• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Përse KOASH e harroi 500 vjetorin e Shenjtores Shqiptare Angjelina Arianiti-Komneni?

pirro20

Super Anëtar
Anëtar
Sep 1, 2011
Postime
184
Pikët
28
Në Elbasan, në Sallën e konferencave të Prefekturës të Elbasanit u mbajt një Konferencë Përkujtimore me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së Shënjtorës së Arbërsisë por edhe të Serbisë- Shën Angjelina Arianiti vekur me 30 korrik 1520. Këtë konferencë e organizoi Fondacioni mbarëkombatar `Nermin Vlora Falaski` si dhe presidentja e Fondacionit gazetarja e njohur znj. Zenepe Luku, e cila për herë të parë në Shqipëri prezantoi një libër të veçantë për një heroinë të fesë së krishterë të Arbërisë por edhe të Serbisë, për këtë eveniment me titull `Angjelina Arianiti-Komneni Shpirti i Shenjtë e Arbërisë`. Në këtë eveniment morën pjesë Prefekti i Elbasanit z. Maksim Malaj, Kryetari i Bashkisë së Vlorës z. Dritan Leli, dhe mori pjesë dhe Hirësia e tij Andoni, peshkop i Elbasanit, dhe z.Kristo Goxhi për minoritetet. Interesant mbetet fakti se KOASH nuk organizoi ndonjë përkujtimore për këtë Shënjtore shqiptare, madje në kalendarin orthodox të KOASH nuk shënohet si shënjtore por sipas hisrësisë Andoni.. është shënjtore por merret me mënd.. Së dyti në Kishat tona nuk ka ndonjë ikonë të Shënjtores ( por edhe aty ku ka nuk janë ekspozuar), e cila është pak e njohur në komunitetin shqiptar orthoodoks, dhe aq më pak në popullin shqiptar. Për nga veprimtaria e saj Shnjtorja Angjelina Arianiti e ka aktivitetin religjioz dhe ndihmues ndaj të varfërve po aq të madh sa edhe Nënë Tereza, madje Shën Angjelina ka bërë mrekulli së gjalli dhe së vdekuri. Sot në varrin e saj ku është lipsani në Krushedol Serbi, për shkak se ushtarët osmanë dogjën Manastirin rreth viteve 1770, u dogj edhe trupi i saj, por ka shpëtuar vetëm dora e majtë e cila është e kspozuar në Manastir në të cilin shkojnë shumë njerrëz për tu falur përveç priftërinjve tanë orthodoksë, të cilet flenë gjumë. Nuk është e rastit që Shënjtore Angjelina Arianit-Komneni është shënjtore e Serbisë por edhe e Shqipërisë, sepse ajo ashtu si Nënë Tereza, punoi jashtë trojeve të atdheut të saj dheu u varros e u përkujtua nga populli serb, por arësyea tjetër është se një pjesë e popullit serb janë arbër të sllavizuar ( ose siç quhen sot-shike), dhe janë ata që e kërkuan Angjelina Arianitin të bëhet Shënjtore. Kjo tregon se dikur këta popuj bashkëpunonin kundër një armiku të përbashkët-osmanëve. Shën Angjelina Arianiti meritonte një perkujtim të madh nga KOASH, por KOASH jo vetem që nuk organizoi asnjë takim apo përkujtimore siç bë p.sh., për Shën Kozmain, apo për Shën Vladimirin, evenimenti duhej të ishte organizuar sepse ishte një eveniment te rralle ku nje Shenjtore orthodokse shqiptare ka 500 vjetorin e vdekjes, Sidoqoftë, nga turpi na shpëtoi organizimi i këtij pervjetori nga Fondacioni i nderuar 'Nermin Vlora Falaski`. Bravo i qoftë Fondacionit dhe turp per KOASH që në vënd te interesohej për perkujtimin e 500 vjetorit, nuk ka ne kishat e Tiranes asnje ikone te Shen Angjelines. Në Elbasan Hiresia Andoni që mori pjesa tha ...se kemi ikonat dhe do ti nxjerrim..... Merreni me mend se cfare patriotizma për Shqipërinë ka KOASH ynë. Të nderuarit drejtues të KOASH, thone se ne e njohim si shenjtore. Aq me mire, por aq me keq qe nje shenjtore te tille te barabarte me Nene Terezen nuk e njeh mire komuniteti orthodoks , pikerisht per faj te neglizhences, apatise, miopise, dhe injorances se disa drejtuesve te KOASH. Verini more ikonat e Shen Angjelines ne kishat tona orthodokse ne te gjithe vëndin dhe beni nje perkujtimore dhe interesojuni te beni nje memorial. Së fundmi, të vendoset në kalendarin orthodoks fjalën e nderuar `Shen` për Angjelina Ariantin dhe respektohet nga KOASH që edhe populli orthodoks te kuptojë se Shqiperia nuk ka një Shenjtore katolike -Nene Terezën por ka dy: edhe shënjtoren orthodokse Shen Angjelina Arianiti. Duhej KOASH që ta perkujtonte 500 vjetorin, por në ffakt u përkujtua nga Fondacioni Nermin Vlora Fallaski. Kjo nuk është normale nga ana e KOASH. SHëN ANGJELINA eshte njelloj si NENE TEREZA . Te dyja e kane dhene kontributin jashte shtetit shqiptar, por eshte pak e njohur ne Shqiperi dhe jo per faj te shenjtores por per mungesë respekti nga ana e KOASH.. Nuk ka asnje ikone te Shen Angjelines. Përkujtohet çdo 30 korrik si Shenjtore shqiptare ne Serbi por nuk eshte Shenjtore ne Shqiperi, por eshte percaktuar si Oshenare ne Kalendarin Orthodoks te KOASH dhe përkujtohet gjithashtu me 300 korrik.. KOASH duhet të mbledhë Sinodin dhe ta bejë shenjtore Angjelina Arianitin, duke zbatuar kështu kërkesat e intelektualeve Orthodokse te Tiranës nëpërmjet GIOT të cilat i kanë shprehur në Promemorie të intelektualëve Orthodokse te Tiranes si një zë i komunitetit orthodox të gjithë Shqipërisë, i kerkon Sinodit te KOASH te ngreje Komision per te vleresuar dhe vendosur ne Kalendarin Orthodoks te KOASH figurat klerikale orthodokse te shquara si Fan Noli, Papa Kristo Negovani, të pesë kryepeshkopet e Shqiperise nga 1923 e deri ne 1967, dhe te shenjtëroje Angjelina Arianitin dhe Heroin Kombetar -Gjergj Kastrioti-Skenderbeu. Vonesat dhe justifikimet i shërbejne armiqve te Komunitetit orthodoks te Shqiperise dhe shqiptarëve kudo ne bote. [email protected]
 

