• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët në Greqi

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

E mesova edhe une Morrison ndoqen ca djem nga nigiria edhe i goditen, sic the e pa besueshme jemi vet emigrant edhe mbase keta nje dite do na sulen edhe neve edhe pse do kemi te njejtin gjak......
 

Morrison

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 20, 2011
Postime
712
Pikët
0
Vendndodhja
me kembe ne toke
Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

E mesova edhe une Morrison ndoqen ca djem nga nigiria edhe i goditen, sic the e pa besueshme jemi vet emigrant edhe mbase keta nje dite do na sulen edhe neve edhe pse do kemi te njejtin gjak......
Une e prisja qe nje dite do e nxirrnim koken... po i vertetojme grekeve qe jemi rrace e ndyre... mbas 10 vjetesh qe po e veme dinjitetin tone ne vend duke punuar dhe duke u shquar si njerzit me puntor dhe te ndershem ne Greqi... na ku e nxorrem koken ... antar shqiptar ne organizten rraciste te "hrysi aygis", turp, nuk kam ca them tjeter...

Sa per kafen do mblidhena nji dit, dal te vij behari, ta pim buz detit... :)
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

Me mire ne behar te kemi mare edhe pak ngjyre cokollate ,veshim edhe ndonje fustan mini edhe ajde te mbledh Takun une pastaj do pihet edhe duhet ta shpie edhe ne shtepi pastaj :p jo per gje po eshte shtrenjtu benzina
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

Zemërgjërësia është shumë e vlefshme.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,368
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

po , tash 20 vjet jan bo .. isha ne ishullin Kreta .. kam ndejt nje koh ne qytetin Hania e ma vonë ne nje qytet te vogel , ne anen tjeter te ishullit i thonin Ira Petra ..gjithseje nja 6-7 muaj ..
Busavata paska qene ne Greqi?! - Sot po e mesokam!
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,368
Pikët
113
Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

Une e prisja qe nje dite do e nxirrnim koken... po i vertetojme grekeve qe jemi rrace e ndyre... mbas 10 vjetesh qe po e veme dinjitetin tone ne vend duke punuar dhe duke u shquar si njerzit me puntor dhe te ndershem ne Greqi... na ku e nxorrem koken ... antar shqiptar ne organizten rraciste te "hrysi aygis", turp, nuk kam ca them tjeter...

Sa per kafen do mblidhena nji dit, dal te vij behari, ta pim buz detit... :)
Si lexohet kjo- Irisi avgjis? M'eqis berdhepsi.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,742
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

Busavata paska qene ne Greqi?! - Sot po e mesokam!
ne vitin 1991 i kisha disa probleme edhe policia ( milicia ) donin te me burgosnin .. mua kjo idea e policis nuk me pelqeu edhe ika haha .. ikni trima haha

p.s. nese nuk gaboj , pak ma vonë pat ikur edhe trimi Hashim Thaqi , por jo ne Greqi .. ai iku ne Zvicer ..jo nga friga por me studijue ... edhe me bo tregti ..pra me studijue ne menyren praktike tregtijen .
 

kermilli

Super Anëtar
Anëtar
Aug 24, 2011
Postime
414
Pikët
28
Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ -----HRISI AVGI ,ja keshtu lexohet hello kity.
Kjo eshte nje organizate Naziste ne Greqi dhe me vjen cudi kur lexoj qe paskan hyre edhe SHQIPTARE ne te ,pasi ajo eshte perfaqesuesja me e sakte e RRACIZMIT,e vetmja menyre qe te kene depertuar SHQIPTARET atje eshte qe te jene hequr ose te jene paraqitur si VORIOEPIRIOTE dhe si te tille do te mund te rrahin deri ne vdekje ose edhe te vrasine me te njejten lehtesi qe rrahin palesitinezet ose pakistanezet edhe vete SHQIPETARET.
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,392
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

Helena ku na mbeti?
Αν έχετε δει Ελένη λένε ότι αν το περιμένετε!
Εγώ ανησυχούμε Gamanet.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,888
Pikët
113
Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

Cfar rastesie, edhe Odisea edhe Penelope jane luajtur nga dy shqiptare, ashtu sic edhe ata kane qene, te cilet nuk jane shprehur boterisht se jane te tille ngaqe nuk e kan ditur ose per arsye te tjera personale.

"Aktorja legjendare greke: Jam shqiptare ose gjysmëshqiptareIrene Papas, aktorja e famshme greke që luante përkrah Bekim Fehmiut në serialin televiziv “Odisea”, ka deklaruar në një intervistë se mund të jetë me prejardhje nga Shqipëria.

