• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shah mat ateista.

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
14,901
Pikët
113
Une e di qe ti e ke hapur si tem shakaje dhe e mirekuptoj perderisa eshte tek nenforum i tille qe nuk ka te beje me besimin, megjithate dua te shtoj dicka nga informacioni qe na jepet nepermjet leximit te shkrimeve te shenjta.

Ne fillim thuhet se toka nuk kishte trajte. Ishte erresire dhe e mbuluar nga uji.
(Zanafilla 1:2) Toka ishte pa trajtė, e zbrazėt dhe errėsira mbulonte sipėrfaqen e humnerės; dhe Fryma e Perėndisė fluturonte mbi sipėrfaqen e ujėrave.
Thuhet se Zoti krijoi qiejt, pra pretendojme qe jane disa perderisa fjala eshte ne numrin shumes.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________ Qiejt
_________________________________________________________________

_________________________________________________________________ Toka

Keto ishin krijimi i pare sipas (Zanafilla 1:1) Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.
Me pas na tregohet qe krijohet kupa qiellore per te ndare ujerat nga ujerat sipas (Zanafilla 1:6) Pastaj Perėndia tha: "Le tė jetė njė kupė qiellore mes ujėrave, qė t`i ndajė ujėrat nga ujėrat".

U krijuan si rrjedhoje e kupes qiellore dy grupime ujerash:
A. Ujerat siper kupes qiellore
B. Ujerat poshte kupes qiellore
(Zanafilla 1:7) Dhe Perėndia krijoi kupėn qiellore dhe ndau ujėrat qė ishin poshtė saj nga ujėrat qė ishin sipėr saj. Dhe kėshtu u bė.
Kupa qiellore u quajt nga Perendia, qielli : (Zanafilla 1:8) Dhe Perėndia e quajti kupėn qiellore "qiell". Kėshtu erdhi mbrėmja, pastaj erdhi mėngjesi: dita e dytė.


Ujerat poshte kupes qiellore, apo qielli u grumbulluan duke formuar keshtu detet dhe grumbullimi i ujerave ne nje vend shfaqi teren e cila u quajt toke. (Zanafilla 1:9) Pastaj Perėndia tha: "Ujėrat qė janė nėn qiellin tė grumbullohen nė njė vend tė vetėm dhe tė shfaqet tera". Dhe kėshtu u bė.
(Zanafilla 1:10) Dhe Perėndia e quajti terėn "tokė" dhe grumbullimin e ujėrave "detė". Dhe Perėndia pa qė kjo ishte mirė.


Gjithashtu Perendia krijoi edhe ndricues ne kupen qiellore per te ndare diten nga nata, te sherbejne si shenja, per te dalluar stinet, ditet dhe vitet. (Zanafilla 1:14) Pastaj Perėndia tha: "Tė ketė ndriēues nė kupėn qiellore pėr tė ndarė ditėn nga nata; dhe tė shėrbejnė si shenja, pėr tė dalluar stinėt, ditėt dhe vitet;
Nga lashtesia madje dijme qe ditet e javes i kane marre emertimet pikerisht nga planetet "ndricuesit" dhe kjo jo rastesisht, por sic na eshte treguar, dhe rrezon pretendimet per nder te zotave pagane apo dicka e rastesishme, por forcon te verteten e nje lidhjeje hyjnore.
1.Hene- Hena
2.Marte- Marsi
3.Merkure- Merkuri
4.Enjte- Jupiteri
5.Premte- Venusi
6.Shtune- Saturni
7.Diel- Dielli

Perendia krijoi dy ndricues te medhenj:
A. Ndricuesi i madh per te ndricuar diten qe ne njohim me emrin Diell
B. Ndricuesi i vogel per te ndricuar naten qe ne e njohim me emrin Hena
(Zanafilla 1:16) Perėndia krijoi pastaj dy ndriēues tė mėdhenj: ndriēuesin e madhė pėr qeverisjen e ditės dhe ndriēuesin e vogėl pėr qeverisjen e natės; ai krijoi gjithashtu yjet. (Zanafilla 1:17) Dhe Perėndia i vendosi nė kupėn qiellore pėr tė ndriēuar tokėn,

Me sa lexuam nga shkrimet e shenjta, kuptojme dhe formen qe toka ka, si jane te vendosura planetet, yjet, qielli dhe ujerat poshte tij dhe siper tij. Gjithashtu mesojme edhe se planetet leshojne drite pasi quhen ndricues. Kuptojme edhe se Hena ka driten e saj, pasi quhet ndricuesi i vogel. E dhena tjeter qe na jepet, na le te kuptojme se planetet u krijuan perpara se te krijohej dielli dhe hena, e yjet, pasi Zoti me fuqine e fjales urdheroi gjithesine qe te kete ndricues ne kupen qiellore dhe pergjigja qe lexojme tek: (Zanafilla 1:15) dhe tė shėrbejnė si ndriēues nė kupėn qiellore pėr tė ndriēuar tokėn". Dhe kėshtu u bė. , me pas thuhet tek (Zanafilla 1:16)Perėndia krijoi pastaj dy ndriēues tė mėdhenj: , pra fjala "pastaj" nenkupton se ka mbaruar nje proces, pas atij procesi fillon nje proces tjeter, dhe kemi te perdorur fjalen "krijoi" qe nenkupton pjesmarrjen e drejtperdrejte te Perendise.
Capture 2.PNG
Kjo pra me pak fjale eshte edhe forma e botes, si hapesira e nje gote ku toka qendron ne fund te saj :)
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
37,929
Pikët
113
Une e di qe ti e ke hapur si tem shakaje dhe e mirekuptoj perderisa eshte tek nenforum i tille qe nuk ka te beje me besimin, megjithate dua te shtoj dicka nga informacioni qe na jepet nepermjet leximit te shkrimeve te shenjta.

