• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Promemoria e Intelektualeve Orthodokse te Tiranes - tre vjet me pare dhe sot

pirro20

Super Anëtar
Anëtar
Sep 1, 2011
Postime
165
Pikët
28
Tiranë, 25/10/2018
DREJTUAR KRYESISË

KISHËS AUTOQFALE ORTHODOKSE TË SHQIPËRISË
K.O.A.SH.

PROMEMORIE

Intelektualët Orthodoksë të Tiranës, dhe disa anetarë të LIOSH, i propozojnë
Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision të Posacëm për të
vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipërisë, si dhe për të siguruar fonde të veçanta për të mbështetur dhe forcuar Kishën Autoqefale të Shqipërisë.
Për këtë qëllim, i propozojmë Komisionit të veçantë që do të ngrihet nga K.O.A.SH.:
1 Vlerësimin e Figurave që kanë dhënë kontribut të jashtzakonshëm në mbrojtjen e
Krishtërimit dhe në Krijimin dhe ruajtjen e Kishës Autoqefale Orthodokse të Shqipërisë dhe
vendosjen e tyre në Kalendarin Orhtodoks.:

- GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtërimit` i Kishës
Autoqefale Orthodokse të Shqipërisë, dhe të vendoset në
kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

-ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbërisë
dhe Epirit, brënda datës që është në
Kalendarin Orthodoks

-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(21/11/1923-1924) i cili e bëri Krishtin të flaës shqip,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar


-VISSARION JOAN XHUVANI - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar

-KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -
(KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1937-1948), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë.
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar

- KRYEPSHKOP PAISI-
(PASHKO (?) VODICA) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katërt i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1949-1966), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar


- KRYEPESHKOPI DAMIAN -
(DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1966-1967), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar

B. Klerikëve orthodoksë dhe Patriotëve Orthodoksë, që dhanë kontribut në forcimin e Autoqefalisë së Kishës Orthodokse të Shqipërisë, dhe të vendosen në kalendarin orthodox në një datë të caktuar.

-KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dëshmor i KOASH
-PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

Jemi të hapur edhe për vlerësime të tjera nga K.O.A.SH., dhe për përmirësimin e teknikaliteteve sipas kërkesave të Orthodoksisë.

2. I Propozojmë Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë krijimin e një Fondi të Vecantë për ngritjen dhe Mirëmbajtjen e:

- Një Muzeu të "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

- Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

-per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbër dhe Epirotë.

Me Respekt
Grupi i Intelektualeve Orthodokse të Tiranësdhe të L.I.O.SH.
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
1,086
Pikët
113
Tiranë, 25/10/2018
DREJTUAR KRYESISË

KISHËS AUTOQFALE ORTHODOKSE TË SHQIPËRISË
K.O.A.SH.

PROMEMORIE

Intelektualët Orthodoksë të Tiranës, dhe disa anetarë të LIOSH, i propozojnë
Fortlumturise se tij ANASTAS dhe K.O.A.SH., ngritjen e nje Komision të Posacëm për të
vleresuar Figurat e ndritura te Komunitetit Orthodoks te Shqipërisë, si dhe për të siguruar fonde të veçanta për të mbështetur dhe forcuar Kishën Autoqefale të Shqipërisë.
Për këtë qëllim, i propozojmë Komisionit të veçantë që do të ngrihet nga K.O.A.SH.:
1 Vlerësimin e Figurave që kanë dhënë kontribut të jashtzakonshëm në mbrojtjen e
Krishtërimit dhe në Krijimin dhe ruajtjen e Kishës Autoqefale Orthodokse të Shqipërisë dhe
vendosjen e tyre në Kalendarin Orhtodoks.:

- GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU- t`i jepet titulli `Shenjtor i Krishtërimit` i Kishës
Autoqefale Orthodokse të Shqipërisë, dhe të vendoset në
kalendarin orthodox me 23 Prill ose 6 Maj.

