• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shtyhet seanca ndaj ish ministrit Saimir Tahiri

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
12,143
Pikët
113
saimir.jpg
Ish ministri i brendshem i Edi Rames, Saimir Tahiri

Gjykata e Posaçme e Shqipërisë ka shtyrë për 17 janar, ora 11:00 seancën ndaj Saimir Tahirit dhe Jaeld Çelës. Shkak i shtyrjes është bërë kërkesa e gjyqtarit Florian Kalaja për t’u njohur me dosjen.

Një ditë më parë, Kalaja zëvendësoi gjyqtaren Daniela Shirka, e cila dha dorëheqjen nga shqyrtimi i çështjes penale ndaj ish-ministrit të Brendshëm dhe ish-drejtorit të Policisë së Vlorës, Jaeld Çela.

Më herët, ka dhënë dorëheqjen nga kjo çështje Miliana Muça dhe Ilirjana Olldashi.

Aktualisht, trupi gjykues përbëhet nga Florian Kalaja, Engert Pëllumbi dhe Igerta Hysi, të tre të deleguar nga apelet e zakonshme.

Kur vendosi të rikthejë edhe njëherë për gjykim në Apel çështjen e ish-ministrit të Brendshëm, Gjykata e Lartë vendosi që këtë herë çështjen ta drejtojë një tjetër trupë gjykuese, duke miratuar kërkesën e avokatit të Tahirit, Maksim Haxhia. Gjatë dëgjimit të pretendimit të palëve në seancë, SPAK kërkoi lënien në fuqi të vendimit të Apelit, që nga ana e tij kishte vendosur për kthim të çështjes në gjykim në Shkallë të Parë.

Rekurs për çështjen ka bërë edhe prokuroria, e cila i qëndron kërkesës për dënimin e Tahirit me 12 vite burg për “trafik narkotikësh” dhe “grup të strukturuar kriminal”.

Sipas prokurorisë, Tahiri dhe i bashkëpandehuri i tij, Jaeld Çela, kanë garantuar grupin e “Habilajve” në trafikun e sasive të mëdha të kanabisit nga Shqipëria në Itali.


Përballja e Tahirit me drejtësinë nisi në nëntor 2017, kur ai u dyshua si garantor i grupit të “Habilajve” në trafikun e drogës. Shkalla e Parë e Krimeve të Rënda, rrëzoi akuzat për trafik droge e grup kriminal dhe e fajësoi ish-ministrin për “shpërdorim të detyrës”. Apeli i Posaçëm e vlerësoi si të gabuar rikualifikimin e veprës penale për ish-ministrin dhe ktheu dosjen për rigjykim në Shkallën e Parë. /a2/
-----
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
10,411
Pikët
113
View attachment 127849
Ish ministri i brendshem i Edi Rames, Saimir Tahiri

Gjykata e Posaçme e Shqipërisë ka shtyrë për 17 janar, ora 11:00 seancën ndaj Saimir Tahirit dhe Jaeld Çelës. Shkak i shtyrjes është bërë kërkesa e gjyqtarit Florian Kalaja për t’u njohur me dosjen.

Një ditë më parë, Kalaja zëvendësoi gjyqtaren Daniela Shirka, e cila dha dorëheqjen nga shqyrtimi i çështjes penale ndaj ish-ministrit të Brendshëm dhe ish-drejtorit të Policisë së Vlorës, Jaeld Çela.

Më herët, ka dhënë dorëheqjen nga kjo çështje Miliana Muça dhe Ilirjana Olldashi.

Aktualisht, trupi gjykues përbëhet nga Florian Kalaja, Engert Pëllumbi dhe Igerta Hysi, të tre të deleguar nga apelet e zakonshme.

Kur vendosi të rikthejë edhe njëherë për gjykim në Apel çështjen e ish-ministrit të Brendshëm, Gjykata e Lartë vendosi që këtë herë çështjen ta drejtojë një tjetër trupë gjykuese, duke miratuar kërkesën e avokatit të Tahirit, Maksim Haxhia. Gjatë dëgjimit të pretendimit të palëve në seancë, SPAK kërkoi lënien në fuqi të vendimit të Apelit, që nga ana e tij kishte vendosur për kthim të çështjes në gjykim në Shkallë të Parë.

Rekurs për çështjen ka bërë edhe prokuroria, e cila i qëndron kërkesës për dënimin e Tahirit me 12 vite burg për “trafik narkotikësh” dhe “grup të strukturuar kriminal”.

Sipas prokurorisë, Tahiri dhe i bashkëpandehuri i tij, Jaeld Çela, kanë garantuar grupin e “Habilajve” në trafikun e sasive të mëdha të kanabisit nga Shqipëria në Itali.


