• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Personazhet me intrigues nga kinematografia

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Po filloj me The Man With No Name. Nje nder personazhet me ikonik te kinematografis, tipik antihero, nje person qe nuk ka histori, misterioz, i qete, i vetmuar dhe me nje moral te larte drejtesie (simbas botekuptimit tij).


Daniel Plainview ne There will be blood. Nje personazh qe personifikon vete kapitalizmin e eger. Teper i hidhur.


Ned Stark, personi me pozitiv ne Game of Thrones. E pabesueshme sa naiv, por me moral te larte.


Littlefinger nga Game of Thrones. Skuth mbi skutha.

 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Captain Flint ne Black Sails eshte definitvisht nje personazh shume interesant. As hero por as antagonist. Nje eks komandant i marines Britaneze i konvertuar ne pirat, qe instigon te tjeret te revoltohen kunder Perandorise Britaneze.

Captain Flint dhe Black Sails ne pergjithesi eshte nje prequel e noveles se famshme Treasure Island.

 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,802
Pikët
113
Ka qene nje film me dy femra kineze qe ishin gra te nje kinezi... njera nga keto qe hiqej sikur vdiste per ta ndihmuar doli me e ndyra... Titullin nuk ja mbaj mend filmit, por me la nje shije te hidhur intrige....
 
  • Like
Reactions: DUA

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Long John Silver, ne Treasure Island ky personazh e krijon ikonografine e pirateve qe ne e perceptojme sot. Me nje kembe, dhe nje papagall ne shpatull.

John Silver fillon me genjeshtra dhe e perfundon me genjeshtra tregimin e tij. Fillon si kuzhinjer ne anijen e Captain Flintit pa dijte gje dhe ne fund perfundon si mbret i Pirateve duke ja perfundu karrieren Flintit ne menyre tinzare.

Genjeshtar maestral, oportunist. Ne fund nga novela e dijm se papagallin e tij e emeron Captain Flint si nje lloj tallje ndaj Captain Flintit.

 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Christian Bale si farmeri Dan eshte shume interesant. Duke dashur qe te shpetoj emrin e familjes futet nje aventure teper te rrezikshme, te transportoj kriminelin me te rrezikshem ne trenin qe shkon per ne Yuma.

Dan hiqet si nje veteran lufte nga Lufta Civile Amerikane vetem qe te kete respektin e djemve te tij dhe te tjerve. Krimineli Ben e lexon se Dan po genjen dhe cuditerisht e skenon transportin e tij tek treni per ne Yuma edhe pse shume lehte e ka te vrase Danin dhe te ike. Ben fiton njelloj empatie ndaj Dan ngaqe Dan eshte nje person me moral te larte dhe familjar qe po mundohet me parate e transferimit te suksesshem te shpetoje farmen e tij dhe e lejon qe ta transportoje te treni, por fundi del ndryshe.

 
Last edited:

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,153
Pikët
113
Keni ate DARIN e clanit Gambino qe...........pellet ne media skiptare.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
15,938
Pikët
113
Safa Ymeri, te "Malet me blerim mbuluar". Figura tipike e babait të ashpër në një shoqëri patriarkale fshatare. Përpjekja e tij për të mbajtur familjen e tij jashtë dallgëve të kohës por pa e ulur dinjitetin e tij.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,049
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
Bishopi Heahmund. Ekstremist fetar, ne ekstrem lojal ndaj mbretit te tij, brutal dhe luftar i zoti. Edhe pse i urren jo-kristianet dashurohet ne nje femer Vikinge.

 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
6,160
Pikët
113
KINEMATOGRAFIA SHQIPTARE....MPOSHT cdo BACILE te....SOTEM.
Pa ????????????????.
Kane qen realizime te pastra pa asnje hile ose ne i perkasim brezit te kohes se ketyre filmave dhe na kujton kujtime te kohes se athershme.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,153
Pikët
113
Kane qen realizime te pastra pa asnje hile ose ne i perkasim brezit te kohes se ketyre filmave dhe na kujton kujtime te kohes se athershme.
Ka qene FILMA ...PA color.

Danke.
 
Top