• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët në Ukrainë

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,926
Pikët
113
Ore ti qenke nje njeri pa cipe dhe pa turp. Ti qenke edhe genjeshtar.
po ai me pyeti, ku e ke burimin, autorin, se nuk kam ndigjuar per keta njerez, tha,
Te pyeta ku e ke burimin se ky fisi Udi qenkan te lidhur me ne Shqiptaret. Une nuk thashe se nuk e di kush jane ata si fis, ta kam sqaruar ne kete teme.
dhe une i thashe se i kam pare dhe ndigjuar ne tv belge, dhe se banonin ne nje territor qe quhej Albanij, e provuar kjo dhe nga emigrante qe kam ketu, qe mirren me histori (jo rombythje), kaq.
Po pse o rrembythje, reportazhe imagjinare te Tv Belge dhe rrefime imagjinare te hamejve ne Bruksel qenkan burime mbi te cilat ti kerkon te diskutosh mbi Historine e nje vendi dhe aq me teper te vendit tone?
pastaj menia e tij me ngaterroi me teorite qe qarkullojne , me vizitat e ministrave shqiptare me Udit, qe mua pak me interesojn.
Askush nuk te ngaterroi ty ne keto histori, u fute si fandi spathi, nje moment krize mendore dhe hyre brenda. Tani jep njeqind dhe nuk di si te dalesh.
tani te pyes une ty, a i lexon komentet (temen) nga fillimi, nga zanafilla, qe te kuptosh delirin dhe kapercimin mendor qe kane disa ketu.
Po patjeter qe i lexojme dhe zbavitemi me marrezite e tua sic eshte edhe postimi me poshte:
do ishte me interes qe shteti shqiptar te çonte nja dy mesues/e ne ukraine dhe azerbejxhan ku jetojne keta shqiptare qe po asimilohen,
Mund te na thuash te lutem, perse Shteti Shqiptar duhet te dergoje mesues ne Azerbajxhan?
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,926
Pikët
113
kush tha qe jane lidhur me shqiptaret, mendohet thashe qe jane te ardhur nga ballkani, lexo horizontalisht jo vertikalisht,
Po ti kerkove qe Shteti Shqiptar te dergoje mesues atje. Perse duhet qe te dergojme mesues? Na e shpjego pak kete logjiken tende as horizontale dhe as vertikale por komplet skic.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,739
Pikët
113
Mund te na thuash te lutem, perse Shteti Shqiptar duhet te dergoje mesues ne Azerbajxhan?
meqe ata pretendojne se jane te ardhur nga fiset shqiptare, dhe se shteti i shqiptar (ndoshta dhe per arsye politike) e merr te mirqene kete fakt.

dhe kjo eshte dhe interesi jone,
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,926
Pikët
113
meqe ata pretendojne se jane te ardhur nga fiset shqiptare, dhe se shteti i shqiptar (ndoshta dhe per arsye politike) e merr te mirqene kete fakt.

dhe kjo eshte dhe interesi jone,
Cfare eshte interesi i Shtetit Shqiptar, te luaj politiken e madhe ne Kaukaz, te behet faktor nderkombetar ne ate rajon? Je komplet palle.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,926
Pikët
113
per shqiptaret e ukraines, une i kam kerkuar autoriteteve shqiptare, para 20 vjeteve, te dergojne mesues dhe libra per ta,
Po kush te pjerdh ty more njeri. Nuk e ke kuptuar akoma kete gje? Ty nuk te njeh njeri kush je. Kush je ti qe ju jep mend autoriteteve te nje vendi se cfare duhet te bejne? Ti je nje cope hamall qe palosesh me dysh duke ngarkuar dhe shkarkuar rraqet e dynjase. Ti ke nevoje per nje vizite te nje psikiater i specializuar ne menyre qe te shpetohet cfare mund te shpetohet.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,739
Pikët
113
Cfare eshte interesi i Shtetit Shqiptar, te luaj politiken e madhe ne Kaukaz, te behet faktor nderkombetar ne ate rajon? Je komplet palle.
kush tha te luaje politiken e madhe atje, ti vete i thua, vete i ironizon e vete ua ngjesh te tjerve,
pse greqia eshte budalle qe interesohet deri ne pakistan e afganistan per ata te kohes se aleksandrit,
nuk flitet per politiken e madhe, por per historine,
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,926
Pikët
113
kush tha te luaje politiken e madhe atje, ti vete i thua, vete i ironizon e vete ua ngjesh te tjerve,
pse greqia eshte budalle qe interesohet deri ne pakistan e afganistan per ata te kohes se aleksandrit,
nuk flitet per politiken e madhe, por per historine,
Atehere na e sqaro ti se cfare eshte interesi i Shqiperise ne kete histori.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,309
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Pjer ... e ke mbaruar akoma bakllavane? Se na le pa fjale . 😆
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,202
Pikët
113
Qe jane dy emertime qe nuk kane asnje lidhje mes tyre, as gjuhesore, historike e te trasheguar, sepse pos propagandes serbe, nuk do te ngurronin as hellaqet ta perdornin si argument per alvanosat e ardhur pertej karpateve dhe tre kodrave matane nga Kaukazi.


Pastaj flitet per Udinet, qe thone se nje pjese e kristianizuar qe kane jetuar ne Nagorni Karabah, ku se fundit kishte luftime.


Ndersa ne linkun e trete, sçarohet gjuha qe flasin keta Udinet dhe ne menyre esplicite shkruan, mos e ngaterroni gjuhen Alvanite me gjuhen shqipe te ballkanit.Andaj, prandaj, qashtu 🤔
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,739
Pikët
113
pirato, nuk eshte per tu sikletosur dhe marre flake per kete çeshtje, se Udi jan nje grup i vogel i ngulur ne kaukaz, i ardhur atje (shkuar atje) nga ballkani para shum shekujsh, nuk dihet saktesisht pse jane vendosur atje, por mendohet nga luftrat.
une ua shpjegova dhe dje, dhe seç ben qeveria shqiptare per kete çeshtje, nuk eshte per tu sikletosur,
 
Top