• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rinas : Kanë nisur arrestimet

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,729
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Ardhja e kontrolloreve turq, eshte me se normale, sepse hapesira ajrore e Shqiperise eshte nje kohesisht dhe hapesira ajrore e NATO-os, pra kontrolloret mund te vinin nga cilido vend i NATO-s.
Shteti ne baze te marreveshjes ,Konventes se Cikagos ne vitin '29 mesa mbaj mend ,ka te drejte te kerkoje ndihme dhe te lejoje qe aeroporti ( kulla etj) te menaxhohet nga specialiste te fushes nga shtetet fqinje psh nga Italia! Shteti yne e ka pare te arsyeshme te mare greke dhe turq! Te punosh vetem 17 dite ne muaj ,200 dite ne vit , me page 4000 euro,me benefite dhe privilegje te papara per ata personalisht edhe per familjet e tyre si; kurime jashte shtetit falas, etj .plot dhe ti te mos e kuptosh shtetin i kujtdo ngjyre qofte qe per nje periudhe kohe ku fluturimet kane rene ndjeshem per shkak te Pandemise, te te ule pagen perkohesisht ,aq me teper te ngrihesh ne greve qe me ligj e kane ne kontrate nuk u lejohet ,prandaj e specifikuan " stres " dhe kur ishin ne negociata per ngritje page ne korrik 25 % dhe ne shtator per nje ngritje page tjeter, mendoj se nuk duhet te kesh pretendime!Me kontrate e kane qe cdo problem te kontrolloreve te zgjidhet me ane te gjykatave dhe ishin ne proces gjyqesor! Nuk kane provuar keta " te pasurit" qe te kesh te vdekurin ne shtepi dhe te mos kesh lek ta varrosesh ...i bien te mires me shqelm! Nejse kohe te veshtira...pushtet me cdo kusht me te gjitha menyrat duke vene ne rrezik edhe jete njerezish...
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,991
Pikët
113
Shteti ne baze te marreveshjes ,Konventes se Cikagos ne vitin '29 mesa mbaj mend ,ka te drejte te kerkoje ndihme dhe te lejoje qe aeroporti ( kulla etj) te menaxhohet nga specialiste te fushes nga shtetet fqinje psh nga Italia! Shteti yne e ka pare te arsyeshme te mare greke dhe turq! Te punosh vetem 17 dite ne muaj ,200 dite ne vit , me page 4000 euro,me benefite dhe privilegje te papara per ata personalisht edhe per familjet e tyre si; kurime jashte shtetit falas, etj .plot dhe ti te mos e kuptosh shtetin i kujtdo ngjyre qofte qe per nje periudhe kohe ku fluturimet kane rene ndjeshem per shkak te Pandemise, te te ule pagen perkohesisht ,aq me teper te ngrihesh ne greve qe me ligj e kane ne kontrate nuk u lejohet ,prandaj e specifikuan " stres " dhe kur ishin ne negociata per ngritje page ne korrik 25 % dhe ne shtator per nje ngritje page tjeter, mendoj se nuk duhet te kesh pretendime!Me kontrate e kane qe cdo problem te kontrolloreve te zgjidhet me ane te gjykatave dhe ishin ne proces gjyqesor! Nuk kane provuar keta " te pasurit" qe te kesh te vdekurin ne shtepi dhe te mos kesh lek ta varrosesh ...i bien te mires me shqelm! Nejse kohe te veshtira...pushtet me cdo kusht me te gjitha menyrat duke vene ne rrezik edhe jete njerezish...
Nuk kane provuar keta " te pasurit" qe te kesh te vdekurin ne shtepi dhe te mos kesh lek ta varrosesh ...i bien te mires me shqelm!

JA cdo te THOTE te jesh = MESUESE.(y)

SHQIPE e HAPUR dhe me se e........................ PERSOSUR.

LAPARAKET me flamur te vazhdojne.

