• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sulm me thikë në një xhami në Tiranë, 5 të plagosur, ja kush është autori

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Ne shikim te pare me ngjau si Pablo . 😳

Shyqyr qe nuk paska pasur viktima dhe k’te viktimen ta mbyllin Brenda nje here e mire .
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
30,824
Pikët
113
Nqs eshte i semure mendor eshte faji i shtetit qe e ka lene rrugeve. Lexova qe kish plagosur dike para disa ditesh.
Në Shqiperi per fat Te keq ka shume si ky mjeran rrugeve.
Epo parwt qe na e marrin me taksa, ja japin oligarkeve, dhe patrinazhisteve, si perdorin per te miren publike.

Po rendesi ka, qe po rilindim, ja shiko ca shkruhet ketu,..:p
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,082
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Nqs eshte i semure mendor eshte faji i shtetit qe e ka lene rrugeve. Lexova qe kish plagosur dike para disa ditesh.
Në Shqiperi per fat Te keq ka shume si ky mjeran rrugeve.
Vetem ate ka lene shteti?

Te gjithe ashtu i ka lene shteti shqiptar, me perjashtim ndonje militant.

Shqiptaret kane 30 vjet qe merren me misionare fetare te huaj, ngaqe shteti per shqiptaret ka vdekur me kohe.

Misionaret e huaj ne Shqiperi "arsimojne", japin bursa (edhe ne SHBA i sjellin disa shqiptare te konvertuar ne LDS), japin para, ushqime, veshmbathje, dhe "mbeshtetje shpirterore".

Kane depertuar aty ku ka deshtuar totalisht shteti shqiptar, dhe per kete arsye fete dhe sektet do te kene nje te ardhme te sigurt ne Shqiperi.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,212
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Eshte nje plage reale kjo e shoqerise shqiptare. Eshte nje thike percarse me shume.
Ne jemi nje nga kombet me te vegjel ne Evrope dhe me i percari. Nuk kemi asnje bosht solid te na bashkoj. Fene e kemi te ndare, gjuhen po ashtu te ndare ne dialekte, politika ndarje e metejshme...

Aty ne edhe floket nuk i kemi te gjithe njesoj. Ca i kane kacurela dhe ca i ndajne me vij ne mes.

E di si me ka thene nje rus kur ishim ne Athine...
"Popull me i percare se i juaji nuk gjen. Prandaj keni ngelur aq te vegjel. Armiku me pare te percan dhe me pas te sundon qe te mos jeni te tere te nje mendje kunder tij. Cave ua bene qefin dhe te tjeret i shtyp me kembe."
Dhe kishte te drejte, me popullin tone te pa shkolluar armiqte tane e kane patur te lehte punen.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Ha nje m*t thuaji rusit ... ne mbase jemi te “ percare “ por edhe te hajme ne fyt kur vjen puna .
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
2,082
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Ha nje m*t thuaji rusit ... ne mbase jemi te “ percare “ por edhe te hajme ne fyt kur vjen puna .
Edhe ne Angli komuniste ngele ti.

Lexoje me kujdes historine e Shqiperise. Eshte histori e tradhtive dhe vella-vrasjes, qe asnje lidhje nuk ka me perrallat e Akademise se Shkencave Komuniste.

Ali Pashe Tepelena ishte i pari njeri ne bote qe kori fitore kundra Napoleon Bonapartit (ne Parge dhe Butrint), ishte i pari njeri qe mendoi te bashkonte shqiptaret e te gjitha feve (Skenderbeu nuk e beri kete). Kur vjen puna e tradhtuan gjithe shqiptaret myslimane, vetem sepse sulltani i leshit e shpalli kryptokristian dhe vrasjen e tij e ktheu ne xhihad.

Nje fetvah nga sulltani mjaftoi qe shqiptaret myslimane ta tradhtonin Ali Pashe Tepelenen (me perjashtim ca bektashinj e ca niper te vete ne Janine e Tepelene).

Ja pra, Akademia e Shkencave Komuniste nuk t'i tregon keto... tregon vetem njeren ane te monedhes (Aliun e pafe), ata shqiptaret myslimane qe e tradhtuan dhe i prene koken krypto-kaurit nuk i tregon historiografia shqiptare.

