• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,272
Pikët
113
Përgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

-------------------------------------------------------------------

Dikur shqiptaret i kishin fytyrat vija vija po me kalimin e kohes, çdo gje po ndyshoke, apo siç thon gjermanet :

"Die Zeiten ändern sich, und wir mit ihnen", lol!
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,396
Pikët
113
Përgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Natyrisht qe nuk ka fenotip uniform te nje populli,egzistojne anomali edhe brenda familjes e lere me te nje populli...mirepo domozdo qe egziston nje pamje tipike e shqiptarit,perndryshe do te habiteshe te me thoje qe nuk munde ta dallosh nje shqiptar nga nje sllav,...lere me me nje norvegjez.
Ju gjakovaret jeni te njohur qe menjehere nga pamja munde ti dalloni katunaret qe viejne ne Gjakove :D,fenotipin e dalloni ne nivel lokal,e lere me midis popujve hehe...
E kisha ne kuptimin qe nuk ekziston nje tipar per te cilin shqiptaret e kemi ekskluzivitetin. Nese karaktersistikat Dinaride mund te jene dominante, ka shume shqiptare te tjere qe nuk jane dinarid por gjithashtu mund te gjesh edhe jo pak dinarid te popujt tjere.

Ashtu ne Gjakove themi me shaka se jo qe i dallojme me te vertete. Gjysma e Gjakoves kane mbiemra si Morina, Ponosheci, Meka, Doli etj., qe jane fshatra te rrethit te Gjakoves nga te cilet te paret e tyre kane ardhur ne Gjakove. Dmth s'ka se si te kete dallim kur jane e njejta familje me vendbanim te ndryshem.

E vertete,por jo te gjithe.
Ajo vajza ne te majte nuk do te ju erresohen floket,madje as te tjereve ne foto qe jane ne prapavije.
Nuk mund ta themi me siguri. Ne foto nuk eshte asnje albino, madje duke e perfshi edhe vajzen ne te majte. Ajo nuk ka mungese totale te melanines por ka sasi te vogel te saj.

Floket bjond erresohen,e syte ?
Edhe syte. Varesisht nga sasia e melanines ne organizem ndryshime ne pigment mund te pesojne floket, syte dhe lekura.
Sa me te erret syte aq me e larte sasia e melanines ne organzimem, dhe anasjelltas.
Popujt qe i ekspozohen me shume diellit kane sasi me te larte te melanines.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,959
Pikët
113
Përgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Dikur shqiptaret i kishin fytyrat vija vija po me kalimin e kohes, çdo gje po ndyshoke, apo siç thon gjermanet :

"Die Zeiten ändern sich, und wir mit ihnen", lol!
Shume e drejte..
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Ky nuk eshte shqiptare , eshte Kurt . Po nuk besove kerkoje ne google " Yezidi Kurd, circa 1930 " .

Ja ku ke shembull tjere


Megjithate edhe shqiptaret kane bere keso lloj bishtash ne periudhen osmane. Ka qene menyre turko-persiane per te treguar pushtetin ne perandorine osmane. Rangu i pashallareve nga 1 deri ne 3 bishta. Edhe bijte e Ali Pashes kane bartur nga dy bishta, por me gjase edhe vet Ali Pasha.
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
323
Pikët
0
Përgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Qyky njeri nuk osht tipik shqiptar , po syt i ka 'deep blue' qe osht ngjyra origjinal Arber.Kjo n'gjyr
 

Arban bArbArian

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 27, 2015
Postime
323
Pikët
0
Përgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Hmmm , kur Americant ecshin me cowboy hatArbni dokej kshtyKah erdh BANdana , interesting questionNashta prej kah u ardh ky manifestim


fenotip gjigant

https://www.youtube.com/watch?v=L8Rmb-ZuR1w
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,239
Pikët
83
Përgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

A nuk i vrejta mu duket se vetem bjond postohen :d
ofc, we wuz kengz n shit `lol`

FIG. 3 (1 view). An Albanian Nordic from the Gheg tribe of Luma. Nordics, rare in Albania, are most frequently found in the tribe of Luma, on the northeastern Albanian border, where there are traditions of the settlement of Volkerwanderung Germans, and where early Slavic influence is strong.Source: Carleton Coon, Races of Europe.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Përgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Megjithate edhe shqiptaret kane bere keso lloj bishtash ne periudhen osmane. Ka qene menyre turko-persiane per te treguar pushtetin ne perandorine osmane. Rangu i pashallareve nga 1 deri ne 3 bishta. Edhe bijte e Ali Pashes kane bartur nga dy bishta, por me gjase edhe vet Ali Pasha.
Nuk di te kem pare ndonje foto apo pikture te kryeministrave shqiptare ne perandorine osmane apo pashallareve shqiptare te kene mbajt bishta...

Shqiptaret mbanin stile flokesh luftarake te trasheguar nder mijra vite, ku lihej bisht pbrapa dhe perpara priteshin floket
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,751
Pikët
113
Kam qen gati te postoj ftyren time, por ngaqe dikur nji i njohur me pat then se ca tipare (jo ngjyren) i kisha si te lindjes se mesme - hoqa dore vullnetarisht nga postimi. ;)
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,570
Pikët
113
index.jpgindex.jpgindex.jpgindex.jpg
..edhe pse duken si kafshe dhe kriminela keto fytyra jane vertet shqiptare!
 
Last edited:
Top