• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Preferoni te gjuani peshk ne Det, Liqen apo lume ?

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
4,986
Pikët
113
Ngjan bukur si foto dhe vend ... sikur te ishe futur thjeshte per tu lare per te notuar dhe per te shijuar ate moment . ?

Ku je aty ?
Ne orikum..
naten kam video te tjera zana
por gjuetia naten eshte e ndaluar me ligj
une futem sepse ushqej ligjin ?
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,710
Pikët
113
Hë mo se me grep po e zënë ... sikur po e gjuajnë me dinamit...
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
4,986
Pikët
113

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
3,792
Pikët
113
Vendndodhja
Allianz-Arena
Ska te krahasuar kenaqesia e peshkimit ne lum...

Vazhdojme po me peshkun me unik te botes, Salmonin.

 

LOST

1- Get out before sunrise!
Staff member
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,186
Pikët
113
Meqe jemi k’tu ... tani Sapo e lexova k’te lajmin , pay attention to this .. dhe lereni boten e ujit te qete , it doesn’t belong to us .

Rregulli nr.1 - kurre mos gjuaj vetem
Ska te krahasuar kenaqesia e peshkimit ne lum...

Vazhdojme po me peshkun me unik te botes, Salmonin.

Pse ska te krahasuar ?
Ne lum peshkimi eshte i limituar sidomos per dimensionet dhe sezonin. Persa i perket salmonit, ai peshkohet ne det, ndersa ne lum vetem pas leshimit te vezes, para leshimit, ne proces ngjitje duhet ta leshosh perseri pasi eshte me veze. Teknika e perdorur per salmonin eshte shume e perhapur, quhet teknika e mizes, perdoret edhe per peshq te tjere te ujrave te embla, kryesisht lumenj ku ka rrjedhe, dhe karemin e merr rrjedha.
 

LOST

1- Get out before sunrise!
Staff member
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,186
Pikët
113
@BABAYAGA

Rregulli nr. 1 = Mos me provoko. ?
Nuk e kisha per provokim! Megjithate te kerkoj ndjese ? nese e more ashtu. Por eshte me te vertet ai regull, pasi duhet te jet dikush qe te te mbikqyre. Nejse.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
11,710
Pikët
113
Kam një tërbaçiot këtu që është i tërbuar mbas peshkimit , nuk lë liqen lumë pellgaçe e kanal këtu pa peshkuar...
Sipas tij .... peshku i detit është më tarallak se i lumit apo liqenit.... peshqit e ujrave të ëmbla është më vështirë për ti kap...

Simbas jush ... ja fut kot apo ka të drejtë... ?
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,098
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Nuk e kisha per provokim! Megjithate te kerkoj ndjese ? nese e more ashtu. Por eshte me te vertet ai regull, pasi duhet te jet dikush qe te te mbikqyre. Nejse.
Po ti e din shume mire tani qe jam krejt kundra k’tyre gjerave ... Pervecse futu ne det bej not e dil. ?
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
4,986
Pikët
113
Kam një tërbaçiot këtu që është i tërbuar mbas peshkimit , nuk lë liqen lumë pellgaçe e kanal këtu pa peshkuar...
Sipas tij .... peshku i detit është më tarallak se i lumit apo liqenit.... peshqit e ujrave të ëmbla është më vështirë për ti kap...

Simbas jush ... ja fut kot apo ka të drejtë... ?
Jan teknika te ndryshme
pershembull ne lumin Ada , cavedano peshkohet me finale 0.7 trasparente , nese ti provon me 0.8 ska shanse te bjeri ne grep ?
dhe ketu flasim per peshq 1/2 kg
une kam par plot shqipo qe vinin me parangall
dhe akoma se kuptonin pse nuk kishin sukses ?
 

LOST

1- Get out before sunrise!
Staff member
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,186
Pikët
113
Kam një tërbaçiot këtu që është i tërbuar mbas peshkimit , nuk lë liqen lumë pellgaçe e kanal këtu pa peshkuar...
Sipas tij .... peshku i detit është më tarallak se i lumit apo liqenit.... peshqit e ujrave të ëmbla është më vështirë për ti kap...

Simbas jush ... ja fut kot apo ka të drejtë... ?
Ku ketu, ne Shqiperi behet fjale? Krap, Karas, Cironka, ngjala, Mustak, Trofte e ndonje Ballgjere kane ujrat ne Al. E keta jane njeri me budall se tjetri ?. Une i gjuaja me buke te gjithe ose krimba te bardhe !
 
Last edited:

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,941
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ku ketu, ne Shqiperi behet fjale? Krap, Karas, Cironka, ngjala, Mustak, Troftr e ndonje Ballgjere kane ujrat ne Al. E keta jane njeri me budall se tjetri ?. Une i gjuaja me buke te gjithe ose krimba te bardhe !

Ne Shqiperi ka edhe qefull dhe levrek.....qefulli i liqenit ka qene me i veshtire per tu kapur me grep dhe preferohej te gjuhej me shtize por levreku kishte nje shije shum te vecante e te mire qe kurre se kam provu ne ndonje vend tjeter. Edhe krapi i vendit ishte me i madh dhe me i shijshem se sa krapi kinez qe kishin sjell shokumiku bile ky i fundit ushqehej me putarkat e atij te vendit.
 

LOST

1- Get out before sunrise!
Staff member
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,186
Pikët
113
Ne Shqiperi ka edhe qefull dhe levrek.....qefulli i liqenit ka qene me i veshtire per tu kapur me grep dhe preferohej te gjuhej me shtize por levreku kishte nje shije shum te vecante e te mire qe kurre se kam provu ne ndonje vend tjeter. Edhe krapi i vendit ishte me i madh dhe me i shijshem se sa krapi kinez qe kishin sjell shokumiku bile ky i fundit ushqehej me putarkat e atij te vendit.
Shif se mos ka qene ndonje gje tjeter se keta te dy skane shanse ne uje te embel.
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
4,986
Pikët
113
Ne Shqiperi ka edhe qefull dhe levrek.....qefulli i liqenit ka qene me i veshtire per tu kapur me grep dhe preferohej te gjuhej me shtize por levreku kishte nje shije shum te vecante e te mire qe kurre se kam provu ne ndonje vend tjeter. Edhe krapi i vendit ishte me i madh dhe me i shijshem se sa krapi kinez qe kishin sjell shokumiku bile ky i fundit ushqehej me putarkat e atij te vendit.
Mos e ngaterron me ballgjerin, per cilin liqen behet fjale?
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,941
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Shif se mos ka qene ndonje gje tjeter se keta te dy skane shanse ne uje te embel.
Po te them pak saaa nga vuajtjet e mia.....
Heren e fundit kam gjuajtur qefull ka qene pikerkisht mu perpara pritave dhe portave qe ndajne lumin Buna para se te bashkohet me Drinin ne derdhje.....e quanin qefull dailani.....20 min nen ujin akull brisk dhe mezi qellova 2 cope ku i pari me torturoi per nja cerek ore e u detyrova te dal se me terhiqnin litarin nga bregu..... rralla per tu futur ka qene 30 min per person....ndac besoje ndac jo.
 
Last edited:
Top