• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si te mbjell perime?

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,082
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Ketu ku banoj bashkia ka hapur ca kopshte per urban gardening. I mora ne tel dhe me dhane edhe mua nje siperfaqe fare te vogel, nja 3 metra katrore. Mirepo e kam harruar fare si mbillen gjerat. Ne Shqiperi na i mesonte Xhaxhi keto pune kur ishim te vegjel, por une i harrova tani.

Po mendoja ta nis mbjelljen me kunguj e speca, meqe ua nxjerr farat kollaj, por hollesite e tjera nuk i di.

Ndonje fermer ketu ne forum a e kemi?

Nese nuk gaboj, farat futen ne kavanoz me pambuk dhe uje. Kur nxjerrin kercellin, i heq nga kavanozi dhe i fus ne toke.

Keshtu behet apo e kam gabim?
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
25,363
Pikët
113
lol shko bli rrenje domatesh, kastravecash, n whatver dhe mbilli. Ca ngaterrohesh kot me kavanoza e pambuqe. 😛 mbolla une njehere ne bace Po nuk ja vlen, kane pune. Lol
 
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
12,584
Pikët
113
Jutubi osht leksikon per ket pun. Kerko aty e t’i nxjerr mesimet edhe me film jo vetem me liber. :)

Ishte njoni aty qy kishte bo gjith perimet e vitit ne kopshtin e vet. S’i duhej me ble perime at vit. :)
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,082
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Ik o bli fidana , mirë të tha Badi...
Po me tre metro katror ç'të duhet kungulli... të zë gjithë vendin..
Me aq sa ke, mbill erëza ndonjë sallatë jeshile ose rukola
Fjale me vend. Por erezave as ua shoh faren une. Duhet me pa mos ka fidane gati ne supermarket.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,886
Pikët
113
Fjale me vend. Por erezave as ua shoh faren une. Duhet me pa mos ka fidane gati ne supermarket.
Jo Jo
Bli farat për erëzat dhe mbilli...
Unë ne aq vend të këshilloj rukola... mbillet me fara ,i ka shumë të imëta,unë i ndaj në rreshta (vija)
E sigurt në mbirje dhe ka produktivitet, mund t'a korrësh shumë herë
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,463
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Ketu ku banoj bashkia ka hapur ca kopshte per urban gardening. I mora ne tel dhe me dhane edhe mua nje siperfaqe fare te vogel, nja 3 metra katrore. Mirepo e kam harruar fare si mbillen gjerat. Ne Shqiperi na i mesonte Xhaxhi keto pune kur ishim te vegjel, por une i harrova tani.

Po mendoja ta nis mbjelljen me kunguj e speca, meqe ua nxjerr farat kollaj, por hollesite e tjera nuk i di.

Ndonje fermer ketu ne forum a e kemi?

Nese nuk gaboj, farat futen ne kavanoz me pambuk dhe uje. Kur nxjerrin kercellin, i heq nga kavanozi dhe i fus ne toke.