Se u bo vone.
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
5,288
Pikët
113
Ja nje pjese e listes s'e albkontrollit nga militantet e ps!!

LISTA “VIP” E PUNONJËSVE TË ALBKONTROLL.

Norbis Qazimi, vëllai nga nëna, i deputetit Fatmir Xhafaj

Ana Shkëmbi, mbesa e gruas së deputetit Fatmir Xhafaj

Ledio Ruçi, djali i Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi

Redi Fino, djali i Bashkim Finos

Stela Malaj, nusja e djalit të deputetes Nora Malaj

Rovena Bregu, motra e Majlinda Bregut

Florjan Gjiknuri, djali xhaxhait i (ish)ministrit Damian Gjiknurit

Martin Sterkaj, djali deputetit Paulin Sterkaj

Arlind Broci, djali i (ish) gjyqtarit Artan Broci

Blerta Tusha, bashkëshortja e Artur Bushit, kryebashkiak i Krujës

Eneo Zguri, djali i ish kreut të KQZ, Klement Zguri

Brisilda Spahiu (Celibashi), vajza e Nesim Spahiut, kryebashkiak i Skraparit

Ermal Pëllumbi, kunati i Endri Fugës (Drejtor i Informacionit ne Kryeministri)

Rene Baraj – nipi i deputetit të PS, Besnik Baraj

Joana Bushi, ka koncesionin e shërbimeve të kontrollit në “Albcontrol”, me kompaninë “ICTS Albania-Integrated Services”, aktualisht Drejtore në ANTA-Rinas, ish-shefe kabineti e Edi Ramës në Bashkinë e Tiranës, grua e Eno Bushit, Drejtor Juridik i PS dhe avokat i Kryeministrit Edi Ramës
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
27,668
Pikët
113
DW: Bllokimi në aeroportin e Rinasit dhe hapat drejt zgjidhjes

Në Shqipëri iu dha fund pasditen e së enjtes (08.04) bllokimit të fluturimeve drejt dhe nga aeroporti ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Rinas. Fluturimet komerciale pritet të rifillojnë të premten (9.04).
Featured image of article: DW: Bllokimi në aeroportin e Rinasit dhe hapat drejt zgjidhjes
Aeroporti i Rinasit
9 Prill, 2021 9:54
TIRANË – Ngërçit të krijuar në aeroportin e vetëm ndërkombëtar të Shqipërisë prej grevës së kontrollorëve të fluturimeve iu dha fund të enjten (08.04). Pas 24 orëve pa asnjë ulje-ngjitje avionësh në Rinas, kanë nisur vetëm fluturime shëndetësore, diplomatike, ushtarake, qeveritare dhe humanitare. Nga dita e premte (09.04) rinisin fluturimet komerciale.
Burime zyrtare nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, thanë për DW, se “autoritetet e kësaj ministrie po vazhdojnë negociatat me kontrollorët e trafikut ajror që kanë lënë punën. Arritja e një zgjidhjeje dhe rikthimi i tyre në punë punë është synimi kryesor.” Po sipas këtyre burimeve, kjo ministri po konsultohet me vende partnere të BE-së dhe të rajonit për të vënë në dispozicion kontrollorët e tyre deri në zgjidhjen përfundimtare të situatës.” Derisa kjo të ndodhë, drejt dhe nga aeroporti do të ketë vetëm fluturime shëndetësore, diplomatike, ushtarake, qeveritare dhe humanitare.
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bëri me dije, se “një pjesë e kontrollorëve do të kthehen në punë të premten” dhe se “një grup kontrollorësh pritet të mbërrijë nga Greqia”.
Kontrollorët hynë në grevë (07.04), pasi të ardhurat e tyre mujore janë ulur për shkak rënies së fluksit të fluturimeve prej pandemisë COVID-19. Prej disa muajsh kontrollorët kanë kërkuar që uljen e pagës për shkak të pandemisë t’ua kompensojë shteti.
Kontrollorët europianë: Lironi kolegët tanë të arrestuar
Organizata “Koordinimi i Sindikatave Europiane të Kontrollit të Trafikut Ajror”, e njohur me inicialet ATCEUC ( Air Traffic Control European Unions Coordination) në një deklaratë për shtyp, të publikuar të enjten (08.04), mbështet kërkesat e kolegëve shqiptarë në aeroportin “Nënë Tereza” dhe u kërkon autoriteteve të Shqipërisë “të lirojnë menjëherë tre kontrollorët e arrestuar”, të cilët akuzohen nga Prokuroria e Tiranës për “shpërdorim detyre”.
Në deklaratën për shtyp të ATCEUC theksohet që “Albcontrol ka reduktuar në mënyrë të njëanëshme deri në 70% pagat e të punësuarve, pa u konsultuar ose biseduar me sindikatat që përfaqësojnë kontrollorët dhe ka refuzuar çdo kërkesë të sindikatave për të negociuar një marrëveshje për të zgjidhur krizën, gjë që ka shlaktuar një stres më shumë tek ata në kohën e një krize globale.”

