• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Teme pa Emër

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,891
Pikët
113
A ti do me jepke mua datat?
Te pyeta, cfare pune kishte Atlasi qe mban globin ne kurriz ne simbolin e qytetit te Durresit blatuar Dodones? Kishte nje pjese te vecante ku dhuronte Durresi. Po ashtu shto edhe Kopeshtin e Hesperideve ne monedhen e Korkyres, vajzat e Atlantit. Edhe Elektren.
Epo as mitin nuk e njeh mire plako. Eshte keqkuptim i zakonshem. Atlasi nuk mban globin tokesor ne kurriz, por sferat celestiale( yjore) kozmike.
Sferat yjore u perdoren si koncept nga Platoni, madje dhe nga Koperniku i mesjetes.
Nejse, keto jane mite helene, pa lidhje me iliret. Nese do te thuash se Durresi kishte religjion helen, je i lire ta thuash.

Dhe po, une ti jap datat. Platoni i vendos mitet nja 9000 vjet perpara se te themelohej Epidamni(Durresi). 100 here e kam thene, Plato i perdorte mitet, per te shpjeguar shume nga konceptet e tij, jo se ato ishin ngjarje te verteta historike.

Jam dakord se mesjetaret besonin se token e mbajne 3 elefante ne kurriz, ti nuk je as mesjetar lol. Ka ca shekuj qe Koperniku i nxirri jashte loje elefantet me sistemin e tij helio-centrik. Kjo mesohet ne fiziken e klases se 7-te mos gabohem.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
15,987
Pikët
113
Ka pasur nje futbollist Traktori i Lushnjes me mbiemer Taullau dhe me sa duket nje pasardhes i tij i quajtur Ledian Taullau luan edhe ai sot futboll me Lushnjen. Do ta besoja pa problem qe ky mbiemer i sotshem Taullau ka lidhje me emrin e fisit te Taulanteve. Per te tjerat, merri hidhi ne kosh.
 
Last edited:

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,476
Pikët
83
Vendndodhja
Dardania Parva
Pa pik lidhje , lexo edhe njehere se cfare pyetje bere:

Ku eshte dashuria ndaj tyre? Ato ishin engjej, dhe nese mund ti quaj keshtu e thash sepse ishin ne shtresen me te ulet te asaj rrace, u mallkuan pikerisht sepse tejkaluan ate qe ju ish ndaluar, vetem e vetem per te na rrezuar ne. Ju ish ndaluar te perzienin gjakun e tyre me gjakun tone, dhe faren e tyre me faren tone. Ne kete proces bashkimi u mallkuan dhe u debuan, duke u kthyer keshtu ne djaj. Mbeten te pavdekshem sepse nuk shperbehet ajo qe eshte, por denohet. Tani me thuaj cfare nuk kuptove apo deshe icik muhabet?
prap te njejten po ben - po pse i mallkuat engjujt e bukur qiellor e jo funderinat e shemtirat e tokes qe vetem zi bejne e zi mendojne?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,445
Pikët
113
prap te njejten po ben - po pse i mallkuat engjujt e bukur qiellor e jo funderinat e shemtirat e tokes qe vetem zi bejne e zi mendojne?
Po ke te mallkonte mo? Femrat qe u futen ne kete mesele lidhjesh e zgjidhjesh u kthyen ne sirena e permenda me duket qe ne fillim. Nese vetja te duket shëmtir toke qe ben vetem zi, e mendon vetem zi, çështje tjeter pastaj 😁
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
15,987
Pikët
113
Përfundimi i dramës në disa akte ; ashtu të del puna kur bjen në ndonjë hundlesh.......
Lere dramen por hajde te shikosh estrade:
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,201
Pikët
113
Epo as mitin nuk e njeh mire plako. Eshte keqkuptim i zakonshem. Atlasi nuk mban globin tokesor ne kurriz, por sferat celestiale( yjore) kozmike.
Sferat yjore u perdoren si koncept nga Platoni, madje dhe nga Koperniku i mesjetes.
Nejse, keto jane mite helene, pa lidhje me iliret. Nese do te thuash se Durresi kishte religjion helen, je i lire ta thuash.

Dhe po, une ti jap datat. Platoni i vendos mitet nja 9000 vjet perpara se te themelohej Epidamni(Durresi). 100 here e kam thene, Plato i perdorte mitet, per te shpjeguar shume nga konceptet e tij, jo se ato ishin ngjarje te verteta historike.

