• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa veta nuk jane vaksinuar?

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
31,425
Pikët
113
Kush e deshiron kuponin tim?
View attachment 115735
Mbante maskë gjatë gjithë kohës, Gjekmarkaj shfaq probleme shëndetësore, lë në mes drejtimin e Komisionit
14 seconds më parë
0


Deputeti Agron Gjekmarkaj ka shfaqur probleme shëndetësore në nisje të mbledhjes së Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, ku po raportonte Ministrja e Arsimit Evis Kushi.
Ai ka kërkuar ndjesë dhe është larguar nga mbledhja për shkak të gjendjes shëndetësore, duke ia kaluar drejtimin e mbledhjes nënkryetarit, deputetit socialist Petro Koçi.

“Për arsye shëndetësore e kam të pamundur të rri më gjatë”, tha ndër të tjera Gjekmarkaj, i cili ka qëndruar gjatë gjithë kohës me maskë në mbledhje. Mësohet se Gjekmarkaj ka pasur shqetësime për shkak të një gjendje helmimi nga ushqimi, dhe nuk ka pasur dyshime për infektim nga Covid.
Mbledhja ka vijuar më tej me diskutime mes palëve për çështjen e arsimit, dhe skenarët që do të ndjekë qeveria shqiptare në rast të rritjes së infektimeve.
 
Last edited:

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
31,425
Pikët
113
Efektet e pandemisë/ Janar-prill 2021 bien 11% pacientët në spitale, 40% më shumë shtrime në psikiatri
30 seconds më parë
0


Situata shëndetësore e krijuar nga pandemia e Covid-19 ka ndikuar edhe për 2021 në treguesit e shërbimit spitalor publik.
Sipas raportit të monitorimit të Ministrisë të Shëndetësisë në spitalet shtetërore, për periudhën janar-prill 2021, janë trajtuar 11% më pak pacientë me sëmundje të ndryshme se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Në total, në spitalet publike, numri i pacientëve të shtruar për këtë periudhë është 73,556 nga 82,790 pacientë të shtruar në 2020.

Sipas të dhënave të Ministrisë të Shëndetësisë, për 4-mujorin e parë të 2021, shtrimet e pacientëve në spitale janë ulur 11%. Rënien më të lartë e kanë rastet e trajtuara nga urgjencat mjekësore. Në 2020 në urgjencat mjekësore u trajtuan 264,055 pacientë nga 50,462 pacientë që janë trajtuar për janar-prill 2021. Për pacientët e trajtuar në kardiokirurgji, shtrimet këtë vit janë ulur 5%, krahasuar me janar-prillin e 2020. Në raport me 2020, për këtë vit ka pasur rritje të pacientëve të shtruar në spitalet psikiatrike me 40%.
Arjana Rreli, psikiatre, tha se në shërbimin ambulator ku trajtohen rastet e lehta, sic është ankthi, janë shtuar rastet pas tërmetit të 26 nëntorit. Një tjetër faktor shtesë që ka ndikuar në shtimin e rasteve është dhe pandemia.
Në 2020, grupi i të sëmurëve që u penalizuan më shumë ishte ai i pacientëve me probleme onkologjike, të cilët nuk mundën të merrnin trajtimin sipas grafikëve. Mjekët onkologë pohuan se vjet pati një rritje të stadeve të avancuara të sëmundjeve tumoriale, pasi dallimi i hershëm u pengua nga frika e pacientëve për infektimet me Covid-19.
Silvana Çeliku, shefe e shërbimit të Onkologjisë në QSUT, tha për “Monitor” se edhe për 2021 vazhdojnë të vijnë pacientë në stade të avancuara të sëmundjes, për shkak të diagnostikimit me vonesë nga frika e infektimit me Covid-19.
“Shërbimi Onkologjik, pavarësisht pandemisë të Covid-19 ka vazhduar punën me të njëjtin ritëm. Një fakt tjetër jo i mirë është ardhja me vonesë e rasteve të para, të cilat nga frika e virusit paraqiten tek ne në stade më të avancuara gjë që rrezikon shumë jetën e tyre dhe vështirëson mjaft trajtimin e sëmundjes”, nënvizon znj. Çelniku.
Për këtë vit, kontrollet e grave për kancerin në qafën e mitrës janë rritur 88%, sipas raportit të monitorimit të Ministrisë të Shëndetësisë. Për janar-prill të 2021 janë kryer 2,686 depistime (ekzaminim për të kapur në kohë sëmundjen) me kancerin në qafën e mitrës nga 320 që ishin në 2020. Rritje ka pasur edhe për pacientët që ndjekin kimioterapinë. Nga 6,635 pacientë të trajtuar me radioterapi në janar-prill të 2020, këtë vit janë 7,597 pacientë, apo 13% më shumë.
Sipas drejtueses së Shërbimit Onkologjik në QSUT, depistimi bëhet për të kapur herët ose për të parandaluar një sëmundje. Depistimi i kancerit në qafën e mitrës kryhet nga Shërbimi Parësor. “Pra ne bëjmë fushata depistimi në popullata të shëndosha, me paptest apo mamografi në mënyrë që të zbulojmë ato gra që janë të sëmura, por në faza fillestare, si dhe të identifikojmë ato që kanë mundësi zhvillimi të sëmundjes në të ardhmen. Pra nëpërmjet depistimit zbulon dhe parandalon sëmundjen”, tha onkologia Silvana Çelniku.
Në 2020, për shkak të pandemisë në Qendrën Spitale Universitare “Nënë Tereza” (QSUT) u kufizuan ndërhyrjet kirurgjikale të planifikuara, ndërsa nuk e ndërprenë ndërhyrjet kirurgjikale për rastet e shfaqura me komplikacione. Në 2020, në total shtrimet në spitale ranë 29% krahasuar me 2019.
Lidhur me trajtimin e pacientëve me barna të listës së rimbursueshme në 2021 krahasuar me vitin e kaluar ka pasur një rritje rreth 1% e ndikuar nga trajtimet e rimbursimit për të infektuarit me Covid-19./monitor
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
6,401
Pikët
113
Mbante maskë gjatë gjithë kohës, Gjekmarkaj shfaq probleme shëndetësore, lë në mes drejtimin e Komisionit
14 seconds më parë
0