Solon12

Super Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
147
Pikët
28
Angjelina u martua me Durad Brankovic, Knyaz i Serbise dhe ka qene ose ne itali ose ne Vojvodina nene Hungarezet. Pastaj kur u plak u be murgesh.. Cfare shpikje kombetar ka bere ajo? Ju thuheni qe kisha eshte i "hellenizuar" po pse merreni me nje grua qe u martua me nje Serb?

Nuk ka problem me 500 vjetorin. Cdo kishe ortodokse e perserit emrat e shenjtoret e tyre, dhe luten. Angjelina ka nje dite a saj ne kalendarin dhe kujtohet cdo vite ne shqiperi dhe ne Serbi.

NQS ke nje deshir te mire per ortodokset shqipe thuaje shtetin shqiptar qe te jep kishes te gjitha manastiret, ndertesat fetare, etj qe vodhi enver hoxha. Ose zoteri, behu murgj kaloje rrugen si ka kaluar Angjelina. Ose me mire akoma, mos thuash qe fare se nuk behet gje kur komplainesh ne forumet interneti!

1596336474110.png
 
Last edited:

pirro20

Super Anëtar
Anëtar
Sep 1, 2011
Postime
184
Pikët
28
O Solon 12, por Angjelina ishte motra e Donika Kastriotit, u be murgeshe dhe fali pasurine e saj te varferve. U varros ne Krushedol. A e din ti se Shenjtore te Serbise e ebene SHKIET? Kush jane shkiet? Shkiet jane arberit orthodokse e veriut te cilet nuk u larguan nga trojet e tyre por i u afruan Kishes orthodokse Serbe me qellim per te ruajtur proinat dhe fene, por harruan Atdheun. Shenjtorja e pare orthodokse shqiptare mbetet Shen Angjelina qe ne shqiptaret e festojme me 31 gusht. Shenjtorja e dyte katolike eshteNene Tereza. Sigurisht urrejtja e kosovareve per orthodokset nuk duhet te ngaterrohet me orthodoksine shqiptare. Nese nuk e kupton kete atehere nuk je patriot. Orthodoksia shqiptare mbetet Themelonjesva e shtetet shqiptar, e flamurit te Skenderbeut, e kengeve patriotike, eHumnit kombetar shqiptar , e plot te tjera.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,538
Pikët
113
Ky Pirrua duket si paramilitare ortodoks, i kamufluar ne opjonist dhe patronazhist, por qe mundohet te ngelet i paverejtur ne ngjyrat dhe kontrastet, e te cilat shkojne matane nga Angjelina e Arianiteve, qe i jane kalbur eshtrat ne Serbi.

