• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët në Ukrainë

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,309
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
me nje fjale , personi/njeriu i gjalle nuk perben prove, nuk qenka burim, çfar jep tv nuk qenka burim,

Pjer ... Ka disa here tashme qe bien kundershtar me fjalet e tua ( tani historite dhe eksperiencat personale ) nuk perbejne historine e nje populli e k’te e kemi thene disa here dhe eshte goxha e rrezikshme nga njera ane sepse cenon dhe Demton nje identitet te tere me fjale Boshe lart e poshte .

Per cilin tv flet me qarte ? Na sill nje burim lajmi ?
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,926
Pikët
113
tv , tv, tv, tv, tv, tv, tv,
Edhe njehere po ta perseris qe u fute kot ne nje muhabet qe nuk te takonte sepse skishte te bente me ty. Mua nuk me bejne pershtypje budalleqet qe ti poston rregullisht ne kete forum, perkundrazi i gjej shume zbavitese sepse jane nje deshmi se deri ku mund te shkoje marrezia njerezore. Une nderhyra sepse nje ish-kryeminister dhe ne mos gaboj minister aktualisht paska shkuar kaq thelle ne keto pune per shkak te budallekut qe e karakterizon apo se keshtu i eshte kekuar kete nuk di ta them. Sepse njerezit ne keto lloj situatash ndahen ne budallenj dhe spiune. Ti mund te flesh i qete sepse une te klasifikoj si budalla. Por nuk ke faj ti. Faj kam une qe merrem me nje psikopat delirant si ti.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,926
Pikët
113
Populli vëlla qinez e kishim tani më ngjan se na doli dhe Ukraina motër.
Jo Ukraina moter por vellai Azerbajxhan. Ketu une kam lexuar(nuk po them kush sepse nuk dua te shtyhem ne sherre me idiotet e forumit) se vete emertimi azer vjen nga gjuha Shqipe dhe do te thote e zjere apo e dhjere dicka e tille, ishin dy antare ketu qe e diskutoni me shume seriozitet kete gje. Kjo eshte te vesh duart ne koke, por ca te bejme, keto jane kushtet.
Per ata qe nuk e dine, Azerbajxhani eshte nje vend qe ndodhet pikerisht atje ku ndodhej dikur Albania e Kaukazit. Dhe teoria me e preferuar e serbeve eshte qe ne Shqiptaret e kemi origjinen pikerisht nga ai vend.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,926
Pikët
113
ENVER HOXHA


ME STALININ

KUJTIME

Nga takimet me StalininTAKIMI I PARIE


Korrik 1947


- Cila është origjina dhe gjuha e popullit tuaj - më pyeti, ndër të tjera - dhe a mos është i afërt populli juaj me baskët? Populli shqiptar -- vazhdoi pastaj Stalini - nuk besoj të ketë ardhur nga Azia e Largët, as me origjinë turke ai s'është, se shqiptarët janë më të vjetër nga turqit. Ndofta populli juaj mund të ketë rrënjë të përbashkëta me ata etruskë që kanë mbetur në malet tuaja, se të tjerët që shkuan në Itali një pjesë u asimiluan nga romakët dhe një pjesë kaluan në Gadishullin Iberik.

Unë iu përgjigja shokut Stalin se origjina e popullit tonë është shumë e lashtë, dhe gjuha e. tij është indoevropiane. Ka shumë teori për këtë, çështje, por e vërteta është se origjina jonë është ilire. Ne jemi një popull me prejardhje ilire. Ka gjithashtu një teori që shtron tezën se populli shqiptar është populli më i vjetër i Ballkanit dhe origjina e lashtë parahomerike e shqiptarëve janë pellazgët.

Teoria e pellazgëve, sqarova më tej, për një kohë është zhvilluar nga shumë shkencëtarë, veganërisht nga shkencëtarë gjermanë. Ka gjithashtu edhe ndonjë shkencëtar shqiptar, i njohur si specialist i Homerit, që arrin né këtë konkluzion, duke u mbështetur né disa fjalë të përdorura né Iliadën dhe né Odisenë dhe që fliten aktualisht nga populli shqiptar, si, për shembull, fjala gur, dcmethënë «kamjenj» rusisht. Homeri këtë fjalë e vë para fjalës greke e thotë «guri-petra». Pra, duke u mbështetur né disa fjalë të tilla, duke mari ë parasysh Orakullin e Dodonës, disa dokumentacione ose etiinologji fjalësh, të cilat kanë pasur ndryshime sipas shumë shpjegimeve filologjike, shkencëtarët nxjerrin se paraardhësit tanë të lashtë kanë qenë pellazgët, të cilët kanë jetuar më përpara se grekët né Gadishullin Ballkanik.

Sidoqoftë unë nuk kam dëgjuar që shqiptarët të jenë të një origjine me baskët, i thashë shokut Stalin. Mundet të ekzistojë edhe një teori e tillë, ashtu sikurse teoria që thatë ju, se një pje së e etruskëve ka mbetur né Shqipëri, pjesa tjetër është shkëputur dhe është vendosur në Itali, kurse një pjesë tjetër që andej ka esndkousaur në Gadishullin Iberik, né Spanjë. Ka mundësi që edhe kjo teori të ketë përkrahësit e saj, por unë nuk kam dijeni për të.

- Kemi né Kaukaz një vend që quhet Albani - më tha né një rast Stalini - të ketë lidhje me Shqipërinë ?