Deputeti Agron Gjekmarkaj ka shfaqur probleme shëndetësore në nisje të mbledhjes së Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, ku po raportonte Ministrja e Arsimit Evis Kushi.
Ai ka kërkuar ndjesë dhe është larguar nga mbledhja për shkak të gjendjes shëndetësore, duke ia kaluar drejtimin e mbledhjes nënkryetarit, deputetit socialist Petro Koçi.

“Për arsye shëndetësore e kam të pamundur të rri më gjatë”, tha ndër të tjera Gjekmarkaj, i cili ka qëndruar gjatë gjithë kohës me maskë në mbledhje. Mësohet se Gjekmarkaj ka pasur shqetësime për shkak të një gjendje helmimi nga ushqimi, dhe nuk ka pasur dyshime për infektim nga Covid.
Mbledhja ka vijuar më tej me diskutime mes palëve për çështjen e arsimit, dhe skenarët që do të ndjekë qeveria shqiptare në rast të rritjes së infektimeve.
Patjter, BUKOSJA, mungesa e oksigjenit per kohe te gjate te con ne VARR para kohe
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
6,401
Pikët
113
Efektet e pandemisë/ Janar-prill 2021 bien 11% pacientët në spitale, 40% më shumë shtrime në psikiatri
30 seconds më parë
0


Situata shëndetësore e krijuar nga pandemia e Covid-19 ka ndikuar edhe për 2021 në treguesit e shërbimit spitalor publik.
Sipas raportit të monitorimit të Ministrisë të Shëndetësisë në spitalet shtetërore, për periudhën janar-prill 2021, janë trajtuar 11% më pak pacientë me sëmundje të ndryshme se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Në total, në spitalet publike, numri i pacientëve të shtruar për këtë periudhë është 73,556 nga 82,790 pacientë të shtruar në 2020.

