve ka rënë ndjeshëm dhe vdekshmëria e kafshëve të reja ka arritur nivele të konsiderueshme.

Së shpejti filloi faza e fundit e ekzistencës së parajsës së miut - faza D ose faza e vdekjes, siç është e saj emëruar nga John Calhoun. Simboli i kësaj faze ishte shfaqja e një kategorie të re minjsh të quajtur "të bukur". Ato përfshinin meshkuj që demonstronin sjellje jo karakteristike për speciet, duke refuzuar të luftonin dhe luftonin për femrat dhe territorin, duke mos treguar dëshirë për t'u çiftuar dhe të prirur për një mënyrë jetese pasive. Të "bukurit" vetëm hëngrën, pinë, fjetën dhe qëruan lëkurat e tyre, duke shmangur konfliktet dhe duke kryer ndonjë funksion shoqëror. Ata morën një emër të tillë sepse, ndryshe nga shumica e banorëve të tjerë të tankut, trupat e tyre nuk kishin gjurmë të betejave të ashpra, shenja dhe flokë të shqyer, narcizmi dhe narcizmi i tyre u bënë legjendë. Gjithashtu, studiuesit u godit nga mungesa e dëshirës midis "të bukurve" për t'u çiftuar dhe riprodhuar, midis valës së fundit të lindjeve në tank, "të bukura" dhe femra beqare, duke refuzuar të riprodhohen dhe duke ikur në pjesën e sipërme fole tankesh, u bënë shumica.


Mosha mesatare e një miu në fazën e fundit të ekzistencës së një parajse të miut ishte 776 ditë, që është 200 ditë më e lartë se kufiri i sipërm i moshës riprodhuese. Shkalla e vdekshmërisë së kafshëve të reja ishte 100%, numri i shtatzënive ishte i parëndësishëm dhe së shpejti ishte 0. Minjtë e rrezikuar praktikuan homoseksualitet, sjellje devijante dhe agresive në mënyrë të pashpjegueshme në kushte të tepërta të burimeve vitale. Kanibali lulëzoi gp etj. Dhe ndërsa ishin ushqim të bollshëm, femrat nuk pranuan të rritnin këlyshë dhe i vranë. Minjtë vdiqën shpejt, në ditën e 1780-të pas fillimit të eksperimentit, banori i fundit i "parajsës së miut" vdiq.

Duke parashikuar një katastrofë të tillë, D. Calhoun, me ndihmën e kolegut të tij Dr. H. Marden, kreu një seri eksperimentesh në fazën e tretë të vdekjes. Disa grupe të vogla minjsh u hoqën nga rezervuari dhe u zhvendosën në kushte po aq ideale, por edhe në kushte të popullsisë minimale dhe hapësirës së lirë të pakufizuar. Asnjë grumbullim dhe agresion brenda specifik. Në fakt, femrat "e bukura" dhe beqare u rikrijuan kushtet në të cilat 4 çiftet e para të minjve në tank u shumuan në mënyrë eksponenciale dhe krijuan një strukturë shoqërore. Por për habinë e shkencëtarëve , femrat "e bukura" dhe beqare kanë të vetat sjellja nuk u ndryshua, ata refuzuan të çiftëzohen, riprodhohen dhe kryejnë funksione shoqërore në lidhje me riprodhimin. Si rezultat, nuk kishte shtatzëni të reja dhe minjtë vdiqën nga pleqëria. Rezultate të ngjashme ishin të ngjashme në të gjitha grupet e zhvendosura . Si rezultat, të gjithë minjtë eksperimentalë vdiqën në kushte ideale.

1621249078029.png

John Calhoun krijoi teorinë e dy vdekjeve nga rezultatet e eksperimentit. "Vdekja e parë" është vdekja e shpirtit. Kur të porsalindurit Për individët nuk kishte vend në hierarkinë shoqërore të "parajsës së miut", atëherë kishte mungesë të roleve shoqërore në kushte ideale me burime të pakufizuara, kishte një konfrontim të hapur midis të rriturve dhe brejtësve të rinj, dhe niveli i agresionit të pamotivuar u rrit . Një popullsi në rritje, një rritje e turmës, një rritje e nivelit të kontaktit fizik, e gjithë kjo, sipas Calhoun, ka çuar në shfaqjen e individëve të aftë për vetëm sjelljen më të thjeshtë. Në një botë ideale, në siguri, me bollëk ushqimesh dhe uji dhe mungesë grabitqarësh, shumica e individëve vetëm hëngrën, pinë, fjetën dhe kujdeseshin për veten e tyre. Një mi është një kafshë e thjeshtë, për të modelet më komplekse të sjelljes janë procesi i njohjes së një femre, riprodhimi dhe kujdesi për pasardhësit, mbrojtja e territorit dhe këlyshëve, pjesëmarrja në grupe hierarkike shoqërore. Minjtë e thyer psikologjikisht refuzuan të gjitha sa më sipër. Calhoun e quan këtë refuzim të modeleve komplekse të sjelljes " vdekja e parë " ose " vdekja e shpirtit". Pas parë vdekjes, fizike vdekja ( "e dytë vdekje " në terminologjinë Calhoun-së) është i pashmangshëm dhe është një çështje e një kohe të shkurtër. Si rezultat i " vdekjes së parë " të një pjese të konsiderueshme të popullsisë, e gjithë kolonia ishte e dënuar të zhdukej edhe në kushtet e "parajsës".


