• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Po ju do vaksinoheni 2 ?

Status
Temë e mbyllur.

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
8,343
Pikët
113
Une do ta shtyj sa te mundem e shpresoj te kem nje menyre te mos jem e detyruar te bej dicka qe s’dua ta bej. Jemi kundra kesaj manovre shume dredharake qe po perdoret dhunshem ne njerezim.
@Passion nuk qenkemi të vetëm me këtë "dredhinë" e shtyrjes së vaksinimit.. ``fumato``
Vetëm së më dhimbset Hoxhë efendija (@drague) që nuk diti t'a dredh dhe ai...i'a ngulen edhe atij para kohe...-qesh-tap_fare
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,903
Pikët
113
Ka ndonje vaksine qe te me ndale kohen? 🤭🤭🤭

Se imagjinoj dot veten te me shpetoje pika pika me vitet ajo 😂😂

Se per vaksina gripi sma mbushin dot mendjen mua.

Vecse ajo qe ndal kohen
Ose me kthen paaaakkk ma te ri :p
Me genjen mendjen. 😋😋
@Passion paskemi dy gjera t’perbashketa:

Kuajt dhe Jete-Zgjatjen. 🥰😍🥰😍🥰

Po presim të treten gje tani. 😛
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,773
Pikët
113
Tani te flasim seriozisht, une djalin e madhe e kam me nje shkall te autizmit te leht keshtu me kan kthene mjeket, per te cilin e jap edhe jeten vetem mi ndihmu sa me teper, sipas Kitushes po del qe egziston ilaqi per autizem!
Shkalla e lehte e autizmit eshte asperger. Kete nivel e ka edhe Bill Gates e te tjere.
Sikurse fjeme kunderthenie ka zhurme se vaksinat ne pergjithesi kane krijuar nivel gjithnj e me te larte te autizmit. Studimet qeveritare dhe te vulosuar si shkencore nuk vendosin lidhje mes vaksinave dhe autizmit. Mirepo ne keto dekadat e fundit gazetat jane bere si revista te modes dhe studimet shkencore si gazetat. I sherbejne parase dhe politikes.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe NISTA protiv KINA.
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
58,089
Pikët
113
Researchers analyzed more than 24,000 stored blood samples contributed by program participants across all 50 states between Jan. 2 and March 18, 2020. Researchers detected antibodies against SARS-CoV-2 using two different serology tests in nine participants’ samples. These participants were from outside the major urban hotspots of Seattle and New York City, believed to be key points of entry of the virus in the U.S. The positive samples came as early as Jan. 7 from participants in Illinois, Massachusetts, Mississippi, Pennsylvania and Wisconsin. Most positive samples were collected prior to the first reported cases in those states, demonstrating the importance of expanding testing as quickly as possible in an epidemic setting.
This study allows us to uncover more information about the beginning of the U.S. epidemic and highlights the real-world value of longitudinal research in understanding dynamics of emerging diseases like COVID-19.
Our participants come from diverse communities across the U.S. and give generously of themselves to drive a wide range of biomedical discoveries, which are vital for informing public health strategies and preparedness.
In studies like these, false positives are a concern, particularly when the prevalence of viral infections is low, as was the case in the early days of the U.S. epidemic. Researchers in this study followed CDC guidance to use sequential testing on two separate platforms to minimize false positive results.

June 15, 2021

PS....a jane kto hulumtimet te verteta?
Aq sa mund te jene ato per ruset dhe kinezet.

LG.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
37,943
Pikët
113
Te kritikosh dhe etiketosh nje sjellje qofte kjo dhe kolektive duke folur ne pergjithesi e pa bezdisur njeri nuk eshte njesoj si te sulmosh nje anetar sa here shkruan ne teme. Kjo gje ndodh random ne nje forum pa thyer asnje rregullore. Per me teper, aq here sa une mund te kem perdorur fjalen 'dele' personi ne fjale me ka cituar brenda dites.
Opsionin ignore une nuk kam ndermend ta perdor sepse me duket budallek.