Sipas të dhënave të Ministrisë të Shëndetësisë, për 4-mujorin e parë të 2021, shtrimet e pacientëve në spitale janë ulur 11%. Rënien më të lartë e kanë rastet e trajtuara nga urgjencat mjekësore. Në 2020 në urgjencat mjekësore u trajtuan 264,055 pacientë nga 50,462 pacientë që janë trajtuar për janar-prill 2021. Për pacientët e trajtuar në kardiokirurgji, shtrimet këtë vit janë ulur 5%, krahasuar me janar-prillin e 2020. Në raport me 2020, për këtë vit ka pasur rritje të pacientëve të shtruar në spitalet psikiatrike me 40%.
Arjana Rreli, psikiatre, tha se në shërbimin ambulator ku trajtohen rastet e lehta, sic është ankthi, janë shtuar rastet pas tërmetit të 26 nëntorit. Një tjetër faktor shtesë që ka ndikuar në shtimin e rasteve është dhe pandemia.
Në 2020, grupi i të sëmurëve që u penalizuan më shumë ishte ai i pacientëve me probleme onkologjike, të cilët nuk mundën të merrnin trajtimin sipas grafikëve. Mjekët onkologë pohuan se vjet pati një rritje të stadeve të avancuara të sëmundjeve tumoriale, pasi dallimi i hershëm u pengua nga frika e pacientëve për infektimet me Covid-19.
Silvana Çeliku, shefe e shërbimit të Onkologjisë në QSUT, tha për “Monitor” se edhe për 2021 vazhdojnë të vijnë pacientë në stade të avancuara të sëmundjes, për shkak të diagnostikimit me vonesë nga frika e infektimit me Covid-19.
“Shërbimi Onkologjik, pavarësisht pandemisë të Covid-19 ka vazhduar punën me të njëjtin ritëm. Një fakt tjetër jo i mirë është ardhja me vonesë e rasteve të para, të cilat nga frika e virusit paraqiten tek ne në stade më të avancuara gjë që rrezikon shumë jetën e tyre dhe vështirëson mjaft trajtimin e sëmundjes”, nënvizon znj. Çelniku.
Për këtë vit, kontrollet e grave për kancerin në qafën e mitrës janë rritur 88%, sipas raportit të monitorimit të Ministrisë të Shëndetësisë. Për janar-prill të 2021 janë kryer 2,686 depistime (ekzaminim për të kapur në kohë sëmundjen) me kancerin në qafën e mitrës nga 320 që ishin në 2020. Rritje ka pasur edhe për pacientët që ndjekin kimioterapinë. Nga 6,635 pacientë të trajtuar me radioterapi në janar-prill të 2020, këtë vit janë 7,597 pacientë, apo 13% më shumë.
Sipas drejtueses së Shërbimit Onkologjik në QSUT, depistimi bëhet për të kapur herët ose për të parandaluar një sëmundje. Depistimi i kancerit në qafën e mitrës kryhet nga Shërbimi Parësor. “Pra ne bëjmë fushata depistimi në popullata të shëndosha, me paptest apo mamografi në mënyrë që të zbulojmë ato gra që janë të sëmura, por në faza fillestare, si dhe të identifikojmë ato që kanë mundësi zhvillimi të sëmundjes në të ardhmen. Pra nëpërmjet depistimit zbulon dhe parandalon sëmundjen”, tha onkologia Silvana Çelniku.
Në 2020, për shkak të pandemisë në Qendrën Spitale Universitare “Nënë Tereza” (QSUT) u kufizuan ndërhyrjet kirurgjikale të planifikuara, ndërsa nuk e ndërprenë ndërhyrjet kirurgjikale për rastet e shfaqura me komplikacione. Në 2020, në total shtrimet në spitale ranë 29% krahasuar me 2019.
Lidhur me trajtimin e pacientëve me barna të listës së rimbursueshme në 2021 krahasuar me vitin e kaluar ka pasur një rritje rreth 1% e ndikuar nga trajtimet e rimbursimit për të infektuarit me Covid-19./monitor
Nuk eshte pandemi dhe nuk ka pasur, tash eshe INXHEKSIONI qe ben kerdin.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,979
Pikët
113
Te gjithe atyre qe akoma nuk kane marre vaksinen, sa te jane gjume me nje shiringe dy dozat + bosterin bonus gratis ``fumato``

Ata që nuk duan të marrin vaksinën, ne do t’i vaksinojmë gjersa ata flenë

Unë e di se shumë janë ende në mëdyshje. Gjeni ata në lagjen e tyre. Le të hyjmë në shtëpitë e tyre dhe t’i vaksinojmë ndërsa flenë. Fundi i tregimit”


 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
6,401
Pikët
113

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
25,858
Pikët
113
Degjova se diku andej nga anglosaksonet , një familje me dy fëmijë 4 e 5 vjeç, shkon për të bërë vaksinën antigrip dhe gabimisht i bëjnë anti covid.
Fëmijët keq me probleme kardiologjike...
Po mirë mo këta prindër koqe kanari që i bëjnë fëmijëve antigripin.... po këta doktora bole bolivari që i pranojnë ?
Vjet ne ket kohe nuk degjoje ne radio - bej covid bej dhe flu vaxx, mund ti besh te dyja ne nje dite. 🤪 all day reklsme! Na e shpifen idiotet. Lol. Po kur del ai debili tjeter qe kujton se eshte vete zoti fauci - yea u can go trick or treat ket vit thote, a thu se e pjerdh me njeri ate lol. E nxjerrin ato funderrinat e cnn 🤦‍♀️
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
31,425
Pikët
113
Që do me thënë vaksinohesh por Koronavirusi kurrë nuk do largohet
Kjo po që është shkencë!!!!!!
Kane thene BLM,

Once get black, never get back,...:D

Dun me e bo boten mazokiste, ..lol

Se kush te cpon, te don,..:D

@Tiku
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,979
Pikët
113
Nghi ngo, nuk te pelqeu idea e vaksinimit ne gjume :LOL: ama nuk e ke lexuar dhoron qe po i jipnin si bonus, komplet veshjesh te stajlingut te fundit te modes. Prej ne take kupuceje, çorape, çanta e deri ne maske.


1634197264573.png
 
Last edited:

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
9,757
Pikët
113
Vendndodhja
My own way
Bordi I universitetit nuk te njeh testin e antitrupave.
Duhet vaksine ose test javor te tamponit.
Dhe te mos mendosh se ceshtja nuk eshte mbrojtja e njeriut por injektimi I nje substance pa deshiren e te rinjve.
 
Top