• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Përse opozitës i mungon dëshira për të pranuar e reflektuar humbjen?

Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
11,435
Pikët
113
Keto zgjedhje deshmuan qe matematika eshte jo vetem shkence ekzakte por ama edhe kryenece. :)

Elektorati i majte eshte 300,000 vota plus elektoratit te djathte. Pra probabiliteti qe e djathta te dale fituese eshte shume e paket duke zbritur ketu dhe votat e vjedhura shitlblera apo te manipuluara eshte pothuajse 0.

Tjetra qe duhet menduar eshte qe Shqiperia eshte nje shtet i vogel me 1 demokraci te brishte dhe ekonomi te varfer per te qene e zonja te vendose ne menyre te pavarur fatet e veta e para kjo dhe e dyta nese e shofim ne aspektin global globalizmi eshte ere ndryshimesh qe fillon nga USA dhe shtetet e tjera te fuqishme deri ne shtete te dobeta si ne apo me keq se ne. Ne keto rrethana nen epoken e eres globaliste sorrosiane qe po jetojme nuk mund ta permbyse Ramen kryesorrosistin shqiptar nje kryetar opozite si Basha jo se ky nuk eshte sorrosian por eshte i zakonshem jo si lideri i vet Rama. Dhe per ta permbyllur nese PD kerkon te vije ne pushtet duhet te zgjedhe nje lider te saj nje person qe eshte antiglobalist dmth antisorrosian gje qe e dyshoj fort nese do ndodhe :)

Deri atehere sna mbetet gje por te presim qe te fryje ere tjeter dhe Zoti paste meshire per shqiptaret!
Trump for pd-boss. America first, albania second. Bleona per first lady e pd. Vec na duhet fushe golfi me noi cep te pazon nga vilat e katnarve. :D
 
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
11,435
Pikët
113
Keta vene 6 stola mbjellin 10 peme dhe aty ngjitur ngrihet nje kulle betoni. Hajde qorr popull hajde.
Ua ka marr menjen uji qy e hudhin perpjet. Na ka pas qa zemra per cesme aty nolt qy e hudhte ujin na nalt posht. Kto kan bo gjith ato cesma qy me u shtri n’tok t’bi uji vet n’goj. :D
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,766
Pikët
113
shkrimi i pirros, na pelqen apo nuk na pelqen, kesaj rradhe kish shum te verteta te hidhura,
me mire te thuhet e verteta e hidhur, se sa genjeshtra e bukur,
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,212
Pikët
113
Kur e solla me pare ate listen e kandidateve fillimisht u habita me numrin aq te vogel te votave, qe ata e quanin me te madhin ne nivel vendi. Me vone e kuptova, qe ata votojne kandidatet per qytetin rrespektivisht zonen nga ata kandidojne dhe po ta shikosh ne totale me duket sistem zgjedhore jo i avancuar.

Sistemi i zgjedhjeve ne Kosove, ka fiks nje shekull ilustrativ para ketyre qe behen dhe mbahen ne Shqiperi. Jane zgjedhje kombetare dhe jo lokale dhe shume me e logjikshme, me e kapshme, legjitime dhe e matshme do te ishte sikur te votoheshin ne transparence kandidatet e listave te partive qe konkurrojne ne nivel vendi nga te gjitha zonat.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
66,147
Pikët
113
Kur e solla me pare ate listen e kandidateve fillimisht u habita me numrin aq te vogel te votave, qe ata e quanin me te madhin ne nivel vendi. Me vone e kuptova, qe ata votojne kandidatet per qytetin rrespektivisht zonen nga ata kandidojne dhe po ta shikosh ne totale me duket sistem zgjedhore jo i avancuar.

Sistemi i zgjedhjeve ne Kosove, ka fiks nje shekull ilustrativ para ketyre qe behen dhe mbahen ne Shqiperi. Jane zgjedhje kombetare dhe jo lokale dhe shume me e logjikshme, me e kapshme, legjitime dhe e matshme do te ishte sikur te votoheshin ne transparence kandidatet e listave te partive qe konkurrojne ne nivel vendi nga te gjitha zonat.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,212
Pikët
113
Kur ju lexoj dhe jo veteme ti, por plote keshtu nga Country e juve, kam mirekuptim se vini nga nje sistem total i difektuar, qe jo vetem allansera, kvaçilla e keshtu gjosenda jane per tu riparuar po nje renovim xheneral!