“Im atë, i cili ishte një profesor i greqishtes, e dashuronte shumë natyrën, jetesën e shëndoshë; përçmonte ambientet e ndotura dhe për këtë arsye kishte braktisur kryeqytetin grek. Kishte dy pasione që ditët e sotme ngjajnë të jenë në kontrast: kulturën dhe natyrën”.

“Mbante gjithnjë në një xhep Platonin, e në tjetrin Aristotelin, ose Shekspirin në një xhep dhe Gëten në tjetrin. M’i vinte pareshtur, Platonin e Aristotelin nën hundë, deri në pikën sa më bëheshin të urryer”.

“Më shpinte shpesh në mal, në ajër të pastër, në tendë. Përçmonte çdo formë pushteti, përfshirë edhe pushtetin fetar. Një herë, u sëmura, por ai refuzoi të më çonte në qytet. Më tha: ‘Nëse vdes, të varros unë. Kujton se prifti është më i mirë se unë?’”, është shprehur Irene.

Irene thotë se babai i saj mund të jetë shqiptar

E pyetur përse është kaq ezmere, siç transmeton Gazeta Tema, aktorja 90-vjeçare është përgjigjur:

“I ngjaj nënës sime. Nëna ime ishte ezmere si unë. Ajo vinte nga Epiri, ndërsa im atë vinte sipas gjasave nga Shqipëria. Ndoshta jam shqiptare, ose gjysmë shqiptare. Peloponezi është përplot me shqiptarë”.

“Ndoshta jam shqiptare, ose gjysmë shqiptare”

Papas është lindur me emrin Irene Leleku, në vitin 1926. Ajo ka 50 vite karrierë me më shumë se 90 role në filma.


p.s kete e mbeshtet edhe Wikki: https://en.wikipedia.org/wiki/Irene_Papas

"Papas was born as Irini Lelekou (Ειρήνη Λελέκου) in Chiliomodi, outside Corinth, Greece. Her mother was a schoolteacher, and her father taught classical drama.[1] She serves on the board of directors of the Anna-Marie Foundation.[2] She stated in an interview that her father was of Albanian descent.[3]"
 

Attachments

Dredhza

V.I.P
Anëtar
Apr 10, 2015
Postime
979
Pikët
63
Vendndodhja
Kosove
Përgjigje e: Shqiptarët në Greqi

Kam ni pytje per shqipet n'Greqi. Jam kureshtare me dit a keni taku najher arvanite ose cam ortodoks? Nqs po, qysh asht jeta e tyne? Ja keni kuptu t'folmen? Qa menojn per prejardhjen e tyne dhe per shqiptaret ne pergjithsi? Ka plot artikuj, historian e politikan qe flasin per kta njerz po un jam e interesume me dit qka menojn ata vet, njerzit e thjesht, kur jan larg kamerave dhe vemendjes.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,229
Pikët
113
Φρέσκα «φέσια» στην Εφορία από 500.000 φορολογούμενους
Δραματική αύξηση των ΑΦΜ με ληξιπρόθεσμες οφειλές στην Εφορία καταγράφεται τον Σεπτέμβριο έναντι του Αυγούστου. Συνολικά 1,8 εκατομμύρια φορολογούμενοι είναι εκτεθειμένοι σε αναγκαστικά μέτρα, ενώ το 1,2 εκατ. τα έχει ήδη υποστεί.

Χτύπησαν κόκκινο οι οφειλέτες με ληξιπρόθεσμα χρέη στην Εφορία τον μήνα Σεπτέμβριο καθώς για πρώτη φορά στη διάρκεια του έτους ανήλθαν σε 4.351.315 ή 476.413 περισσότεροι απ’ ό,τι τον Αύγουστο (3.874.902).

Στο ίδιο διάστημα, τα «φρέσκα» (σ.σ. δημιουργήθηκαν το 2019) χρέη έφτασαν τα 529 εκατ. ευρώ και αφορούν μόνο σε απλήρωτους φόρους.

Τα στοιχεία της ΑΑΔΕ δείχνουν ότι από την αρχή του έτους έως τον Σεπτέμβριο, τα «φρέσκα» ληξιπρόθεσμα χρέη έφτασαν μια ανάσα από τα 5 δισ. ευρώ (4,907 δισ. ευρώ), ποσό που έρχεται να προστεθεί σε ένα συνολικό ληξιπρόθεσμο υπόλοιπο 104,916 δισ. ευρώ.