Nuk behet fjale per Angjelinen e Kastrioteve, por te Arianiteve, meqe ra dhafja, sepse dadhimi mes kunates dhe motres eshte goxha i modh, ti „shkencetari“ dhe argat i Anastasit.

 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,538
Pikët
113
Were Orthodox Serbs on the Ottoman side when attacking the Byzantine’s Constantinople in 1453? :unsure:

Yes. Rather obviously.

I realize many people from the Balkans harbor dreams about being the white Gandalf against the Ottoman orcs, but reality is more practical. Some Serbs were Ottoman vassals. They sent troops to Ottoman Wars. Like they would send troops if they were vassals of any other state. The relationship between Orthodox vassals and the Ottoman Empire was generally not much different between Orthodox vassals and a Christian King.

Read on Battle of Ankara when you get the time. Ottomans came on the brink of destruction in 1402. The opposing force was Timurids, not Christians, so this battle does not get much face time on Western platforms. It also does not fit well with the general view of Ottomans. I mean where is the heroism in beating orcs if they were almost dead a short time ago….

Anyway, at the Battle of Ankara, the only Ottoman forces that conducted themselves in an exemplary fashion was the Serbs. Wikipedia writes “Stefan Lazarević and his knights together with Wallachian forces successfully fought off the Timurid assaults and cut through the Mongol ranks three times. Each time Stefan advised Bayezid to break out with him, Bayezid declined to do so. But the Serbians managed to save one of Bayezid's sons and the treasury from the Mongols and made their way to Constantinople.The Serbian troops wore heavy black plate armour which was very effective against the Timurid arrows. Timur admired the Serbian troops who according to him "fight like lions".”

Me dhafe te tjera edhe ne burimet tjera historike ku shkruan, qe serbet kishin minuesit e tyre qe minonin pallatin e Konstatinopojes, kur Sulltan Hamuti sulmonte kryeqendren e ortodoksise! QfAre Paradoxi i "arberoreve veriore" orthodoks dhe shkije !!! :oops: Ama ç`shenjteri gjigande, te luftoje kunder kryeqendres se besimit te vet, pa harruar qe Otomanet jane sherbye me p..ha serbe sikur me llokume dhe vazaliteti i tyre deri ne bycelepirje ( 1389 thone qe kishin betejen e shekullit kunder otomaneve dhe menjehere u behen vazale) nderkohe qe Arbnoret e vertete 500 vite jane lare ne gjak me shpate, shtize e topuz.The Ottomans had a much larger force. Recent studies and Ottoman archival data state that there were some 50,000–80,000 Ottoman soldiers, including between 5,000 and 10,000 Janissaries,[33][page needed] 70 cannons,[34]:139–140[32][page needed][35][page needed] and an elite infantry corps, and thousands of Christian troops, notably 1,500 Serbian cavalry that Đurađ Branković was forced to supply as part of his obligation to the Ottoman sultan[1][36] —just a few months before, Branković had supplied the money for the reconstruction of the walls of Constantinople.[1][36] Contemporaneous Western witnesses of the siege, who tend to exaggerate the military power of the Sultan, provide disparate and higher numbers ranging from 160,000 to 300,000[33][page needed] (Niccolò Barbaro:[37] 160,000; the Florentine merchant Jacopo Tedaldi[38] and the Great Logothete George Sphrantzes:[39][page needed] 200,000; the Cardinal Isidore of Kiev[40] and the Archbishop of Mytilene Leonardo di Chio:[41] 300,000).[

The Ottoman army had made several frontal assaults on the land wall of Constantinople, but they were always repelled with heavy losses.[52] Venetian surgeon Niccolò Barbaro, describing in his diary one such land attack by the Janissaries, wrote:

They found the Turks coming right up under the walls and seeking battle, particularly the Janissaries ... and when one or two of them were killed, at once more Turks came and took away the dead ones ... without caring how near they came to the city walls. Our men shot at them with guns and crossbows, aiming at the Turk who was carrying away his dead countryman, and both of them would fall to the ground dead, and then there came other Turks and took them away, none fearing death, but being willing to let ten of themselves be killed rather than suffer the shame of leaving a single Turkish corpse by the walls.[37]
1626099013474.png

Serbian miners of the Ottoman Army are defeated by the Byzantines, 16 May 1453

Siege of Constantinople as depicted between 1453 and 1475[53]
After these inconclusive frontal offensives, the Ottomans sought to break through the walls by constructing tunnels in an effort to mine them from mid-May to 25 May. Many of the sappers were miners of Serbian origin sent from Novo Brdo[54] and were under the command of Zagan Pasha.P.S pyete Anastasjen heren tjeter se çfare sçarimi logjik ka shenjteria e tij prej mavrise injurante!
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
15,099
Pikët
113
Were Orthodox Serbs on the Ottoman side when attacking the Byzantine’s Constantinople in 1453? :unsure:

Yes. Rather obviously.

