• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët në Belgjikë/Francë

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,879
Pikët
113
plazhi rreth 20 km qe bashkon francen me belgjiken , shkoni ndonjehere se ja vlene,

 
Last edited:

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
Eloquence et silence...

Nous nous étions promis, de plaider la cause des incompris, des mal-aimés, des rejetés.

Nous nous étions promis de rendre le monde plus beau mais par une nuit d'hiver, tu as préféré te taire, laisser le monde et ses tourments et rejoindre le firmament.

Ensemble dans l'éloquence et la véhémence, nous devions ébranler les consciences mais ton rêve de robe noire s'est déchiré au pied du prétoire…

Aurons-nous assez de force pour accomplir seules notre rêve de parler haut et fort ? Notre voix couvrira-t-elle ton triste et si profond silence ?

Nous rêvions de joutes oratoires.
Nous promettions de beaux soirs
Aux faiseurs d'histoires
Bien décidés à faire notre devoir
Et nous jurions aux mauvaises consciences
De triomphantes audiences.
Mais sans éloquence, tu es parti
Me laissant seule, aux lèvres une rime flétrie…
Tu me disais pourtant ma douce Néri,
Il faut se battre dans la vie.
Fuir les âmes néfastes et taries
D'espoir être assouvi
Se tenir loin du précipice
Sans esprit de fuite ou sacrifice
Mais par une nuit à peine finie
En silence, sans un cri
Tu as rejoint le paradis
Tu te voulais étoile d'un soir
Sans penser au désespoir
Dans lequel pour l'éternité,
Tes amis tu as plongés.
Comment vivre l'université
Sans ton humour décalé ?
Comment arpenter Levallois
Sans un profond désarroi ?
Il faut aujourd'hui nous convaincre
Que tes démons tu as tenté de vaincre.
Sois heureux mon ami, mon frère
Pour toi une simple prière.
Que ton rire ne soit plus amer
Que tes yeux se remplissent de lumière
Que tes joies ne soient plus éphémères
Et que l'éternité que tu espères
Te soit aussi douce que la main d'une mère…

Repose en paix, mon ami, mon frère.
Et souviens-toi toujours qu'ici bas
Dans la tempête et sous le mât
Flavie, Armance, Alexia et moi
Nous entendrons encore ta voix
Chanter les douces mélodies de Starmania
Et vers le port nous ramènera

———————————————
 

CERMENIKASI

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2011
Postime
1,819
Pikët
83
Il y a longtemps je rêvais de pouvoir vivre de belles choses,aujourd'hui tous ces rëves se sont envolés, recouverts par la poussière des années qui sont passées !
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,739
Pikët
113
dhjetor 2014
Bredharaku 8; Cilat janë disa nga format e investimeve, përveç atyre që përmendet me sipër?