Per ta sçaruar easy, jane zgjedhje nacionale, dhe ne ate parlament do te propozohen, votohen dhe aprovohen ligje ne nivel vendi, jo Myzeqeje 😄 dhe vijne 4-5 myzeqaret me ato votat traficcanto-contrabando dhe me xhufken siper kraheve, do lene kopene e deleve dhe do ikin te bejne Shqiperine se s`bohet ``fumato``

Hajde mendje, hajde !

Hape rrugen, hape sa nuk me pishtoj :LOL:

1619734131579.png
 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
66,147
Pikët
113
Po për sistemin "Proporcional Rajonal" ke dëgjuar ti mënçuri e gjallë?
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,212
Pikët
113
Paqeter, emrin ja vendos sistemit, sahere qe te konvenon ty, ne kete rast subjektit qe do e perdore, por e logjikshmja eshte qe keta kandidate te votohen ne lista ne nivel vendi, jo lagjeve ku jetojne, sepse nuk jane zgjedhje per bashki, apo pastaj nuk do i mjaftojne parate qe te blihen gjithandej votuesit ?

Ne zgjedhjet e 14 shkurtit ne Kosove, listat e kandidateve te partive politike jane votuar qytet per qytet dhe ai eshte treguesi dhe matja me korrekte e legjitimitetit dhe fuqise se perfaqesimit te secilit deputet dhe subjektit garues ne parlamentin e vendit te tij.

Perktheja icik Pirruas edhe Bades qe ta kuptojne ``fumato``
 

Semiku

Style & Substance
Anëtar
Oct 12, 2013
Postime
2,637
Pikët
63
Po për sistemin "Proporcional Rajonal" ke dëgjuar ti mënçuri e gjallë?
Edhe te ne ne Maqedoni eshte i njejti sistem zgjedhor,me 6 njesi zgjedhore.
Munde te na sqaroj pak Pirati pse na qenka problem.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,212
Pikët
113
Edhe te ne ne Maqedoni eshte i njejti sistem zgjedhor,me 6 njesi zgjedhore.
Munde te na sqaroj pak Pirati pse na qenka problem.
Te maqidonia e severnes eshte diçka qeter, sepse me BDI edhe ato partite qera shqiptare ne Strumice, Prilep i site makedonski gradovi :D e ke 0 zero voten e garantuar, qe do votohesh nga maçat, prandaj edhe eshte siç eshte, por ne Odhbenian qe thone keta ç`ne ? jane gara nacionale dhe jo komunale, bashkie e komunje, liga e 5 e fshatit te mahalles zhgl.

Eshte perfaqesim ne nivel vendi dhe duhet legjitimim ne nivel vendi! eshte kaq e thjeshte dhe e logjikshme. Tani ta zeme ato garat e kalamojve ne kuize diturie ne nivel klase, shkolle, komune, rajonale, nacionale nuk te duken ty shkalle-shkalle dhe qe dallojne njera nga tjetra- per nga konkurrenca, niveli i kualitetit te garimit dhe perfaqesimit nga me te miret dhe jo nga ngelaqat qe blejne voten.

Jo, po me te parin e ngelaçave nga shkolla e Vithkuqit, vie konkurron ke Tirona me me te miret nga gjithe vendi, ku eshte dhogjika e gares ketu ?

Lere se çfare shkruan Pirrua me Akrepin! keta tere diten mbushin llullen canabisje edhe deri ne fund te shkrimit, harrojne se çfare kane shkruajtur ne fidhim ``fumato``
 

Semiku

Style & Substance
Anëtar
Oct 12, 2013
Postime
2,637
Pikët
63
Te maqidonia e severnes eshte diçka qeter, sepse me BDI edhe ato partite qera shqiptare ne Strumice, Prilep i site makedonski gradovi :D e ke 0 zero voten e garantuar, qe do votohesh nga maçat, prandaj edhe eshte siç eshte, por ne Odhbenian qe thone keta ç`ne ? jane gara nacionale dhe jo komunale, bashkie e komunje, liga e 5 e fshatit te mahalles zhgl.

