• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Përralla e Mbretit Mulat

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,364
Pikët
83
njehere e nje kohe ishte nje mbret dhe kishte nje vajze shume te bukur, kete e pranonin te gjithe.
kaluan vite te lumtura erdhi koha qe ajo te martohej
Ajo nuk kishte nene sepse e kishin helmuar shtrigat e veriut te cilat Mbreti i vriste
dhe u merrte rrobat dhe shkopin magjik dhe i vishte si plaka e u jepte nje fshese
ne dore. Oborrtaret e mbretit menjehere dhane alarmin kudo ne mbreteri me boria dhe daulle:
'Vajza mbretit do burre!' dhe nuk kaloi shume kohe e u paraqiten ne keshtjelle 3 persona.
nje Princ, nje Aventurier dhe nje Turist.
mbreti e donte vajzen per nje shokun e tij me te cilin sundonin boten,
megjithate mori mundimin dhe e pyeti se cilin deshironte ajo per burre, duke
e ditur qe ajo nuk bente asgje pa deshiren e te jatit dhe i pergjigjet:
une do zgjedh ke te me japesh ti.. dhe pik! Ajo ishte e bardhe me e bardhe se ngjyra
e bardhe dhe trupi i saj ishte i bute e i bardhe si pambuku. Syte jeshile dhe leshrat
e gjate e te zinj i vareshin poshte supeve.
Mbreti i fton te tre kandidatet ne nje mbledhje. Mbledhje qe sekretari i
tij i majte donte ta kthente ne darke me te ngrena dhe te pira dhe valle,
por qe nuk e fitoi davane. Keshtu qe ishte nje mbledhje solemne per te mos ngjallur dyshime.
Mbreti i fton ne prove te tre dhe u thote qe nese e kaloni proven do ua jap vajzen per nuse.

Mbreti u beri shenje te afrohen qe nga froni i tij ku po rrinte bashke me
te bijen. ata erdhen menjehere qe te tre por kur u afruan shume vune re se
Mbreti qe mulat, edhe princesha po ashtu edhe pse e fshihte ngjyren e lekures
me kremerat e fundit qe nuk gjendeshin ne treg. Keshtu qe te tre vendosen ta
humbnin davane apo proven dhe tia linin vendin tjetrit.

Mbreti me lot ne sy, me fytyren madheshtore si te nje Cjapi te eger, dhe me
doren ne zemer fillon tu flase dhe i drejtohet Princit, me i miri i mbreterise,
mjeshtri i skermes apo shpates qe sic i kishte thene mesuesi i tij, - nese
e ngul i pari shpaten fiton gjithmone, ashtu edhe bente sepse ishte i shpejte
si era.
-Ti me njeh, je rraca jone dhe e di sa e dua time bije! Megjithate meqe u
kam dhene fjalen do e mbaj. Une kam nje zog, fenikas te eger, qe e kam
kapur me 100 mundime dhe me 1000 gjahtare matane maleve te kuqe, aty ku
fshihet djelli. Nese arrin ta kapesh do ta fal time bije.
-Mire, ia kthen princi duke menduar qe do e humbiste garen dhe me lot ne syte blu
dhe shtatin e gjate dhe te shkathet del ne oborr dhe therret dragoin e tij
ngjyre jeshile te cilin ia kishte lene trashegim i jati.
Ne ate kohe gjahtaret leshojne Fenikasin e eger dhe Princi i hip dragoit ne shpine.
Te dy nisen dhe cajne qiellin si shigjetat, por Fenikasi u zhduk nga qielli duke
u ngjitur lart pa e pikasur syte e Princit, por dragoi i tij besnik e kuptoi menjehere
lojen e bishes se eger dhe iu ngjit pas edhe pse me i ngathet mendoi qe ta fuste ne kurth.
Te priste derisa ai te lodhej, une mendoi dragoi mund te fluturoj gjithe diten ngadale
kurse ai do lodhet padyshim qe do lodhet, dhe keshtu ndodhi. Ne kohen kur fenikasi ishte keputur
nga krahet dhe me mundime te medha po mbahej ne qiell me krahet hapur, stil fluturimi
mesuar nga shqiponjat te cilat i perbuzte, princit qe i kujtohet ngjyra mulate
e Princeshes, i vjen per te vjelle dhe urdheron dragoin te ulet ne toke.
Duke pranuar humbjen ben te largohet por...
Mbreti fillon te bertase:-Ti pritet koka, atij ia kam vrare gjyshin dhe ja kam shkaterruar
mbreterine sepse vetem me shante dhe luftonte fshehtas, kuptohet bashke me nje shokun tim,
por kete e murmuriti neper dhembe.


