• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tirqet - një veshje speciale

E**A**

V.I.P
Banned
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
7,831
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
Çfarë lidhje ka kapelja e polakut me shkrimin? Më ndriço.
S'kam punë tjetër unë.

Bëj ndonjë xhiro këtu, mbase gjen ndonjë koleksion shkrimesh që të ndriçon.

 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
7,107
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Jam kurioz per etimologjine e fjales Tirq. Ndoshta nga Triq,Terhiq,,Terhek per shkak te karakteristikave te tirqit qe u permenden me larte?
 

Dasius

Eftimiollog
Anëtar
Oct 7, 2010
Postime
310
Pikët
28
Vendndodhja
Tiranë
Jam kurioz per etimologjine e fjales Tirq. Ndoshta nga Triq,Terhiq,,Terhek per shkak te karakteristikave te tirqit qe u permenden me larte?
Sipas Wiktionary
Singular form of a more spread plural tirq, cognate to Romanian tureac (“top (of a boot)”), tureatcă. Either an old loanword from an East Germanic language, Gepid or Gothic *𐌸𐌹𐌿𐌷𐌱𐍂𐍉𐌺𐍃 (*þiuhbrōks) (cf. Old High German theobroch (“gaiters”), English thigh, breeches),[1] via Late Latin tubrucus, or, a more probable theory, a derivative of tjerr.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,713
Pikët
113
Cfare lidhje ka kjo me ate qe postova une? Apo edhe kesaj radhe nuk e kontrollove dot. Edhe mos cito vjedhurazi.
Kam shpjeguar se perse citimi nuk fliste per fustanellen.
Nuk me intereson personi juaj. Me intereson disinformacioni qe shperndahet.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
7,107
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Sipas Wiktionary
Singular form of a more spread plural tirq, cognate to Romanian tureac (“top (of a boot)”), tureatcă. Either an old loanword from an East Germanic language, Gepid or Gothic *𐌸𐌹𐌿𐌷𐌱𐍂𐍉𐌺𐍃 (*þiuhbrōks) (cf. Old High German theobroch (“gaiters”), English thigh, breeches),[1] via Late Latin tubrucus, or, a more probable theory, a derivative of tjerr.
Tjerr,terheq jane shume afer ne kuptim. Kjo duket me bindese. Tjerr lesh,pra terqeh leshin per te bere fillin.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,713
Pikët
113
Jam kurioz per etimologjine e fjales Tirq. Ndoshta nga Triq,Terhiq,,Terhek per shkak te karakteristikave te tirqit qe u permenden me larte?
Ndaj mendim te njejte.

Cabej e barazon fjalen 'tirq' nga 'corape' dhe jep shembull 'isht e bun te tirku' ~ po thur çorape. Ne Greqi thote ai 'nje pal tirq' = 'nje pale corape'.
Po hyre ne etimologjine e fjales corape, 'tirq' njelloj si 'corap' eshte 'trhiq' ku 'h' ka rene duke mbetur 'triq' dhe 'tirq'.

Tira/Tirare (it.) , Tirer (fr.) Τραβήξτε [Travíxte] (gr.) nga ku Tisser me tjerr. Terheq/tjerr jane konjate, ku sic shihet shqipja ruan jo vetem semantiken derivative for edhe rrenjen e perbashket.

Corap nuk eshte shqip.
 
Last edited:
Top