• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Nxirren para gjyqit ndërtuesit e ndërtesave të shkatërruara nga tërmeti në Turqi

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,257
Pikët
113
izmi.png

Të paktën 9 të dyshuar në perëndim të Turqisë që mendohet të jenë të përfshirë në ndërtimin e ndërtesave që u shembën në tërmetin e fuqishëm, u nxorrën sot para gjykatës.

Urdhërat e arrestit u lëshuan për 11 të dyshuar, përfshirë kontraktorë dhe inxhinierë, që dyshohet se ishin bashkëpunëtorë në ndërtesat me defekte që u shembën gjatë tërmetit me fuqi prej 6.6 ballë më 30 tetor në rrethin Bayrakli të provincës Izmir.

Në deklaratat e tyre fillestare, të dyshuarit pretenduan se kanë ndërtuar ndërtesat në përputhje me rregulloret e kohës.

Një kontraktor, i identifikuar me inicialet M.B.U., të cilit i është lëshuar një urdhër-arresti në lidhje me shembjen e një ndërtese të tillë ishte plagosur në tërmet dhe ende është në kujdesin intensiv.

Sipas autoriteteve, numri i të vdekurve nga tërmeti që tronditi rajonin e Egjeut të Turqisë është rritur në 114.

Deri në 137 persona të plagosur ende janë duke u trajtuar ndërsa 898 janë lëshuar nga spitalet, bëri të ditur agjencia turke e katastrofave.

Turqia është ndër zonat më aktive sizmike në botë dhe ka pësuar tërmete shkatërruese në të kaluarën, përfshirë tërmetin me fuqi prej 7.6 ballë në Marmara në vitin 1999.
____________________
__________________

Kish mujt me kallezue dikush sa te dyshuar u denuen pas termetit ne Shipni qe ndodhi para 1 viti ? Sa shtepi ndertoi edi drogirashi gjat vitit qe lam pas ?
 
Top