• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shkencëtarët sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj që kemi parë

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,224
Pikët
113
Vendndodhja
Disa shkencëtarë në Britaninë e Madhe të ndihmuar dhe nga arkeologë izrealitë kanë rikrijuar atë që besohet që është imazhi më i përafërt me Jezu Krishtin.

Duke aplikuar metoda të antropologjisë kriminale, shkencëtarët kanë risjellë një imazh që qëndron shumë larg imazheve që njohim deri më sot, të cilat janë përdorur në filma, në libra etj.

Krishti në botën europiane dhe perëndimore pitkurohet si një person fytyrëhollë, me flokë të gjatë, sy me ngjyrë, buzë të holla dhe me hundë të drejtë. Ndryshe nga apostujt që e rrethojnë e që paraqiten si më të shëndoshë.

Në vende të tjera, si në Amerikën Latine apo në vende arabe, Krishti paraqitet sipas rastit nga origjina e atyre zonave.( Foto e Jezu Krishtit sipas shkenctarëve )

Në proces ka marrë pjesë edhe Richard Neave nga universiteti i Manchesterit, i cili është i njohur për rikrijimin e pamjes së Filipit II të Maqedonisë dhe mbretit Midas të Frigisë.

Metodikisht është ndjekur një rrugë që ngjan se ecën pas hamendëismit: mendohet se Krishti ka patur fytyrë të ngjashme me semitët e Galilesë të kohës së vet.

Kështu që hapi i parë ishte studimi i kafkave nga zonat afër Jerusalemit. Me ndihmën e kompjuterëve u realizua një model tipik i zonës, duke gjeneruar më pas dhe tiparet e fytyrës.

Në përputhje me karakteristikat racore, shkencëtarët mendojnë se lëkura e tij ka qenë më e errët sesa e kemi të ngulitur në imagjinatën tonë nga artistët, pasi sipas Charles D. Hackett të Candler School of Theology në Atlanta, “imazhi i përftuar prej nesh ka natyrë instrumentale dhe i është përshtatur vlerave tona”.

Në fund është prodhuar ky imazh, që pretendohet se qëndron më pranë tipit semitik të kohës, për më shumë mund të shifni foton më poshtë dhe të gjykoni vetë.

Redaksia Online
( b.h/Shqiptarja.com )
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
16,323
Pikët
113
Përgjigje e: Shkencëtarët sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj që kemi parë

Mendoj se imazhi i Jezusit na eshte dhene ne nje menyre per t'u admiruar nga besimtaret. Tiparet e tij jane bazuar me teper ne cilesite shpirterore me te cilat ai percillej / prezantohej ne njerzit rreth tij. Prandaj edhe nuk me habit qe e verteta mund te jete ashtu sic shkencetaret kane provuar.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,098
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Shkencëtarët sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj që kemi parë

Mendoj se imazhi i Jezusit na eshte dhene ne nje menyre per t'u admiruar nga besimtaret. Tiparet e tij jane bazuar me teper ne cilesite shpirterore me te cilat ai percillej / prezantohej ne njerzit rreth tij. Prandaj edhe nuk me habit qe e verteta mund te jete ashtu sic shkencetaret kane provuar.
Ashtu eshte. Sejcili ia ka pershtatur vetes apo qejfit (preferencave) te vet. Diku paraqitet si bjon, diku si esmer e diku si zezak...Por cdohere i zbukuruar...duke folur ne superlative.Superlative fajin :DMegjithate imazhi me i sakte i Jezuit eshte i ashtuquajturi "Qefini i Torinos" (Shroud of Turin).

http://images.google.de/imgres?imgurl=https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Full_length_negatives_of_the_shroud_of_Turin.jpg&imgrefurl=https://en.wikipedia.org/wiki/Shroud_of_Turin&h=2321&w=2370&tbnid=ILQdyQH3qASVjM:&tbnh=91&tbnw=93&docid=Bn-_xjbx1d9blM&usg=__y3Yu1axZ7UsIzbiVfJON5GuXQOs=&sa=X&ved=0ahUKEwjj68Kmm93JAhWJ1hoKHV1vArwQ9QEIMjAB

*
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,396
Pikët
113
Përgjigje e: Shkencëtarët sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj që kemi parë

Ashtu eshte. Sejcili ia ka pershtatur vetes apo qejfit (preferencave) te vet. Diku paraqitet si bjon, diku si esmer e diku si zezak...Por cdohere i zbukuruar...duke folur ne superlative.Superlative fajin :DMegjithate imazhi me i sakte i Jezuit eshte i ashtuquajturi "Qefini i Torinos" (Shroud of Turin).

http://images.google.de/imgres?imgurl=https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Full_length_negatives_of_the_shroud_of_Turin.jpg&imgrefurl=https://en.wikipedia.org/wiki/Shroud_of_Turin&h=2321&w=2370&tbnid=ILQdyQH3qASVjM:&tbnh=91&tbnw=93&docid=Bn-_xjbx1d9blM&usg=__y3Yu1axZ7UsIzbiVfJON5GuXQOs=&sa=X&ved=0ahUKEwjj68Kmm93JAhWJ1hoKHV1vArwQ9QEIMjAB

*
Mund te jete nje imazh i perafert por as ky nuk eshte shume i sakte sepse eshte imazh i nje plaku, perderisa krishti dihet qe ishte kryqezuar rreth moshes 33 vjecare.