Ne fillim thuhet se toka nuk kishte trajte. Ishte erresire dhe e mbuluar nga uji.
(Zanafilla 1:2) Toka ishte pa trajtė, e zbrazėt dhe errėsira mbulonte sipėrfaqen e humnerės; dhe Fryma e Perėndisė fluturonte mbi sipėrfaqen e ujėrave.
Thuhet se Zoti krijoi qiejt, pra pretendojme qe jane disa perderisa fjala eshte ne numrin shumes.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________ Qiejt
_________________________________________________________________

_________________________________________________________________ Toka

Keto ishin krijimi i pare sipas (Zanafilla 1:1) Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.
Me pas na tregohet qe krijohet kupa qiellore per te ndare ujerat nga ujerat sipas (Zanafilla 1:6) Pastaj Perėndia tha: "Le tė jetė njė kupė qiellore mes ujėrave, qė t`i ndajė ujėrat nga ujėrat".

U krijuan si rrjedhoje e kupes qiellore dy grupime ujerash:
A. Ujerat siper kupes qiellore
B. Ujerat poshte kupes qiellore
(Zanafilla 1:7) Dhe Perėndia krijoi kupėn qiellore dhe ndau ujėrat qė ishin poshtė saj nga ujėrat qė ishin sipėr saj. Dhe kėshtu u bė.
Kupa qiellore u quajt nga Perendia, qielli : (Zanafilla 1:8) Dhe Perėndia e quajti kupėn qiellore "qiell". Kėshtu erdhi mbrėmja, pastaj erdhi mėngjesi: dita e dytė.


Ujerat poshte kupes qiellore, apo qielli u grumbulluan duke formuar keshtu detet dhe grumbullimi i ujerave ne nje vend shfaqi teren e cila u quajt toke. (Zanafilla 1:9) Pastaj Perėndia tha: "Ujėrat qė janė nėn qiellin tė grumbullohen nė njė vend tė vetėm dhe tė shfaqet tera". Dhe kėshtu u bė.
(Zanafilla 1:10) Dhe Perėndia e quajti terėn "tokė" dhe grumbullimin e ujėrave "detė". Dhe Perėndia pa qė kjo ishte mirė.


Gjithashtu Perendia krijoi edhe ndricues ne kupen qiellore per te ndare diten nga nata, te sherbejne si shenja, per te dalluar stinet, ditet dhe vitet. (Zanafilla 1:14) Pastaj Perėndia tha: "Tė ketė ndriēues nė kupėn qiellore pėr tė ndarė ditėn nga nata; dhe tė shėrbejnė si shenja, pėr tė dalluar stinėt, ditėt dhe vitet;
Nga lashtesia madje dijme qe ditet e javes i kane marre emertimet pikerisht nga planetet "ndricuesit" dhe kjo jo rastesisht, por sic na eshte treguar, dhe rrezon pretendimet per nder te zotave pagane apo dicka e rastesishme, por forcon te verteten e nje lidhjeje hyjnore.
1.Hene- Hena
2.Marte- Marsi
3.Merkure- Merkuri
4.Enjte- Jupiteri
5.Premte- Venusi
6.Shtune- Saturni
7.Diel- Dielli

Perendia krijoi dy ndricues te medhenj:
A. Ndricuesi i madh per te ndricuar diten qe ne njohim me emrin Diell
B. Ndricuesi i vogel per te ndricuar naten qe ne e njohim me emrin Hena
(Zanafilla 1:16) Perėndia krijoi pastaj dy ndriēues tė mėdhenj: ndriēuesin e madhė pėr qeverisjen e ditės dhe ndriēuesin e vogėl pėr qeverisjen e natės; ai krijoi gjithashtu yjet. (Zanafilla 1:17) Dhe Perėndia i vendosi nė kupėn qiellore pėr tė ndriēuar tokėn,

Me sa lexuam nga shkrimet e shenjta, kuptojme dhe formen qe toka ka, si jane te vendosura planetet, yjet, qielli dhe ujerat poshte tij dhe siper tij. Gjithashtu mesojme edhe se planetet leshojne drite pasi quhen ndricues. Kuptojme edhe se Hena ka driten e saj, pasi quhet ndricuesi i vogel. E dhena tjeter qe na jepet, na le te kuptojme se planetet u krijuan perpara se te krijohej dielli dhe hena, e yjet, pasi Zoti me fuqine e fjales urdheroi gjithesine qe te kete ndricues ne kupen qiellore dhe pergjigja qe lexojme tek: (Zanafilla 1:15) dhe tė shėrbejnė si ndriēues nė kupėn qiellore pėr tė ndriēuar tokėn". Dhe kėshtu u bė. , me pas thuhet tek (Zanafilla 1:16)Perėndia krijoi pastaj dy ndriēues tė mėdhenj: , pra fjala "pastaj" nenkupton se ka mbaruar nje proces, pas atij procesi fillon nje proces tjeter, dhe kemi te perdorur fjalen "krijoi" qe nenkupton pjesmarrjen e drejtperdrejte te Perendise.
View attachment 94099
Kjo pra me pak fjale eshte edhe forma e botes, si hapesira e nje gote ku toka qendron ne fund te saj :)
Paskan pasur droge te forte ata imagjinaret
Sa pasojat ndjehencedhe te pasardhesit
 
Top