- Nuk e di këtë gjë, i thashë, por fakt është se shumë shqiptarë gjatë shekujve, të detyruar nga pushtimi i egër otoman, nga luftërat e nga kryqëzatat e egra të sulltanëve e të padishahëve osmanë, shpesh janë detyruar të lënë vendlindjen e tyre e të ngulen né dhera të huaja ku kanë formuar edhe fshatra të tëra. Kështu ka ndodhur me mijëra shqiptarë që u ngulën né Italinë e Jugut që né shekullin e 15-të, pas vdekjes së Heroit tonë Kom
bëtar, Skënderbeut, dhe tanfi atje janë zona të tëra ku banojnë arbëreshët e Italisë, të cilët, megjithëse kanë 4-5 shekuj né vend të huaj, akoma ruajnë gjuhën dhe zakonet e vjetra té atdheut të të parëve. Po kështu - i thashë shokut Stalin - shumë shqiptarë u vendosën né Greqi, ku ka zona té tëra të banuara me arbëreshët e Greqisë, të tjerë u vendosën né Turqi, né Rumani, né Bullgari, né Amerikë e gjetkë... Por, për vendin tuaj që quhet «Albani», i thashë; nuk di asgjë konkrete.

Atëherë Stalini më pyeti për një varg fjalësh të gjuhës sonë. Deshi të dinte si i quanim ne veglat e punës, orenditë shtëpiake etj. Unë i përgjigjesha në shqip dhe ai, pasi i dëgjonte fjalët me kujdes, i përsëriste, bënte krahasimin midis emrit shqip të veglës së punës dhe ekuivalentit të saj në gjuhën e albancve të Kaukazit. Herë pas here u drejtohej Molotovit dhe Mikojanit se si mendonin ata. Doli se në rrënjën e fjalëve të krahasuara s'kishte ndonjë përngjasje.

Në këtë moment Stalini shtypi një buton e pas disa sekondash hyri gjenerali që shërbente pranë Stalinit, një ushtarak shtatlartë e shumë i kujdesshëm, i cili sillej me mjaft dashamirësi e simpati ndaj nesh.

- Me shokun Enver Hoxha po përpiqemi të zgjidhim një problem, por nuk mundemi i tha Stalini duke buzëqeshur gjeneralit. - Lidhu, të lutem me profesor (dhe përmendi një gjuhëtar e historian të shquar sovjetik, emri i të cilit nuk më kujtohet) dhe pyete nga ana ime nëse ka lidhje midis albancve të Kaukazit dhe Shqipërisë.

Pasi gjenerali doli, Stalini mori një kokërr portokall, e ngriti lart dhe më tha:

- Në rusisht i thonë «apjelsin». Po shqip?

- Portokall, u përgjigja unë.

Përsëri bëri krahasimin duke i shqiptuar fjalët e të dyja gjuhëve dhe mblodhi supet. S'kaluan as 10 minuta dhe hyri gjenerali.

- Mora përgjigjen e profesorit - na tha.

Ai thotë se nuk ka asnjë tëJhënë që të flasë për lidhje midis albancve të Kukazit dhe Shqipërisë. Por, shtoi, se në Ukrahinë në zonën e Odesës janë disa fshatra (rreth 7) tëpopulluara prej shqiptarëve. Për këtë profesori :a të dhëna të sakta.


Nga ana ime aty për ,ty Porosita ambasadorin tonë në Moskë të intersohej që disa nga studentët tanë që përgatitesh~~ 'për histori në Bashkimin Sovjetik do të qe mrë ta bënin praktikën në këto fshatra e të studio<ln si e kur ishin ngulur në Odesë këta shqiptar, a i ruajnë gjuhën e zakonet e të parëve etj.

Stalini, si gjithmonë, tepër i vëmendshëm, na dëgjoi dhe më tha:

- Shumë mirë, shum mirë do të jetë. Atje le ta bëjnë praktikën studntët tuaj, bile bashkë me ta edhe disa nga tanët.

Burimi: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi2h_yz_P_tAhVxxYUKHYdJCtAQFjAEegQIBxAC&url=http://www.enverhoxha.info/_books/i7z6vME%20STALININ.doc&usg=AOvVaw1OB31_x5O4yfyH0U3Vs5NZ
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
65,988
Pikët
113
Po edhe ti @King Bardhyl mos bëj kështu tani, 6 stacione Tv të pruri si referim Pjeri, jo 1 por 6.
Zgjidh kë të duash nga ata 6 stacione dhe hapi sytë. 🤣
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,988
Pikët
113
Shtate me duket:
Se dje apo aot ne te gdhire nuk mu hapte....
Ndersa ke ajo faqja qeter i VAZHDOJNE hulumtimet.
Por cfar pret kur tek faqja e pare .... disiplinat e reja që zbatohen në bujqësi.
aPO do kohe JO shume larg....Skenderbeut ja diktonin mendimet,
ky ja thoshte priftit,
prifti i shkruante dhe ja nepte korrierit,
dhe ky ja u qonte hungarezeve te perkthyer ne gjuhen e tyre.
A ka me................IDIOTESIRA?
PS...se NUK mu ndizka dhe kerri,qeka ftohte, me dyrrotak sma ka cejfite vozoj,ne po ja kellcas me kom nja 1 ore...diku apo te <lundroj>.
KLM.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,309
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Per k’to arsye ne fjale dhe per faktin qe lloj lloj robi te cilet nuk I identifikon dot dhe shkruajne pas ekranit sipas interesit personal dhe jo historise kombetare ... shpeshhere mendoj qe k’to forume nuk duhet te egzistojne nese nuk i kontrollon dot rreptesisht ... eshte krim I madh kur demtohet historia dhe nje identitet i tere , qofte edhe ne raste te tilla .
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,309
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
shif komentet me siper, e ke tek debadet me king bardhylin,
mos bej pyetje per gjera qe i kam sqaruar me siper
Pjer ... me sa lexoj Bardhyli Po te kerkon te njenten gje ... Ndersa ti vazhdon qe ti biesh po ne te njenten vrime . 😆
 
Top