Eshte perfaqesim ne nivel vendi dhe duhet legjitimim ne nivel vendi! eshte kaq e thjeshte dhe e logjikshme. Tani ta zeme ato garat e kalamojve ne kuize diturie ne nivel klase, shkolle, komune, rajonale, nacionale nuk te duken ty shkalle-shkalle dhe qe dallojne njera nga tjetra- per nga konkurrenca, niveli i kualitetit te garimit dhe perfaqesimit nga me te miret dhe jo nga ngelaqat qe blejne voten.

Jo, po me te parin e ngelaçave nga shkolla e Vithkuqit, vie konkurron ke Tirona me me te miret nga gjithe vendi, ku eshte dhogjika e gares ketu ?

Lere se çfare shkruan Pirrua me Akrepin! keta tere diten mbushin llullen canabisje edhe deri ne fund te shkrimit, harrojne se çfare kane shkruajtur ne fidhim ``fumato``
Ama ka ndonje arsye qe e zbatojne kete model zgjedhje,nuk besoj qe njera pale e ka imponuar kete sistem zgjedhor.Me siguri e kane pranuar se paku partite e medha...une te kuptova qe PDne ky sistem zgjedhor e demton dhe desha ta di si ?
Tani i paskan 12 njesi zgjedhore,cka propozon 1 njesi zgjedhore e tere Shqiperija...dhe si do te kalonte PD me nje njesi zgjedhore ...

Deri tani ke qene prognozer i sukseshem,...e qellove fituesin Biden,Albin Kurtin po ketu nuk te doli,ja huqe...beso,qe duke te lexuar ma mbushe edhe mua mendjen qe fiton PDja hehe
Na rrofte 2025 !
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,212
Pikët
113
Ama ka ndonje arsye qe e zbatojne kete model zgjedhje,nuk besoj qe njera pale e ka imponuar kete sistem zgjedhor.Me siguri e kane pranuar se paku partite e medha...une te kuptova qe PDne ky sistem zgjedhor e demton dhe desha ta di si ?
Tani i paskan 12 njesi zgjedhore,cka propozon 1 njesi zgjedhore e tere Shqiperija...dhe si do te kalonte PD me nje njesi zgjedhore ...

Deri tani ke qene prognozer i sukseshem,...e qellove fituesin Biden,Albin Kurtin po ketu nuk te doli,ja huqe...beso,qe duke te lexuar ma mbushe edhe mua mendjen qe fiton PDja hehe
Na rrofte 2025 !
Nuk ka shume kohe, qe e kane ndryshuar ligjin e zgjedhjeve, kur iken opozita nga parlamenti dhe ngelen socjalistet edhe hajde po e ndreqim ligjin e zgjedhjeve qysh na bie me se miri.

Normal PD-ja ka fituar 40 % te votave te fituara ne nivel vendi pa fonde, pa oligarke, pa drogiraqa, pa blerje votash pa patronazhist dhe pa pjesen favorite te pushtetit qe shantazhon punetoret e administrates dhe vie ketu Pirrua pa fijen e llogjikes leshon pllugun arave hyhyhyhyhy edhe do te bind dike qe nuk kane blere votat ata drogiraqat e Tumanes, vertet mendon ky qe ka aq trudhjame e tru-tulash qe e besojne storjen e tij te mbaruar.

Nese nuk i fitoj Lulka zgjedhjet, vie pyetje tjeter me ke mutin tjeter do te mundin ti fitonin zgjedhjet. Paqeter, do te deshironin keta te sillni nje amatore ne fushe edhe ne stilin: a te ja fidhojme, hajde fidhojme edhe njehere nga fidhimi.

Ja se çfare thoshte per keta Pjeter Arbnori i ndjere:

‘Provoni t’i bleni fillimisht, nëse nuk blihen, kërcënojini, nëse nuk kërcënohen, vidhini, nëse nuk vidhen atëherë i bëni të pavlefshme fletët votimit!
Ju nuk jeni socialista ju jeni specialista!
Farë më të keqe mbi sipërfaqen dheut nuk besoj s’e gjen.
Shqiptarët votuan kundra jush por ju jeni mjeshtra të vjedhjes, të vrasjes, të mashtrimit, të imoralitetit, të manipulimit, qysh prej 1944’.