Gjithe historia shqiptare perpara shekullit te 20te eshte histori e vellavrasjes. Rusi ka te drejte.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Je shume I lodhur dhe as nuk kam interes qe te te lexoj .
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
9,525
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
"Sigurisht që ka një tendencë ekstremizmi tek katolikët por edhe tek myslimanët". Prandaj toleranca fetare vihet ne diskutim.
Lexoje me kujdes dhe mos vër në diskutim tolerancën fetare në Shqipëri, dhe jo më ta politizosh.
Ka patur politikanë që kanë dashur ta bëjnë diçka të tillë por kurrë nuk ia dolën.

Fjala e babait dhunuesit:

I kam bërë letrat për ta çuar në Itali. Në Rinas e kanë kthyer pas. Ka qenë në rregull djali. E kanë pyetur; a ke qenë në Maqedoni? Po i ka thënë djali. Nuk ka qenë në gjendje se qysh e si. E kanë pyetur se çfarë datë ka ikur apo ka ardhur, djali e ka harruar për momentin. Do ikte për Itali. Rinasi e ktheu dhe që aty çuni ka shkalluar. Ka ikur nga truri. Gjatë kohës që ishte i qetë, e kam pyetur; o bir pse je kaq i kaq i irrituar, më tha, babai më ndjekin njerëzit nga mbrapa. Më ndjekin. Se kush janë ata njerëz që më ndjekin s’e di. Tha unë e di se do më vrasin, do më zhdukin. E ndjej. Tani ai ose e ka nga sëmundja, ose tamam e ndjekin. S’e di. Kur unë rri i qetë me të, ai këtë llaf më ka thënë. Ai u çonte natën disa herë. Unë mendoj se ka pasur kërcënime. E kanë ndjekur njerëzit. Unë i kam thënë, nëse ke borxhe, ti paguan mami, sa lekë të jenë. Ai më ka thënë, më ndjekin shumë njerëz nga pas. E largova nga shtëpia tek stadiumi ‘Qemal Stafa’ i gjeta një tjetër me qira. Gjasme sikur ishte vend i keq që e ndiqnin njerëzit. E pyeta, a të ndjek kush më? Ai më tha, vazhdojnë të më ndjekin po ata persona. Edhe ai tek ajo xhamia tek Rruga e Kavajës, rrallë herë ka shkuar me u fal. Ai ishte larguar prej xhamisë tek rruga e Kavajës, shkonte në xhami tjetër. I pata thënë, mos ik or bab në xhami. Meqë e sheh se nuk të duan njerëzit aty, se të thonë; je kaurr e do me na prish. Këtë punën e xhamisë e ka vazhduar që në shkollë të mesme, të falmen që në shkollë të mesme. Kam parë njerëz që i kanë ardhur çunit tim afër, ishin nga Peshkopia. E njoh atë djalin dhe i kam shkuar dhe i kam thënë, mos të shoh më tek çuni im. Disa njerëz vinin pas çunit, nga Peshkopia. Çuni është i degrauduar, ose e ka nga stresi që e kanë kthyer në Rinas. Kam 6 fëmijë, i kam rritur me shumë halle. Jam katolik. Kur erdhi kjo koha e demokracisë, një hoxhë që rrinte këtu i merrte fëmijët dhe tentonte t’i kthente fëmijët në myslimanë. Më pas nisi djali duke u falur. Unë i thoja, robt kanë qenë katolik, kurse ti bëj ç’të duash. Ai mu mor me xhami.