Στο μέτωπο των αναγκαστικών μέτρων είσπραξης, περίπου 1,8 εκατομμύρια οφειλέτες είναι εκτεθειμένοι σε αναγκαστικά μέτρα είσπραξης, ενώ περισσότεροι από 1,2 εκατομμύρια έχουν ήδη υποστεί κατασχέσεις. Το πλήθος των τελευταίων μάλιστα αυξήθηκε κατά περίπου 5.000 ανάμεσα στον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο (από 1.222.485. σε 1.227.944) ενώ ο εισπρακτικός μηχανισμός, η ΑΑΔΕ, αναμένεται να πατήσει γκάζι σε κατασχέσεις τους τελευταίους μήνες του έτους, μετά και την εκπνοή της ρύθμισης για τις 120 δόσεις.

Πιο αναλυτικά:

Το συνολικό «νέο ληξιπρόθεσμο» που προστέθηκε στα βιβλία της ΑΑΔΕ, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται και οι μη φορολογικές κατηγορίες, έφτασε τα 588 εκατ. ενώ την ίδια περίοδο το 2018 ήταν 1.419 εκατ. (μείωση κατά 58,6%).

Εξαιρουμένων των μη φορολογικών κατηγοριών, το νέο ληξιπρόθεσμο έφτασε τα 529 εκατ., ενώ την ίδια περίοδο το 2018 είχε φτάσει τα 514 εκατ. (αύξηση κατά 2,9%).

Τελ. ενημ.:06/11/2019 09:38

PS ne shqip: po spertut per noi perkthim,mundesisht ndonje ekonomiste kapitaliste,m.q-se ....fizika dhe matemika ne kohen e dulles ka qene kamuniste(BENO...paske memorje te forte!!!!SystemA danke,detem per DEBILET)

Efkalisto :p

Το 98% περίπου προέρχεται από τις κάτωθι κατηγορίες:
 

Attachments

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Φρέσκα «φέσια» στην Εφορία από 500.000 φορολογούμενους
Δραματική αύξηση των ΑΦΜ με ληξιπρόθεσμες οφειλές στην Εφορία καταγράφεται τον Σεπτέμβριο έναντι του Αυγούστου. Συνολικά 1,8 εκατομμύρια φορολογούμενοι είναι εκτεθειμένοι σε αναγκαστικά μέτρα, ενώ το 1,2 εκατ. τα έχει ήδη υποστεί.

Χτύπησαν κόκκινο οι οφειλέτες με ληξιπρόθεσμα χρέη στην Εφορία τον μήνα Σεπτέμβριο καθώς για πρώτη φορά στη διάρκεια του έτους ανήλθαν σε 4.351.315 ή 476.413 περισσότεροι απ’ ό,τι τον Αύγουστο (3.874.902).

Στο ίδιο διάστημα, τα «φρέσκα» (σ.σ. δημιουργήθηκαν το 2019) χρέη έφτασαν τα 529 εκατ. ευρώ και αφορούν μόνο σε απλήρωτους φόρους.

Τα στοιχεία της ΑΑΔΕ δείχνουν ότι από την αρχή του έτους έως τον Σεπτέμβριο, τα «φρέσκα» ληξιπρόθεσμα χρέη έφτασαν μια ανάσα από τα 5 δισ. ευρώ (4,907 δισ. ευρώ), ποσό που έρχεται να προστεθεί σε ένα συνολικό ληξιπρόθεσμο υπόλοιπο 104,916 δισ. ευρώ.

Στο μέτωπο των αναγκαστικών μέτρων είσπραξης, περίπου 1,8 εκατομμύρια οφειλέτες είναι εκτεθειμένοι σε αναγκαστικά μέτρα είσπραξης, ενώ περισσότεροι από 1,2 εκατομμύρια έχουν ήδη υποστεί κατασχέσεις. Το πλήθος των τελευταίων μάλιστα αυξήθηκε κατά περίπου 5.000 ανάμεσα στον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο (από 1.222.485. σε 1.227.944) ενώ ο εισπρακτικός μηχανισμός, η ΑΑΔΕ, αναμένεται να πατήσει γκάζι σε κατασχέσεις τους τελευταίους μήνες του έτους, μετά και την εκπνοή της ρύθμισης για τις 120 δόσεις.