Metodat qe i paksan perdorur per krijimin e imazhit te fundit duken bindese, sepse i paskan analizuar kafkat nga zona e Jerusalemit. Te pakten tiparet fizike duhet te jene shume te sakte, por edhe ngjyra e lekures dhe e syve ajo duhet te jete.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,959
Pikët
113
Përgjigje e: Shkencëtarët sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj që kemi parë

Ashtu eshte. Sejcili ia ka pershtatur vetes apo qejfit (preferencave) te vet. Diku paraqitet si bjon, diku si esmer e diku si zezak...Por cdohere i zbukuruar...duke folur ne superlative.Superlative fajin :DMegjithate imazhi me i sakte i Jezuit eshte i ashtuquajturi "Qefini i Torinos" (Shroud of Turin).

http://images.google.de/imgres?imgurl=https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Full_length_negatives_of_the_shroud_of_Turin.jpg&imgrefurl=https://en.wikipedia.org/wiki/Shroud_of_Turin&h=2321&w=2370&tbnid=ILQdyQH3qASVjM:&tbnh=91&tbnw=93&docid=Bn-_xjbx1d9blM&usg=__y3Yu1axZ7UsIzbiVfJON5GuXQOs=&sa=X&ved=0ahUKEwjj68Kmm93JAhWJ1hoKHV1vArwQ9QEIMjAB

*
Me compiuter dal dhe une KINEZ.....
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,098
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Shkencëtarët sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj që kemi parë

Mund te jete nje imazh i perafert por as ky nuk eshte shume i sakte sepse eshte imazh i nje plaku, perderisa krishti dihet qe ishte kryqezuar rreth moshes 33 vjecare.

Vertete duket me plak, sidomos ne foton e pare (origjinali, bardh e zi, eshte pak me poshte) por, po e shikove me me vemendje, nuk duket aq plak.


Sidoqofte, kjo njihet edhe si "fotografi" origjinale nga Jezui ne varr, perkunder...Metodat qe i paksan perdorur per krijimin e imazhit te fundit duken bindese, sepse i paskan analizuar kafkat nga zona e Jerusalemit. Te pakten tiparet fizike duhet te jene shume te sakte, por edhe ngjyra e lekures dhe e syve ajo duhet te jete.

...kesaj, sepse ketu jane analizuar kafka nga njerez te ndryshem, nga nje regjion i caktuar, qe d.t.th. se eshte marre imazhi mesatar i marre nga disa njerez. Nuk dua ta mohoj punen e shkelqyer te ketyre qe e kane bere kete rikonstruktim, ama, si mund ta marr si 100% te vertete, nese, ta zeme, i analizoj disa kafka nga varrezat e Prishtines dhe ta nxjerr nje person me tipare te individualizuara?


Nese i krahasojme keto dy figura (imazhe), prapseprap mund te gjejme shumecka te perbashket....

*
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,560
Pikët
113
Përgjigje e: Shkencëtarët sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj që kemi parë

This is a reprinting of a letter from Pontius Pilate to Tiberius Caesar describing the physical appearance of Jesus. Copies are in the Congressional Library in Washington, D.C.

To Tiberius Caesar:
A young man appeared in Galilee preaching with humble unction, a new law in the Name of the God that had sent Him. At first I was apprehensive that His design was to stir up the people against the Romans, but my fears were soon dispelled. Jesus of Nazareth spoke rather as a friend of the Romans than of the Jews. One day I observed in the midst of a group of people a young man who was leaning against a tree, calmly addressing the multitude. I was told it was Jesus. This I could easily have suspected so great was the difference between Him and those who were listening to Him. His golden colored hair and beard gave to his appearance a celestial aspect. He appeared to be about 30 years of age. Never have I seen a sweeter or more serene countenance. What a contrast between Him and His bearers with their black beards and tawny complexions! Unwilling to interrupt Him by my presence, I continued my walk but signified to my secretary to join the group and listen. Later, my secretary reported that never had he seen in the works of all the philosophers anything that compared to the teachings of Jesus. He told me that Jesus was neither seditious nor rebellious, so we extended to Him our protection. He was at liberty to act, to speak, to assemble and to address the people. This unlimited freedom provoked the Jews -- not the poor but the rich and powerful.

Floke dhe mjekerr art
 

KOLLARE

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 22, 2014
Postime
92
Pikët
0
Vendndodhja
Ne Ajer
Përgjigje e: Shkencëtarët sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj që kemi parë

Eshte shume,shume,e veshtire te gjindet nje imazh i perafert per jezusin,ndoshta nga qefini mund te jete deri diku i ngjashem.por me kete pamje qe kane dhene se fundmi nuk besoj se ka pasur ate pamje
 

bindi

dolcinio
Anëtar
Sep 24, 2010
Postime
1,884
Pikët
38
Vendndodhja
Ne bregdet
Përgjigje e: Shkencëtarët sjellin imazhin e Jezu Krishtit...larg asaj që kemi parë

Disa shkencëtarë në Britaninë e Madhe të ndihmuar dhe nga arkeologë izrealitë kanë rikrijuar atë që besohet që është imazhi më i përafërt me Jezu Krishtin.
Disa shkenctare:Nuk mund te besoje aq me pak te merret si i vertet ,kur keto "shkenctare,"perveç qe kane bere ekzaminim antropologjik te zones,por jo konretisht te vete Jezusit apo ekzaminimet ADN-es si dhe ato antropologjike te personit Jezus,..edhe sikur te behet kjo,le hapsire per egzaminime te manipuluara per qillime qe do donin te paraqesnin nje imazh te tij.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,570
Pikët
113
..nese ka qene profet i zotit patjeter duhet te kete patur fytyre luani apo vici te eger dhe trup muskuloz si te gjithe profetet e tjere. zoti kete fytyre perdor per njerezit e tij te dalluar ngase e dashuron ket simbol.
 
Top