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Vazhdoi shkollën për Frëngjisht në Tiranë. Bëri një dy vite si mbaroi të gjitha. U merrte me pica, se nuk kisha shumë të ardhura. Erdhi këtu, më mori lekët që kisha unë dhe hapi një biznes në Peshkopi. Ndihmonte dhe lloj lloj robi. Ai iku dhe në Maqedoni. Aty nuk e di se ça i futën, pasi çuni nuk u bo rob mo. Kaloi në depresion. Para Vitit të Ri kaloi në depresion. I bëra letrat për të shkuar në Itali. Në kthim, në aeroport, ai kaloi në depresion. Edhe u mbyll. Ishte koha e COVId-it, kaloi dhe virusin. Para vitit të ri e takova unë. Ishte në spital. Ishte tek Pesa. I thash doktorit, unë jam katolik, djali mysliman. I thashë dua ta marr në shtëpi djalin. Djali më tha, jam në rregull, do i pi ilaçet. Ai si kishte pirë. Ai ishte ngatërruar në terminal. Qe një djalë i mrekullueshëm. Ata ma falën çunin. I shkova dhe prokurorit dhe më tha, nuk ta jap letrën. Më tha, ku e ke çunin? I thashë e kam në spital. Ndërkohë unë e kisha në shtëpi. I kërkoj falje prokurorit. Tani unë kërkoj që çuni im e bëri këtë gjë, në vend të shenjtë, ai nuk është mirë me shëndet por nuk kishte asnjë lloj arsye. Të ma bënte këtë punë çuni im nuk kishte asnjë arsye. I kërkoj familje atij prokurorit, por tek fëmija njeriu s’dika ça bëka. Kur e mora vesh në lajme, jam shumë i irrituar. Është më i miri nga të gjithë. Nga koha që është kthyer nga Rinasi pas, ai hyri në stres. E kaloi dhe COVID-in me shumë stres. Nga viti i ri është shtruar 5 herë në spital. I kam raportet këtu. I kam ilaçet akoma këtu dhe nuk mi pi. Ai është gjeni. Të bëjë vaki që çuni im shkon e bën ashtu në vend të shenjtë, se pavarësisht se unë jam katolik, i kam dhënë të drejtë. Pasi unë gruan e kam myslimane dhe fëmijës i kam dhënë të drejtë. S’do më shku në kishë, shko në xhami por si njerëz. Ky në xhami e ka bërë dy herë, pavarësisht se i kam mbyllur ato probleme. Këtë herë nuk kam ku ta çoj. Ai s’duhet ta bënte këtë punë.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,087
Pikët
113
Vendndodhja
Haemus
Lexoje me kujdes dhe mos vër në diskutim tolerancën fetare në Shqipëri, dhe jo më ta politizosh.
Ka patur politikanë që kanë dashur ta bëjnë diçka të tillë por kurrë nuk ia dolën.

