• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Paratë e drogës në Shqipëri pastrohen në ndërtim

Marla

+ -
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
4,334
Pikët
113
Fondet e siguruara kryesisht nga tregtia ndërkombëtare e drogës pastrohen në sektorin e ndërtimit dhe turizmit në Shqipëri, raportohet në një studim të Iniciativës Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar (Global Initiative against Transnational Organized Crime – GI) për rajonin e Ballkanit “Analiza e flukseve të njerëzve, drogës dhe parave në Ballkanin Perëndimor”.
Raporti paraqet një tablo të detajuar të çmimeve dhe rrugëve të trafikimit të drogës dhe emigrantëve përgjatë Ballkanit Perëndimor dhe hedh dritë mbi fitimet që burojnë prej tyre, si dhe mbi vendet ku pastrohen paratë.
Sipas raportit, midis 2017 dhe 2020, Tirana përjetoi një bum ndërtimesh dhe rritje të madhe të çmimeve të pronave. Çmimi i një metër katror në një apartament banimi mesatar në Tiranë ishte rreth 861 euro në vitin 2017. Por në vitin 2020, vetëm tre vite me vonë, çmimet pothuajse u dyfishuan duke arritur nivelin e 1400 – 2 000 eurove për një metër katror.
Në Vlorë, grupet kriminale pretendohet se kanë investuar në sektorin e turizmit , duke përfshirë hotele luksoze në bregdet. Çmimet janë rritur nga 600 në 700 euro për metër katror në vitin 2017 në bregun e ujit në 1 000 euro në 1 200 euro në fillim të vitit 2021.
Sipas tabelave të raportit, Tirana është kryeqyteti me çmimet më të shtrenjta të apartamenteve në rajon (që arrijnë deri në 4 mijë euro për metër kator për kullat e reja, ndërsa luhaten mes 1400-2000 euro në pjesën qendrore të qytetit).
Pas Tiranës, më të shtrenjta apartamentet janë në Beograd e Sarajevë, me rreth 2,500-2,700 euro për metër katror.
Çmimet në kryeqytetin shqiptar pothuajse janë rritur me mbi 50% në krahasim me vitin 2017. Në Podgoricë, p.sh., për të njëjtën periudhë çmimet ranë me 14%, duke zbritur poshtë 1 mijë euro. Në Beograd, çmimet u rritën me rreth 30%.
Studimi citon se, ekspertët kanë argumentuar se, kjo rritje e lartë në kryeqytetin shqiptar nuk mund të shpjegohet me kërkesën më të lartë nga ekonomia reale ose rritjen e nivelit zyrtar të ardhurat, por përkundrazi drejtohen kryesisht nga paraja nga krimi i organizuar dhe korrupsioni i cili është investuar në ndërtim dhe pasuri të paluajtshme.
Në Tiranë, aktualisht janë planifikuar projekte shtesë luksoze në qendër të qytetit që nuk pasqyrojnë forcat normale të tregut.
Një agjent i pasurive të patundshme në Shqipëri ka shpjeguar se një përqindje e madhe e njerëzve që blejnë apartamente luksoze përdorin para të paligjshme dhe paguajnë me cash. Sidoqoftë, edhe kur pagesat nuk bëhen me para (por përmes sistemit financiar), ekspertët argumentojnë që verifikimi e burimit mbetet mjaft sporadik.
Megjithëse kërkohet që transaksione prej më shumë se 10 000 euro të bëhen përmes transfertave bankare, kompanitë e ndërtimit bëjnë të mundur ndarjen e pagesave në këste të vogla me më pak se 10 000 euro secila dhe të deklarojnë një çmim fiktiv më të ulët se ai real, duke e bërë kështu të mundur që individët të fshehin origjinën e vërtetë të parave të tyre.
Ishte e habitshme se si industria e ndërtimit vazhdoi të rritet në Shqipëri edhe gjatë pandemisë COVID-19, pavarësisht tkurrjes së përgjithshme të ekonomisë së vendit prej kufizimeve pandemike, citon raporti. Në fakt, pavarësisht pandemisë së COVID-19, INSTAT (Instituti Shqiptar i Statistikave) regjistroi nivel të lartë të sipërfaqeve të lejeve të ndërtimit në tremujorin e dytë të vitit 2020. Ndërsa në tremujorin e dytë 2020, ekonomia shqiptare u tkurr mesatarisht me 10.2%, aktiviteti i pasurive të patundshme vazhdoi të zgjerohej me 5.5%.
Një sasi më e vogël të ardhurash të paligjshme kanalizohet në përdorimin e bizneseve nga trafikantët nëpërmjet financimeve cash në restorante, bare, stacione karburanti dhe kompani taksish. Këto biznese janë veçanërisht të përshtatshme për të pastruar shuma më të vogla, të cilat më pas përfshihen gjithashtu në sistemin bankar.
Në të gjithë rajonin, fondet e paligjshme janë të përziera në biznese, duke i bërë ato të padallueshme nga njëri-tjetri. Anëtarët e grupeve të organizuara kriminale aktive në Malin e Zi raportohet të kenë kompani të ndryshme, si klube, restorante, furra buke, kafene, hotele dhe dyqane suveniresh, klube sportive, kompani me qira dhe shitje të automjeteve, stacione benzine dhe të regjistruara në Kotor, Cetinje, Herceg Novi, Pljevlja dhe Podgoricë.
Raporti rajonal analizon sektorët dhe pikat e nxehta ku pastrohen paratë në Ballkanin Perëndimor.
Për shembull, shumat e vogla të parave pastrohen në biznese me nivele të larta të qarkullimit të cash-it, si hotele, restorante, pastiçeri, bare dhe klube, dyqane suveniresh, benzinata, kompani taksish, palestra, pika ku shiten fruta-perimet etj. Të ardhurat e konsiderueshme furnizojnë ndërtimin dhe pasuritë e paluajtshme, lojërat e fatit dhe turizmin. Raporti thekson se të ardhurat e aktiviteteve të paligjshme që kryhen në rajon, pastrohen kryesisht po në rajon, ndërsa grupet kriminale të Ballkanit Perëndimor janë duke gjeneruar të ardhura të shumta si pasojë e aktiviteteve të paligjshme (veçanërisht trafikimit të drogës) jashtë rajonit.
“Paratë e pista, të gjeneruara dhe të pastruara në rajon, po mbajnë gjallë një ekosistem të krimit dhe korrupsionit”, – thotë Kristina Amerhauser, një nga autoret e raportit.


