• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Nuset e pikturuara në Kosovë

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Bullgaret para neve,kane bere nje PUNE te PERSOSUR.
Sidomos BKP...Partia Komuniste e Bullgarise.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,277
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Historia eshte histori. Ne nuk kemi problem qe ju te [ndiheni] Shqiptare, por kur vjen puna per afinitetin tuaj kulturor, Shqiptaret duhet te dine te vendosin pikat mbi 'i'. Po ashtu, ka edhe plot arvanite ose himariote qe ndihen 'Greke' por nuk jane greke gjenetikisht, dhe kjo i vendos ata ne nje sfere te caktuar te prevalences kulturore.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Per mua Historia quhet: qe ne trojet e MIA e bej UNE.
Ndryshe llap me kot.
E kane bere te tjeret...para nesh.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,277
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Debati ketu po lidhet rreth kesaj pyetje

Pomaket gjenden aty ky thote "Macedonia" ne kete harteHarta njehere nuk ka Pomake gjekundi, sepse asobote ata nuk kishin mberritur.
Harta eshte bullshit, pasi ne vitin 800 nuk kishte mbreteri Serbe- absolutisht. Ka patur Dalmaci, e cila u krijua pas spastrimit te Parthineve nga Roma dhe te pasardhesve te tyre, Shqiptareve, nga Gote/Hungarezet. Sigurisht qe nuk shkruanin dot Greqia, sepse ajo ishte Shqiperi, keshtu qe i kane lene pa emer te dyja po i kane rras dy ngjyra, njeren aziatike e tjetren nordike aziatike.

Shume me vone, Lazari ka pasur nje zone e paperfillshme ne breg te Danubit, te cilen edhe kete e mori pasi ekzekutuan ne grup djalin minoren te Nemanjave me prejadhje gote, te mpleksur me hungareze e bullgare.

Treshja Serbe eshte stema e tri vellezerve Vukashin, baballare te Muzakeve. Vukashinet, Balshat/Boshnaket kane qene lidhur neper krushqi.

Me poshte Stema e Vukashineve, Mbreter te Serbise

 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,277
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Mandi, pse e debuat SystemA? Ai zihet edhe me mua, por zakonisht eshte dicka qe ja vlen te shtjellohet.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,137
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Gjej nje fjale qe eshte keqperkthyer nga une. Po ju qenkeni mashtrues. Nuk lexohet sipas deshires. Lexo tere librin.
Autorja dhe te gjithe autoret pa perjashtim, i vendosin pomaket ne Rodope, Maqedoni dhe Bullgari ne kohe te mesjetes dhe pra, si popullate me identitet Bullgar. Greqia nuk i trajton pomaket si Arvanitas ose Greke, po i numuron si bullgare.
Ku i keni autoret tuaj? Pervec librave qe keni shkruar vete, per t'u cilesuar si Ilire? Pse paskan qendruar ne heshtje keta autoret tuaj, perballe morise se shkrimeve historike qe Pomaket jane Bullgare, ose Sllavoarabe? Pse nuk quhen Pomaket ne Bullgari e Rumani, Thrakas? [Sipas Heredotit, Thrakasit
i shisnin femijet pa problem, u jepnin liri vajzave te flenin me kend te donin, mirepo burri e ruante femren pasi i kishte paguar nje shume te madhe per te, te jatit. Keni ju nga keto tradita?] Peon dhe Pomak kane njelloj vetem germen e pare te alfabetit.
Aty me larte ta kam gjetur dhe jo vetem per ty por per te gjithe te tjeret qe ta lexojne dhe ta kuptojne ate qe ti nuk ke aftesi ta perceptosh edhe kur ta shpalos dikush si pasqyre sepse ke qene dhe mbetesh injorant i tipit klasik. Nuk me habit me.

Edhe njehere, asnje autore e as kjo autore ne vepren qe solle nuk thote qe emertimi Arhyani eshte i ri sic pohove ti por ajo zbulon mitet, genjeshtrat e nacionalisteve bullgare te cilet thone se gjoja ky emertim eshte i ri me domethenie te re, gjoja dmth "besimtare te ri" ! Ajo e quan kete mit dhe nuk pajtohet me kete pohim.