Calhoun u pyet një herë në lidhje me arsyet e shfaqjes së një grupi brejtësish "të bukur". Calhoun bëri një analogji të drejtpërdrejtë me një person, duke shpjeguar se një tipar kryesor i një personi, fati i tij natyror, është të jetojë në kushte presioni, tensioni dhe stresi. Minjtë, të cilët braktisën luftën, zgjodhën lehtësinë e padurueshme të qenies, të shndërruar në "bukuritë" autike të afta për vetëm funksionet më primitive, duke ngrënë dhe duke fjetur. "Burrat e pashëm" braktisën gjithçka të vështirë dhe kërkuese të stresit dhe, në parim, u bënë të paaftë për një sjellje kaq të fortë dhe komplekse. Calhoun tërheq paralele me shumë burra modernë, të aftë për vetëm aktivitetet më rutinë, të përditshme për të ruajtur jetën fiziologjike, por me të ndjerin tashmë shpirti Kjo reflektohet në humbjen e krijimtarisë, aftësinë për të kapërcyer dhe, më e rëndësishmja, të jesh nën presion. Refuzimi për të pranuar sfida të shumta, ikja nga stresi, nga një jetë me luftë të plotë dhe kapërcim - kjo është " vdekja e parë " në terminologjinë e John Calhoun ose vdekja e shpirtit, pas së cilës vjen vdekja e dytë , në mënyrë të pashmangshme , kjo kohë e trupit.

Mbase keni akoma një pyetje pse eksperimenti i D. Calhoun u quajt "Univers-25"? Kjo ishte përpjekja e njëzet e pestë nga shkencëtari për të krijuar një parajsë për minjtë, dhe të gjithë ata të mëparshmit përfunduan me vdekjen e të gjithë brejtësve eksperimentalë ...


http : // www . youtube . com / shikoj ? v = 0Z760XNy4VM
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,753
Pikët
113
tu es de retour,
a ka mundesi te maresh disa nga forumi e te vijosh eksperimentin e kal-hunit. Fillo me ata qe po merren me problement e palestines - do habitesh nga perfundimet ...
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
9,452
Pikët
113
Vendndodhja
Planet earth
Nuk e di çfare do kete ndodhur por me doli para ky shkrimi dhe e lexova. Me ngjalli te njejten ndjesi qe e perçon nepermjet shkrimit . Sikur une te gjendesha ne nje pozite te tille prinderore me siguri do behesha kriminele. Jane raste ku gjakftohtesia nuk punon. Si ka mundesi qe nuk kane frike keta bastarde kriminela? Te pakten nga prinderit apo te afermit e ketyre femijeve , ne mos nga shteti. Edhe sikur prinderi me i mjeruar te ishte do ta merrte hakun e femijes se vet! Per ata jetojme.

 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
1,437
Pikët
113
Vendndodhja
Earth
Nuk e di çfare do kete ndodhur por me doli para ky shkrimi dhe e lexova. Me ngjalli te njejten ndjesi qe e perçon nepermjet shkrimit . Sikur une te gjendesha ne nje pozite te tille prinderore me siguri do behesha kriminele. Jane raste ku gjakftohtesia nuk punon. Si ka mundesi qe nuk kane frike keta bastarde kriminela? Te pakten nga prinderit apo te afermit e ketyre femijeve , ne mos nga shteti. Edhe sikur prinderi me i mjeruar te ishte do ta merrte hakun e femijes se vet! Per ata jetojme.

dhunimi seksual eshte dhuna me e madhe psikologjike qe mund ti besh nje njeriu e cfare pasoja ka per nje femije me mire mos ta mendosh fare, kto jan shume gjera te renda se njeriu mban cdo gje qe i vje nga zoti ama ta durosh kete krim eshte e pa imagjinueshme edhe me keto raste jam PRO HAKMARJES, sepse ska terapi ska psikolog qe i sheron ato dhimbje nga ai femije/person edhe gjithmon do ta ndjekin si hije nga pas, ai femij gjithmon do jet me i terhequr nga dhuna edhe ne kohe zgjatje do behet agresiv ose vet nga ato qe perdorin dhunen fizike.
me nje fjale jeta e atij femiju vec se eshte shkaterruar edhe per kete nese ka ai femije familje le ti vrasin qelbesirat sepse ligji i denon pake kto pedofilet, ne fakt kto duhet ti lysh me benzin edhe te ju vesh zjarrin.
jo vetem ne shqiperi qe nuk marin denimin e duhur por edhe ne shtete tjera ta keni te qarte se pedofilet i mbron vet shteti edhe pastaj i fusin te grupi i njerzve me (cregullime mendore) mirpo per pedofilin ska Terapi sepse eshte dicka qe vet ato meshuj e posedojn edhe jan thjesht perversiteti i tyre dhe deshirat e tyre seksuale te cilat munden vetem ato ti mban brenda vetes tyre dhe mos ti shfaqin, por shumica prej tyre duan ti perjetojn fantazit e tyre edhe pastaj vje puna deri aty ku vje.
zoti mos na sporovoft por ne keto raste ske ca diskuton plumbin ne balle edhe coje ne te semes.
 
Top