Sic thashe me lart doja te dija nga Mandi, nese gjykohet normal stalkerimi ketu?
Bullizim stalkerim
Degjon delja blegerin
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,538
Pikët
113
Ne Schwitzerland bikoze of coze, jo vetem merre zertifikatin ne leter, por edhe dixhitale ne Apps e japin dhe pos te dhenave personale figurojne ne çertifikate edhe emrat e personelit mjekesore qe te kane vaksinuar. Ajo pjesa tjeter, duan nuk duan le te mbaje pergjegjesi personi per vete shendetin e tij.

F61B2545-7E11-4138-898D-88965F1F54E7.jpeg98A39F76-D63B-4382-A57B-9E3E0562780E.jpeg4AFE2687-8F34-4A1B-9276-11542BD2731B.jpeg
 

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
596
Pikët
93
Me beri pershtypje ajo tabela qe solli @Passion nga te dhenat e ministrise se shendetesise ne Izrael.
Hyra vet te shikoja linkun qe del ne reference te printscreen dhe doli qe ata numra jane te vertet.

Doja te pyesja njehere doktoret dhe doktoreshat e forumit se ndoshta i kane pare apo diskutuar numrat e Izraelit.
@Persona , @Marya , @Rexhina , @IronMan nese i keni pare te dhenat, si ka mundesi qe ne numrat e rasteve te reja javore qe raportohen, per cdo grup moshe ecen pak a shume ne te njejten perqindje me vaksinimin. Psh rreth 85% te vaksinuar dhe po 85% e rasteve te reja jane nga ata qe kane mbi 20 dite qe kane marre vaksinen e dyte.

Doja te diskutonim se si ka mundesi kjo perqindje e larte te infektuarish me vaksine, ose me sakte ti shikonit njehere vet ato numra dhe ndoshta diskutonit me koleget tuaj per to pasi me ate qe duket, i bie qe per te parandaluar nuk paska efekt.
Shpresoj te pakten te kete efekt per evitimin e rasteve te renda qe mos te ngarkohet sistemi shendetsor.

Me kete qe po them nuk eshte se dua te hap debat nese duhemi vaksinuar apo jo (une per vete dje bera vaksinen e dyte) sepse eshte zgjedhje e secilit per momentin.

Per reference linku me poshte qe ishte nxjerre me disa analiza dhe tabela qe solli Passioni.
Ka dhe shume tabela te tjera qe kane te dhena te ndryshme.

 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
4,111
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
@gesti_7 nuk jam doktor por gjithsesi nje opinion mund ta jap.
vaksina nuk te mbron nga infektimi por eshte nje mundesi me teper per tu mbrojtur nga vdekja.
Nese do kishim nr e vdekjeve te atyre qe nuk jane vaksinuar dhe atyre qe jane te vaksinuar mbase do dukej me qarte roli vaksines.
 

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
596
Pikët
93
@gesti_7 nuk jam doktor por gjithsesi nje opinion mund ta jap.
vaksina nuk te mbron nga infektimi por eshte nje mundesi me teper per tu mbrojtur nga vdekja.
Nese do kishim nr e vdekjeve te atyre qe nuk jane vaksinuar dhe atyre qe jane te vaksinuar mbase do dukej me qarte roli vaksines.
Kete shpresoj dhe une @3d1 por neper lajme u tha qe te mbron nga infektimi ne masen 94.5% nderkohe.
Gjithsesi edhe nqs mbron sistemin shendetesor nga mbidyndja prape do ishte nje minifitore.
Gjithsesi tabelat aty jane dhe besoj mund te behen dhe analiza te tjera, prandaj u thashe mjekeve ndoshta jane te dhena te vlefshme dhe interesante per ta apo per koleget e tyre.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,224
Pikët
113
Ne Schwitzerland bikoze of coze, jo vetem merre zertifikatin ne leter, por edhe dixhitale ne Apps e japin dhe pos te dhenave personale figurojne ne çertifikate edhe emrat e personelit mjekesore qe te kane vaksinuar. Ajo pjesa tjeter, duan nuk duan le te mbaje pergjegjesi personi per vete shendetin e tij.