Deklarata për shtyp e ATCEUC vë në dukje gjithashtu që “kontrollorët nuk po veprojnë politikisht, por po kryejnë detyrat e tyre në bazë të udhëzimeve / instruksioneve kombëtare dhe europiane.”
“Anëtarësimi në BE kërkon që Shqipëria të respektojë jo vetëm udhëzimet europiane, por edhe Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut dhe të Drejtat Shoqërore”, theksohet në reagimin e ATCEUC.
Lidhur me kërkesën e ATCEUC për lirimin e tre kontrollorëve të arrestuar, burime nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë thanë për DW, se “fjalën tani e ka drejtësia, Çështja ka shkuar në Prokurorinë e Tiranës që është një institucion i pavarur. Prokuroria ka zbardhur mesazhet telefonike që kanë shkëmbyer tre të arrestuarit me kontrollorët e tjerë për të lënë në të njëjtën kohë punën.” Sipas burimeve nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë “kontrollorët e trafikut ajror e kanë të ndaluar me ligj zhvillimin e grevës, për vetë rëndësinë që ka puna e tyre në kontrollin e hapësirës ajrore të Shqipërisë. Në këtë kontekst lënia e punës prej tyre është e paligjshme.”
Situata e krijuar në aeroportin “Nënë Tereza” është politizuar. Kundërshtarët kryesorë politikë në garën për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, kryeministri dhe kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama dhe kryetari i opozitës dhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëjnë përgjegjës njëri – tjetrin për ngërꞔin e krijuar, pikërisht rreth dy javë para ditës së zgjedhjeve.
Marrë nga DW
(kle.mu./dosja.al)
 

