• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si te mbjell perime?

Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,444
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Si te mbjell perime - thonë...
Ça ju duhen laknat dhe prast mër babë....
Na ka ra barku 40 vjet me PPSH-në duke honger barishte e gjethe plepi! 🤣 🤣 🤣
Unë për vete them qysh t'boj nji stallë Viçash që t'ja pellcas çdo ditë vetëm mish viçi ju hala me çikore e lakna e pras.
Gjo pa vlere ke baba kjo puna e jeshilliqeve 😜
- keni pa noi her roje me pushkë arave dhe parcelave t'kopratives mjell me jeshilliqe? Jo!
Ndërsa stallave të Viçave shifshe vetëm roje me dyfek!
E ka i ilaqim ktu, se nuk ishin budallenj ata asokohe!
-qesh--qesh--qesh-
I thashë mirë @cool_shqype ?
-qesh--gezuar--shok-

Screenshot_20210513_223637.jpg
 
Last edited:

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
17,759
Pikët
113
Si te mbjell perime - thonë...
Ça ju duhen laknat dhe prast mër babë....
Na ka ra barku 40 vjet me PPSH-në duke honger barishte e gjethe plepi! 🤣 🤣 🤣
Unë për vete them qysh t'boj nji stallë Viçash që t'ja pellcas çdo ditë vetëm mish viçi ju hala me çikore e lakna e pras.
Gjo pa vlere ke baba kjo puna e jeshilliqeve 😜
- keni pa noi her roje me pushkë arave dhe parcelave t'kopratives mjell me jeshilliqe? Jo!
Ndërsa stallave të Viçave shifshe vetëm roje me dyfek!
E ka i ilaqim ktu, se nuk ishin budallenj ata asokohe!
-qesh--qesh--qesh-
I thashë mirë @cool_shqype ?
-qesh--gezuar--shok-
Babe e di ca ve re une? Qe kur vete ne Shqiperi domatet kane nje arome tjeter :)
Mbaj mend qe kur erdha ne Itali per ca vite u bera alergjike ndaj perimeve,nje shoqe ime mjeke me tha kjo vinte nga mungesa me kontaktin me barishtet 😆
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
49,235
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Si te mbjell perime - thonë...
Ça ju duhen laknat dhe prast mër babë....
Na ka ra barku 40 vjet me PPSH-në duke honger barishte e gjethe plepi! 🤣 🤣 🤣
Unë për vete them qysh t'boj nji stallë Viçash që t'ja pellcas çdo ditë vetëm mish viçi ju hala me çikore e lakna e pras.
Gjo pa vlere ke baba kjo puna e jeshilliqeve 😜
- keni pa noi her roje me pushkë arave dhe parcelave t'kopratives mjell me jeshilliqe? Jo!
Ndërsa stallave të Viçave shifshe vetëm roje me dyfek!
E ka i ilaqim ktu, se nuk ishin budallenj ata asokohe!
-qesh--qesh--qesh-
I thashë mirë @cool_shqype ?
-qesh--gezuar--shok-
E ke qenis babe qiket pusulle elektronique po nuk te kupto rinia sone se e ka fundshpinen e mushme e te veshme.

Ne Kamez kon qen nja 3-4 stalla te postshme me lope Hollandeze e kur i sollen maj men se aty kom pa radio ne stalle por jo per robt por per lopet se keshtu ishin direktivat nga lart.


Du me cek me ket qe kur shkoj kaiher ne ndonje keshtu mejhone mishit porosis
-pajata e pare stake tartar me mrroklla beharna e garniturna
-pajata e dyte porter haouse per 2 piplla sgare only
-pajata e trete noi melci vici te kavertisme me qepe te omla e te karamelizume me ven te bardhe
-per omelsine po spat kokorec marrim nga halli noi qofte me ca bishta te njome hudre

Rofsh qe na i solle ato kujtime e te pacin keta qumeshtoret qe ju jep keshilla.
 
Last edited:

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,387
Pikët
113
Ketu ku banoj bashkia ka hapur ca kopshte per urban gardening. I mora ne tel dhe me dhane edhe mua nje siperfaqe fare te vogel, nja 3 metra katrore. Mirepo e kam harruar fare si mbillen gjerat. Ne Shqiperi na i mesonte Xhaxhi keto pune kur ishim te vegjel, por une i harrova tani.

Po mendoja ta nis mbjelljen me kunguj e speca, meqe ua nxjerr farat kollaj, por hollesite e tjera nuk i di.

Ndonje fermer ketu ne forum a e kemi?

Nese nuk gaboj, farat futen ne kavanoz me pambuk dhe uje. Kur nxjerrin kercellin, i heq nga kavanozi dhe i fus ne toke.

Keshtu behet apo e kam gabim?
Do behesh hippie. Keto parcelat zakonisht i marin pensionistet.
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
31,918
Pikët
113
Nga te gjitha hudhrat qe mbolla vetem nji U be.
Na shesin hudhra gay
 
Top