Πιο αναλυτικά:

Το συνολικό «νέο ληξιπρόθεσμο» που προστέθηκε στα βιβλία της ΑΑΔΕ, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται και οι μη φορολογικές κατηγορίες, έφτασε τα 588 εκατ. ενώ την ίδια περίοδο το 2018 ήταν 1.419 εκατ. (μείωση κατά 58,6%).

Εξαιρουμένων των μη φορολογικών κατηγοριών, το νέο ληξιπρόθεσμο έφτασε τα 529 εκατ., ενώ την ίδια περίοδο το 2018 είχε φτάσει τα 514 εκατ. (αύξηση κατά 2,9%).

Τελ. ενημ.:06/11/2019 09:38

PS ne shqip: po spertut per noi perkthim,mundesisht ndonje ekonomiste kapitaliste,m.q-se ....fizika dhe matemika ne kohen e dulles ka qene kamuniste(BENO...paske memorje te forte!!!!SystemA danke,detem per DEBILET)

Efkalisto :p

Το 98% περίπου προέρχεται από τις κάτωθι κατηγορίες:
একচেটিয়া না হলেও: 中文; Zhōngwén; 'চাইনিজ রাইটিং') একদল সম্পর্কিত, তবে অনেক ক্ষেত্রে পারস্পরিকভাবে অনির্বচনীয়, ভাষার বিভিন্ন প্রকারের ফলে সিনো-তিব্বতি ভাষা পরিবারের সিনাইটিক শাখা গঠন করা হয়। চীনা ভাষায় চীন সংখ্যাগরিষ্ঠ চীন সংখ্যাগরিষ্ঠ এবং বহু সংখ্যালঘু নৃগোষ্ঠী দ্বারা চিনা হয়। প্রায় 1.2 বিলিয়ন মানুষ (বিশ্বের জনসংখ্যার প্রায় 16%) কিছু না কিছু চীনা কথা বলে
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Φρέσκα «φέσια» στην Εφορία από 500.000 φορολογούμενους
Δραματική αύξηση των ΑΦΜ με ληξιπρόθεσμες οφειλές στην Εφορία καταγράφεται τον Σεπτέμβριο έναντι του Αυγούστου. Συνολικά 1,8 εκατομμύρια φορολογούμενοι είναι εκτεθειμένοι σε αναγκαστικά μέτρα, ενώ το 1,2 εκατ. τα έχει ήδη υποστεί.

Χτύπησαν κόκκινο οι οφειλέτες με ληξιπρόθεσμα χρέη στην Εφορία τον μήνα Σεπτέμβριο καθώς για πρώτη φορά στη διάρκεια του έτους ανήλθαν σε 4.351.315 ή 476.413 περισσότεροι απ’ ό,τι τον Αύγουστο (3.874.902).

Στο ίδιο διάστημα, τα «φρέσκα» (σ.σ. δημιουργήθηκαν το 2019) χρέη έφτασαν τα 529 εκατ. ευρώ και αφορούν μόνο σε απλήρωτους φόρους.

Τα στοιχεία της ΑΑΔΕ δείχνουν ότι από την αρχή του έτους έως τον Σεπτέμβριο, τα «φρέσκα» ληξιπρόθεσμα χρέη έφτασαν μια ανάσα από τα 5 δισ. ευρώ (4,907 δισ. ευρώ), ποσό που έρχεται να προστεθεί σε ένα συνολικό ληξιπρόθεσμο υπόλοιπο 104,916 δισ. ευρώ.

Στο μέτωπο των αναγκαστικών μέτρων είσπραξης, περίπου 1,8 εκατομμύρια οφειλέτες είναι εκτεθειμένοι σε αναγκαστικά μέτρα είσπραξης, ενώ περισσότεροι από 1,2 εκατομμύρια έχουν ήδη υποστεί κατασχέσεις. Το πλήθος των τελευταίων μάλιστα αυξήθηκε κατά περίπου 5.000 ανάμεσα στον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο (από 1.222.485. σε 1.227.944) ενώ ο εισπρακτικός μηχανισμός, η ΑΑΔΕ, αναμένεται να πατήσει γκάζι σε κατασχέσεις τους τελευταίους μήνες του έτους, μετά και την εκπνοή της ρύθμισης για τις 120 δόσεις.

Πιο αναλυτικά:

Το συνολικό «νέο ληξιπρόθεσμο» που προστέθηκε στα βιβλία της ΑΑΔΕ, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται και οι μη φορολογικές κατηγορίες, έφτασε τα 588 εκατ. ενώ την ίδια περίοδο το 2018 ήταν 1.419 εκατ. (μείωση κατά 58,6%).