I realize many people from the Balkans harbor dreams about being the white Gandalf against the Ottoman orcs, but reality is more practical. Some Serbs were Ottoman vassals. They sent troops to Ottoman Wars. Like they would send troops if they were vassals of any other state. The relationship between Orthodox vassals and the Ottoman Empire was generally not much different between Orthodox vassals and a Christian King.

Read on Battle of Ankara when you get the time. Ottomans came on the brink of destruction in 1402. The opposing force was Timurids, not Christians, so this battle does not get much face time on Western platforms. It also does not fit well with the general view of Ottomans. I mean where is the heroism in beating orcs if they were almost dead a short time ago….


Anyway, at the Battle of Ankara, the only Ottoman forces that conducted themselves in an exemplary fashion was the Serbs. Wikipedia writes “Stefan Lazarević and his knights together with Wallachian forces successfully fought off the Timurid assaults and cut through the Mongol ranks three times. Each time Stefan advised Bayezid to break out with him, Bayezid declined to do so. But the Serbians managed to save one of Bayezid's sons and the treasury from the Mongols and made their way to Constantinople.The Serbian troops wore heavy black plate armour which was very effective against the Timurid arrows. Timur admired the Serbian troops who according to him "fight like lions".”

Me dhafe te tjera edhe ne burimet tjera historike ku shkruan, qe serbet kishin minuesit e tyre qe minonin pallatin e Konstatinopojes, kur Sulltan Hamuti sulmonte kryeqendren e ortodoksise! QfAre Paradoxi i "arberoreve veriore" orthodoks dhe shkije !!! :oops:Ama ç`shenjteri gjigande, te luftoje kunder kryeqendres se besimit te vet, pa harruar qe Otomanet jane sherbye me p..ha serbe sikur me llokume dhe vazaliteti i tyre deri ne bycelepirje ( 1389 thone qe kishin betejen e shekullit kunder otomaneve dhe menjehere u behen vazale) nderkohe qe Arbnoret e vertete 500 vite jane lare ne gjak me shpate, shtize e topuz.The Ottomans had a much larger force. Recent studies and Ottoman archival data state that there were some 50,000–80,000 Ottoman soldiers, including between 5,000 and 10,000 Janissaries,[33][page needed] 70 cannons,[34]:139–140[32][page needed][35][page needed] and an elite infantry corps, and thousands of Christian troops, notably 1,500 Serbian cavalry that Đurađ Branković was forced to supply as part of his obligation to the Ottoman sultan[1][36] —just a few months before, Branković had supplied the money for the reconstruction of the walls of Constantinople.[1][36] Contemporaneous Western witnesses of the siege, who tend to exaggerate the military power of the Sultan, provide disparate and higher numbers ranging from 160,000 to 300,000[33][page needed] (Niccolò Barbaro:[37] 160,000; the Florentine merchant Jacopo Tedaldi[38] and the Great Logothete George Sphrantzes:[39][page needed] 200,000; the Cardinal Isidore of Kiev[40] and the Archbishop of Mytilene Leonardo di Chio:[41] 300,000).[

The Ottoman army had made several frontal assaults on the land wall of Constantinople, but they were always repelled with heavy losses.[52] Venetian surgeon Niccolò Barbaro, describing in his diary one such land attack by the Janissaries, wrote:View attachment 98197

Serbian miners of the Ottoman Army are defeated by the Byzantines, 16 May 1453

Siege of Constantinople as depicted between 1453 and 1475[53]
After these inconclusive frontal offensives, the Ottomans sought to break through the walls by constructing tunnels in an effort to mine them from mid-May to 25 May. Many of the sappers were miners of Serbian origin sent from Novo Brdo[54] and were under the command of Zagan Pasha.P.S pyete Anastasjen heren tjeter se çfare sçarimi logjik ka shenjteria e tij prej mavrise injurante!
Ai institucion eshte mbush me neperka spiune. ;)

Kush guxon ta pyese naltmadhnine?
U'a pret allatet ai(buken e gojes dmth). ;)

I'a ngece kotheren e bukes m'u ne gryke i'a ngece. -qesh-
 
Top