• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,258
Pikët
113
Vendndodhja
27 muaj dhe 3 minuta, kaq janë dashur për të ndërtuar urën më të gjatë në Europë, e cila lidh Krimenë me Rusinë.

Për ta ndërtuar këtë urë që u hap këtë javë për makina, janë shpenzuar 3.5 miliardë dollarë dhe forca fizike e mijëra punëtorëve.

Deri më tani është hapur vetëm korsia për makinat, ndërsa ajo për trenat pritet të përfundojë vitin tjetër. Gjithsej ka 4 korsi për makina dhe 2 linja hekurudhore.

Ishte presidenti rus, Vladimir Putin, i cili e përuroi këtë urë, por si për ta ironizuar mediat kanë shkruar se gjatësia e saj nuk është asgjë krahasuar me urat që ndërton Kina.

Ura që lidh Hong Kongun me Makaun është 54 kilometra e gjatë, ndërsa ura e ndërtuar nga Rusia vetëm 19 kilometra.

Video e mëposhtme është një filmim nga nisja e punimeve deri në përfundim të tyre.

https://www.youtube.com/watch?v=hDbR-_tEmr4
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
66,149
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Këtë 3 minutshin e ka shtuar për polë Putini. :D
 

derjansi

V.I.P
Anëtar
Nov 7, 2011
Postime
5,409
Pikët
48
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

19 km afersisht 12 milje lol. Un e kaloj ni ur 12 milje çdo dit kto e bojn sikur kan bo naj heroizem
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
66,149
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

19 km afersisht 12 milje lol. Un e kaloj ni ur 12 milje çdo dit kto e bojn sikur kan bo naj heroizem
Pak nuk është por ai tre minutshi nuk haet fare. :p
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,130
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

19 km afersisht 12 milje lol. Un e kaloj ni ur 12 milje çdo dit kto e bojn sikur kan bo naj heroizem
I kalo me kerr apo me LLAPE-----
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,444
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Gabime ne perkthim dhe logjike si zakonisht ne gazetarine tone.

Ura u ndertua per 27 muaj ndersa rezultati eshte shfaqur ne nje video prej 3 minutash.

Titulli mund te ishte: 27 muaj pune ne nje video 3 minuteshe.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,130
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Europa dhe mendoj Gjermanine duhet te shikoje interesat e SAJA.
Perfitoje dhe VEDA....fuck dhe eu.
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,960
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Europa dhe mendoj Gjermanine duhet te shikoje interesat e SAJA.
Perfitoje dhe VEDA....fuck dhe eu.
Merkel tha pardje; "mardheniet e mira me Rusine jane shume te rendesishme per ne. Pike. "

Pershendetje Beni. -shok-...Und schöne Pfingsten``2``
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,960
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Gabime ne perkthim dhe logjike si zakonisht ne gazetarine tone.

Ura u ndertua per 27 muaj ndersa rezultati eshte shfaqur ne nje video prej 3 minutash.

Titulli mund te ishte: 27 muaj pune ne nje video 3 minuteshe.
Hahn Rex...

Une kam lexuar ketu ne mediat gjermane per kete uren, ku thoshte se vetem ne Kine eshte ndertuar nje ure me e gjate ne kohe me te shkurt.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,102
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Shiheni me syrin pozitiv, se c’force e madheshti ka mendja dhe puna njerezore.
As ka rendesi fare nacionaliteti i ndertuesve. Kur lexoni rus, ju sikur lexoni kancer. Ncncncn...Popull i vuajtur dhe punetor jane edhe ata, si gjithe te tjeret.
 

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,440
Pikët
63
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

19 km afersisht 12 milje lol. Un e kaloj ni ur 12 milje çdo dit kto e bojn sikur kan bo naj heroizem
Kan ba Derjans ,kan ba heroizem. Eshte arritje e madhe per shtetin 150 milion qe ende rruget i ka me balt posa te largohesh 30 km nga kryqyteti,25% e popullsise ende ka nevojtoret ne fund te oborrit:)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,130
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Ruset............. Pederastet dhe ata qe bejne incest i VRASIN.
TRADITE RUSE.
 

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,440
Pikët
63
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Ruset............. Pederastet dhe ata qe bejne incest i VRASIN.
TRADITE RUSE.
Nuk eshte e vertet,ruset martohen me kusherinjt e brezit te pare,dmth,per konceptin tone jan INCESOID!!, homoseksualizmi ne rusi eshte po aq i perhapur sa ne vendet qe ne i konsiderojm"pederast",mos edhe me teper.Natyrisht sipas RT ne Rusi dhe Iran "s'ka" homo;)
 