Metutje, ajo nuk i quan pomaket 'bullgare' por 'musliman sllavofone' me arsye pra.
Tani, jo vetem nacionalistet bullgare por edhe turqe e greke kane bere cmos qe ti paraqesin pomaket si bullgare, turqe apo greke. Greket kane shkuar deri aty sa u kane bere edhe studime gjenetike duke i nxjerrur thrakas me ADN dhe greket thone qe pomaket jane greke te sllavizuar dhe islamizuar. Nuk eshte e cuditshme qe kurre nuk i kane shkembyer ne Turqi me popullate greke sic kane bere me muslimanet e tjere.
 

juke

Anëtar i ri
Anëtar
May 23, 2017
Postime
1,023
Pikët
0
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Das Wort achrjani hat nach Ménage seinen Eingang
in den osmanischen und neugriechischen Wortschatz erst über einen bulgarischen
Dialekt gefunden, obwohl es altgriechisch-byzantinischer Herkunft ist. Die
griechische Form lautete agarenós und bedeutete „Türke, Muslim, Nachfolger des
biblischen Hagar“.224 Es sei von der einheimischen Bevölkerung wohl zunächst
für die osmanischen Eroberer verwendet worden, später von den Christen für die
Konvertiten. In den osmanischen Quellen sei das Wort im 15. Jahrhundert erschienen
und habe dort ebenfalls zunächst die Konvertiten bezeichnet; in manchen
Quellen habe es allerdings eine Übereinstimmung zwischen Christen, kafir,
und ahiryan gegeben. Anderswo sei zwischen Muslimen und ahiryan unterschieden
worden. Dies dränge nach Ménage den Vergleich mit den bosnischen Muslimen
auf, für die es ebenfalls eine offizielle Bezeichnung gegeben habe, potur,
die, anders als ahiryan, beibehalten wurde.

QUELLE: 222 Kalionski, A.: The Pomak Dilemma, in: La transmission du savoir dans le monde
musulman périphérique. Lettre d'information 13 (mars 1993), S.123. Es erscheint mir
allerdings problematisch, die torbeši und apovci in Makedonien heute noch mit den
Pomaken in Griechenland und Bulgarien gleichzusetzen. Dieser Punkt bedarf noch eingehender
Untersuchungen.
223 Vakarelski, Ch.: Altertümliche Elemente in Kultur und Lebensweise der bulgarischen
Mohammedaner, in: Zeitschrift für Balkanologie 5 (1966) 4, S.152.
224 Ménage, V.L.: On the Ottoman Word „Ahriyan / Ahiryan“, in: Archivum Ottomanicum
1 (1969), S.197-212. Vgl. auch das Stichwort achrjanin in: Rečnik na bălgarskija
ezik. Tom I, A-B, Sofija 1977, S.354.
225 Ménage: Ottoman Word, S.207 f.
Pytja ime lidhesh rreth pretendimit qe Arhyani = achrjani = Musliman Turk.

Ajo cfare solle nuk e pershkruan kete lidhje. Dmthn, Arhyani =/= Musliman Turk. Ose me thjeshte, Arhyani s'eshte e njejte me Musliman Turk.

Perkthimin e bera me google edhe munded te kete bere gabim perkthimi googlit por spashe as nje lidhje me Arhyani = Musliman Turk. Eshte nje nga ato kapercimet qe nuk duhet te behen.
 
Last edited:

CERMENIKASI

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2011
Postime
1,819
Pikët
83
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë


Pomake.Për nga pamja e fytyrës ,mund të themi që s'janë turq por mëtej ku dihet prej nga e kanë rranjën????
 
Last edited by a moderator:

CERMENIKASI

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2011
Postime
1,819
Pikët
83
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Greek authors consider Pomaks to be the descendants of ancient Thracian tribes which were in turn Hellenized, Latinized, Slavized, Christianized and finally Islamized. Those of them who stayed in the mountains succeeded in remaining ‘pure’ descendants of these ancient tribes and they have many Greek, if not Homeric, words in their vocabulary. Greeks even use anthropometric and ‘blood-group’ research to prove that Pomaks are very different from Turks and are similar to Greeks (Seyppel, 1989:42; Sarides, 1987 and references therein; Hidiroglou, 1991 and references therein). For Greeks, Pomak is a derivative of the Ancient Greek word ‘Pomax’ (‘drinker’) which reflects the Thracians’ known habit of drinking; and Achrjani is a derivative of the ancient Thracian tribe of ‘Agrianoi’ (Seyppel, 1989:48).