Afrohu i thote aventurierit, qe kishte kaluar 1000 sprova dhe ishte stervitur
nga majmunet lindore dhe nuk ja hante qeni shkopin.
-Une kam nje Luan te eger, sa nje ari, te cilin e kam kapur me 100 mundime
dhe 1000 gjahtare, teposhte jugut aty ku pylli behet i dendur, i zi dhe i pafund.
Nese e mund Luanin ta kam falur time bije.
Aventurieri tanime e dinte stilin fitues ate qe do ti falte princeshen dhe
nuk do ishin me te varfer, te shemtuar dhe te percmuar nga bota, por ajo ngjyre
lekure qe fshihej pas te bardhes se rreme e trembi. Edhe Luani ishte ngjyre kafe e celet,
por nuk kishte tmerr ne lekuren e tij. Gjyshi tij dhe mesuesi, Gorrilla
e madhe, qe i pelqente shpesh fjala e urte 'me mire i varfer ne shtepine tende
sesa ...sesa i huaj n ne dere(hale) te botes', ai pra, i kishte mesuar se goditja
ne ballin e kokes e plandos cdo bishe, pa dyshim.
Pasi u perlesh me luanin sa nje ari dhe e kuptoi sesi ai ndeshej tanime, sesi ulerinte
dhe te shtangte dhe me pas te shqyente me kthetra, ishte gati
ti jepte nje goditje ne koke qe do e trulloste dhe do e vdiste mirepo nuk i
bente dora te fitonte Princeshen mulate dhe ndaloi per nje cast,
vetem nje cast luftimin dhe aq i duhej bishes
e cila e cau menjehere.


-Eja..eja ketu, i thote turistit, qe ishte i shkathet si dreqi dhe kishte nje
makine porshe te cilen ia kishte falur i jati, Mbreti i Frances, per te shetitur
boten, meqe nuk e pushtonin dot.
-Une kam nje kale te eger Arab, te shkurter sa nje qen, te cilin me zor e kam kapur me 100 mundime
dhe 1000 gjahtare, shkretetirave pa ane te cilat shkrihen dhe humbasin
ne holograme aty ku lind bota.
-Po e kape dot kalin ta kam falur time bije!
Turisti po bente hesapet dhe mendonte qe le te jene muleter, princesha edhe
pse jo e bukur eshte nje marreveshje me leverdi dhe nuk do kem me
nevoje te shetis sa andej ketej per te fituar boten por do jem mbret dhe do e kem nga lart.
Filloi gara dhe Kali-Qen u shkeput me te katra dhe u zhduk nga syte dhe ne te
njejten kohe pas 20 metrash nisje Turisti francez i kishte futur te katrin
dhe kali qe dukej ne horizont si nje pike po zmadhohej dhe afrohej makines.
Ai e parakaloi njehere dhe i hodhi doren ne qafe por ngaqe ishte i shkurter
i rreshqiti nga dora dhe me disa dredha u shkeput para dhe larg. Francezi nuk
i ndahej dhe harroi fare brengen e ngjyres mulate qe e brente perbrenda. Matane
jo shume larg fillonte pylli i dendur dhe makina nuk mund te hynte aty. C'te bente?
Shtypi gazin deri ne fund dhe iu afrua vitheve te kalit. Me parakolpin e porshes i
goditi kofshen e pasme te djathte dhe kali u rrezua 100 metra larg pyllit, me turi
dhe ngriti lart pluhurin e kuq te fushes flamur. Francezi e kuptoi menjehere situaten
dhe ktheu makinen ne vend duke terhequr frenat e dores. Pluhuri i kuq i mbuloi qe te dy
kete rradhe dhe nuk shihej me asgje qe nga keshtjella. Zbriti menjehere nga
makina dhe me nxitim iu afrua kalit qe shtrihej i plagosur dhe here here
ngrinte koken dhe turfullonte e shfrynte pluhurin perpara. I hodhi duart e tij
te shoferit ne qafe dhe gara mbaroi. Francezi fitoi vajzen mulate te mbretit mulat.
Pasi fitoi dhe mbreti nuk dilte dot nga fjala, beri cberi dhe i dha nje princeshe tjeter qe i ngjante krejt asaj.
Turisti qe nuk dyshonte kurre ne Hyjte e Tokes e mori Princeshen ne krahe dhe
e hipi ne Porshen e tij.Me pas arriten ne France, ne shtepine e Turistit
dhe rrojten e mbreteruan pergjithmone te tre bashke me te jatin qe ishte gjithashtu
shofer.
 

Nutella

E ngrënshme !
Anëtar
Feb 29, 2020
Postime
2,879
Pikët
113
Kur ta terezis do ta lexoj e te them jam apo sjam
 

Oxygen

Shy
Anëtar
Oct 24, 2013
Postime
10,305
Pikët
113
ore seriozisht e keni?
dhe Mia Khalifa meriton me shume ti hapesh teme se keto traplliqet
kete sja lexon dot as cunit dashnores sa e gjate dhe vl eshte
 
Top