Fjala e babait dhunuesit:

I kam bërë letrat për ta çuar në Itali. Në Rinas e kanë kthyer pas. Ka qenë në rregull djali. E kanë pyetur; a ke qenë në Maqedoni? Po i ka thënë djali. Nuk ka qenë në gjendje se qysh e si. E kanë pyetur se çfarë datë ka ikur apo ka ardhur, djali e ka harruar për momentin. Do ikte për Itali. Rinasi e ktheu dhe që aty çuni ka shkalluar. Ka ikur nga truri. Gjatë kohës që ishte i qetë, e kam pyetur; o bir pse je kaq i kaq i irrituar, më tha, babai më ndjekin njerëzit nga mbrapa. Më ndjekin. Se kush janë ata njerëz që më ndjekin s’e di. Tha unë e di se do më vrasin, do më zhdukin. E ndjej. Tani ai ose e ka nga sëmundja, ose tamam e ndjekin. S’e di. Kur unë rri i qetë me të, ai këtë llaf më ka thënë. Ai u çonte natën disa herë. Unë mendoj se ka pasur kërcënime. E kanë ndjekur njerëzit. Unë i kam thënë, nëse ke borxhe, ti paguan mami, sa lekë të jenë. Ai më ka thënë, më ndjekin shumë njerëz nga pas. E largova nga shtëpia tek stadiumi ‘Qemal Stafa’ i gjeta një tjetër me qira. Gjasme sikur ishte vend i keq që e ndiqnin njerëzit. E pyeta, a të ndjek kush më? Ai më tha, vazhdojnë të më ndjekin po ata persona. Edhe ai tek ajo xhamia tek Rruga e Kavajës, rrallë herë ka shkuar me u fal. Ai ishte larguar prej xhamisë tek rruga e Kavajës, shkonte në xhami tjetër. I pata thënë, mos ik or bab në xhami. Meqë e sheh se nuk të duan njerëzit aty, se të thonë; je kaurr e do me na prish. Këtë punën e xhamisë e ka vazhduar që në shkollë të mesme, të falmen që në shkollë të mesme. Kam parë njerëz që i kanë ardhur çunit tim afër, ishin nga Peshkopia. E njoh atë djalin dhe i kam shkuar dhe i kam thënë, mos të shoh më tek çuni im. Disa njerëz vinin pas çunit, nga Peshkopia. Çuni është i degrauduar, ose e ka nga stresi që e kanë kthyer në Rinas. Kam 6 fëmijë, i kam rritur me shumë halle. Jam katolik. Kur erdhi kjo koha e demokracisë, një hoxhë që rrinte këtu i merrte fëmijët dhe tentonte t’i kthente fëmijët në myslimanë. Më pas nisi djali duke u falur. Unë i thoja, robt kanë qenë katolik, kurse ti bëj ç’të duash. Ai mu mor me xhami.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Vazhdoi shkollën për Frëngjisht në Tiranë. Bëri një dy vite si mbaroi të gjitha. U merrte me pica, se nuk kisha shumë të ardhura. Erdhi këtu, më mori lekët që kisha unë dhe hapi një biznes në Peshkopi. Ndihmonte dhe lloj lloj robi. Ai iku dhe në Maqedoni. Aty nuk e di se ça i futën, pasi çuni nuk u bo rob mo. Kaloi në depresion. Para Vitit të Ri kaloi në depresion. I bëra letrat për të shkuar në Itali. Në kthim, në aeroport, ai kaloi në depresion. Edhe u mbyll. Ishte koha e COVId-it, kaloi dhe virusin. Para vitit të ri e takova unë. Ishte në spital. Ishte tek Pesa. I thash doktorit, unë jam katolik, djali mysliman. I thashë dua ta marr në shtëpi djalin. Djali më tha, jam në rregull, do i pi ilaçet. Ai si kishte pirë. Ai ishte ngatërruar në terminal. Qe një djalë i mrekullueshëm. Ata ma falën çunin. I shkova dhe prokurorit dhe më tha, nuk ta jap letrën. Më tha, ku e ke çunin? I thashë e kam në spital. Ndërkohë unë e kisha në shtëpi. I kërkoj falje prokurorit. Tani unë kërkoj që çuni im e bëri këtë gjë, në vend të shenjtë, ai nuk është mirë me shëndet por nuk kishte asnjë lloj arsye. Të ma bënte këtë punë çuni im nuk kishte asnjë arsye. I kërkoj familje atij prokurorit, por tek fëmija njeriu s’dika ça bëka. Kur e mora vesh në lajme, jam shumë i irrituar. Është më i miri nga të gjithë. Nga koha që është kthyer nga Rinasi pas, ai hyri në stres. E kaloi dhe COVID-in me shumë stres. Nga viti i ri është shtruar 5 herë në spital. I kam raportet këtu. I kam ilaçet akoma këtu dhe nuk mi pi. Ai është gjeni. Të bëjë vaki që çuni im shkon e bën ashtu në vend të shenjtë, se pavarësisht se unë jam katolik, i kam dhënë të drejtë. Pasi unë gruan e kam myslimane dhe fëmijës i kam dhënë të drejtë. S’do më shku në kishë, shko në xhami por si njerëz. Ky në xhami e ka bërë dy herë, pavarësisht se i kam mbyllur ato probleme. Këtë herë nuk kam ku ta çoj. Ai s’duhet ta bënte këtë punë.
Eshte tragjedi me vertet, si rreshqet nje djali i ri keshtu.
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
10,686
Pikët
113
Imzot Dodë Gjergji i shkruan letër solidariteti kryetarit të BISH

Gjergji.jpeg
Ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji

Ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, i ka dërguar letër kryetarit të BISH, z. Shehut, lidhur me sulmin e ndodhur sot në Xhaminë e Tiranës, duke thënë se me hidhërim e pikëllim të thellë e ka marrë lajmin për ngjarjen e shëmtuar që sot ka ndodhur në Xhaminë e rrugës së Kavajës, në kryeqytetin e Shqipërisë, ku pesë besimtarë mbetën të plagosur”.