View attachment 100052View attachment 100053View attachment 100054
Tqt-mën ... Në Zvicër vleka një vit, ke ne 270 ditë... Ce o me hile ba i kanë dhënë neve, apo janë më të mira se janë zvicerane ato tuajat
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
4,111
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Kete shpresoj dhe une @3d1 por neper lajme u tha qe te mbron nga infektimi ne masen 94.5% nderkohe.
Gjithsesi edhe nqs mbron sistemin shendetesor nga mbidyndja prape do ishte nje minifitore.
Gjithsesi tabelat aty jane dhe besoj mund te behen dhe analiza te tjera, prandaj u thashe mjekeve ndoshta jane te dhena te vlefshme dhe interesante per ta apo per koleget e tyre.
Tani po lexoj ne lajme ne Greqi....Sistemi shendetsor ne alarm.Rriten shtrimet ne spitale me 55% nga java e kaluar.
Mosha mesatare e te prekurve 30 vjec.Mbizoteron varianti delta.Perqindja e te vaksinuarve te shtruar ne spitale 5%.
 

Petrit Kola

ARNAUTO-OSMAN I KRISHTER
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
1,770
Pikët
113

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
17,195
Pikët
113
Me beri pershtypje ajo tabela qe solli @Passion nga te dhenat e ministrise se shendetesise ne Izrael.
Hyra vet te shikoja linkun qe del ne reference te printscreen dhe doli qe ata numra jane te vertet.

Doja te pyesja njehere doktoret dhe doktoreshat e forumit se ndoshta i kane pare apo diskutuar numrat e Izraelit.
@Persona , @Marya , @Rexhina , @IronMan nese i keni pare te dhenat, si ka mundesi qe ne numrat e rasteve te reja javore qe raportohen, per cdo grup moshe ecen pak a shume ne te njejten perqindje me vaksinimin. Psh rreth 85% te vaksinuar dhe po 85% e rasteve te reja jane nga ata qe kane mbi 20 dite qe kane marre vaksinen e dyte.

Doja te diskutonim se si ka mundesi kjo perqindje e larte te infektuarish me vaksine, ose me sakte ti shikonit njehere vet ato numra dhe ndoshta diskutonit me koleget tuaj per to pasi me ate qe duket, i bie qe per te parandaluar nuk paska efekt.
Shpresoj te pakten te kete efekt per evitimin e rasteve te renda qe mos te ngarkohet sistemi shendetsor.

Me kete qe po them nuk eshte se dua te hap debat nese duhemi vaksinuar apo jo (une per vete dje bera vaksinen e dyte) sepse eshte zgjedhje e secilit per momentin.

Per reference linku me poshte qe ishte nxjerre me disa analiza dhe tabela qe solli Passioni.
Ka dhe shume tabela te tjera qe kane te dhena te ndryshme.

Vetem harku kohor aq i limituar ne ate tabele (vetem 6 dite) heq mundesine e cdo lloj analize me kuptim.
Nuk konsiderohen semundjet e tjera shoqeruese, te shtruarit dhe vdekjet, te dhena keto te rendesishme per te konsideruar efikasitetin e vaksines. Nuk konsiderohen as variantet mutacionale tek te infektuarit. E mbi te gjitha nuk merret parasysh popullata e studiuar, e cila ne israel perbehet me shume nga te vaksinuar sesa te pavaksinuar. Pra ne vazhdim duke u reduktuar akoma me shume perqindja e te pavaksinuarve ka shume mundesi qe te rritet me shume perqindja e te infektuarve midis te vaksinuarve.
Shkurt, jane te dhena pa kuptim keshtu te paraqitura. :)
 
Status
Temë e mbyllur.
Top