-ANGJELINA GJERGJ ARIANITI (KOMNENI) – ti jepet tiulli `Shenjtore` e Arbërisë
dhe Epirit, brënda datës që është në
Kalendarin Orthodoks

-FAN STILIAN NOLI (MAVROMATI)- `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Parë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(21/11/1923-1924) i cili e bëri Krishtin të flaës shqip,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar


-VISSARION JOAN XHUVANI - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Dytë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1924-1937) i cili i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar

-KRYEPPESHKOPI KRISTOFOR -
(KRISTOFOR (?) KISSI) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Tretë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1937-1948), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë.
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar

- KRYEPSHKOP PAISI-
(PASHKO (?) VODICA) - `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Katërt i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1949-1966), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar


- KRYEPESHKOPI DAMIAN -
(DHIMITER (?) KOKONESHI )- `Dëshmor` i KOASH, si Kryepeshkopi i Pestë i
Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë
(1966-1967), i cili Ruajti me vendosmëri Autoqefalinë,
dhe të vendoset në kalendarin orthodox në një datë
të caktuar

B. Klerikëve orthodoksë dhe Patriotëve Orthodoksë, që dhanë kontribut në forcimin e Autoqefalisë së Kishës Orthodokse të Shqipërisë, dhe të vendosen në kalendarin orthodox në një datë të caktuar.

-KOSTANDIN KRISTOFORIDHI –Dëshmor i KOASH
-PAPA KRISTO NEGOVANI -Deshmor i KOASH
-MIHAL GRAMENO -Deshmor i KOASH
-AT STATH MELANI -Deshmor i KOASH

Jemi të hapur edhe për vlerësime të tjera nga K.O.A.SH., dhe për përmirësimin e teknikaliteteve sipas kërkesave të Orthodoksisë.

2. I Propozojmë Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë krijimin e një Fondi të Vecantë për ngritjen dhe Mirëmbajtjen e:

- Një Muzeu të "Intelektualeve dhe Klerikeve Orthodoksise qe kane dhene kontribute te shkelqyera per Lirine, Pavaresine e Shqiperise dhe Autoqefaline e Kishes Shqiptare",

- Per `Rikonstruksionin e Kulles se Shen Gjergjit ose Pirgu Arbanas-Manastiri Hilandar-Mali Athos`,

-per `Mirembajtjen dhe Rregullimin e Kishave te Vjetra` si nderim per te kaluaren orthodokse te popullit shqiptar qe dikur quhej Arbër dhe Epirotë.

Me Respekt
Grupi i Intelektualeve Orthodokse të Tiranësdhe të L.I.O.SH.
Leri keto gjera se nuk kane vlere po mblidhi ata intelektualet e tu dhe shkoni protestoni para ambasades greke kunder ndertimit te varrezave greke ne jug
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
36,305
Pikët
113
Leri keto gjera se nuk kane vlere po mblidhi ata intelektualet e tu dhe shkoni protestoni para ambasades greke kunder ndertimit te varrezave greke ne jug
Faj kane keta intelektule ortodoks qe i lejon shteti yn keto varreza?

Protestuan apo jo keta spin uj nese shteti Shqiptar i lejon keto varreza “greke”.
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
1,086
Pikët
113
Faj kane keta intelektule ortodoks qe i lejon shteti yn keto varreza?

Protestuan apo jo keta spin uj nese shteti Shqiptar i lejon keto varreza “greke”.
Nuk diskutohet qe shteti shqiptar i ka heq breket para grekeve,po edhe keta qe mbajne dhe poste drejtues ne keta keshilla ortodoks etj,do benin goxha pune po te organizonin ndonje tubim
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
36,305
Pikët
113
Nuk diskutohet qe shteti shqiptar i ka heq breket para grekeve,po edhe keta qe mbajne dhe poste drejtues ne keta keshilla ortodoks etj,do benin goxha pune po te organizonin ndonje tubim
Cfare tubimi po bejne myslimanet e katoliket?

keta po mbajne nje grek ne krye do bejne keta ortodokset apo odhodhodhoksi sicky me lart ndonje te mire per Shqiperine.
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
12,689
Pikët
113
Leri keto gjera se nuk kane vlere po mblidhi ata intelektualet e tu dhe shkoni protestoni para ambasades greke kunder ndertimit te varrezave greke ne jug
Pse e ve ne pozite prof ? :confused::(:(
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,255
Pikët
113
S'po flas per te tjere por vetem per Papa Kristo Negovanin, ishte djale i ri atehere kur e vrane sepse ishte pro shqipes.
Kristo Negovani jetën ia kushtoi Ungjillit shqip, shkollës shqipe, shkrimeve fetare e laike.
Ai u vra më 12 shkurt të 1905 në moshën 30 vjeçare.
U ekzektua në mënyrë makabre me sëpatë dhe hanxhar, bashkë me të vëllanë dhe të tjerë punëtore të shkollës e gjuhës shqipe.
Po kush i vrau ? Pse i vrau ?
Ortodoks ishte dhe ai, por pati nje te mete, donte shqipen dhe nuk ishte grek.

