• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Preferoni te gjuani peshk ne Det, Liqen apo lume ?

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,712
Pikët
113
Jan teknika te ndryshme
pershembull ne lumin Ada , cavedano peshkohet me finale 0.7 trasparente , nese ti provon me 0.8 ska shanse te bjeri ne grep ?
dhe ketu flasim per peshq 1/2 kg
une kam par plot shqipo qe vinin me parangall
dhe akoma se kuptonin pse nuk kishin sukses ?
Se mo jeni shokë peshkimi ju... Po në Ada s'para vete ai , me shpesh në Vakeli...
 

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,792
Pikët
113
Vendndodhja
Allianz-Arena
Rregulli nr.1 - kurre mos gjuaj vetem

Pse ska te krahasuar ?
Ne lum peshkimi eshte i limituar sidomos per dimensionet dhe sezonin. Persa i perket salmonit, ai peshkohet ne det, ndersa ne lum vetem pas leshimit te vezes, para leshimit, ne proces ngjitje duhet ta leshosh perseri pasi eshte me veze. Teknika e perdorur per salmonin eshte shume e perhapur, quhet teknika e mizes, perdoret edhe per peshq te tjere te ujrave te embla, kryesisht lumenj ku ka rrjedhe, dhe karemin e merr rrjedha.
Nuk i dija kto informacione per Salmonin. Qenka vertete krim te peshkosh Salmonin ne lume, dhe ta tregtosh me pas apo ta hash vete. Flm per lajmet e reja Babajaga.

Sa i perket peshkimit ne lume, mos kembngul kot, nuk ka te krahasume e theksoj prap ??
 

Lorè

My heart is now your home.
Staff member
Anëtar
Jun 13, 2020
Postime
570
Pikët
93
Gjithmonë kam qënë kurioze, por fatkeqësisht skam qënë kurrë pjesë.
 

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,792
Pikët
113
Vendndodhja
Allianz-Arena
Sa te thjeshte, dhe çfare aventurash qe zgjedhin per te ber. Kapen, peshq nga me te ndryshmit ne madhesi, dhe te gjithe i leshuan prap ne uji.

 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
4,986
Pikët
113
Sa te thjeshte, dhe çfare aventurash qe zgjedhin per te ber. Kapen, peshq nga me te ndryshmit ne madhesi, dhe te gjithe i leshuan prap ne uji.

Ne shumicen e rasteve jane zona "No kill"
por njerzit e ndergjegjshem dhe profesionistet e din shume mire se nje krap per te arritur, 30/35 kg i duhen 30 vjet!
Pra eshte gjynah ta zhdukesh nje peshk si ai
kur ke mundesine ta leshosh dhe ta peshkosh serisht
 
Last edited:

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,792
Pikët
113
Vendndodhja
Allianz-Arena
Ne shumicen e rasteve jane zona "No kill"
por njerzit e ndergjegjshem dhe profesionistet e din shume mire se nje krap per te arritu 30/35 kg i duhen 30 vjet!
Pra eshte gjynah ta zhdukesh nje peshk si ai
kur ke mundesine ta leshosh dhe ta peshkosh serisht
Jane Salmon, jo Krap.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
31,270
Pikët
113
Interesante kjo aventura qe benkan kto. E bukura ishte se kishin seder, 60% te peshqeve qe kapen, i leshuan prap ne det.
S'eshte pune sedre, e para gjuajne per qejf (sport) dhe s'kane ku ta cojne peshkun qe zene dhe e dyta ka rregulla dhe ligje ne Florida per llojin dhe madhesine e peshkut qe gjuan. Po qe se kap nje peshk i cili nuk permbush kriteret, gjobitesh. Dhe shumica i zbatojne rregullat.
Edhe une i hedh, s'i marr me vete. Lol
Nuk e ha dot peshkun qe kap vete. ?
As gjelin e detit per vit te ri s'e haja dot pasi e kisha ushqyer per 2-3 jave me shuka buke.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,939
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Peshkimi ne liqenin e Pogradecit


Ka patur edhe disa lloje te tjera peshqish dhe ngjalash qe deperonin nepermjet lumit Drin per te shkuar dhe per tu shumuar ne liqenin e Ohrit por qe per shkak te ndertimit te hydrocentraleve ne kaskaden e Drinit e kane bere te pa mundur kete shtegetim dhe riprodhim qe kushedi sa mijera e miliona vite u eshte dashur per te krijuar kete tradite tek keto specie e qe shpesh here i kam pare te depertonin kundra rrymes deri tek diga e Vaut te Dejes e te perpeliteshin aty sepse nuk gjenin rrugen qe ishte ngjizur ne to.
 

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,792
Pikët
113
Vendndodhja
Allianz-Arena
S'eshte pune sedre, e para gjuajne per qejf (sport) dhe s'kane ku ta cojne peshkun qe zene dhe e dyta ka rregulla dhe ligje ne Florida per llojin dhe madhesine e peshkut qe gjuan. Po qe se kap nje peshk i cili nuk permbush kriteret, gjobitesh. Dhe shumica i zbatojne rregullat.
Edhe une i hedh, s'i marr me vete. Lol
Nuk e ha dot peshkun qe kap vete. ?
As gjelin e detit per vit te ri s'e haja dot pasi e kisha ushqyer per 2-3 jave me shuka buke.
Te betohem se para 4-5 ditesh kete teme po diskutoja me prindrit e mi. Une personalishte nuk ka shance te haj nje gic apo gjel deti kur e blene te shpise dhe e rrisin te njerzit tone ne fshat. Joooo i thashe ska shance ta haj ate te shkretin une. Me pak fjale ne po e shendoshim qellimishte qe ta hajm ne fund pastaj. Se ke idene sa prekem.

Me vjen mire per ty qe je qytetare korrekte me ligjet.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
22,735
Pikët
113
Preferoj liqen, sa me te veshtire peshkimim, ? se eshte kollaj me hudh grepat ne sea/ocean. Vijne vete pa I thirr ti, une dmth.
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
4,986
Pikët
113
Preferoj liqen, sa me te veshtire peshkimim, ? se eshte kollaj me hudh grepat ne sea/ocean. Vijne vete pa I thirr ti, une dmth.
Kush ta ka then ty kete? dmth e ke testuar apo degjuar diku qe peshkimi eshte me i leht ne det? dhe me i veshtir ne liqen?
 
Top