Jam dakord se mesjetaret besonin se token e mbajne 3 elefante ne kurriz, ti nuk je as mesjetar lol. Ka ca shekuj qe Koperniku i nxirri jashte loje elefantet me sistemin e tij helio-centrik. Kjo mesohet ne fiziken e klases se 7-te mos gabohem.
Sqaro detajet me king-berxollen.
Une kam pyetur tjeter gje dhe ti 'perdridhesh' qe te mos hysh atje ku do humbesh. (po perdor fjalorin modern te Berxolles).
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,201
Pikët
113
U dhjeve o Zet. Por qelbe dhe te tjere.
Ne beteje nuk mund te mos perdoresh armet e kundershtarit.
Ju keni studjuar moralin e shqiptarit dhe perfitoni kur ai me modesti hap rruge qe te mos shkele mbi etike. Aty ju vrisni duke i lidhur pas shtylles se elektrikut.

Po jo more jo. Ate qe ke sjelle do te ta jap mbrapsh ta hash, bashke me cilindo qe te mban govaten.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,201
Pikët
113
1627853801979.png


"Thesari i Epidamasve përmban globin qiellor të mbështetur nga Atlas, dhe gjithashtu Herakles dhe pemën e mollës së Hesperids, me gjarprin e mbështjellë rreth saj. Edhe këto janë prej druri kedri, vepër e The..., birit të H....., i cili sipas mbishkrimit në sferë ka ndihmuar djalin e tij në krijimin."

perkthim nga google- kam heq emrat
figura eshte per ilustrim
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,201
Pikët
113
Hi Zet 😁, si e ke ne plan sonte, do zihemi apo jo? Do hapesh noi tem interesante rreth hebrejve apo besimit te tyre si thu 😜
Nuk quhet zenke kur nuk je dakord me argumentat. Ti i ke pranuar tesatamentin si dogme, per arsyet e tua. Une shikoj si material ndertimi; cfare nuk mban, e hedh. Nuk besoj ne institucionet e fese, ne Zot po.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,891
Pikët
113
View attachment 101975


"Thesari i Epidamasve përmban globin qiellor të mbështetur nga Atlas, dhe gjithashtu Herakles dhe pemën e mollës së Hesperids, me gjarprin e mbështjellë rreth saj. Edhe këto janë prej druri kedri, vepër e The..., birit të H....., i cili sipas mbishkrimit në sferë ka ndihmuar djalin e tij në krijimin."

perkthim nga google- kam heq emrat
figura eshte per ilustrim
Nje qind here ta thashe por nuk marke vesh lol, Atlasi nuk mban globin tokesor por qiellin. Keqkuptimi ka ndodhur ne shekullin e 16 me zhvillimin e hartave, dmth atlaseve gjeografike Boterore, dhe qe atehere prezantohet sikur mban globin ne kurriz.

Menje fjale, ne antikitet( sipas mitit) ai mban ne kurriz aksin yjor permes te cilit gjith qiejt rrotulloheshin.

Tek foto qe ke sjelle dallohen qarte dy amerikat si dhe afrika.
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,445
Pikët
113
Nuk quhet zenke kur nuk je dakord me argumentat. Ti i ke pranuar tesatamentin si dogme, per arsyet e tua. Une shikoj si material ndertimi; cfare nuk mban, e hedh. Nuk besoj ne institucionet e fese, ne Zot po.
🥴🥴 Ca testamenti si dogme paskam pranuar une qe se ditkam? Ti s’di çfare flet. Kete fjalin e fundit e ke te grabitur, do me kesh lexuar neper tema verdall se s’ka mundesi 😅😜

PS: hap i tem tjeter se i doli boja ksaj, nuk na terheq me vemendjen 😁
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,201
Pikët
113
Nuk besoj se ke pare gje ne kete teme. Vetem 8 poste jane brenda temes, dhe shumica rreth ushkurit.
Postin hyres as e ke pare sepse nuk do te pranosh qe Elohimi yt ishte nje kumandar. Me aftesi te ralla po, po kumandar. Zoti nuk bredh me makine ne hapesire, as kerkon 300 vajza, 600 buaj , 280 derra per konsum.
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,445
Pikët
113
Po ku ke pare gje teme ti? Vtem 8 poste jane ne teme, te tjerat jane shumica rreth ushkurit.
Postin hyres as e ke pare sepse nuk do te pranosh qe Elohimi yt ishte nje kumandar. Me aftesi te ralla po, po kumnadar. Zoti nuk bredh me makine ne hapesire, as kerkon 300 vajza, 600 buaj , 280 derra per konsum.
Po pse kto vidjot 5 lekshe qe ven ti do nigjoj una 😳😳😳 psssssss te rre menja
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,201
Pikët
113
Po pse kto vidjot 5 lekshe qe ven ti do nigjoj una 😳😳😳 psssssss te rre menja
Eshte pa leke fare. Quhet open source.

Tashi mos bej sikur nga feja juaj nuk i gjemoni cantimit. Po te ishte 5-lekshe ishte e garantuar qe nuk do e shikoje.
 
Last edited:
Top