Bulgarian historians insist on the Pomak language, which is a variant of Bulgarian, albeit with some specific characteristics. This proves to them that Pomaks are Bulgarians who, probably in the XVII century, were forced to be Islamized; nevertheless, they remained crypto-Christians and have in fact preserved Bulgarian culture in its ‘purest’ form (Seyppel, 1989:42; Sarides, 1987 and references therein; Hidiroglou, 1991 and references therein). The Bulgarian view, in its basic elements, appears to be the most widely accepted outside the area (Wilkinson, 1951:314-5; Poulton, 1993). For Bulgarians, ‘Pomak’ comes from either the Turkish term ‘Pomagach’ (‘helper’), reflecting the social position of Pomaks in the Ottoman period, or from the Bulgarian ‘Pomochamedanci’ (‘Islamized’); as for Achrjani, it is supposed to come from Old Bulgarian ‘Aagarjani’ (‘infidels’) (Seyppel, 1989:47).

Finally, Turks base their arguments on the Muslim religion of the Pomaks. According to them, they are the descendants of various Turkish tribes (Pechenegs, Avars, Kumans) which established themselves in the Southern Balkans before the latter’s conquest by the Ottomans. So, Pomaks are the oldest Turkish population in Europe and, perhaps, ‘pure-blooded’ Turks (Seyppel, 1989:42; Sarides, 1987 and references therein; Hidiroglou, 1991 and references therein). The word Pomak, in this version, comes from Turkish ‘Pomagach’ (‘helper’) and Achrjani from the Persian word ‘Ahiyan’ (the known religious fraternities) (Seyppel, 1989:48). Pomaks in Greece prefer to subscribe to the Turkish version of their origins, in accordance with the Turkish national identity they have developed in recent decades. On the other hand, Pomaks in Bulgaria (usually called Bulgarian Muslims) are divided: some have Bulgarian leanings, others Turkish leanings while others have a separate ethnic identity.
Këtu mund të lexoni disa nga tezat për prejardhjen e Pomakëve.(asnjana s'ma mbush mendjen)
 
Last edited:

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,137
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

http://www.yenidenergenekon.com/wp-content/uploads/2008/04/image00212.jpg

Pomake.Për nga pamja e fytyrës ,mund të themi që s'janë turq por mëtej ku dihet prej nga e kanë rranjën????
Jo, shoku. Pomaket nuk jane turqe. Bullgaret jane turqe (tatar). Pomaket 80% e tyre kane sy te kalter dhe 17% racialisht jane nordik. Nuk ngjajne fare me Bullgaret !
 

juke

Anëtar i ri
Anëtar
May 23, 2017
Postime
1,023
Pikët
0
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Jane te njejtet, Juke, vetem i quajme ndryshe ketu.
S'jane te njejte Socio. Te pakten, me sa kam lexuar deri tani nuk mund te verifikoj kete lidhje. Me sa mbaj mend un, Torbesh fillimisht perdoresh vetem per Bullgarophonet Musliman te Drimkollit. Termi Torbesh eshte perhapur ne kohen moderne edhe per Muslimanet e tjere Bullgarophone ne Maqedoni.

Sipas Kristo Frasherit: Hisoria e Dibres.

Dibranet ndiqnin ligjet edhe Kanunin e Skenderbeut. Dibra ishte e ndare ne parine a maleve edhe ate te dy krahinave. Njihesh si Dibra e 9 maleve edhe 2 krahinave ku krahinat ishin Lura edhe Golloborda. Bashkerisht njiheshin si Malesia e Dibres. Per c'do gje qe vendoste Paria e Dibres, ishte detyrimisht e zbatueshem per te gjithe Dibranet ne krahun e majte te Drinit. Dibranet ne krahun e majte te drinit jane 9 malet edhe 2 krahinat qe permenda edhe Drimkolli. Dmthn, Drimkolli, ku gjenden Torbeshet, ndiqnin ligjet e Dibres. (Drimkolli per ata qe se din eshte Struga edhe zona ne veri te Struges)Kristo Frasheri sqaron edhe betejen e Gjorices kunder Turqve edhe permend edhe Torbeshet e Drimkollit si pjestar ne anen e Dibraneve kunder Turqve.

