• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

SI te bllokoni fake traffic nga nje faqe

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
575
Pikët
63
Trafiku i rremë ose si njihet ndryshe fake trafik, është i dëmshëm jo vetëm se ngarkon serverin ose hostin, por edhe për SEO. Prandaj në këtë artikull do ju shpjegoj se si të ndaloni trafikun e rremë në një faqe duke përdorur skedarin .htaccess.
Si fillim hapi i parë që duhet të bëni është të gjeni se nga cila faqe vjen ky trafik e rremë. Këtë mund ta bëni duke përdorur google analitik, analitikun e hostit, server apo edhe të tjerë analitikë. Pasi keni gjetur se nga vjen trafiku atë domain ose IP vendoseni në listën e zezë duke përdorur skedarin .htaccess.
Code:
## SITE REFERRER BANNING
RewriteCond %{HTTP_REFERER} domain.com [NC,OR]
RewriteRule .* - [F]
Domain.com mund ta zëvendësoni më emrin e domain që doni të bllokoni trafikun e rremë. Por si e referova edhe më lartë me skedarin .htaccess duhet të bëni shumë kujdes.
Burimi:
 
Top