Pjer 8; Format e investimeve janë sa të shumëllojshme aq dhe të larmishme, sa të hapura aq dhe të mbuluara. Një nga format me të vjetra dhe që mendohet akoma në mendjet primitive të njërzeve të sotëm, është investimi nga taksat. Në fakt kjo forme primitive, kish kohe që ishte zhdukur nga skena financiare modernë, por që u rifut përseri në skenë pas krizes se Madhe siç u quajt kjo e ketyre vitëve. Në fakt kjo skeme vazhdontë dhe vazhdon akoma në vendet e botës se tretë e të prapambetur siç është Albania dhe disa vende të Afrikes.
Format e tjera të investimit, dhe që vendet e zhvilluara nuk janë të intëresuara që këto të aplikohen në vendet e botës se tretë, janë; investimet nëpërmjet asetëve, ku vlera e tyre zbritët në atë mase që e kerkon investimi. Psh, firma e kepuceve do të zgjeroje kapacitëtin prodhues, të hapi një linjë tjetër, por s'ka aq të ardhura. Atherë ajo merr një pjese të vleres se asetëve të saja, e cila në ketë rast ka ikur nga vlera totale, Tëresia, gje që parakupton se kjo Tëresi është zvogluar në ketë rast. Vlera e asetëve të hequra nga Tëresia, në ketë rast mbështëtët nga një fond, thjesht si garanci, dhe ky veprim behet brenda për brenda me një banke a fond. Prandaj dhe quhen veprime të mbuluara ose jo publike. Kur firma e kepuceve fillon e fiton nga investimi i ri, atherë ajo fillon e riblen asetët e saja të "ngrena" për efekt investimi apo zgjerimi. Në fakt, në Tëresinë e vet, edhe ajo "ngrenie", pra zbritje e vleres se asetëve, nuk është se ka humbur, ajo thjesht ka kaluar në krahun tjetër, investimin tjetër.
Një forme tjetër investimi, është kur firma nxjerr në shitje aksionët e saja, pra ndan pronësinë me të tjeret, veprim ky që behet nëpërmjet bankes e në lidhje me bursen. Kjo është forma me e përhapur, por që morri goditje nga Kriza e Madhe e 2008, ku shumë njerëz humbën aksionët e tyre, pra paratë e tyre. Deri diku, këto para, iu rikupëruan njërzeve me vonë, diku 25%, diku 30%, diku 40% e diku 50%. Flitët se disa (flitët për dhjetra e qindra njerëz) i humbën përfundimisht paratë e tyre, dhe po luftojnë akoma dhe sot e kesaj ditë nëpër gjyqë. Sidoqoftë, besimi tek ky treg, që i ka intëresat vjetorë diç me lartë se bankat, po rritët dalngadal.
Një forme tjetër investimi është ajo nëpërmjet hedhjes në treg të obligacionëve, pra të asaj që do ndertohet, prodhohet e me vonë edhe mund të shitët apo të futët në transaksionë të tjera që e justifikojnë ketë shumë obligacioni. Kjo forme përdorët me shumë nga qëveritë, nga bankat, apo kompanitë e medhaja. Psh, KESH do të investoje në firmen e vet për rregullim apo zgjerim, dhe hedh në treg obligacionët e enërgjise, se enërgji prodhohet vazhdimisht. Apo qëveria hedh në treg obligacionët e rrugeve, transportit, për të bërë një autostrade a rruge, se rruga do shfrytëzohet për transport mallrash e njërzish, pra do e nxjerri një fare të ardhurash, qoftë edhe nëpërmjet takses se transportit, apo fitimeve nga levizja e njërzeve e të mallrave.
Një forme tjetër investimi është ajo nëpërmjet një kombinimi të aksionëve me obligacionët. Firma, kompania, nxjerr në treg një pjese të aksionëve të saja dhe një pjese të obligacionëve të enërgjise, duke i ndare këto (ashtu siç ndahen në pjeseza edhe aksionët, për transaksionë të brendeshme, për të shlyer vetveten me shpejt) në vlera të barabarta. Kushdo që ta ketë shitjen me të madhe, kompania i investon këto ku e sheh ajo të arsyeshme, i vetmi rrezik për klientët mbetët tek manovrimi që bën ajo me vlerat e aksionëve, ndekoh që obligacionët e kanë intëresin standart, por firma edhe këtu luan me kohe- zgjatjen e mbledhjes/rritjes se vleres se obligacionit duke ua vonuar klientëve kthimin e intëresave. Obligacionët e qëverive janë me korrektë në kthimin e intëresave, keshtu që njërzit nuk kanë pse të kenë frike të investojnë në obligacionët shtëtërorë.
Një forme tjetër investimi është kur Tëresia/Kapitali/Brutoja e kompanise, ndahet në pjeseza, dhe vlera e se ciles mbulon një aktivitët jo rentabel, apo edhe kur njëra pjesez/vlere mbulon pjesezen tjetër për të shlyer borxhin e asaj pjeseze. Këto pjeseza/vlera, asetë statike, ndaheshin në pjeseza edhe për tu shlyer sa me shpejt nga borxhi nëpërmjet një aktivitëti të saj, produkti të saj që i nënshtrohej shitjes tek një pjesez/aset tjetër e barabartë me ketë vlere. Këto metoda mund të përdorën tek kompanitë e mediave, imobilare, minërare, enërgjitike, impulseve, etj.etj. Këto metoda i përdornin djemtë e LB, B, BG, AE, GS dhe agjensive të tjera financiare të lidhura me kompani prodhuese e jo prodhuese, të listuara në bursen e Wall Street- tit, një pjese e se cilave falimentuan.
Format e investimeve të tjera, janë pak a shumë të ketij lloji, rrotullohen rreth ketyre mekanizmave kryesorë që përmendem, dhe janë pak a shumë manipulime/makinacionë të justifikuara në ekonomi, përsa sa kohe mbështëtën tek ndonjë paketëz/vlere apo fond.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
Paroles et traduction de la chanson «Sushi» par Cocoon

