• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sulm me thikë në një xhami në Tiranë, 5 të plagosur, ja kush është autori

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
1,421
Pikët
113
Vendndodhja
Earth
Sipas gojethenave ka qene nxenes i shkelqyeshem ne shkolle. Për arsye ekonomike nuk mundi ta vazhdonte shkollen e larte. Shkoi ne Maqedoni, ku u lidh me disa ekstremiste. Mirepo nuk eshte hera e pare qe plagos dike me thike.
@Elushe ke te drejte se ne maqedoni ju kan shperlar trurin komplet sa qe njerzit nuk jan te afte as te ndajn fene nga kombi dhe as te lexojn vet dhe te informohen.
shumica qe jan ashtu ne maqedoni, jan moshat e 3ta edhe disa te rinje qe kan ngelur atje sepse neper europe nuk i pranojn, se nuk jan te afte te integrohen as te respektojn kulturen dhe as fen e tjetrit. ka shume prej tyre qe kan jetuar ne zvicer, gjermani, itali, france, slloveni etc edhe i kan perzen nga shteti ku kan jetuar ju kan prish dokumentat sepse jan me mentalitetin e kohes qepes.
ato akoma mendojn se duhesh te perdoresh dhunen te femra, duhesh te sillesh keq me familjen (per te treguar burerine) jan tipa rezistent ndaj integrimi ndaj cdo riedukimi. nga niveli i inteligjences se ulet qe kan edhe pastaj kalojn neper grupe fetare extreme sepse edhe ato duan te tregojn veten e tyre me ndonje gje, se kur nuk ofron asgje do shitesh me budalliqe qofshin gjera materiale, imorale ose te ketij llojit mbi-fetarizem te cilen as nuk e thot feja islame dhe as nuk e pranon shoqeria islame. jan persona me intelekt shume te ulet, e vetmja arme kunder injorances eshte LIbri dhe Lapsi!
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
7,759
Pikët
113
Nga pamja duket qe eshte i semure, me vjen keq per cfare shkaktoi dhe dhunen qe pesoi ,,, sdi ca te thote robi vetem Zot na ruaj mend e kokes!
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
37,692
Pikët
113
kto tipa i trajnojn i bejn gati e tani qe erdhi momenti duhur e aktivizojn ...dhe boom ..tamam si nje robot ben ca i udhezohet
 

Marla

.
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
5,423
Pikët
113
View attachment 87560
Toleranca fetare n'shqipnine e edi rames

Rreth orës 14:30, në Rrugën e Kavajës, një shtetas është futur në ambientet e një kulti fetar (xhami) dhe në rrethana ende të paqarta ka plagosur me mjet prerës 5 shtetas.

Falë reagimit profesional dhe të menjëhershëm të shërbimeve të Policisë është bërë i mundur neutralizimi dhe prangosja e autorit të dyshuar, shtetasi Rudolf Nikolli 34 vjeç, nga Burreli, i cili po shoqërohet në ambientet e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, për veprime të mëtejshme.
Ndërkohë, shërbimet e Policisë iu kanë dhënë ndihmën e parë shtetasve të lënduar, të cilët janë transportuar në spital, për ndihmë mjekësore dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Në vendngjarje ka mbërritur grupi hetimor dhe nën drejtimin e Prokurorisë vijon puna për sqarimin e rrethanave dhe dokumentimin e plotë ligjor të ngjarjes.
----
Po clidhje ka edi rama aman. Dhe clidhje ka me tolerancen fetare!

Nje i semure psiqik po kjo qendron sepse nese di ishte akt terrorist do ishte veprim i miremenduar grupi jo veprim sporadik idiotesk.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,516
Pikët
113
se ngeli i semuri mendor qe ti bej llogarite kaq perpikte dhe te arrije e te futet Brenda ne nje xhami per te goditur dike dhe jo ne rruge te madhe dhe te lire ?
i semuri mendor, zana, nuk godet njerzit neper rruge, por ata qe i duken (sipas fiksimeve te tija) qe i kane prishur pune, apo qe e pengojne te realizoje diçka qe ai e deshiron,
per psikollogji, psikiatri, histori, gjeografi, ekonomi, politike, shendetesi, pyet plakun 😁
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
i semuri mendor, zana, nuk godet njerzit neper rruge, por ata qe i duken (sipas fiksimeve te tija) qe i kane prishur pune, apo qe e pengojne te realizoje diçka qe ai e deshiron,
per psikollogji, psikiatri, histori, gjeografi, ekonomi, politike, shendetesi, pyet plakun 😁
Ndersa une k’to I quaj ne rregull , Pjer .. dhe ne aksion me paramendim te qarte per te arritur edhe qellimet synimet dhe fiksimet e tyre.😀
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,048
Pikët
113
Vendndodhja
Honolulu
une mendoj se ska te beje asgje me racizmin fetare, se shqiptaret gjithmon kan jetuar pran njeri tjetrit dhe kan respektuar fen e tjetrit, por njerez te semure ka cdo kund.
atij i ka vajt semundja psiqike sa nuk mban me uje pilafi edhe ka kerkuar nje shkak hajde te vras musliman se ato me kan fajin per faktin se une jam deshtak dhe nuk vlej asgje si rob.
keto lloj tipash jan te rrezikshem per te gjith shoqerin, musliman e krishtere biles edhe per familjet e tyre.
ai ka nevoj per kurim ne ndonje qender rehabilitimi edhe pastaj te burgoset per krimin qe ka bere, se fundja ne nuk e dijm hallin e tij mendore por supozoj se kjo do jet arsyja, se te ishte ne rregull nuk hynte te vrase njerez per kot.
ngushllime familjarve.
E lexove mire? Ka qene i konvertuar ne Musliman, eshte fale ne xhami, dhe eshte shoqeru me Shqiptar te Maqedonis para nje kohe. Ka pas ndonje mental breakdown mbasi i ka deshtu shkuarja ne Itali. Sidoqoft, munden te jene edhe shkaqe tjera, po hipotezojm prej ketu.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,516
Pikët
113
Ndersa une k’to I quaj ne rregull , Pjer .. dhe ne aksion me paramendim te qarte per te arritur edhe qellimet synimet dhe fiksimet e tyre.😀
e di e dashur, per njerzit e thjeshte, keta te semure duken ne rregull, po na pyet nje here neve specialistet e natyres njerzore 😁
njerzit qe vrasin ne rruge apo edhe ne kulte fetare (si ai i zelandes se re), quhen psikopate, por jo te semure mendor, dhe psikopatia nuk hyn tek semundjet mendore,
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,752
Pikët
113
sa e sahere riperseriten se diskutuar keto gjera, qe atij vendi i mungon pos zbatimit te ligjshmerise, shteti social, shteti i perkujdesit te shendetit fizik e mental per kategori qe kane nevoje dhe ndihme profesionale per qytetaret e tij. Nuk eshte njesoj sikur mr.check-up, e krijuar enkas per te vjele fondet dedikuara dhe financuara nga qytetari shqiptare te perdorin sikur fond loterie, "ke do bejme milionere" dhe ne anen tjeter ti shperndash ato para ne destinacion te caktuar.