Εξαιρουμένων των μη φορολογικών κατηγοριών, το νέο ληξιπρόθεσμο έφτασε τα 529 εκατ., ενώ την ίδια περίοδο το 2018 είχε φτάσει τα 514 εκατ. (αύξηση κατά 2,9%).

Τελ. ενημ.:06/11/2019 09:38

PS ne shqip: po spertut per noi perkthim,mundesisht ndonje ekonomiste kapitaliste,m.q-se ....fizika dhe matemika ne kohen e dulles ka qene kamuniste(BENO...paske memorje te forte!!!!SystemA danke,detem per DEBILET)

Efkalisto :p

Το 98% περίπου προέρχεται από τις κάτωθι κατηγορίες:
are you serious? do you really want us to translate that shitty language?
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Me vjen keq per shqiptaret ne greqi, torturohen ne pune te shkretet per 30 euro dita.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,489
Pikët
113
Jo mer jo se e kom ne gjuhe tjeter,por e kisha me arvanitasit KATUNARE.
Vari lesht, jane me te poshter se greket, emri i tyre uleret qe jane shqiptare, jo thot kjo *****, jam greke:p

me poshte eshte nje pjese bisede me nje miken time historiane arvanitase(e njoh prej disa vjetesh live), nuk eshte e keqe, por eshte asimiluar komplet ne greke, absurdi arrin deri aty sa dhe mbiemrin e vet thote se e ka grek, jo shqiptar. me duket me shume si priftereshe pagane sesa historiane, e ben lemsh mitologjine dhe historine.
_____________________________________________________


Valentina Arvanitaki: u still go on about your own nonsense
Ro Land: mythology is nonsense
sory
sorry
Valentina Arvanitaki: Ptolemy, mentioned the Albanoi....Ancient Greek: Ἀλβανοί, Albanoi; Albanian: Albanët
I told you, I want the actual text. Picture of the text itself
Ro Land: I can find you the actual text if you give me some minutes, but we were talking about mythology and mythology is a pagan religion, bullshit anyway
nothing else
Valentina Arvanitaki: The original text. As a historian, you ought to understand the significance of this detail
Ro Land: alright alright, give me some damn more minutes,
Valentina Arvanitaki: You’re wrong about that. Mythology is not a religion
Ro Land: we have ruins of albanopolis anyway
yes it is
Valentina Arvanitaki: It’s a collection of myths. Myths, not religion
I think you should restudy some parts of your profession.
Ro Land: zeus aprodite cronus, ares rhea athene etc etc were fucking gods and didnt existed at all, we are talking about bullshits lol, lets talk about history
sorry
Valentina Arvanitaki: I study history my whole life
Ro Land: the same lol
Valentina Arvanitaki: That’s the godly part, I clearly stated that in my comment
Ro Land:mythology is not history
Valentina Arvanitaki: Cadmus is no god. He’s a king. And kings existed
Ro Land: no way
mythology is not history
Valentina Arvanitaki: It is, when proven so
And many parts of mythology have been proven
Such as places and people, have been proven to exist
Ro Land:there;s no chance
Valentina Arvanitaki: Alexander was considered a god. Does that mean he did not exist?
You’re being too absolute for a historian
Ro Land:what the shit are u talking about Val
alexander was historical
not mythological
are you serious babe????
Valentina Arvanitaki: Another example
You know Homer right?
Ro Land: yes
He spoke about a story. A story many considered a myth
It has been proven that places and artifacts from this story exist
There is a ship found in the Black Sea, exactly like homer described it
And the palaces that Odysseus visited also existed. The mycynae, the Phaeacian palace, Ithaca
All these places exist
Ro Land: listen Valentina there are many reasons why the Greek poet Homer may never have existed
do you want some????
Valentina Arvanitaki: So you cannot say it’s absolute myth. A myth always is born from a truth
Right...
are you listening?
Ro Land, shit
read above
Valentina Arvanitaki: The story exists
Even if he didn’t
Ro Land: yeah yeah the story exist with all of those fucking gods, zeus, apollo, athene, aphrodite, are you serious??? you call yourself historian Val
Ro Land"Greek poet Homer may never have existed
Valentina Arvanitaki: His existence is not my point. But that history can be proved with myths as a guide
Ro Land: do you want some reasons????
Valentina Arvanitaki: Are you listening?
Ro Land: yes but you are wrong, you sound a pagan priestess not a historian lol, a pretty ass priestess.
 
Top