“Jam i bindur që personi i cili e ka shkaktuar këtë tragjedi, do të merr përgjigjen e merituar para organeve të drejtësisë në Shqipëri, por edhe personalisht dëshiroj të gjykoj këtë akt të papranueshëm për gjithë ne shqiptarët, pa marrë parasysh cilit besim i takojmë.

Aktet e tilla dhune dhe kërcënimi të jetëve të njerëzve nuk duhet të ndodhin në asnjë realitet të shoqërisë sonë, e aq më pak në vendet e kultit dhe në muajin e Ramazanit”, shkruan në letrën e Gjergjit.

Ai po ashtu shtoi se me gjithë besimtarët katolikë në Kosovë, e lut Zotin për shërimin sa më të shpejt të të plagosurve dhe i uroi agjërim të lehtë gjatë këtij muaji të Ramazanit.
----
 

Enisa

First
Staff member
Anëtar
May 8, 2020
Postime
9,555
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Sapo e lexova temën,faleminderit Fshatari që më bëre tag.
Toleranca fetare nuk është më e njejta si përpara disa vitesh dhe kjo si pasojë e disa shkaqeve vendimtare në Shqipërinë e pas 90.
Në rradhë të parë të mos harrojmë se Shqipëria doli nga një regjim i egër totalitar i cili nuk lejoi besimin; kjo do thotë që prindërit tanë nuk kishin lkrinë e besimit dhe po ashtu nuk mundën të kultivonin te bijtë e tyre besimin fetar në mënyrë të hapur e lirshëm. Ky kultivim ndodhi pak ose aspak.
Së dyti ,duhet pasur parasysh që brezi pas 90 lindi dhe u rrit në kushtet e lirisë së plotë ndaj besimit dhe shumica prej tyre nuk po kultivojnë dot të njëjtën tolerancë (që kishin prindërit e tyre, për shkak të frikës nga regjimi ose padijes.)
Duke punuar me brezin e ri çuditem kur dëgjoj opinione ,nganjëherë të papranueshme për mua në lidhje me fenë ...
Pa dashur të jem pesimiste,por gjërat fatkeqsisht po ndryshojnë në drejtim të klimës pozitive fetare. Nuk po bëj përgjithsime por ka tendenca që po shtohen në lidhje me ekstremizmin fetar që cojnë drejt prishjes së harmonisë fetare.
 

Jorina

V.I.P
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
1,421
Pikët
113
Vendndodhja
Earth
une mendoj se ska te beje asgje me racizmin fetare, se shqiptaret gjithmon kan jetuar pran njeri tjetrit dhe kan respektuar fen e tjetrit, por njerez te semure ka cdo kund.
atij i ka vajt semundja psiqike sa nuk mban me uje pilafi edhe ka kerkuar nje shkak hajde te vras musliman se ato me kan fajin per faktin se une jam deshtak dhe nuk vlej asgje si rob.
keto lloj tipash jan te rrezikshem per te gjith shoqerin, musliman e krishtere biles edhe per familjet e tyre.
ai ka nevoj per kurim ne ndonje qender rehabilitimi edhe pastaj te burgoset per krimin qe ka bere, se fundja ne nuk e dijm hallin e tij mendore por supozoj se kjo do jet arsyja, se te ishte ne rregull nuk hynte te vrase njerez per kot.
ngushllime familjarve.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Jo jo,Pablo esht tolerant ne kte pjes!Esht tjeter gje ajo qe stoleroj un😎
E kisha fjalen per foton mo ... nxirre foton tende perkrah tij dhe shiko se sa shume ngjani bashke.😆
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,555
Pikët
113
sapo e pashe ne foto ate çunin, direkt e kuptova qe ishte i semure mendor,
kjo gje u vertetua edhe nga shpjegimi i babait te tij,
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
sapo e pashe ne foto ate çunin, direkt e kuptova qe ishte i semure mendor,
kjo gje u vertetua edhe nga shpjegimi i babait te tij,
Ndersa mua nuk me jep te njenten pershtypje , ne shikim te pare ... me ngjan me shume si nje i shpelare ( brainwashed ) nga mendja se nje I semure mendor... se ngeli i semuri mendor qe ti bej llogarite kaq perpikte dhe te arrije e te futet Brenda ne nje xhami per te goditur dike dhe jo ne rruge te madhe dhe te lire ?
 
Top