Aty me lart nuk ishte emri i Dhaskal Todrit.
Dhe ai kishte te meta...donte shqipen.

Shqipja...kjo gjuhe e mallkuar!
Mire e ka thene shen Kozmai, mos folni shqip se ndryshe shkoni ne ferr, flisni vetem greqisht qe te shkoni ne parajse.
 
Last edited:

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,255
Pikët
113

Kete video e ''vodha'' nga nje teme e sapo hapur nga Peshkaqeni33.
O Pirro, merri intelektualet e tu dhe protestoni per kete padrejtesi per varreza greke, sic ka thene dhe anetari John.
Leri keto hipokrizira me kalendare e letra qe nuk i duhen kujt.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,596
Pikët
113
shqipja eshte vertet gjuhe e humbur, por nuk te con ne ate ferrin...satanai(zoti i zi) e ka inat shqipen deri ne hungerime sepse ajo nuk flet per probleme kryelarta por per cikerrima banoresh dhe per kete ai i djeg me ferrin e tij shqipe dashesit. sa per Zotin e bardhe nuk kemi degjuar ndopnjehere vleresime as pozitive as negative per shqipen.
pershtypje ishin figura si Skenderbeu dhe Noli, sepse keta kane qene fanatike te ideve te Zotit te zi dhe nuk kane ndonje lidhje me idene e kishes si tempull drite!
 

pirro20

Super Anëtar
Anëtar
Sep 1, 2011
Postime
165
Pikët
28
Leri keto gjera se nuk kane vlere po mblidhi ata intelektualet e tu dhe shkoni protestoni para ambasades greke kunder ndertimit te varrezave greke ne jug
Keto kane vlere te madhe sepse Problemi kryesor eshte shqiptarizimi i KOASH. Varrezat jane bere me urdher shteteror dhe jo nga Kisha. Prandaj i nderuar, jo vetem ja fut kot por duhet te dalesh ti pari si patriot qe je.
 

pirro20

Super Anëtar
Anëtar
Sep 1, 2011
Postime
165
Pikët
28
Faj kane keta intelektule ortodoks qe i lejon shteti yn keto varreza?

Protestuan apo jo keta spin uj nese shteti Shqiptar i lejon keto varreza “greke”.
Edhe ti or John nofka? po nuk e kupton mor njeri i mire se leje per varreza nuk mund te jape kisha por shteti. Kerkoja shtetit kete padrejtesi si patriot i madh me emer te rreme qe je.
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
1,086
Pikët
113
Keto kane vlere te madhe sepse Problemi kryesor eshte shqiptarizimi i KOASH. Varrezat jane bere me urdher shteteror dhe jo nga Kisha. Prandaj i nderuar, jo vetem ja fut kot por duhet te dalesh ti pari si patriot qe je.
Dukesh qe je patriot😂🥳 po nji merak kisha,sufllaqen e ha me xaxiki apo sos kecap;;
 

pirro20

Super Anëtar
Anëtar
Sep 1, 2011
Postime
165
Pikët
28
aha qenke i semure nga Obeziteti i nderuar, mos u merr me probleme qe nuk ti kap truni. ik shko tek lokali `Qelbsinlliku`. Aty e paske vendin.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,596
Pikët
113
por ortodokset e medhenj nuk mund te varrosen ne te njejten varreze me te pabeset! sic na transmetohet nga hebrenjte e vjeter dhe te mire, ata varroseshin larg varrezave te gojeve dhe i ruanin piket e tyre te besimit nga jeta ne jete!
 

pirro20

Super Anëtar
Anëtar
Sep 1, 2011
Postime
165
Pikët
28
Kur t'lexoj ty m' kujtohet ajo perralla e ujkut me kecat,ketu n forum lyhesh me miell😂po kot e ke je aq i zi sa edhe boja e vajit nuk t'ben derman
mua me kujton rojen e konviktit tek Lulkuqet mbi mur,- keshtu nuk e genjen dot asujkun e as kecat
 
Top