• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Nuset e pikturuara në Kosovë

juke

Anëtar i ri
Anëtar
May 23, 2017
Postime
1,023
Pikët
0
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Sic thashe. Jepi amanete vetes tuaj dhe pranoni ate qe jeni. Nuk po ju ngjis ose zbres nga froni. Fakti eshte ai qe eshte, as i bukur as i shemtuar. Perse ngulni kembe ne nje indetitet te rreme?!

Nuk e pranoj une si komb kulturen tuaj dekadente, te koklavitur dhe shperqendruese.
Eh? Mos je i semur mendor vella?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,275
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Edhe perkufizimin e te marrit e keni ndryshe? Nga ne i marre, quhet ai qe thote se eshte dikush tjeter.
Eh, ceshtje kulture.

'Shqiptare' Pomake


'Shqiptaret' e Marokut
 
Last edited:

juke

Anëtar i ri
Anëtar
May 23, 2017
Postime
1,023
Pikët
0
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Edhe perkufizimin e te marrit e keni ndryshe? Nga ne i marre, quhet ai qe thote se dikush tjeter. Ceshtje kulture, sic thashe.

Me kunja seshte puna mire. Burrat flasin hapur. Na shpjego edhe nje here mendimin tend.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,275
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

E kam shpjeguar ne tere temen.
Pomaket nuk jane Shqiptare origjinalisht. Kategorikisht.
 

juke

Anëtar i ri
Anëtar
May 23, 2017
Postime
1,023
Pikët
0
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

E kam shpjeguar ne tere temen.
Pomaket nuk jane Shqiptare origjinalisht. Kategorikisht.
Shume bukur. Ti di me mire se tjeret. Je edhe gati te vesh doren ne flake per kete pune. Bravo qoft.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Përgjigje e: Nuset e pikturuara në Kosovë

Une mendoj qe juve te tjeret duhet te lexoni ZET....per disa gjera.Ka bere dhe ben aq PUNE,qe ne si afrohemi.
Por sipas qejfit.
Paqe.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,288
Pikët
113
Vendndodhja
TATUAZHET E GRAVE ILIRE, TË DAUNISË,
PROVË E DUKSHME E VIJIMËSISË KULTURORE ILIRE NË ITALI.
KJO TRADITË U TRASHËGUA DERI DITËT E SOTME NGA GRATË SHQIPTARE

Ilirët që u vendosën në anën perëndimore të Adriatikut ishin popullsitë më të hershme të atyre viseve. Vështirë të ndash pellazgët e vendosur në Italinë antike, prej tyre.
Tatuazhet e grave ilire daune, të krahinës së Daunisë antike janë dëshmi e kulturës ilire që ruhej në të dyja anët e Adriatikut. Këto tatuazhe, apo luleboje, u ruajtën deri vonë,në ditët tona nga gratë shqiptare,si pasardhëse të denja të rrënjës ilire. Fatkeqësisht nuk ka një studim të mirëfilltë për të vënë në dukje dhe për të nxjerrë në pah këtë lidhje kaq të dukshme kulturore iliro-shqiptare.
Thënie për shqiptarët

1600719095548.png
1600719111958.png
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,923
Pikët
113
TATUAZHET E GRAVE ILIRE, TË DAUNISË,
PROVË E DUKSHME E VIJIMËSISË KULTURORE ILIRE NË ITALI.
KJO TRADITË U TRASHËGUA DERI DITËT E SOTME NGA GRATË SHQIPTARE

Ilirët që u vendosën në anën perëndimore të Adriatikut ishin popullsitë më të hershme të atyre viseve. Vështirë të ndash pellazgët e vendosur në Italinë antike, prej tyre.
Tatuazhet e grave ilire daune, të krahinës së Daunisë antike janë dëshmi e kulturës ilire që ruhej në të dyja anët e Adriatikut. Këto tatuazhe, apo luleboje, u ruajtën deri vonë,në ditët tona nga gratë shqiptare,si pasardhëse të denja të rrënjës ilire. Fatkeqësisht nuk ka një studim të mirëfilltë për të vënë në dukje dhe për të nxjerrë në pah këtë lidhje kaq të dukshme kulturore iliro-shqiptare.
Thënie për shqiptarët

View attachment 57388
View attachment 57389
Ka bere nje studiues nga Shkodra ne vitet 70-te nje studim mbi perdorimin e tatuazheve ne Malesi sidomos ndermjet grave. Nuk me kujtohet tani emri por me nje kerkim gjendet ne internet. Kryqi i thyer pershembull ishte nje nga tatuazhet qe ai ka mbledhur dhe dokumentuar. Tatuazhi me i cuditshem ishte njeri qe dukej identik me simbolin e Euros, lol.
 
Top