Përballja e Tahirit me drejtësinë nisi në nëntor 2017, kur ai u dyshua si garantor i grupit të “Habilajve” në trafikun e drogës. Shkalla e Parë e Krimeve të Rënda, rrëzoi akuzat për trafik droge e grup kriminal dhe e fajësoi ish-ministrin për “shpërdorim të detyrës”. Apeli i Posaçëm e vlerësoi si të gabuar rikualifikimin e veprës penale për ish-ministrin dhe ktheu dosjen për rigjykim në Shkallën e Parë. /a2/
-----
Tahiri beri ate per te cilen u instalua. Ne se flet, e vrasin,
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
52,241
Pikët
113
Vendndodhja
🇦🇱
C’fare pritet nga ky dhe per k’te ? Rama must punish him no matter what .
 

Petrit Kola

PERANDOR
Anëtar
Jun 24, 2021
Postime
10,411
Pikët
113
Dhe c’fare lidhjeje ka kjo me ate qe pyeta une ? droga luhet ne mbare boten dhe jo vetem tek ne .
Perse duhet te denohet ky kur ka zbatuar urdherat per te cilat eshte instaluar sikur ka zbatuar edhe per drograt e tjera me aeroplan?
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
8,760
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Gjykatesi i trete qe terhiqet nga ceshtja. Nderkohe flasim per nje ish minister i cili haptas trafikonte droge me njerezit e tij. Dhe sa vite po behen me keto seanca teatrale? Nderkohe keta flasin per reforma ne drejtesi,per SPAK,per peshq te medhenj. Po si dhe kush do i kapi peshqit e medhenj,kur vete shteti bashkepunon me krimin? Shtet kriminal qe i intereson vetem pasurimi i tyre dhe njerezve te tyre. Hapni syte o njerez se u bo muti mullar
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
52,241
Pikët
113
Vendndodhja
🇦🇱
Perse duhet te denohet ky kur ka zbatuar urdherat per te cilat eshte instaluar sikur ka zbatuar edhe per drograt e tjera me aeroplan?
Sepse ky eshte prova qe eshte kapur mat mer dhe me fakte ..: dhe sepse kshu funksionon gjithandej .
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,373
Pikët
113
Sepse ky eshte prova qe eshte kapur mat mer dhe me fakte ..: dhe sepse kshu funksionon gjithandej .
Miredita.
Pashe nje dokumentar DJE per....

.

NUK e dija qe.....300 jevgj (pa perdorur term ofendues sipas hulumtuesit ne dokumentar)boshin relax ne Rinas dhe iknin ne perendim = CDO dite.
Dhe mbasi i SHIKOVA dhe i DEGJOVA me VEMENDJE pjesemarresit,duke u BAZUAR ne HULUMTIMET e TYRE,dola ne KONKLUZION apo si i THON....
Ruajtesit e NDERSHEM te shtet LESHIT i ....vrasin(FATKEQESISHT).
 
Last edited:

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
52,241
Pikët
113
Vendndodhja
🇦🇱
Miredita.
Pashe nje doumetar DJE per....

.

NUK e dija qe.....300 jevgj (pa perdorur term ofendues sipas hulumtuesit ne dokumentar)boshin relax ne Rinas dhe iknin ne perendim = CDO dite.
Dhe mbasi i SHIKOVA dhe i DEGJOVA me VEMENDJE pjesemarresit,duke u BAZUAR ne HULUMTIMET e TYRE,dola ne KONKLUZION apo si i THON....
Ruajtesit e NDERSHEM te shtet LESHIT i ....vrasin(FATKEQESISHT).
Kshu ka ndodhur edhe me nje komshi te gjyshes time … dikush brenda per brenda ne polici I spiunoi ne nje nate aksioni kundra nje bande te madhe dhe dolen dhe i vrane te dy policet qe kishin informacion pas kurrizit… ndersa djalin e tij qe kam pasur shoqeri te mire me te ..sot nuk e njoh me sepse ka shkalluar fare.. qekur I hoqen babain .
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,373
Pikët
113
Kshu ka ndodhur edhe me nje komshi te gjyshes time … dikush brenda per brenda ne polici I spiunoi ne nje nate aksioni kundra nje bande te madhe dhe dolen dhe i vrane te dy policet qe kishin informacion pas kurrizit… ndersa djalin e tij qe kam pasur shoqeri te mire me te ..sot nuk e njoh me sepse ka shkalluar fare.. qekur I hoqen babain .
ai MORRI qe hap kto tema eshte....SKERBYTHJE covjece,mos te aludoj me teper.
 
Top