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,440
Pikët
63
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Shiheni me syrin pozitiv, se c’force e madheshti ka mendja dhe puna njerezore.
As ka rendesi fare nacionaliteti i ndertuesve. Kur lexoni rus, ju sikur lexoni kancer. Ncncncn...Popull i vuajtur dhe punetor jane edhe ata, si gjithe te tjeret.
Yoko, s'ka asgje grandioze keto,motra!Veper e rendomt arqitektonike!
Sa per ruset punetor ,hahahahahah,lere pash at zot!!!
Per popull i vuajtur PO,bile kan ber, dhe bejne edhe te tjret te vuajn,mjer kush i ka afer!!!
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,215
Pikët
83
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Me Jelsinin ekonomikisht ishin shume dobet , skamje e varferi kudo. Ndersa me Putinin Rusia ka ndryshuar totalisht. Ti japim Cezarit ate qe i takon pamvarsisht bindjeve tona politike.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,502
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Shiheni me syrin pozitiv, se c’force e madheshti ka mendja dhe puna njerezore.
As ka rendesi fare nacionaliteti i ndertuesve. Kur lexoni rus, ju sikur lexoni kancer. Ncncncn...Popull i vuajtur dhe punetor jane edhe ata, si gjithe te tjeret.
Eh mi YOKO. Pajtohem me ty por me pak rezerva. Ruset nuk jane popull i vuajtur.... Ruset jane popull me tope, jane popull me histori, me dinjitet,me kulture dhe shume nacionaliste.Jane popull punetor. Ruset i kane dhene dhe vazhdojne t'i japin njerezimit njerez te medhej ne te gjitha fushat. Kaq. E the mire ate punen e kancerit o YOKO. S'mu durua pa e thene mendimin tim per ruset. Ne shqiptaret na ka ikur dhe ai pak dinjitet dhe moral, qe kemi pasur. Me hapet barku perdite me portalet shqiptare, me kasten politike shqiptare, me biznesin shqiptar dhe se fundi me ato, qe lexoj ketu. Shqiptaret e kane pasur dhe e kane zakon qe per cdo gje te kapen me rete qe fluturojne ne qiell, per t'ja u hedhur fajin atyre. Para ca ditesh pashe ketu ne forum, nje njoftim per kompanine Air Albania. Nuk pashe nje ketu apo ne portale, qe te jepte nje mendim se si mund te behej me mire ky lloj biznesi apo iniciative, qe mund te jete biznesi i vetem fitimprures i shtetit dhe i qeverise shqiptare, packa se do na ndihmojne turqit apo leshi i arapit.Te gjithe merreshin me Ramen, si ajo gazetarja qe e pyeste per vellane e Xhafajt. Ishte Rama se te sha une do i thoja: As me rruhet hic se eshte vellai i Xhafes apo vellai im. Une jam ky qe jam ketu. Po qe se Tahiri apo Xhafa apo leshi e preshi kane bere gjera ne ne kundeshtim me ligjin dhe qe vertetohen me fakte...secili mban pergjegjesi ligjore qofte dhe bug. Si nuk pashe nje gazetar qe t'i thote LuL Bashes keto dite apo kur u dogjen ato qe ndertoi Salillari ne Kukes. O Lulzim, pse rruga e kombit vajti 54 km - 1.3 miliard Euro? Si nuk pashe njeri keto dite,por dhe me pare qe te ngrihet nje dhe ti thote ne mes te mbledhjes ish Ministrit te Mbrojtjes Mediu, per viktimat e Gerdecit ? T'i kthehemi Air Albania.Mendoni mbi 2.000.000 shqiptare qe fluturojne nga Rinasi cdo vit. Mendoni sikur te kete linja direkte Rinas-USA sa do te jete numri i pasagjereve qe do bejne dhe tranzitin ne Rinas. Sikur vetem 10 Euro per person t'i ngelej shtetit shqiptar nga ky lloj biznesi, i thone minimalisht 20 miliono Euro, me te cilat mund te ndertohen ne Shqiperi deri ne 10 shkolla apo spitale te kategorise se 2 apo te 3 (dmth per rrethet e mesatare dhe te vogla).Nejse ..... se e kishim fjalen tek ruset. Jane ruse o bashkeforumas nuk jane shqiptare qe prodhojne dhe hane vetem [email protected] e tyre. Jane ruse, qe kane himnin me te bukur ne bote. Himnin qe te ngre mornica trupin kur e degjon. Mundohuni te gjykoni me kthjellesi. Nuk na e ka dhe nuk na e ka pasur fajin rusi as atehere dhe as tani. E kemi pasur dhe e kemi fajin vete.

Kalofshi bukur.
 

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,440
Pikët
63
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Me Jelsinin ekonomikisht ishin shume dobet , skamje e varferi kudo. Ndersa me Putinin Rusia ka ndryshuar totalisht. Ti japim Cezarit ate qe i takon pamvarsisht bindjeve tona politike.
Me Jelcin nuk ka pas ekonomi thuaj se fari,sikur Shqiperia pas rrezimit te shtatores se xhaxhit tuaj te dashur!
Cmimi i naftes ne kohen e Jelcinit ishte 45$ per barel,nxjerrja e naftes rusve i kushton nga 16 deri 36 $ per barel!Ne kohen e "cesarit" minuk cmimi i naftes eshte ngritur 150$ per barel kurse gazi nga 70$ per njesi shkoi ne 350$ ,ketu qendron "suksesi" i minukut putin!
 