Tani, eshte e mundur qe te ken lidhje Pomaket me Torbeshet por skam pare ndo nje fakt ne kete drejtim. Kam lexuar per refugjatet Bogomil ne shekullin 12-14 nga Rhodopet, ku gjenden sot Pomaket, por keta nuk e zevendesuan popullaten vendase ne Maqedonine Perendimore. Skam pare ndo nje fakt per madhesine e tyre as edhe ku u vendosen.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,277
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Aty me larte ta kam gjetur dhe jo vetem per ty por per te gjithe te tjeret qe ta lexojne dhe ta kuptojne ate qe ti nuk ke aftesi ta perceptosh edhe kur ta shpalos dikush si pasqyre sepse ke qene dhe mbetesh injorant i tipit klasik. Nuk me habit me.

Edhe njehere, asnje autore e as kjo autore ne vepren qe solle nuk thote qe emertimi Arhyani eshte i ri sic pohove ti por ajo zbulon mitet, genjeshtrat e nacionalisteve bullgare te cilet thone se gjoja ky emertim eshte i ri me domethenie te re, gjoja dmth "besimtare te ri" ! Ajo e quan kete mit dhe nuk pajtohet me kete pohim.

Metutje, ajo nuk i quan pomaket 'bullgare' por 'musliman sllavofone' me arsye pra.
Tani, jo vetem nacionalistet bullgare por edhe turqe e greke kane bere cmos qe ti paraqesin pomaket si bullgare, turqe apo greke. Greket kane shkuar deri aty sa u kane bere edhe studime gjenetike duke i nxjerrur thrakas me ADN dhe greket thone qe pomaket jane greke te sllavizuar dhe islamizuar. Nuk eshte e cuditshme qe kurre nuk i kane shkembyer ne Turqi me popullate greke sic kane bere me muslimanet e tjere.
Sulmet personale te tipit turkofob nuk me prekin.
Ju kerkova te paraqisni faktet. Fakte nuk keni. Nuk mund te keni. Une nuk perzij torbeshe e te tjere sepse nuk i kam studjuar keta te fundit. Por Pomaket Bullgare dhe te Maqedonise jane te ardhur, sikur jane gotet, dacet, nagajt, kumanet. Pike.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,277
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

S'jane te njejte Socio. Te pakten, me sa kam lexuar deri tani nuk mund te verifikoj kete lidhje. Me sa mbaj mend un, Torbesh fillimisht perdoresh vetem per Bullgarophonet Musliman te Drimkollit. Termi Torbesh eshte perhapur ne kohen moderne edhe per Muslimanet e tjere Bullgarophone ne Maqedoni.

Sipas Kristo Frasherit: Hisoria e Dibres. Ne Diber nuk ka mbet gur mbi gur.

Dibranet ndiqnin ligjet edhe Kanunin e Skenderbeut. Dibra ishte e ndare ne parine a maleve edhe ate te dy krahinave. Njihesh si Dibra e 9 maleve edhe 2 krahinave ku krahinat ishin Lura edhe Golloborda. Bashkerisht njiheshin si Malesia e Dibres. Per c'do gje qe vendoste Paria e Dibres, ishte detyrimisht e zbatueshem per te gjithe Dibranet ne krahun e majte te Drinit. Dibranet ne krahun e majte te drinit jane 9 malet edhe 2 krahinat qe permenda edhe Drimkolli. Dmthn, Drimkolli, ku gjenden Torbeshet, ndiqnin ligjet e Dibres.Kristo Frasheri sqaron edhe betejen e Gjorices kunder Turqve edhe permend edhe Torbeshet e Drimkollit si pjestar ne anen e Dibraneve kunder Turqve.

Tani, eshte e mundur qe te ken lidhje Pomaket me Torbeshet por skam pare ndo nje fakt ne kete drejtim. Kam lexuar per refugjatet Bogomil ne shekullin 12-14 nga Rhodopet, ku gjenden sot Pomaket, por keta nuk e zevendesuan popullaten vendase ne Maqedonine Perendimore. Skam pare ndo nje fakt per madhesine e tyre as edhe ku u vendosen.
Mos u rrasni kot me Dibren.