Noe

I vogli Xhines
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
6,564
Pikët
113
Shteti ne baze te marreveshjes ,Konventes se Cikagos ne vitin '29 mesa mbaj mend ,ka te drejte te kerkoje ndihme dhe te lejoje qe aeroporti ( kulla etj) te menaxhohet nga specialiste te fushes nga shtetet fqinje psh nga Italia! Shteti yne e ka pare te arsyeshme te mare greke dhe turq! Te punosh vetem 17 dite ne muaj ,200 dite ne vit , me page 4000 euro,me benefite dhe privilegje te papara per ata personalisht edhe per familjet e tyre si; kurime jashte shtetit falas, etj .plot dhe ti te mos e kuptosh shtetin i kujtdo ngjyre qofte qe per nje periudhe kohe ku fluturimet kane rene ndjeshem per shkak te Pandemise, te te ule pagen perkohesisht ,aq me teper te ngrihesh ne greve qe me ligj e kane ne kontrate nuk u lejohet ,prandaj e specifikuan " stres " dhe kur ishin ne negociata per ngritje page ne korrik 25 % dhe ne shtator per nje ngritje page tjeter, mendoj se nuk duhet te kesh pretendime!Me kontrate e kane qe cdo problem te kontrolloreve te zgjidhet me ane te gjykatave dhe ishin ne proces gjyqesor! Nuk kane provuar keta " te pasurit" qe te kesh te vdekurin ne shtepi dhe te mos kesh lek ta varrosesh ...i bien te mires me shqelm! Nejse kohe te veshtira...pushtet me cdo kusht me te gjitha menyrat duke vene ne rrezik edhe jete njerezish...
Albcontroll eshte ne varesi te ministrise, pergjegjesia eshte e qeverise.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
65,994
Pikët
113
Akrepi , avioni esht ne anen e pistes gjithcka nga gardhi e brenda duhet te kesh leje dhe i veshur apostafat .
mos e thuaj me dy here plz 🥴ose informohu .
tashi ne shqiperi dro ministres i parkohet dhe tek shpia avioni por ne aeroport quhet ( cote piste ) ana pistes dhe (cote ville ) ana perpara aeroportit deri brenda ne check in 😉
Po javash bre se më mbite. -paqe-
Po pasagjerëve si t'ja bëjmë t'i veshim me lejlek* të gjithë? 😜
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
65,994
Pikët
113
Se kam Batonit ketu se atij do ja jepja me gavet 😜
Se harova të pyes dje, Batonit veç gavetës (gaveta plotë kuptohet) do i japësh lugë apo do ta lësh të hajë me dorë?
E para kjo, e dyta ndonjë qepë do i japësh apo do ja lësh sade? 😜
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,148
Pikët
113
Po javash bre se më mbite. -paqe-
Po pasagjerëve si t'ja bëjmë t'i veshim me lejlek* të gjithë? 😜
Ste mbita jo thjesht mos me kundershto ne punen time 🤣
Pasagjeret nese e ke ven re jan te shoqeruar , asnje ste le nese ty te hipen qefi te verdallisesh ne piste . 😉
Mos me bej te filloj te te sqaroj dhe per kete 🥴
 

Noe

I vogli Xhines
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
6,564
Pikët
113
Kontrolloret eSaliu jane rikthyer ne pune nga qeveria duke marre me vete grushtin e shtetit.
Te nderuar teleshikues . E kuptuat lojen e diktatorit Edver Rama ?
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
per mua me teper ishte revolucion bolshevik po nuk prishemi bashke per kaq gje 😁😁
Vallaj as grusht shteti e as revolucion nuk ka qene, dolen ca me sfurqe dhe shkopi dhe Zogu iku per te mos ber gjakderdhje 😁 por si akt eshte grusht shteti sepse e moren me 'dhune'😁
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
6,845
Pikët
113
Ja ti e ke pranuar vete qe qeke oborexheshe, nuk ka faj E**A**😁

Oborrxheshat si ti na japin emer te keq te gjith neve te tjereve qe kemi qene yzmeqare e tregojme te verteten🤣🤣
ore ketyre jua thua cop dhe prape bejne sikur zbulojne armikun e kllases I ka ngel sahati te dulla ske ci ben 😂
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,881
Pikët
113
ore ketyre jua thua cop dhe prape bejne sikur zbulojne armikun e kllases I ka ngel sahati te dulla ske ci ben 😂
Mendo sa koke boshe jane, mendojne se historia e Shqiperise dhe kontributoret filloje me mbreterine.

Pupupu sa gjynah me vjen per ta. Si jetohet jeta ashtu... 😁
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
6,845
Pikët
113
Mendo sa koke boshe jane, mendojne se historia e Shqiperise dhe kontributoret filloje me mbreterine.

Pupupu sa gjynah me vjen per ta. Si jetohet jeta ashtu... 😁
paske menje per sherr sot me duket dhe ashtu padashje perfshihem dhe une ne sherret qe hap ti 😁😁
 
Top