Damastion

V.I.P
Anëtar
Jan 31, 2014
Postime
2,440
Pikët
63
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Eh mi YOKO. Pajtohem me ty por me pak rezerva. Ruset nuk jane popull i vuajtur.... Ruset jane popull me tope, jane popull me histori, me dinjitet,me kulture dhe shume nacionaliste.Jane popull punetor. Ruset i kane dhene dhe vazhdojne t'i japin njerezimit njerez te medhej ne te gjitha fushat. Kaq. E the mire ate punen e kancerit o YOKO. S'mu durua pa e thene mendimin tim per ruset. Ne shqiptaret na ka ikur dhe ai pak dinjitet dhe moral, qe kemi pasur. Me hapet barku perdite me portalet shqiptare, me kasten politike shqiptare, me biznesin shqiptar dhe se fundi me ato, qe lexoj ketu. Shqiptaret e kane pasur dhe e kane zakon qe per cdo gje te kapen me rete qe fluturojne ne qiell, per t'ja u hedhur fajin atyre. Para ca ditesh pashe ketu ne forum, nje njoftim per kompanine Air Albania. Nuk pashe nje ketu apo ne portale, qe te jepte nje mendim se si mund te behej me mire ky lloj biznesi apo iniciative, qe mund te jete biznesi i vetem fitimprures i shtetit dhe i qeverise shqiptare, packa se do na ndihmojne turqit apo leshi i arapit.Te gjithe merreshin me Ramen, si ajo gazetarja qe e pyeste per vellane e Xhafajt. Ishte Rama se te sha une do i thoja: As me rruhet hic se eshte vellai i Xhafes apo vellai im. Une jam ky qe jam ketu. Po qe se Tahiri apo Xhafa apo leshi e preshi kane bere gjera ne ne kundeshtim me ligjin dhe qe vertetohen me fakte...secili mban pergjegjesi ligjore qofte dhe bug. Si nuk pashe nje gazetar qe t'i thote LuL Bashes keto dite apo kur u dogjen ato qe ndertoi Salillari ne Kukes. O Lulzim, pse rruga e kombit vajti 54 km - 1.3 miliard Euro? Si nuk pashe njeri keto dite,por dhe me pare qe te ngrihet nje dhe ti thote ne mes te mbledhjes ish Ministrit te Mbrojtjes Mediu, per viktimat e Gerdecit ? T'i kthehemi Air Albania.Mendoni mbi 2.000.000 shqiptare qe fluturojne nga Rinasi cdo vit. Mendoni sikur te kete linja direkte Rinas-USA sa do te jete numri i pasagjereve qe do bejne dhe tranzitin ne Rinas. Sikur vetem 10 Euro per person t'i ngelej shtetit shqiptar nga ky lloj biznesi, i thone minimalisht 20 miliono Euro, me te cilat mund te ndertohen ne Shqiperi deri ne 10 shkolla apo spitale te kategorise se 2 apo te 3 (dmth per rrethet e mesatare dhe te vogla).Nejse ..... se e kishim fjalen tek ruset. Jane ruse o bashkeforumas nuk jane shqiptare qe prodhojne dhe hane vetem [email protected] e tyre. Jane ruse, qe kane himnin me te bukur ne bote. Himnin qe te ngre mornica trupin kur e degjon. Mundohuni te gjykoni me kthjellesi. Nuk na e ka dhe nuk na e ka pasur fajin rusi as atehere dhe as tani. E kemi pasur dhe e kemi fajin vete.

Kalofshi bukur.

Ore.... me cfar eshte per te mburrurr ruset?! cfar i ka dhen botes populli prej 160 milion dhe qe ka ne kontroll qindra popuj te vegjel ne territorr ku perfshin 1/6 e globit??!!
Ti dhe mistrecat si ti hudhni nje shikim rreth vetes ,cilat jan ato gjera te perditshmeris ton dhe mbar njerzimit e qe mund ti falemderojm rusve qe i kemi?! ASNJE!ZERO!!!
Cili eshte ai personalitet rus i njohur sot ne bote per cfardo lemije??!!
ASNJE!!!
Nuk eshte stereotip por FAKT se ruset nuk jan punetor,pijanec po,!!
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,212
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

dhe i bie qe pijanec me davaj vodka :D e kane bere gjithe ate ure, se po te ishin esull do ta kishin bere uren edhe per ne hene.

[email protected] ti e bene ate rruge çdo dite, po per ta ndertuar 12 milje mbi det duhen leke ne valute, teknologji dhe punetore.
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,444
Pikët
113
Përgjigje e: Për 27 muaj dhe 3 minuta Rusia ndërton urën më të gjatë në Europë

Hahn Rex...

Une kam lexuar ketu ne mediat gjermane per kete uren, ku thoshte se vetem ne Kine eshte ndertuar nje ure me e gjate ne kohe me te shkurt.
Kina ka bo revolucion ne ndertimtari Sami, sidomos sa i perket shpejtesise ne perfundimin e punimeve.
 
Top