Pjeter Arbnori
1619739587709.png
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,258
Pikët
113
Vendndodhja
Kërkoi dorëheqjen e Bashës, Kadilli video-mesazh për demokratët: Është koha të jemi të vërtetë, një projekt të ri për PD-në

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Fatbardh Kadilli, me anë të një reagimi në rrjetet sociale iu është drejtuar demokratëve me një video-mesazh, ndërsa nuk i ka kursyer kritikat për kryedemokratin Lulzim Basha.


Teksa është vetëkandiduar për të qenë kryetar i PD-së, pasi kërkoi dorëheqjen e Bashës, Kadilli pohon se; “Është koha të jemi të vërtetë me veten si demokratë. Të ofrojmë një qasje të re. Një projekt të ri politik për Partinë Demokratike. Një opozitë të re. Për të gjithë. Me të gjithë.”.


Në mesazhin e tij Kadilli thekson se më e keqja ndodhi, pasi sipas tij në krye të qeverisë u konfirmua një kundërshtar diabolik.


Kadilli tha se të gjitha mëdyshjet dhe shqetësimet që i ngritën liderit Basha, ranë në një vesh shurdhër.
REAGIMI I KADILLIT
“Demokratë dhe mbështetës të PD, më e keqja ndodhi. Një kundërshtar diabolik u rikonfirmua në qeveri. Ne demokratët e shohim veten përsëri në opozitë. Hymë në këto zgjedhje me shpresë, por bashkë me shpresën nxirrte kokë dhe dyshimi se nuk ishte bërë sa duhet. Cili demokrat nuk u shqetësua deri në lodhje nga vonesat e lidershipit, nga mungesa e ekipeve politike në terren? Cili demokrat nuk u lodh deri në rraskapitje nga paqartësitë e lidershipit? Nga mungesa e informacionit për çdo vendim të rëndësishëm? Cili demokrat nuk u rraskapit deri në stërmundim pse nuk u mobilizuan gjithë energjitë, gjithë faktorët dhe gjithë individët që mund të sillnin ndryshimin? Të gjitha dyshimet tona, që i ngritëm me ndershmëri mes nesh, nga anëtari më i thjeshtë, te drejtuesit e degëve e deri në qendër, janë sot pasqyra ku shohim fytyrën e humbjes. Të gjitha mëdyshjet dhe shqetësimet që i ngritëm liderit, me besnikëri, që të na dëgjohej zëri, ranë në një vesh shurdhër. Ato janë sot, kjo e sotme pa të ardhme të qartë. Kundërshtari është ai që është: një dhe i pandryshueshëm. Por, nuk është koha për t’u fshehur pas diabolizmave, hileve dhe arrogancës së tij. Ai ashtu është dhe ashtu do të jetë përsëri. Edhe në përballjen e radhës edhe në zgjedhjet e tjera, ndryshimin e kundërshtarit e bëjmë duke ndryshuar së pari vetë. Duke bërë pyetjen: a duhet të ndryshojmë diçka apo të vazhdojmë kështu se jemi mirë? Është koha të jemi të vërtetë me veten si demokratë. Të ofrojmë një qasje të re. Një projekt të ri politik për Partinë Demokratike. Një opozitë të re. Për të gjithë. Me të gjithë. Gjithkund dhe gjithherë. • #PartiaDemokratike #PD #FatbardhKadilli #Shqiperia #Zgjedhje #ProjektiShpreses #Albania #election

 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
23,280
Pikët
113
Ca me tru qe i kane mbet opozites e kane pranu me kohe. Po ai gomari Basha mazallah. Kaq budall me qene njeriu??! O do votat me zorr o ska!! 🤦‍♀️🙈
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,759
Pikët
113
Ne ka njecik opozite ne Shqiperi ajo pd e Lul Basha. Vdiq ajo Shqiperia 100 monopartiak. Dhe sot kjo pune po behet nga kyshet e komunizmit.
Duan te heqin Bashen qe ben opozite e te vejn Komuniste si Bujar Nishani oficer i shkolles bashkume qe ngriti bustin e Enveit, Kadilli si bir i nje hetusi gjakatar. Qe kta te bashkohen ne pushtet me pd e te ndajne bashke torten komuniste. Rama e di qe ka fitu fitore si Pirro. Ndaj i duhet bashkpunimi me opoziten. Nishani doli komunsti pagum qe te sherbeje Rames. Pik
toger nishani (bujari iu degjon) nuk bon gje pa "sugjerimin" e salverit ...
 
Top