Dhe keto si rezultat kane nje varg pasojash zinxhirore ne shoqeri, ne rruge, ne shkolla e te cilat manifestohen ne menyrat me te ndryshme.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,987
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
e di e dashur, per njerzit e thjeshte, keta te semure duken ne rregull, po na pyet nje here neve specialistet e natyres njerzore 😁
njerzit qe vrasin ne rruge apo edhe ne kulte fetare (si ai i zelandes se re), quhen psikopate, por jo te semure mendor, dhe psikopatia nuk hyn tek semundjet mendore,
🤔🤔🤔😁😁😁
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,153
Pikët
113
sa e sahere riperseriten se diskutuar keto gjera, qe atij vendi i mungon pos zbatimit te ligjshmerise, shteti social, shteti i perkujdesit te shendetit fizik e mental per kategori qe kane nevoje dhe ndihme profesionale per qytetaret e tij. Nuk eshte njesoj sikur mr.check-up, e krijuar enkas per te vjele fondet dedikuara dhe financuara nga qytetari shqiptare te perdorin sikur fond loterie, "ke do bejme milionere" dhe ne anen tjeter ti shperndash ato para ne destinacion te caktuar.

Dhe keto si rezultat kane nje varg pasojash zinxhirore ne shoqeri, ne rruge, ne shkolla e te cilat manifestohen ne menyrat me te ndryshme.
Parandalimi i radikalizimit është një detyrë që kërkon angazhim nga....
politika,
shoqëria
dhe.... kisha + gjamia.
Faktorët ndikues duhet të hulumtohen me kujdes EDHE.... intensivisht.
Në të njëjtën kohë ASHT e..... rëndësishme të parandalohet...
radikalizimi,
përjashtimi dhe veçimi shoqëror përmes....
arsimit,
informacionit,
edukimit
dhe kujdesit.

PS....disa ne Shqiperi mua ME duket se jetojne ne .....kutite e votimeve.
Disa...kerkojne agjente.
Do te tjere....jane te xane me kamunistat.

FAZITI...ne jedan shoqeri te DEGRADUAR...
NUK mund te kete..
KUJDES.
EDUKIM.
ARSIM.
 

Aleks30

Super Anëtar
Anëtar
Apr 7, 2021
Postime
135
Pikët
28
Nuk ka lidhje fetare apo te pershkruhet si akt terrorrist. Ka qen nje sherr banal qe ka dekraduar. Personi ka pasur precedent te meparshem madje te ngjashem.
Por drejtesia ne shqiperi si gjithmone reagon vetem kur njerezit vdesin te vrare
 

Aleks30

Super Anëtar
Anëtar
Apr 7, 2021
Postime
135
Pikët
28
Shtoj:
Profili i dikujt qe e kryen aktin per bindjet e tij, ne perditshmerin e tij eshte normal. Pra eshte i qete, i rregullt etj. Nuk therr fatorino se nuk do te paguaj bilete etj etj te ksaj natyre.
Si ky tipi prsh
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,153
Pikët
113
Kisha e xhamia kishin apo kane dhe te tjeret, por nuk jane mrapa si ne.
Ktu te gjithe kishin arsim, por pak kishin kulture.
Strategji te keqe shume zhvillune dhe qe vazhdon dhe sot.
Me thirrje si ai prifti ka Kosovo,apo ndonje hoxhe,nuk rregullohen kto ceshtje.
Kulture NUK mund te kene te gjithe,por arsimohen.
PO...kane dhe te tjeret kisha,dhe xhamia.
Pastaj eshte pune interpretimi.
 
Top