• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ministri turk i Arsimit zbarkon në Shqipëri: Nis mësimi i turqishtes te “Asim Vokshi”

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,255
Pikët
113
arabet e kane mire, se kush i meson!
psh ata nuk kane folje ndihmese 'eshte', folje qe eshte baze ne gjuhet dutche dhe kelte apo latino evropiane, dhe qe qenka gafe ne fene e zotit apo mashtrim, kjo folje!
Nuk ka gafa ne gjuhe...ne cilendo gjuhe.
Folja ndihmese eshte ajo qe eshte, dhe nuk ka lidhje me mashtrimin e aq me teper me fene.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
13,726
Pikët
113
🙈🙈🙈 u turqizut prap e , anej nga jam un mentaliteti turqili eshte ende ne fakt, si mos i dinit ne gjuhen 😁
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Kur mëson një gjuhë të huaj,mëson edhe elementet kulturorë të saj,e spo e prek fare diskutimin në planin fetar se as dua ti mendoj pasojat...ku po e çojmë vendin???
Miremengjesi.

Ka vetem nje PERGJIGJE pyetja qe ke ngritur, apo shtruar me shume te drejte.

Pra...ASIMILIM.

NUK ka nevoje per..
jenicere,
shpata,
shtiza,
gjyle e te TJERA.

Do filloje dhe ne....MATERNITET.

Foshnjet (dhe KETO do lindin ne epruveta) do MJAULLIJNE....anne

komb me te POSHTER...NUK ka.

E kom fjalen per....skiptaret.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Arabia Saudite do të mbyllë 8 shkolla turke të lidhura me qeverinë

View attachment 88793


Arabia Saudite ka vendosur që t’ua përfundojë aktivitetin tetë shkollave turke të lidhura me Ministrinë e Arsimit Kombëtar të Turqisë, të cilat janë duke operuar në kryeqytetin Riad dhe në provinca të tjera. Mbyllja e shkollave do të bëhet në fund të vitit shkollor.


Sipas disa burimeve diplomatike, Ministria e Arsimit e Arabisë Saudite tashmë ua ka dorëzuar vendimin me shkrim shkollave në provincat Tabuk, Riad, Taif dhe Jeddah, shkruan Anadolu, transmeton Gazeta Express.

Zyrtarët sauditë gjithashtu i vizituan shkollat turke në provincat Dammam dhe Abha, për t’i informuar drejtuesit e shkollave rreth këtij vendimi. Pjesë e vendimit për mbyllje do të jenë edhe shkollat turke në qytetet e shenjta për myslimanët, Mekë dhe Medine.

Në vendimin e Ministrisë së Arsimit të Arabisë Saudite thuhet: “Aktivitetet në shkollat turke do të përfundohen në fund të këtij viti akademik. Për nxënësit do të ofrohet lehtësim që të bëhen pjesë e shkollave sipas zgjedhjes së tyre, ndërsa administratat e shkollave duhet t’i informojnë prindërit për vendimin.”

Nga vendimi për mbylljen e tetë shkollave do të preken mbi 2.200 nxënës, thanë burimet diplomatike.
_____
Se ike me fjet gjume....a na dituron perse LYRAT i myllen CALLMAT?????
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
36,431
Pikët
113
Plako une jetoj ne amerike dhe kam mbaruar per finance dhe mu desh te merrja dhe macro ekonomi dhe "biznes". Kur amerikanet shkojne ne kine sic ka bere apple ata kane mesuar kinezce. E dyta ka sipermares qe mesojne gjuhen tende mbasi ti i meson te tijen dhe ai plaku eshte sipermares qe ka puntore e nuk ka pse te mesoj puntorve gjjuhen anglisht, nuk ehste call center or mik.

E dike ekonomine mbrapsh.
E do nje tamek?
 
Top