/Monitor
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,202
Pikët
113
Me keshtu investitore dhe bleres, metri katrore te arrine 5000 ojra/ m ne vendbanime me mbipopullime dhe infrastrukture fshati.


 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,202
Pikët
113
Ja keta qe po ndreqin kulla 20 kateshe in Tirana Narkocity, paskan vajtur te marrin mielle per petulla in Kusova.1621283911951.jpeg
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,548
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
mua shume heren e fundit qe isha ... jan thjesht nga jasht ashtu se populli nuk esht i lumtur jo
Une jetoj ne periferi dhe rralle me bie rasti te kaloj nga qendra po sa here qe kaloj shikoj ndonje kulle te re.E kam humbur fare sensin e orientimit.Jetoj ne nje qytet pa memorie.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,252
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Humor kriminal ke edhe ti.
Ty o burazer provat e pakundershtueshme urbanistike te duken te gjitha sikur dalin nga shkolla e riedukimit.

Kodra pas diellit, rrolling stoncat, Surreli dream koceku dhe Peza village ku jane ? a nuk jane periferi ?
pa na thuaj ne cilen perj tyre ke ngritur folezen qe te iluminzohemi me LED mendesi.
 

shoku_tanku

Fatos Nano president.
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
32,548
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Ty o burazer provat e pakundershtueshme urbanistike te duken te gjitha sikur dalin nga shkolla e riedukimit.

Kodra pas diellit, rrolling stoncat, Surreli dream koceku dhe Peza village ku jane ? a nuk jane periferi ?
pa na thuaj ne cilen perj tyre ke ngritur folezen qe te iluminzohemi me LED mendesi.
Nuk jam ne ato lloj periferish une,jam ne lagjen bombej.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,991
Pikët
113
mjafton te shohesh ndertesat ne Tirane dhe e kupton... vend i varfer .. ndertesa lluksoze
Wir haben es mit einer Armee zu tun.

Kemi të bëjmë me një ushtri prej...... 20.000 vetësh, thotë oficeri i FBI Thomas Sheer, puna kryesore e të cilit është të zbulojë krime.

Ushtria mafioze është ankoruar....
aq fort në= shoqërinë dhe ekonominë amerikane sa që....
ka pak biznese dhe industri në komunitetet tona që.....
nuk preken nga krimi i organizuar,tha....====shefi i >>>> FBI Webster.

Të ardhurat e mafias amerikane vlerësohen nga...Komisioni për luftimin e Krimit te Organizuar, të emëruar nga Presidenti,(ne mos gabohem KYNA bote kontrabande armesh me para te DROGES) me gati = 170 miliardë $ në vit.

Hulumtimi me..... 22 Dhjetor 1985 ora 1.... pasdite.

PS....VETEM...Joaquín Archivaldo Guzman Loera,bote = 100 Milliarden Dollar Umsatz,ne godina.

Kjo me....31.08.2010, 12:49 Uhr ...apo sa dekada me poslje.

TANI?

FAZITI... Notn e MIR.

 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,309
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Edhe sikur te jete e vertete... ne ndertim vafshin te tera.. dhe nuk kam prb me k’te .
 

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,947
Pikët
113
Vendndodhja
Krypton
Edhe sikur te jete e vertete... ne ndertim vafshin te tera.. dhe nuk kam prb me k’te .
Ne çdo vend pastrohen parate ne nje menyre apo nje tjeter. Ne si vend i vogel qe jemi, çdo gje meret vesh me shpejte, dhe ska finese.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,880
Pikët
113
nuk e di sa pastrohen , por di qe edhe ketu shume jane shtrenjtuar qe nga koha e kovidit
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,309
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Ne çdo vend pastrohen parate ne nje menyre apo nje tjeter. Ne si vend i vogel qe jemi, çdo gje meret vesh me shpejte, dhe ska finese.
Shpejt por jo me domosdoshmerisht e verteta tek ne per fat te keq merren shume me thashetheme dhe genjeshtra... but yeah I agree with the rest of ur comment .. thjeshte eshte ceshtje of using the logic se ku eshte me mire qe te investohen ne k’te rast .. mire do te ishte qe te investohen edhe ne social system problems.
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
1,076
Pikët
113
Cia eshte organizata me e fuqishme ne bote e trafikut te droges,jane me miliarda $ fitime.Anglia Franca Hollanda Belgjika etj,i fuqizuan ekonomite duke shfrytezuar kolonite ne Afrike e Azi e duke i vrare e prere ata popuj,Gjermanet Zviceranet shquhen per transaksionet e qelbura financiare me te cilat subvencionojne ekonomite e tyre.Atehere pse u dashka ne shqiptaret te jemi engjej.Le te punojne cunat dhe nje Bravo e madhe bile
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,568
Pikët
113
Pfitzer eshte organizata me e madhe e droges me duket!
po pse i pastrojne parate ne ndertim, dhe si, kjo do mbeti mister!
 
Top