• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Princesha e Mallkuar!

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,364
Pikët
83
Perbri Finlandes, aty ku lindin Zotat, por teposhte shkembinjve detare
marramendes ku befas ngrihet nje Mbreteri Magjike per syrin rronte,
nje here tjeter, nje Mbret me Vjazen e tij shume shume te bukur. Aq e bukur
sa te rinjte e botes garonin se kush e kush do i afrohej me shume vemendjes
se saj dhe nuk guxonin te mendonin histori dashurish sepse ate e lutnin
princerit e princerve.
Por njehere i jati i saj Mbreti po gjuante per peshk ne lumin e madh qe i jep
jete Danubit dhe ze ne grep, pa dashur, nje Levrek(cifut)te eger magjik. Ai me shtepi
rronte fshehte ne brigjet Celtike dhe merrej me studimin e Magjise por edhe me
Magjine e zeze, nenen e magjive apo shkencen e mallkimeve. Ne mbremje meqe
kishte arritur grada magjike te vetme, transformohej ne peshk dhe shetiste
Boten(Evropen) permes lumenjve pa dale ne ujin e piset e te kripte te detit. Por
ate nate nuk i eci sepse Mbreti me nje shokun e tij po pushonin buze
Lumit te madh, Atit te gjithe lumenjve, keshtu thonin ata te dy, dhe kishin
hedhur grepin e tij te arte qe shndriste edhe naten edhe larg.Ndersa bisedonin
biseda Mbreterish dhe psheretinin dhe mbeshtetnin njeri tjetrin, papritur
filli i kallamit fillon te levize me terbim dhe pothuaj e keputi me dysh ate.
Mbreti qe ishte me rrobat e shtepise dhe pa kurore, me trupin mesatar dhe
te forte, qe dallohej nga parakrahet si ari apo te trasha ne kerce, ngrihet
hopthi dhe sulet per tek kallami i peshkimit duke e terhequr fillin qe
dukej sikur donte ta merrte me vete.


'E zu - bertiti Mbreti ndersa po arrinte peshkun. Ai ishte nje grep i vecante
qe zinte vetem nje lloj peshku, levrekun e eger te cilin ai nuk kishte
arritur ta kapte dot kurre - sa do gezohet Izaela kur ta shohi.'
Levreku magjik me fytin e care ne grep, pa ditur me, leshoi nje fryme magjike qe
i doli nga shpirti, nje mallkim vdekje, por qe nuk goditi hijen si ari te mbretit
por shkoi drejt e ne pallat dhe zu mbretereshen qe po flinte gjume. Menjehere ajo filloi te djersise
dhe te ndihej ne makth dhe donte te zgjohej dhe te shihte por nuk mundej.
Perse ndihej e lagur, si e llapashitur dhe ne erresire? Perse digjej nga ethet?
Ne jerm, dhe kjo i zgjati 3 ore te tera, ajo donte te vdiste dhe mallkimi
e mposhti. Trupi i mori nje ngjyre hiri dhe syte e shtangur po gri mbeten
te hapur dhe shikonin tavanin kupole te pikturuar me figura shenjtesh dhe
shpendesh qe rriteshin ne pallat. Gjokset e saj u bene te gurta dhe u ngrehen
dhe kokrrat e gjoksit si gjemba greresh.
Ne mengjes kryesherbetorja hyn ne dhome per te bere punet dhe kur e sheh
trupin e saj te fantaksur pa jete, uleret derisa e degjon princi, me sy blu dhe kembe te shpejta,
dhendri i ardhshem i Izaeles qe nuk pati fat. AI nxiton shkallet e pallatit
dhe arrin ne dhomen e saj pasi nenqesh per ndodhine e papritur, qeteson sherbetoren duke e kercenuar qe te mos tregoje
per kete qe ndodhi ndryshe e priste sherbetorja e shkuar, e mbyllur ne burgje
per shkak se ishte deshmitare ne dy tre hajduteri te princit, meqe ajo nuk degjonte kur
ai shtirej zemrmire dhe i lutej te mos ia thyente zemren mbretit me kete fatkeqesi.
Nje cast i duhej dhe arriti
murin-dere te fshehte ne korridoret e pallatit, shikon dy-tre here anash mos po e diktonte njeri dhe
ta syrgjynte ne burgjet poshte keshtjelles ku kishte nja 1000 ish sherbetore te devotshem
dhe e rrotulloi murin-dere duke u rrokullisur brenda ne labirintet e tij.
Iu afrua kafazit te shenjte ku mbante te mbyllur thesarin e tij, princeshen fallco qe i
ngjante me shume, me e vertete dhe mendoi qe erdhi casti. Ai kishte ne
plan SUNDIMIN e botes vetem, dhe per shkak te egoizmit te tij kishte kurdisur
qe te zhdukte Izaelen dhe te mbreteronte me Izauren, skllaven e psikjatrive
te tij, kryekeput te bindur dhe e njejte. Dhe fati i ndolli deshiren sic ndodh me
natyrat e forta kur u prin ai.
Trupi i pajete i Izaeles u gropos ne kopshtin lindor ku mbreti nuk shetiste
kurre dhe kurre askush nuk e zbuloi dot, te drejten e princit, shume me te
zgjuar se mbreti plak, per te qene i poshter. Kalonin ditet dhe si kandidat i vetem i Izaeles
ai edhe u propozua nga vete Mbreti dhe ai duke u menduar disi pranoi me ne fund.
Pasi Mbreti vdiq ai rrojti i lumtur dhe trashegoi me Izauren e tij perjete
por femijet e tyre te cilet i ngjanin nenes se rreme megjithate kishin nje
huq nga i jati dhe tregonin te verteten e origjines se nenes se tyre,
nje e perdale Finlande e zhdukur dhe perpunuar ne psikjatrite e princit.
Germen 'D' e nxirrnin 'F' kur flisnin me te shpejte vetem.
 
Top