Bogomilet nuk jane refugjate. Ata u hoqen nga Azia dhe u sollen ne Thrake ne 747, per te ndaluar shperndarjen e herezise se priftit Bullgar, Bogomil. Maqedonia dhe Shqiperia e veriut me pas behen qendra te herezise, e cila ne Itali njihet si Patarense, ndersa tek Goranet si Pavliken. Armenet, nga mendoj une se del ai etnonimi Aheren, kane emer vende si Chur (uje) etj.
 

juke

Anëtar i ri
Anëtar
May 23, 2017
Postime
1,023
Pikët
0
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Mos u rrasni kot me Dibren.

Bogomilet nuk jane refugjate. Ata u hoqen nga Azia dhe u sollen ne Thrake ne 747, per te ndaluar shperndarjen e herezise se priftit Bullgar, Bogomil. Maqedonia dhe Shqiperia e veriut me pas behen qendra te herezise, e cila ne Itali njihet si Patarense, ndersa tek Goranet si Pavliken. Armenet, nga mendoj une se del ai etnonimi Aheren, kane emer vende si Chur (uje) etj.
S'jam as un as ti te vejme ne dyshim ate qe shkruan Kristo Frasheri. Ta sugjeroj librin te mesosh dicka me shume per historine Shqiptare. Do mesosh se si Dibranet i kan ndenjur gjithmore besnike Shqiptareve nga jugu deri ne Shkoder. Do mesosh pak nga historia e te gjithe trevave Shqiptare. E jo keto perralla qe po na tregon ti.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,277
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

S'jam as un as ti te vejme ne dyshim ate qe shkruan Kristo Frasheri. Ta sugjeroj librin te mesosh dicka me shume per historine Shqiptare. Do mesosh se si Dibranet i kan ndenjur gjithmore besnike Shqiptareve nga jugu deri ne Shkoder. Do mesosh pak nga historia e te gjithe trevave Shqiptare. E jo keto perralla qe po na tregon ti.
Mesoni shqip, kur te flisni me shqiptaret.

Shkrova qe te lini Dibren menjane, qe do te thote: Dibra nuk ka asgje te beje me pomaket, pervec qe dis anga keta jane vendosur aty pari. Edhe ne Tirane jane vendosur, kineze e italiane, por ajo nuk eshte Shangai ose Napoli.

Para se te jepni keshilla, ndryshe nga zakonet e aziatikeve te cilet te shpjegojne ate qe nuk dine vete, beni me mire te lexoni 1/25 e asaj qe kam lexuar une, e madje te lexoni edhe Kristo Frasherin vete.
 
Last edited:

juke

Anëtar i ri
Anëtar
May 23, 2017
Postime
1,023
Pikët
0
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Mesoni shqip, kur te flisni me shqiptaret.

Shkrova q ete lini Dibren menjane. Dibra nuk ka asgje te beje me pomaket, pervec qe dis anga keta jane vendosur aty pari.

Edhe ne Tirane jane vendosur, kineze e italiane, por ajo nuk eshte Shangai ose Napoli.
Cfar gjuhe po flasim ore? Po behesh i merzitshem.

Po flisnim per Torbeshet e Drimkollit. Keta kane te bejn me Dibren.

Po sterkembesh vet-vetiu
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,277
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Une po flas per Nuset e Pikturuara te Pomakeve te Azise. As per Dibren as per Maqedonine. Se per cfare po flisni ju, une nuk e di.

Ato dallaveret qe te zgjeroni temen qe te gjeni gjilperen ne kashte e te fshiheni pas saj, provojini gjetiu.
 
Last edited:

juke

Anëtar i ri
Anëtar
May 23, 2017
Postime
1,023
Pikët
0
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Une po flas per Nuset e Pikturuara te Pomakeve te Azise. As per Dibren as per Maqedonine. Se per cfare po flisni ju, une nuk e di.
Mos kundershto ate qe se di atehere. Kur sdi eshte me mire te rrish urte, thote fjala popullore.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,277
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Mos kundershto ate qe se di atehere. Kur sdi eshte me mire te rrish urte, thote fjala popullore.
Sic thashe. Jepi amanete vetes tuaj dhe pranoni ate qe jeni. Nuk po ju ngjis ose zbres nga froni. Fakti eshte ai qe eshte, as i bukur as i shemtuar. Perse ngulni kembe ne nje indetitet te rreme?!

Nuk e pranoj une si komb kulturen tuaj dekadente, te koklavitur dhe shperqendruese.
 
Top