Keshtu behet apo e kam gabim?
Une nuk jam fermer por jam "katunar" i thekur dhe me experience . -qesh--qesh--gezuar-
Mos e zgjat shume dhe mos humb kohe sepse po kalon sezoni i mbjelljeve, ne pranvere mbillet gjithcka....
Hidhi farat direkt ne toke mos u merr me pambuqe e kavanoza te stilit shkollaresk "Herbariumi im, apo ekonomia ndihmese e sociallizmes etc ..." :p.
Nqs arrin te blesh fidane te gatshem te cfardolloj bime, mos hezito por blije (kushtojne shume pak ne kte kohe mgja) dhe mbille ne toke direkt menjehere.
Pervec sezonit qe te favorizon, ke edhe Henen qe eshte ne "ngritje" keto dite pra ndihmon ne rritjen e asaj qe mbjell.
Shume mire e ke menduar per specat dhe damotet, por eshte sezoni ideal (me pak jave vonese-por gjithsesi provoje) edhe per jeshilliqet e ndryshme, si Qepe e Hurdha te njoma, Sallate jeshile, apo edhe patate.
Je ne kohe te pershtatshme te mbjellesh edhe bime aromatike si Borzilok, Nenexhik (apo-Menta qysh i thone n'shqip...) apo Salvia ( Salvia is the largest genus of plants in the sage family Lamiaceae ;))
Mos humb kohe o flori por fillo e mbilli qysh tani perimet/zarzavatet e sezonit te veres. (biles je ca me vonese, por ende ne kohe per tja vjel frytet).
Mos harro: shkriftoje token mire-e-mire me mjete dhe sidomos jepi UJE, sepse ndihmon shume, Uji- eshte jeta e bimes!!!
BONUS +:
-Sido qe te shkojne punet, une ne vendin tat nji rronje "Borziloku Jamajkan" (nenkupto-Kanabis) do e kisha mbjelle pa hezitim...
Fundi i fundit, vetem fitim ke... asgje nuk humbet sepse ai dreq rritet edhe ne shkemb, mjafton ti japesh uje sa don ai.... plus edhe cmimi ka shku 250 Euro kilja.....😝 !!!!
bonusi i fundit : Nqs mbjell Qepe dhe Hurdha, mos "P*erdh" gjate kohes qe merresh me mbjelljen dhe kultivimin e tyre, sepse thone qe bohen shume djegse....
Jo me kot poplli kur hante Qepe apo Hurdha djegse shume, ka pas thone:
-" I paska pjerdh katunari dreqit"- prandaj te djegin! -qesh--qesh--qesh-
Evitoje ke baba! 😝tap_fare
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
32,046
Pikët
113
Fidanin e berzilokut e ke blere, apo ka ndonje marifet me gjethet e kercellet (qe blejme per gatim)?

Une as e di ku jane farat e erezave. Perimeve dhe frutave ua shikoj me sy.
Me mire mbillen me fidane se me fara.
Ka shume perime qe duam shume diell edhe uje
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
32,046
Pikët
113
Une nuk jam fermer por jam "katunar" i thekur dhe me experience . -qesh--qesh--gezuar-
Mos e zgjat shume dhe mos humb kohe sepse po kalon sezoni i mbjelljeve, ne pranvere mbillet gjithcka....
Hidhi farat direkt ne toke mos u merr me pambuqe e kavanoza te stilit shkollaresk "Herbariumi im, apo ekonomia ndihmese e sociallizmes etc ..." :p.
Nqs arrin te blesh fidane te gatshem te cfardolloj bime, mos hezito por blije (kushtojne shume pak ne kte kohe mgja) dhe mbille ne toke direkt menjehere.
Pervec sezonit qe te favorizon, ke edhe Henen qe eshte ne "ngritje" keto dite pra ndihmon ne rritjen e asaj qe mbjell.
Shume mire e ke menduar per specat dhe damotet, por eshte sezoni ideal (me pak jave vonese-por gjithsesi provoje) edhe per jeshilliqet e ndryshme, si Qepe e Hurdha te njoma, Sallate jeshile, apo edhe patate.
Je ne kohe te pershtatshme te mbjellesh edhe bime aromatike si Borzilok, Nenexhik (apo-Menta qysh i thone n'shqip...) apo Salvia ( Salvia is the largest genus of plants in the sage family Lamiaceae ;))
Mos humb kohe o flori por fillo e mbilli qysh tani perimet/zarzavatet e sezonit te veres. (biles je ca me vonese, por ende ne kohe per tja vjel frytet).
Mos harro: shkriftoje token mire-e-mire me mjete dhe sidomos jepi UJE, sepse ndihmon shume, Uji- eshte jeta e bimes!!!
BONUS +:
-Sido qe te shkojne punet, une ne vendin tat nji rronje "Borziloku Jamajkan" (nenkupto-Kanabis) do e kisha mbjelle pa hezitim...
Fundi i fundit, vetem fitim ke... asgje nuk humbet sepse ai dreq rritet edhe ne shkemb, mjafton ti japesh uje sa don ai.... plus edhe cmimi ka shku 250 Euro kilja.....😝 !!!!
bonusi i fundit : Nqs mbjell Qepe dhe Hurdha, mos "P*erdh" gjate kohes qe merresh me mbjelljen dhe kultivimin e tyre, sepse thone qe bohen shume djegse....
Jo me kot poplli kur hante Qepe apo Hurdha djegse shume, ka pas thone:
-" I paska pjerdh katunari dreqit"- prandaj te djegin! -qesh--qesh--qesh-
Evitoje ke baba! 😝tap_fare
Katunari nuk e di cfare eshte sherebela ``chairhide`` -qesh--qesh-
 
Top