Sushi

In the morning I'll go down the graveyard
Dans la matinée, je descendrai jusqu'au cimetière
To make sure you're gone for good
Pour être sûr que tu est partit pour de bon
To make sure you won't hurt again
Pour être sûr que tu n'aura plus mal
May you rest in peace
Pour que tu puisses reposer en paix

Poney riding, sushi cooking
En faisant du poney, cuisinant des sushi,
May you be where you wanted
Pour que tu puisses être où tu voulait
Oh we talked about it
Oh nous en avons parlé
After 1 or 2 beers
Après une ou deux bières

And the worst days that life brings
Et les pires jours que la vie apporte
All the bad movies and all the earthquakes
Tous les mauvais films et tous les tremblements de terre
All the worst days are just buried into the snow
Tous les pires jours sont justes enterrés sous la neige

Holy water
Eau bénite
Plastic flowers
Fleurs en plastique
In the end you got what you were
Au bout du compte tu as eu ce dont tu
Always running after, always running after
courrait toujours après, ce dont tu courrait toujours après

And the worst days that life brings
Et les pires jours que la vie apporte
All the bad movies and all the earthquakes
Tous les mauvais films et tous les tremblements de terre
All the worst days are just burried into the snow
Tous les pires jours sont juste enterrés sous la neige

And the worst days that life brings
Et les pires jours que la vie apporte
All the bad movies and all the earthquakes
Tous les mauvais films et tous les tremblements de terre
All the worst days are just burried into the snow
Tous les pires jours sont juste enterrés sous la neige

And the worst days that life brings
Et tout les pires jours que la vie apporte
All the bad movies and all the earthquakes
Et tous les mauvais films et tous les tremblements de terre
All the worst days I've just burried into the snow
Tous les pires jours sont juste enterrés sous la neige
All the worst days I've just burried into the snow
Tous les pires jours sont juste enterrés sous la neige
All the worst days I've just burried into the snow
Tous les pires jours sont juste enterrés sous la neige...
___________
Livre d'or d'Adrien Krasniqi
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,988
Pikët
113
Belgjikë: Bie në pranga banda shqiptare e kokainës.

Drejtësia belge ka goditur një bandë shqiptare të trafikut të kokainës duke arrestuar 11 persona, nga të cilët 9 janë burra dhe 2 gra. Njëri prej tyre është i plagosur në gjendje të rëndë në spital.

Në momentin që policia nisi bastisjen në disa lokale dhe shtëpi, njëri nga shqiptarët tentoi që të arratisej duke u larguar nga çatia e një banese, por ra nga lartësia duke u dëmtuar rëndë.

Nga operacioni u sekuestruan 100 mijë €, 20 kg kokainë me një vlerë tregu prej një milion euro dhe disa makina. Operacioni u shtri në Grimbergen dhe në Bruksel. Banda akuzohet për trafik kokaine në Itali dhe shtete të tjera në Europë.


9 ore me pare.

Abcnews.al .

PS.....mire e <kane>.BIP-et BIEN,konsumet RRITEN,diku skane buke,diku tjeter uje,DISA NUK i kan te TANA.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,879
Pikët
113
Edhe une qe vrisja mendjen nga i gjejne gjithe ato para shqiptaret qe vinin nga jashte me makina ultraluksoze;)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,988
Pikët
113
Edhe une qe vrisja mendjen nga i gjejne gjithe ato para shqiptaret qe vinin nga jashte me makina ultraluksoze;)
(y)

Ish Ministri i Brendshem i Shqiperise(pavaresisht se si KUSH tek) i sqaroi COPAT ne media sa kushtonte kerri.Bledua i tha qe..... poshte 94.000 eurove nuk i gjen,ajo ftyreSHEMTIRA INJORANTE gazataruce,KUR nuk i konvenoi ju pergjigj....mirditoret te qajne diten apo te vrasin naten ose jane te pabese.Cudi si i paska shpetuar ................manushaqes.Kjo COPA,NUK e DI se si blehet kerri DIREKT pa komisioner apo pa koncesione.
Dhe mbas Ministrit te Brendshem blejne dhe te tjeret,pra=SHITJE me SHUMICE.
Shoqerise apo prodhuesit automobilistik,NUK i PLAS se...
nga vine,
si i nxjerr,
apo si i fiton eurot.
Quhet...marreveshje dypaleshe dhe KA profit ose FITIM.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,271
Pikët
113
Une très bonne et heureuse année 2021 à tous mes amis de ce forum !
Elle ne pourra pas être pire que celle que l’on vient de quitter sans trop la regretter !
Portez-vous bien, et pas d'excès d'alcool ni de se...!
 
Top